Рішення від 27.02.2025 по справі 916/1630/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"27" лютого 2025 р.м. Одеса Справа № 916/1630/21

Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Ю.С.

при секретарі судового засідання: Степанюк А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовні вимоги Керівника Подільської окружної прокуратури Одеської області (66302, Одеська обл., м Подільськ, пр-т Шевченка, буд. 10) в інтересах держави в особі Подільської районної ради Одеської області (66300, Одеська обл., м Подільськ, вул. Соборна, буд. 105, код ЄДРПОУ 21020604)

до відповідача: Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області (66350, Одеська обл., Подільський р-н, с. Куяльник, вул. Куяльницька, буд. 26А, код ЄДРПОУ 04379835)

про визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора, скасування державної реєстрації права власності та витребування майна з чужого незаконного володіння, -

за участю учасників справи:

прокурор Ейсмонт С.О.

від позивача: не з'явився

від відповідача: Шепітко М.Ю., діє в порядку самопредставництва

Суть спору: Керівник Подільської окружної прокуратури Одеської області звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом в інтересах держави в особі Подільської районної ради Одеської області до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про:

- визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області Багузової О.П., індексний номер: 57115022 від 16.03.2021, про реєстрацію права комунальної власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області на нерухоме майно, а саме: нежитлову будівлю друкарні літ. “А, А1, а, Б, В, Г, Д, Е, Ж», загальною площею 531,5 кв.м, яка розташована за адресою: м Подільськ (Котовськ), вул. Сільськогосподарська, будинок 1;

- скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області на нерухоме майно, а саме: нежитлову будівлю друкарні літ. “А, А1, а, Б, В, Г, Д, Е, Ж», загальною площею 531,5 кв.м, яка розташована за адресою: м Подільськ (Котовськ), вул. Сільськогосподарська, будинок 1;

- витребування на користь Подільської районної ради Одеської області нерухомого майна у вигляді нежитлової будівлі друкарні літ. “А, А1, а, Б, В, Г, Д, Е, Ж», загальною площею 531,5 кв.м, яка розташована за адресою: м Подільськ (Котовськ), вул. Сільськогосподарська, будинок 1.

В обґрунтування позовних вимог Керівник Подільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Подільської районної ради Одеської області вказує, що виключивши нежитловий будинок друкарні, який знаходиться за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, будинок №1, рішенням від 07.02.2020 №402-VII “Про внесення змін до рішення районної ради від 22 грудня 2017 року №319-VII “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади» з переліку майна, яке підлягає передачі Куяльницькій сільській раді, позивач як власник майна, вирішив долю цього майна, залишивши його у спільній власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району Одеської області; рішення державного реєстратора Куяльницької сільської ради Подільського району про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 57115022 від 16.03.2021, є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки прийняте в порушення вимог ст.ст. 10, 18, 27 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та п.40 Порядку, зокрема без перевірки наявності необхідних для цього документів, їх відповідності заявленим правам та вимогам законодавства; реєстрація права власності відповідача на об'єкт нерухомого майна, який розташований за адресою: м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, будинок 1, є незаконною та підлягає скасуванню, оскільки зареєстроване за відповідачем майно є спільною комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ Подільського району, а тому на переконання прокурора нерухоме майно - нежитлова будівля друкарні літ А»А, А1, а, Б, В, Г, Д, Е, Ж», загальною площею 531,5 кв.м, яка розташоване за адресою: м. Котовськ (Подільськ), вул. Сільськогосподарська, будинок 1, підлягає витребуванню у відповідача на користь позивача.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 14.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/1630/21; визначено здійснювати розгляд справи у порядку загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 06.07.2021 об 11:15.

25.06.2021 за вх.№17131/21 до суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі та додаткові документи.

01.07.2021 за вх.№17690/21 до суду від Подільської окружної прокуратури Одеської області надійшло повідомлення стосовно оригіналів доданих до позовної заяви документів.

