Ухвала від 10.03.2025 по справі 585/4573/23

Справа № 585/4573/23

Номер провадження 1-кс/585/389/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2025 року м.Ромни

Слідчий суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області ОСОБА_1 , за участю секретаря - ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши клопотання слідчого СВ Роменського РВП ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку,-

ВСТАНОВИВ:

10 березня 2025 року до суду надійшло клопотання слідчого Роменського РВП ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 в якому він просить: надати дозвіл на проведення обшуку в службових приміщеннях (кабінетах) виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області за адресою: Сумська область, м. Ромни, бульвар Шевченка, 2, слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні та прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні з метою відшукання і огляду наступних речей і документів, а саме: - комп'ютеру, на якому є доступ до адреси електронної пошти «tender-romny@romny- vk.gov.ua» та інших електронних адрес виконавчого комітету Роменської міської ради, на яку надходили пропозиції, щодо можливого продажу товару (квадрокоптерів) у серпні - вересні 2023 року за певною ціною.

В клопотанні зазначено, що СВ Роменського РВП ГУНП в Сумській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023202530000072 від 07.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. Досудовим розслідуванням встановлено, що до Роменської окружної прокуратури надійшло звернення ГО "Трансперенсі Інтернешнл Україна" про те, що відповідно до інформації, розміщеної в системі електронних закупівель, виконавчий комітет Роменської міської ради оприлюднив інформацію про проведення закупівлі у ТОВ "КВАДРО.ЮА" квадрокоптерів без використання електронної системи закупівель, на загальну суму 3 186 000 гривень. Проте, аналізом цін на зазначені квадрокоптери на комерційному ринку встановлено, що вартість закуплених квадрокоптерів завищена і потенційні втрати (різниця цини в договорі та середньо ринковою) складають 534 000 гривень, що свідчить про зловживання службовими особами Роменської міської ради своїм службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки. Так, 12.09.2023 між виконавчим комітетом Роменської міської ради Сумської області в особі міського голови ОСОБА_4 та Товариством з обмеженою відповідальністю «КВАДРО.ЮА», в особі директора ОСОБА_5 укладено договір №161-21 щодо поставки квадрокоптерів Mavic З- СР.МА. 00000452.01 DJI у кількості 10 шт., акумуляторів для квадрокоптера Mavic З- СР.МА. 00000423.01 DJI у кількості 15 шт., комплект Battery Kit DJI Mavic 3 Enterprise у кількості 3 шт., квадрокоптері DJI Mavic 3 Termal у кількості 5 шт. Вказаний договір повністю оплачено за рахунок бюджетних коштів. Проте, аналізом цін на зазначені квадрокоптери на комерційному ринку встановлено, що вартість закуплених квадрокоптерів завищена і потенційні витрати (різниця ціни в договорі та середньо ринковою) складає 534 000 гривень, що свідчить про зловживання службовими особами Роменської міської ради своїм службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки. Також, відповідно до висновку судової економічної експертизи №СЕ-19/119-24/11527-ЕК від 31.10.2024, відомо, що висновок спеціаліста Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Сумській області від 04.07.2024, щодо розміру матеріальної шкоди (збитку), нанесеної виконавчому комітету Роменської міської ради в результаті придбання товарів у ТОВ «Квадро.ЮА» за ціною вище ринкової, документально підтверджується в сумі 446 509,00 гривень. З урахуванням того, що перед проведенням закупівель, уповноваженою особою Роменської міської ради проводилось дослідження ринку товарів вказаної групи, виникла необхідність у відшуканні та огляді комп'ютера, на якому є доступ до електронної пошти, на яку надходили пропозиції, щодо можливого продажу товару за певною ціною. Наразі необхідно перевірити, чи не надходили на адресу виконавчого комітету Роменської міської ради tender-romny@romny-vk.gov.ua та інші електронні адреси, дешевші цінові пропозиції, ніж пропозиція надана ТОВ «Квадро.ЮА». Зберігається такий комп'ютер (ноутбук) з доступом до електронної пошти, на яку надходили пропозиції щодо продажу квадрокоптерів, у виконавчому комітеті Роменської міської ради Сумської області за адресою: 42000, Україна, Сумська обл., м. Ромни, бульвар Шевченка, 2. Вказані речі мають значення для досудового розслідування та можуть бути використані, як доказ в кримінальному провадженні для повідомлення обґрунтованої підозри. Отримання доступу до такої інформації в порядку тимчасового доступу на даному етапі розслідування кримінального провадження не доцільно, оскільки такий комп'ютер може бути прихований або вжиті заходи щодо його передачі або відчуження з підстав визначених у клопотанні. Вищевказане свідчить про недоцільність проведення тимчасового доступу до речей і документів. Враховуючи викладені обставини та вимоги статті 2 КПК України, щодо забезпечення швидкого, повного і неупередженого розслідування кримінального провадження, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, сторона обвинувачення вважає, що єдиною доцільною і необхідною слідчою дією у цьому випадку є проведення обшуку у службових приміщеннях (кабінетах) виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області за адресою: 42000, Україна, Сумська обл., м. Ромни, бульвар Шевченка, 2 без проведення якого не можливо зафіксувати сліди вчиненого злочину та виявити і вилучити предмети чи інформацію, які в подальшому будуть використані як докази в кримінальному проваджені. Відповідно відомостей з реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців виконавчий комітет Роменської міської ради Сумської області знаходиться за адресою: Сумська обл., м. Ромни, бульвар Шевченка, 2. Відповідно до відомостей з реєстру речових прав на нерухоме майно, право власності на об'єкт нерухомості зареєстроване за Територіальною громадою в особі Роменської міської ради Сумської області. Підставою проведення обшуку, відповідно до п. 4 ч. З ст. 234 КПК України, є наявність достатніх доказів які свідчать про те, що було вчинено кримінальне правопорушення, та під час проведення обшуку можуть бути відшукуванні речі, які мають значення для досудового розслідування та можуть бути доказами під час судового розгляду. Застосування інших слідчих (розшукових) дій та заходів забезпечення кримінального провадження, не забезпечить виконання завдань кримінального провадження та може призвести до знищення речових доказів. Згідно з ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке здобуте у результаті його вчинення.

