Справа № 639/1567/25
Провадження № 2-о/639/58/25
11 березня 2025 року м. Харків
Жовтневий районний суд м. Харкова у складі судді Борисенка О.О.,
розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, Другий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про оголошення фізичної особи померлою,
установив:
11.03.2025 до Жовтневого районного суду м. Харкова надійшла заява ОСОБА_1 , в якій заявник зазначила заінтересованими особами: Міністерство оборони України, Другий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, та просила: оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця смт Чупахівка Охтирського району Сумської області, останнє зареєстроване місце: АДРЕСА_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , з 31.07.2025; причиною його смерті вважати загибель під час безпосередньої участі у бойових діях та забезпечення заходів з національної безпеки і оборони України у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України у складі військової частини НОМЕР_2 .
Ознайомившись із заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена заява підлягає залишенню без руху з огляду на таке.
Статтею 293 ЦПК України передбачено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статті 175 ЦПК України, а також вимогам статті 177 цього Кодексу.
Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Верховний Суд України у своєму листі від 01.01.2012 року вказує на те, що сторонами у справах окремого провадження є заявники, заінтересовані особи, які є спеціальними суб'єктами цього виду провадження. При визначенні кола заінтересованих осіб у встановленні факту слід враховувати їх юридичний інтерес, а саме: тоді, коли факти, що підлягають встановленню, можуть вплинути на їх права та обов'язки; якщо це організації та установи, в яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України.
Підставою оголошення фізичної особи померлою є презумпція її смерті.
Справи про оголошення особи померлою розглядаються судом в порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Визнання особи померлою є крайньою мірою та потребує встановлення всіх об'єктивних обставин, що стали передумовою для такого звернення, з метою уникнення в подальшому негативних наслідків щодо переходу майнових прав особи, оголошеної померлою, у разі її появи. Обов'язок щодо доказування обставин, що підтверджують відсутність відомостей про місце перебування особи, яку заявник просить оголосити померлою, у місці її постійного проживання протягом трьох років, покладається чинним законодавством України саме на заявника.
Саме така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19.03.2018 року у справі № 638/18251/16-ц.
У заяві зазначено, що у разі оголошення чоловіка заявника ОСОБА_2 померлим, заявник, як його дружина, отримає право на отримання одноразової державної грошової допомоги, як член сім'ї загиблого військовослужбовця, право на отримання пенсійного забезпечення по втраті годувальника та право на оформлення спадщини.
Суд звертає увагу, що за правовими наслідками оголошення фізичної особи померлою прирівнюється до правових наслідків, які настають у разі смерті фізичної особи, а саме: на майно такої особи відкривається спадщина. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини (ч.2 ст.47 ЦК України).
Також, оголошення фізичної особи померлою пов'язується з виникненням у її родичів та інших заінтересованих осіб прав і законних інтересів, як-от: право на спадкування майна, отримання соціальних виплат, призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, припинення шлюбу, припинення зобов'язань, пов'язаних із такою особою, або інші матеріальні чи нематеріальні інтереси, пов'язані зі смертю цієї особи, тощо. Зазначене рішення також має важливе значення для правового статусу членів сім'ї, їх соціального забезпечення та можливості розпоряджатися майном особи, яка була оголошена померлою. Це оголошення має наслідки й для договірних зобов'язань, кредитних відносин і будь-яких інших правочинів, у яких брала участь особа, оскільки це може вплинути на вимоги кредиторів та інші правовідносини, пов'язані із зобов'язаннями (п. 73 постанови Великої Палати Верховного Суду від 11.12.2024 у справі № 755/11021/22).
Виходячи з цього, заінтересованими особами у цій справі мають бути усі спадкоємці ОСОБА_2 (якщо вони є, окрім заявника, яка є його дружиною), чи відповідна територіальна громада, враховуючи обставину, що ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується Відповіддю № 1187713 від 11.03.2025 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, наданою на електронний запит суду.
У заяві не визначено всіх заінтересованих осіб, зокрема, спадкоємців щодо майна особи, про оголошення якої померлою, просить заявник.
Отже, заявнику слід визначитися із колом заінтересованих осіб у цій справі, на права та обов'язки яких вплине прийняте судом рішення. При цьому заявнику слід врахувати, що суб'єктний склад заінтересованих осіб у справі визначається в залежності від мети встановлення факту.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.12.2024 по справі № 755/11021/22 виснувала, що шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість (п.81).
Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (далі - Наказ № 309) (п.82).
Шестимісячний строк, який у цьому випадку обраховується з дня закінчення активних бойових дій, виконує функцію своєрідного запобіжника, спрямованого на захист прав та інтересів фізичної особи, яка може перебувати в невідомому місці або тимчасово не мати змоги вийти на зв'язок з різних причин, пов'язаних з обставинами воєнних дій, збройного конфлікту. Така правова гарантія запобігає передчасному оголошенню особи померлою, враховуючи, що в умовах війни можуть бути численні фактори, які заважають встановленню фактичного місця перебування людини. Цей строк забезпечує можливість з'ясування додаткових обставин або отримання нової інформації про зниклу особу, що сприяє уникненню помилкових судових рішень, які могли б призвести до негативних правових наслідків для самої особи, її родичів і суспільства загалом (п.98).
Пунктами 2, 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України визначено, що заява повинна містити: відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; зазначення доказів, що підтверджують обставини, якими позивач (заявник) обґрунтовує свої вимоги.
Частиною 5 ст. 177 ЦПК України передбачено, що позивач (заявник) зобов'язаний додати до заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
В порушення зазначених норм закону, заява не містить: відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у заявника та заінтересованих осіб; зазначення доказів на підтвердження обставини щодо спливу шестимісячного строку з дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи ОСОБА_2 , а саме: населеного пункту Старомайорське Волноваського району Донецької області, та суду не надані такі докази.
Крім того, в порушення вимог п. 4 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, у прохальній частині заяві відсутнє зазначення місця смерті ОСОБА_2 , яке заявник просить визначити у рішенні суду.
Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч.3 ст.185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заява підлягає залишенню без руху. Протягом встановленого строку заявнику необхідно усунути вказані недоліки шляхом подання до суду заяви разом з її копіями та копіями усіх доданих до неї документів, відповідно до кількості учасників справи, яка серед іншого містить: зазначення всіх заінтересованих осіб із належним суб'єктним складом, адреси місця їх проживання (перебування), місцезнаходження; відомості про наявність або відсутність у учасників справи електронного кабінету; зазначення у прохальній частині місця смерті ОСОБА_2 , яке заявник просить визначити у рішенні суду; зазначення доказів щодо спливу шестимісячного строку з моменту закінчення активних бойових дій на місці ймовірної загибелі ОСОБА_2 (населений пункт Старомайорське Волноваського району Донецької області), із наданням таких доказів суду разом з їх копіями, відповідно до кількості учасників справи.
Керуючись статями 175, 177, 260, 261, 293, 294 ЦПК України, суд
Залишити без руху заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, Другий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про оголошення фізичної особи померлою.
Надати заявнику строк десять днів з дня отримання ним копії цієї ухвали на усунення зазначених недоліків заяви.
Роз'яснити заявнику, що у разі якщо недоліки заяви у вказаний строк не будуть усунені, заява вважається неподаною та повертається заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Веб-адреса цього документу у Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua/ з посиланням на номер справи.
Суддя Олександр БОРИСЕНКО