У підготовчому засіданні 06.07.2021 судом у протокольній формі винесено ухвалу в порядку ст. 183 ГПК України про відкладення підготовчого засідання на 21.07.2021 об 11:30. У підготовчому засіданні 21.07.2021 судом у протокольній формі винесено ухвалу в порядку ст. 183 ГПК України про відкладення підготовчого засідання на 02.08.2021 о 14:20. У підготовчому засіданні 02.08.2021 судом у протокольній формі винесено ухвалу в порядку ст.ст. 177, 183 ГПК України про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів та відкладення підготовчого засідання на 08.09.2021 о 10:40. У зв'язку із перебуванням судді Бездолі Ю.С. на лікарняному з 08.09.2021, підготовче засідання 08.09.2021 о 10:40 не відбулось. Ухвалою суду, після виходу судді з лікарняного, по справі №916/1630/21 призначено підготовче засідання на 28.09.2021 о 14:45.

06.09.2021 за вх.№23355/21 до суду від відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі.

У підготовчому засіданні 28.09.2021 судом у протокольній формі, з метою забезпечення учасникам справи належних процесуальних гарантій на отримання доступу до суду та повної реалізації належних їм процесуальних прав, винесено ухвалу в порядку ст. 183 ГПК України про відкладення підготовчого засідання на 11.10.2021 об 11:30.

11.10.2021 за вх.№26831/21 до суду від прокурора надійшло клопотання про зупинення провадження у справі.

У підготовчому засіданні 11.10.2021 судом у протокольній формі, з метою забезпечення учасникам справи належних процесуальних гарантій на отримання доступу до суду та повної реалізації належних їм процесуальних прав, винесено ухвалу в порядку ст. 183 ГПК України про відкладення підготовчого засідання на 18.10.2021 о 13:45. У підготовчому засіданні 18.10.2021 судом у протокольній формі, з метою забезпечення учасникам справи належних процесуальних гарантій на отримання доступу до суду та повної реалізації належних їм процесуальних прав, винесено ухвалу в порядку ст. 183 ГПК України про відкладення підготовчого засідання на 26.10.2021 о 13:45. У підготовчому засіданні 26.10.2021 судом у протокольній формі, з метою забезпечення учасникам справи належних процесуальних гарантій на отримання доступу до суду та повної реалізації належних їм процесуальних прав, винесено ухвалу в порядку ст. 183 ГПК України про відкладення підготовчого засідання на 03.11.2021 о 10:30.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 03.11.2021 зупинено провадження у справі №916/1630/21 за позовом Керівника Подільської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Подільської районної ради Одеської області до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора, скасування державної реєстрації права власності та витребування майна з чужого незаконного володіння, до набрання законної сили судовим рішенням у справі Одеського окружного адміністративного суду №420/8938/21 за позовом Куяльницької сільської ради до Подільської районної ради Одеської області про визнання протиправним та скасування рішень від 07.02.2020 №402-VII “Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2017 №319-VII “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади» в частині вилучення зі списку в додатку №4 рішення районної ради від 22.12.2017 №319-VII “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади» нежитлової будівлі (будівлю Котовської друкарні), розташованої за адресою: 66300, Одеська область, м, Подільськ, вул. Сільськогосподарська, буд. 1.

Постановою П'ятого адміністративного суду від 15.12.2021 апеляційну скаргу Першого заступника керівника Одеської обласної прокуратури залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.08.2021 залишено без змін.

06.01.2022 за вх.№327/22 до суду від відповідача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі №916/1630/21 та закриття провадження у справі.

Ухвалою суду від 17.01.2022 поновлено провадження у справі №916/1630/21 з 01.02.2022; призначено підготовче засідання на 01.02.2022 о 14:30.

01.02.2022 за вх.№2877/22 до суду від прокурора надійшло клопотання про зупинення провадження у справі №916/1630/21 до закінчення розгляду та прийняття остаточного рішення судом касаційної інстанції по справі №420/8938/21.

У підготовчому засіданні 01.02.2022 судом у протокольній формі, з метою забезпечення учасникам справи належних процесуальних гарантій на отримання доступу до суду та повної реалізації належних їм процесуальних прав, винесено ухвалу в порядку ст. 183 ГПК України про відкладення підготовчого засідання на 08.02.2022 о 15:30.

У підготовчому засіданні 08.02.2022 судом у протокольній формі відмовлено у задоволенні клопотання прокурора про зупинення провадження у справі до прийняття остаточного рішення судом касаційної інстанції по справі №420/8938/21, оскільки у суду на час розгляду даного клопотання відсутні відомості про допуск справи до касаційного провадження.