Прокурор в засідання не прибув.

У судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 клопотання підтримав та просив його задовольнити, підтвердив обґрунтування наведені в клопотанні. Суду пояснив, що з тимчасовим доступом вони не зверталися, тому що вважають що ці дані можуть бути знищені, бо для отримання доступу потрібен час. Їм не відомо де саме знаходиться той комп'ютер. Який має доступ в цю пошту, вони прийдуть з обшуком, оголосять ухвалу слідчого судді і запропонують працівникам ради вказати де саме знаходиться той комп'ютер. Якщо їм цієї інформації не дадуть, будуть шукати з участю спеціаліста цей комп'ютер. Він розуміє що це не конкретизоване клопотання, але іншої інформації у них немає. Коли вони знайдуть потрібний комп'ютер, вони перевірять пошту і з'ясують переписку щодо цих закупівель.

У витягу з ЄРДР № 42023202530000072, кваліфікація якого передбачена ч. 2 ст. 364 КК України, вказано, що до Роменської окружної прокуратури надійшло звернення ГО "Трансперенсі Інтернешнл Україна" про те, що відповідно до інформації, розміщеної в системі електронних закупівель, виконавчий комітет Роменської міської ради оприлюднив інформацію про проведення закупівлі у ТОВ "КВАДРО.ЮА" квадрокоптерів без використання електронної системи закупівель, на загальну суму 3186000 гривень. Проте, аналізом цін на зазначені квадрокоптери на комерційному ринку встановлено, що вартість закуплених квадрокоптерів завищена і потенційні втрати (різниця цини в договорі та середньоринковою) складають 534 000 гривень, що свідчить про зловживання службовими особами Роменської міської ради своїм службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (а.п.4).

До клопотання додано «обґрунтування» затверджене 12.09.2023 року керуючою справами виконкому ОСОБА_6 в якому зазначається, що є необхідність у прийнятті рішення, щодо здійснення закупівлі шляхом оприлюднення звіту про договір про закупівлю, укладеного без використання електронної системи закупівель. З метою невідкладного забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, до яких у тому числі, входить здійснення публічних закупівель, частиною 37 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону встановлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз. Потреба здійснити закупівлю товару за рахунок перерозподілу субвенції відповідно рішення сесії 49 від 06.02.2023 Роменської міської ради за предметом закупівлі кзадрокоптер (код ДК 021:2015 34710000-7 Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном), акумулятор, комплект Battery Kit DJI Mavic 3 Enterprise (код ДК 021:2015 31440000-2 Акумуляторні батареї) для потреб територіальної оборони, із застосуванням виключення за Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану тв Україні та протягом 90 днів з дня його прийняття або скасування, затвердженими постановою від 12.10.2022 № 1178. Застосування виключення: відповідно до підпункту 4 пункту 13 Особливостей ітлує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу, яка повинна бути документально підтверджена замовником. Враховуючи зазначене, з метою дотримання принципу ефективності закупівлі, найшвидшого забезпечення потреби у придбанні товару в умовах воєнного стану замовник прийняв рішення, щодо здійснення закупівлі без застосування відкритих тортів та або електронного каталогу для закупівлі товару та застосування під час здійснення Закупівлі, як виняток, підпункту 4 пункту 13 Особливостей: придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень, може здійснюватися без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару в разі, коли існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу, яка повинна бути документально підтверджена замовником, та укладення відповідного договору. За результатами закупівлі» здійсненої відповідно до цього пункту, замовники оприлюднюють в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 38 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону (а.п.9-10).

З договору поставки товару №161-23 від 12.09.2023 року укладеного між виконавчим комітетом Роменської міської ради Сумської області в особі міського голови ОСОБА_4 (Замовник) та ТОВ «КВАДРО.ЮА» в особі директора ОСОБА_5 (Постачальник вбачається, що постачальник зобов'язується поставити замовнику товар: квадрокоптер (код ДК 021:2015 34710000-7 Вертольоти, літаки, космічні та інші літальні апарати з двигуном), акумулятор, комплект Battery Kit DJI Mavic 3 Enterprise (код ДК 021:2015 31440000-2 Акумуляторні батареї) для потреб територіальної оборони, згідно з Додатком № 1 (Специфікація) до цього Договору, а Замовник - прийняти і оплатити такий Товар….(а.п.11-13).

Відповідно до Додатку 1 до договору поставки товару №161-23 від 12.09.2023 року, Специфікації товар квадрокоптер Mavic 3 Fly More Combo-CP.MA.00000452/01 DJI коштує 144000,00 грн. (сума з ПДВ) замовлено в кількості 10 шт. та загальна вартість становить 1440000,00 грн. (сума з ПДВ). Акумулятор для квадрокоптера Mavic 3 CP.MA.00000423.01 DJI коштує 10800,00 грн. (сума з ПДВ) замовлено в кількості 15 шт. та загальна вартість становить 162000,00 грн. (сума з ПДВ), комплект Battery Kit DJI Mavic 3 Enterprise коштує 30000,00 грн. (сума з ПДВ) замовлено в кількості 3 шт. та загальна вартість становить 90000,00 грн. (сума з ПДВ), квадрокоптер DJI Mavic 3 Termal коштує 298800,00 грн. (сума з ПДВ) замовлено в кількості 5 шт. та загальна вартість становить 1494000,00 грн. (сума з ПДВ). Загальна сума становить 3186000,00 грн. (а.п.14).

З протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою №359 виконавчого комітету Роменської міської ради від 14.09.2023 року вбачається, що уповноваженою особою було вирішено здійснити закупівлю товару за предметом Квадрокоптер Mavic 3 Fly More Combo-CP.MA.00000452/01 DJI у кількості 10 шт. ціною по 144000,0 грн., квадрокоптер DJI Mavic 3 Termal у кількості 5 шт. ціною по 298800,00 грн., акумулятор для квадрокоптера Mavic 3 CP.MA.00000423.01 DJI у кількості 15 шт., за ціною 10800,00 грн., комплект Battery Kit DJI Mavic 3 Enterprise в кількості 3 штуки, за ціною по 30000,00 грн. без застосування закритих торгів або електронного каталогу для закупівлі товару шляхом укладання договору про закупівлю без використання електронної системи закупівель. Оприлюднити в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю укладений без використання електронної системи закупівель, не пізніше ніж 10робочих днів з дня укладання такого договору (а.п.15-17).

Відповідно до висновку експерта №СЕ-19/119-24/11527-ЕК від 31.10.2024 року проведеного сумським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України встановлено, що проведеним дослідженням в обсязі наданих документів та в межах спеціальних знань експерта-економіста, висновок спеціаліста Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Сумській області від 04.07.2024 року щодо розміру матеріальної шкоди (збитку), нанесеної Виконавчому комітету Роменської міської ради Сумської області в результаті придбання товарів у ТОВ «КВАДРО.ЮА» за ціною вище ринкової з урахуванням висновків експертів Сумського НДЕКЦМВС України №СЕ-19/119-23/18359-ТВ від 21.12.2023, №СЕ -19/119-23/18356ТВ від 21.12.2023, №СЕ-19/119-23/18351-ТВ від 21.12.2023 та №СЕ-19/119-23/18358-ТВ від 26.12.2023 документально підтверджуються в сумі 446509,00 грн.(а.с.18-20).