У підготовчому засіданні 08.02.2022 судом у протокольній формі відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі, оскільки на розгляді суду залишаються позовні вимоги, які не вирішені судом під час розгляду справи №420/8938/21, окрім того прокурор та позивач наполягають на заявлених позовних вимогах та суд не може надати оцінку правомірності таких вимог до розгляду справи по суті в нарадчій кімнаті.

У підготовчому засіданні 08.02.2022 судом у протокольній формі винесено ухвалу в порядку ст. 185 ГПК України про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 01.03.2022 о 14:00.

У зв'язку з запровадженням з 24.02.2022 на всій території України воєнного стану через військову агресію російської федерації проти України, початком військових дій та перебуванням судді Бездолі Ю.С. у відпустці, судове засідання 01.03.2022 о 14:00 не відбулось. Ухвалою суду від 27.04.2022, враховуючи вихід судді Бездолі Ю.С. з відпустки, судове засідання призначено на 07.06.2022 о 15:00.

07.06.2022 за вх.№9941/22 до суду від прокурора надійшло клопотання про зупинення провадження у справі №916/1630/21 до закінчення розгляду та прийняття остаточного рішення судом касаційної інстанції по справі №420/8938/21 та копія ухвали Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі №420/8938/21.

Ухвалою суду від 07.06.2022 клопотання прокурора за вх.№9941/22 від 07.06.2022 про зупинення провадження у справі №916/1630/21 задоволено; зупинено провадження у справі №916/1630/21 за позовом Керівника Подільської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Подільської районної ради Одеської області до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора, скасування державної реєстрації права власності та витребування майна з чужого незаконного володіння до винесення остаточного рішення Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду по адміністративній справі №420/8938/21; запропоновано учасникам справи повідомити суд про усунення обставин, які зумовили зупинення провадження у справі №916/1630/21.

03.04.2024 за вх.№13848/24 до суду від прокурора надійшло клопотання про поновлення провадження у справі №916/1630/21. В обґрунтування поданого клопотання прокурор вказав, що постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.07.2023 у справі №420/8938/21, яка набрала законної сили, ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 25.05.2023 про закриття провадження в адміністративній справі залишено без змін.

Ухвалою суду від 03.04.2024 поновлено провадження у справі №916/1630/21 з 09.05.2024; призначено судове засідання на 09.05.2024 о 10:30.

22.04.2024 за вх.№16377/24 та 24.04.2024 за вх.№16788/24 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, який прийнято судом до розгляду. У поданому відзиві відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог та вказує, зокрема, наступне:

- 22.12.2017 на сесії Подільської районної ради прийнято рішення №319-VII “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади»; додатком №4 до вищезазначеного рішення одним з об'єктів, що передається Куяльницькій сільській раді, визначена нежитлова будівля (будівля Котовської друкарні), яка розташована за адресою: 66300, Одеська область, м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, 1; Подільська районна рада всупереч вимогам закону не затвердила акти прийому-передачі нежитлової будівлі (будівлі Котовської друкарні), окрім того, на сесії районної ради 28.12.2018 №378-VII внесла зміни до рішення “Про внесення змін до рішення районної ради від 22 грудня 2017 року №319-VII “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади», яким виклала додаток №4 рішення районної ради від 22 грудня 2017 року №319-VII в новій редакції, вилучивши зі списку нежитлову будівлю (будівлю Котовської друкарні), розташовану за адресою: 66300, Одеська область м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, 1, аргументувавши це відсутністю фінансування на утримання апарату районної ради та тим, що кошти від оренди вищезазначеного майна будуть закладені бюджетом на їх утримання;

- рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/1975/19 скасовано рішення Подільської районної ради від 28 грудня 2018 року №378-VII та зобов'язано Подільську районну раду Одеської області затвердити акт прийому-передачі нежитлової будівлі (будівлю Котовської друкарні) розташовану за адресою: Одеська область м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, 1 у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади; на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2019 справа №420/1975/19 та в рамках рішення Подільської районної ради від 22 грудня 2017 року №319-VII, Подільська районна рада 23.02.2021 передала за актом прийому-передачі нежитлову будівлю (будівлю Котовської друкарні), що розташована за адресою: Одеська область м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, 1 у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади; в рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2019 справа №420/1975/19 порядок затвердження акту прийому-передачі не визначено; 10.03.2021 Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області зареєстровано право власності на нежитлову будівлю (будівля Котовської друкарні), що розташована за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, 1; в подальшому, 18.05.2021 відбулася сесія Подільської районної ради Одеської області, на якій Куяльницькій сільській раді стало відомо, що 07.02.2020 Подільська районна рада прийняла всупереч вимогам чинного законодавства рішення “Про внесення змін до рішення районної ради від 22 грудня 2017 року №319-VII», яким виклала додаток №4 у новій редакції і знову вилучила зі списку нежитлову будівлю (будівлю Котовської друкарні), розташовану за вказаною адресою; Подільська районна рада прийняла рішення від 07.02.2020 №402-VII, яке є аналогічним рішенню від 28.12.2018 №378-VІІ, що може свідчити про зловживання владою, оскільки Одеський окружний адміністративний суд аналогічне рішення Подільської районної ради ще у 2019 році визнав протиправним;

- об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою; у разі об'єднання всіх територіальних громад одного району в одну об'єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об'єднаної територіальної громади, а пов'язані з таким майном права та обов'язки належать об'єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою; у зв'язку із вищевказаним, відповідач вважає поданий позов не обґрунтованим та таким, що порушує права Куяльницької територіальної громади, надані матеріали є недостатніми для визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора, скасування державної реєстрації права власності та витребування майна з чужого незаконного володіння.

08.05.2024 за вх.№18639/24 до суду від прокурора надійшла відповідь на відзив, яка прийнята судом до розгляду. У поданій відповіді на відзив прокурор просить суд задовольнити позовні вимоги та вказує, зокрема, наступне:

- акт приймання-передачі, у тому числі на підставі якого проведено державну реєстрацію прав власності Куяльницької сільської ради на зазначене нерухоме майно, не входить до переліку документів, передбачених ст. 27 Закону, та необхідних для відповідної реєстрації та не підтверджує набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно; рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 25.02.2021 №427-VII не є рішенням власника майна про передачу такого майна, тому не є документом, передбаченим ст. 27 Закону, необхідним для відповідної реєстрації, тому що не підтверджує набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно; рішення Подільської районної ради від 22.12.2017 №319-VII також не є документом, передбаченим ст. 27 Закону, необхідним для відповідної реєстрації, тому що не підтверджує набуття, зміну або припинення прав на зазначене нерухоме майно;

- виключивши нежитловий будинок друкарні, який знаходиться за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, будинок №1, рішенням від 07.02.2020 №402-VII з переліку майна, яке підлягає передачі Куяльницькій сільській раді, позивач як власник майна вирішив долю цього майна, залишивши його у спільній власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району Одеської області.

У судовому засіданні 09.05.2024 судом оголошено перерву до 30.05.2024 о 10:15. У судовому засіданні 30.05.2024 представник відповідача заявив клопотання про зупинення провадження у справі №916/1630/21 до винесення рішення у справі №916/2015/24.

Ухвалою суду від 31.05.2024 зупинено провадження у справі №916/1630/21 до набрання законної сили судовим рішенням у справі Господарського суду Одеської області №916/2015/24; зобов'язано учасників справи повідомити суд про усунення обставин, які зумовили зупинення провадження у справі №916/1630/21.

15.11.2024 за вх.№41305/24 до суду від відповідача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі №916/1630/21, у зв'язку з ухваленням 09.10.2024 Господарським судом Одеської області рішення у справі №916/2015/24, а також про закриття провадження у справі №916/1630/21.

Ухвалою суду від 18.11.2024 поновлено провадження у справі №916/1630/21 з 13.12.2024; призначено судове засідання на 13.12.2024 о 14:15. Судове засідання 13.12.2024 о 14:15 не відбулося у зв'язку з відсутністю електропостачання в будівлі суду та зміщенням графіку проведення судових засідань. Ухвалою суду від 18.12.2024 судове засідання призначено на 16.01.2025 об 11:00.

У судовому засідання 16.01.2025 судом у протокольній формі відмовлено у задоволенні клопотання від 15.11.2024 за вх.№41305/24 про закриття провадження, оскільки виходячи з матеріалів справи та заявлених прокурором позовних вимог, зокрема того, що формулювання позову стосуються реєстраційних дій, спір у даній справі наявний, у даному випадку позов заявлений прокурором, а не Подільською радою; оцінку обставинам суд надасть при розгляді справи по суті, наразі спірні моменти не усунуті.