Також до матеріалів клопотання додано: постанову про призначення групи прокурорів від 08.11.2023 року, заява про вчинення кримінального правопорушення від 23.10.2023 року, протокол огляду сайту «Прозоро» від 06.03.2025 року, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб який містить відомості відносно Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області та інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №415006740 від 25.02.2025року відповідно до якого будівля за адресою Сумська обл., м. Ромни, бульв. Шевченка, 2 на праві власності належить територіальній громаді, органу місцевого самоврядування Роменській міській раді Сумської області.

Заслухавши доводи та обґрунтування слідчого, дослідивши докази додані до клопотання, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді…

Як вбачається з п.4) ч.3 ст. 234 КПК України у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити підстави для обшуку та до якого мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.

Відповідно ч.5 ст. 234 КПКП України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Вирішуючи клопотання слідчий суддя не вбачає підстав для його задоволення, оскільки слідчим, всупереч вимог ч.5 ст. 234 КПК України, не доведено наявність достатніх підстав вважати, що: 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 5) за встановлених обставини обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, …, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

При вирішенні клопотання слідчий суддя вважає, що в клопотанні не обґрунтовано що, 1) відшукувані речі мають значення для досудового розслідування, та 2) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду, так як в клопотанні з цього приводу зазначено лише одне речення: «вказані речі мають значення для досудового розслідування та можуть бути використані, як доказ у кримінальному провадженні для повідомлення обгрунтованої підозри». Тобто слідчим не обґрунтовано яке саме значення мають відшукувані речі для досудового слідства, які обставини за їх допомогою можна з'ясувати, встановити підтвердити чи спростувати і не доведено що ці дані можуть бути використані як доказ під час судового розгляду. З часу внесення даних про вчинення кримінального правопорушення в ЄРДР минуло 1 рік та 5 місяців, що свідчить про те, що для проведення досудового розслідування слідчому ці дані потрібні не були, так як станом на момент звернення до суду визначена сума збитків та встановлені інші обставини, у зв'язку з чим слідчому судді не зрозуміло яке саме значення мають відшукувані речі для досудового слідства. Крім цього, слідчий не вказує що ці речі мають значення для досудового розслідування, а лише вказує що це потрібно для пред'явлення обґрунтованої підозри.

Також, на переконання слідчого судді, за встановлених обставин не доведено, що обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, оскільки слідчий з запитом про надання відповідної інформації до міської ради не звертався, з клопотанням про тимчасовий доступ до матеріалів також. Вказані з цього приводу в клопотанні доводи, можуть бути оцінені слідчим суддею лише як припущення, які не можуть бути покладені в основу рішення.

З огляду на те, що слідчим не визначено місця знаходження відповідного коп'ютера, натомість в клопотанні мова йде про дозвіл на проведення обушку у службових приміщеннях (кабінетах) виконавчого комітету Роменської міської ради з метою відшукання і огляду коп'ютера на якому є доступ до адреси електронної пошти «tender-romny@romny- vk.gov.ua» та інших електронних адрес виконавчого комітету Роменської міської ради, на яку надходили пропозиції, щодо можливого продажу товару (квадрокоптерів) у серпні - вересні 2023 року за певною ціною, слідчий суддя вважає що слідчий бажає отримати доступ до невизначеного і необмеженого кола об'єктів - зокрема комп'ютерів, що в даному випадку не обґрунтовано.

При цьому, вирішуючи дане клопотання про надання дозволу на проведення обшуку, слідчий суддя враховує практику Європейського суду з прав людини. Так, визнаючи порушення ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та констатуючи незаконність обшуку у справі «Ернст та інші проти Бельгії», Європейський суд зазначив, що ордер на проведення обшуку не містив жодної інформації про конкретні цілі та підстави для проведення обшуку, характер розслідування, точні місця проведення обшуків та про предмети, що підлягали вилученню. Таким чином, слідчі наділялися широкими повноваженнями.

Окремо суд вважає необхідним відмітити, що доступ до електронної пошти, може бути здійснений з будь-якого комп'ютера, за умови що особа буде знати назву поштової скриньки та пароль входу, тому слідчому судді взагалі не зрозуміло в який спосіб буде знайдено такий комп'ютер.

За встановлених обставин слідчий суддя дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання.

Керуючись ст. ст. 234-235 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання слідчого СВ Роменського РВП ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку - відмовити.

Ухвала суду оскарженню не підлягає.

СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_1