У судовому засідання 16.01.2025 судом у протокольній формі винесено ухвалу у порядку ст. 202 ГПК України про відкладення судового засідання на 06.02.2025 о 10:45. У судовому засіданні 06.02.2025 оголошено перерву до 27.02.2025 о 12:15.

У судовому засіданні 27.02.2025 прокурор просить суд задовольнити позовні вимоги.

Позивач у судове засідання 27.02.2025 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений.

Представник відповідача у судовому засіданні 27.02.2025 просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Водночас, Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» воєнний стан в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 12 серпня 2022 року №573/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 7 листопада 2022 року №757/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 7 листопада 2022 року №757/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 6 лютого 2023 року №58/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 01 травня 2023 року №254/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 26 липня 2023 року №451/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 06 листопада 2023 року №734/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 5 лютого 2024 року №49/2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 06 травня 2024 року №271/2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 23 липня 2024 року №469/2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року на 90 діб. Указом Президента України від 28 жовтня 2024 року №740/2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 14 січня 2025 року №26/2025 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб.

Справа №916/1630/21 розглядається судом в період оголошеного на всій території України воєнного стану через військову агресію російської федерації проти України.

Жодних заяв та/або клопотань, пов'язаних з неможливістю вчинення якихось процесуальних дій у зв'язку з воєнним станом, про намір вчинити такі дії до суду від сторін не надійшло.

У відповідності до вимог пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод - кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку. Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів.

В судовому засіданні 27.02.2025 господарський суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті.

Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні 27.02.2025 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора та представника відповідача, господарський суд встановив:

22.12.2017 Подільською районною радою Одеської області прийнято рішення №319-VII “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади», яким, зокрема, вирішено передати безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади в особі Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області комунальні заклади (юридичні особи), їх цілісні майнові комплекси, інше майно, закріплене за ними по галузям освіти, охорони здоров'я, культури, а також інше рухоме та нерухоме майно згідно із додатками (№№1, 2, 3, 4); вирішено передати з 01.01.2018 на фінансування з бюджету Куяльницької сільської ради Одеської області комунальні заклади, установи, підприємства, інше рухоме та нерухоме майно, вказане в додатках №№1, 2, 3, 4.

В матеріалах справи наявні додатки №№1, 2, 3, 4 до рішення Подільської районної ради №319-VII від 22.12.2017. Так, у додатку №4 “Перелік комунальних підприємств, іншого нерухомого та рухомого майна, яке передається з спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади» до рішення Подільської районної ради №319-VII від 22.12.2017 міститься нежитлова будівля (будівля Котовської друкарні) за адресою: 66300, Одеська обл., м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, 1.

07.02.2020 Подільська районна рада прийняла рішення №402-VII, яким внесла зміни до рішення районної ради від 22.12.2017 №319-VII “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади», яким виклала додаток №4 рішення районної ради від 22.12.2017 №319-VII в новій редакції, вилучивши зі списку нежитлову будівлю (будівлю Котовської друкарні), розташовану за адресою: 66300, Одеська область м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, 1.

Згідно з відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, 10.03.2021 державний реєстратор Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області Багузова О.П. зареєструвала право власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області на нежитлові будівлі загальною площею 531,5 кв.м, що знаходяться за адресою: Одеська обл., м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, буд. 1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 378514251112; номер відомостей про речове право: 41011122); підставою для державної реєстрації стали наступні документи, подані державному реєстратору: рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області №427-VIII від 25.02.2021; рішення Подільської районної ради Одеської області №319-VII від 22.12.2017; акт №б/н від 25.02.2021 приймання-передачі у комунальну власність Куяльницької сільської ради нежитлової будівлі друкарні, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, буд. 1; підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та її обтяжень, номер 57115022 від 16.03.2021, Багузова О.П., Куяльницька сільська рада Подільського району Одеської області.

В матеріалах справи наявний технічний паспорт на нежитлові будівлі друкарні за адресою: Одеська обл., м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, буд. 1 та експлікація приміщень виробничих будівель літ. “А, А1, а, Б, В, Г, Д, Е, Ж».

Також в матеріалах справи наявний підписаний з боку позивача та відповідача акт передачі основних засобів від 05.03.2021 - нежитлової будівлі друкарні за адресою: 66300, Одеська обл., м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, буд. 1.

У листі від 27.04.2021 ПП “Дельта-Консалтінг» повідомила прокурора, що діапазон вартості 1 (одного) кв.м об'єкта нежитлової нерухомості за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, 1, беручи до уваги вплив соціально-економічних чинників і фактично відсутній первинний ринок об'єктів нерухомості станом на 27.04.2021, складає 50-80 $ США в еквіваленті, що по курсу НБУ 27.04.2021 становить 1393 - 2228 грн.; у випадку використання приміщень в якості торгівельної нерухомості вартість 1 кв.м складає 150-210 доларів США в еквіваленті, що по курсу НБУ на 27.04.2021 становить 4178 - 5850 грн.

У листі від 12.05.2021 прокурор просив позивача надати інформацію про вжиті заходи щодо: визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 16.03.2021 про реєстрацію права комунальної власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області на нерухоме майно - нежитлову будівлю друкарні загальною площею 531,5 кв.м, яка розташована за адресою: м. Подільськ (Котовськ), вул. Сільськогосподарська, будинок 1; скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права комунальної власності Куяльницької сільської ради на нерухоме майно - нежитлову будівлю друкарні загальною площею 531,5 кв.м, яка розташована за адресою: м. Подільськ (Котовськ), вул. Сільськогосподарська, будинок 1; визнання за Подільською районною радою права комунальної власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю друкарні загальною площею 531,5 кв.м, яка розташована за адресою: м. Подільськ (Котовськ), вул. Сільськогосподарська, будинок 1.

У повідомленні від 25.05.2021 №61-1532ВИХ-21 прокурором повідомлено Подільську районну раду Подільського району Одеської області в порядку ст. 23 Закону України “Про прокуратуру» про те, що прокуратурою підготовлено позов в інтересах держави в особі Подільської районної ради Подільського району Одеської області до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області на предмет спору: визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області Багузової О.П. індексний номер: 57115022 від 16.03.2021 про реєстрацію права комунальної власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області на нерухоме майно, а саме нежитлову будівлю друкарні літ А, А1, а, Б, В, Г, Д, Е, Ж, загальною площею 531,5 кв.м, яка розташована за адресою: м. Подільськ (Котовськ), вул. Сільськогосподарська, будинок 1 та визнання права власності вказаної будівлі за Подільською районною радою Подільського району Одеської області.

Відповідно до ч.4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 09.10.2024 у справі №916/2015/24, яке набрало законної сили, позов Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області до Подільської районної ради Одеської області про визнання протиправними дій, визнання незаконним та скасування рішення задоволено; визнано протиправними дії Подільської районної ради Одеської області щодо прийняття рішення 07.02.2020 №402-VІІ “Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2017 №319-VІІ “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади» в частині вилучення із списку в додатку №4 рішення районної ради від 22.12.2017 №319-VІІ “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади» нежитлової будівлі (будівлі Котовської друкарні), розташованої за адресою: 66300, Одеська обл., м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, 1; визнано незаконним та скасовано рішення Подільської районної ради від 07.02.2020 №402-VІІ “Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2017 №319-VІІ “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади». У вказаному рішенні судом було встановлено наступні обставини:

- 21.11.2017 на сесії Куяльницької сільської ради було прийнято рішення №9-VII “Про початок реорганізації Борщівської, Бочманівської, Великофонтанської, Гоноратської, Качурівської, Климентівської, Косівської, Липецької, Любомирської, Мардарівської, Нестоїтської, Новоселівської, Олексіївської, Петрівської, Станіславської, Старокульнянської, Ставківської сільських рад шляхом приєднання до Куяльницької сільської ради»; даним рішенням почата процедура реорганізації сільських рад в об'єднану територіальну громаду в особі Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області; у п. 18 цього рішення вказано, що Куяльницька сільська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Борщівської, Бочманівської, Великофонтанської, Гоноратської, Качурівської, Климентівської, Косівської, Липецької, Любомирської, Мардарівської, Нестоїтської, Новоселівської, Олексіївської, Петрівської, Станіславської, Старокульнянської, Ставківської сільських рад;

- 22.12.2017 Подільською районною радою Одеської області прийнято рішення №319-VII “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади»; цим рішенням Подільська районна рада Одеської області передала безоплатно позивачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади в особі Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області комунальні заклади (юридичні особи), їх цілісні майнові комплекси, інше майно, закріплене за ними по галузям освіти, охорони здоров'я, культури, а також інше рухоме та нерухоме майно згідно із додатками;

- 28.12.2018 Подільською районною радою прийнято рішення №378-VII, яким внесено зміни до рішення “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади» від 22.12.2017 №319-VII, а саме, викладено додаток №4 рішення районної ради від 22.12.2017 №319-VII “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади» в новій редакції: вилучено зі списку майна, що передається, нежитлову будівлю (будівлю Котовської друкарні), розташовану за адресою: 66300, Одеська область м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, 1;

- рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2019 у справі №420/1975/19 задоволено позов Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області та визнано протиправними дії Подільської районної ради Одеської області щодо прийняття рішення 28.12.2018 №378-VII “Про внесення змін до рішення районної ради від 22 грудня 2017 року №319-VII “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади»; визнано протиправним та скасовано рішення Подільської районної ради від 28.12.2018 №378-VII “Про внесення змін до рішення районної ради від 22 грудня 2017 року №319-VII “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади»; зобов'язано Подільську районну раду Одеської області затвердити акт прийому-передачі нежитлової будівлі (будівлю Котовської друкарні), розташованої за адресою: 66300, Одеська область м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, 1 у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади; вказане судове рішення набрало законної сили 26.09.2019;

- рішенням Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 23.02.2018 року №182-VII “Про припинення діяльності юридичних осіб сільських рад Подільського району в результаті реорганізації шляхом приєднання» було вирішено припинити юридичні особи сільських рад в результаті реорганізації шляхом приєднання до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, зокрема: Борщівську сільську раду Подільського району Одеської області, Бочманівську сільську раду Подільського району Одеської області, Великофонтанську сільську раду Подільського району Одеської області, Гоноратську сільську раду Подільського району Одеської області, Качурівську сільську раду Подільського району Одеської області, Климентівську сільську раду Подільського району Одеської області, Косівську сільську раду Подільського району Одеської області, Липецьку сільську раду Подільського району Одеської області, Любомирську сільську раду Подільського району Одеської області, Мардарівську сільську раду Подільського району Одеської області, Нестоїтську сільську раду Подільського району Одеської області, Новоселівську сільську раду Подільського району Одеської області, Олексіївську сільську раду Подільського району Одеської області, Петрівську сільську раду Подільського району Одеської області, Станіславську сільську раду Подільського району Одеської області, Старокульнянську сільську раду Подільського району Одеської області, Ставківську сільську раду Подільського району Одеської області; пунктом 2 цього рішення встановлено, що Куяльницька сільська рада Подільського району Одеської області є правонаступником прав та обов'язків сільських рад, які припиняються;

- судом вказано, що частиною 5 ст. 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» унормовано, що відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою до моменту державної реєстрації припинення таких прав, обтяжень у порядку, передбаченому цим Законом. Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості та їх обтяжень, зареєстрованих у Державному реєстрі прав, вчиняються на підставі відомостей про речові права, обтяження речових прав, що містяться в цьому реєстрі; з огляду на викладене, рішення Подільської районної ради Одеської області від 07.02.2020 №402-VII про вилучення зі списку майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району, яке підлягає передачі у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади нежитлової будівлі (будівлі Котовської друкарні), розташованої за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, буд. 1, є протиправним та необґрунтованим; при цьому суд звернув увагу, що норми, закріплені у пункті 10 розділу V “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» носять імперативний характер, позбавляючи районну раду можливості відмовити об'єднаній територіальній громаді у здійсненні передачі відповідних об'єктів чи майна; судом також приймаються до уваги пояснення представника відповідача стосовно того, що спірне рішення від 07.02.2020 №402-VII не розміщене на офіційному сайті Подільської районної ради, що суперечить вимогам Регламенту районної ради VII скликання, затвердженого рішенням районної ради від 25.11.2015 року №8- VII; окрім того, рішення від 07.02.2020 №402-VII належним чином не оформлено в паперовому вигляді, на ньому відсутня печатка Подільської районної ради.

Вважаючи, що реєстрація права власності відповідача на об'єкт нерухомого майна, який розташований за адресою: м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, будинок 1, є незаконною та підлягає скасуванню, оскільки зареєстроване за відповідачем майно є спільною комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ Подільського району, прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до господарського суду з відповідним позовом.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Частиною 3 статті 53 ГПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

За змістом ч.ч. 1, 3 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва, суд не повинен установлювати саме протиправність бездіяльності компетентного органу чи його посадової особи. Частиною сьомою статті 23 Закону України “Про прокуратуру» передбачено, що в разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов'язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження. Відтак, питання про те, чи була бездіяльність компетентного органу протиправною та які її причини, суд буде встановлювати за результатами притягнення відповідних осіб до відповідальності. Господарсько-правовий спір між компетентним органом, в особі якого позов подано прокурором в інтересах держави, та відповідачем не є спором між прокурором і відповідним органом, а також не є тим процесом, у якому розглядається обвинувачення прокурором посадових осіб відповідного органу у протиправній бездіяльності.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України “Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (аналогічні висновки викладено у пунктах 38-40, 42, 43 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18).

Отже, прокурор, звертаючись до суду в інтересах держави, має визначити компетентний орган та довести у чому полягає невжиття компетентним органом заходів для захисту порушених прав, які підлягають захисту у спосіб, який обрав прокурор, і зокрема, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

Як вказує прокурор, окружною прокуратурою листом від 12.05.2021 №61-1146ВИХ-21 повідомлено позивача про те, що реєстрація права власності відповідача на об'єкт нерухомого майна, який розташований за адресою: м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, будинок 1, проведена державним реєстратором в порушення вимог ст.ст. 10, 18, 27 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та п.40 Порядку, зокрема без перевірки наявності необхідних для цього документів, їх відповідності заявленим правам та вимогам законодавства, а тому вона є незаконною та підлягає скасуванню; разом з тим, будь-якої інформації про вжиття заходів для захисту майнових інтересів територіальних громад сіл, селищ Подільського району від позивача до окружної прокуратури станом на 02.06.2021 не надійшло; зазначені обставини на думку прокурора підтверджують бездіяльність органу місцевого самоврядування, уповноваженого на здійснення функцій держави у виниклих спірних правовідносинах, у зв'язку з чим на переконання прокурора наявні законні підстави для звернення органів прокуратури до суду з відповідним позовом.

В подальшому прокурор звернувся до позивача з повідомленням від 25.05.2021 №61-1532ВИХ-21 в порядку ст. 23 Закону України “Про прокуратуру». Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку про дотримання прокурором вимог, передбачених ст. 23 Закону України “Про прокуратуру» для представництва прокурором інтересів держави в суді та можливість розгляду позовних вимог по суті.

Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад. Сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна.

Статтею 1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Пунктом 32 ч.1 ст. 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання надання згоди на передачу об'єктів з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст та прийняття рішень про передачу об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад, у державну власність, а також щодо придбання об?єктів державної власності.

Відповідно до абзаців 1-3 пункту 10 розділу V “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» з набранням чинності цим Законом майно, яке до прийняття Конституції України у встановленому законодавством порядку передане державою до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та набуте ними на інших законних підставах, крім майна, що відчужене у встановленому законом порядку, є комунальною власністю відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст. Майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу. За пропозицією сільських, селищних, міських рад районні, обласні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об'єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад.

Згідно з ч.ч. 1-4 ст. 8 Закону України “Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об'єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об'єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону. Повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою. Після завершення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, їхні виконавчі комітети продовжують здійснювати свої повноваження до затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою, персонального складу її виконавчого комітету. Протягом зазначеного строку сільський, селищний, міський голова, обраний об'єднаною територіальною громадою, очолює такі виконавчі комітети та входить до їх персонального складу. Після завершення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу сільської ради у територіальній громаді, що увійшла до об'єднаної територіальної громади, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний об'єднаною територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження відповідною сільською, селищною, міською радою персонального складу її виконавчого комітету. Об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою. У разі об'єднання всіх територіальних громад одного району в одну об'єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об'єднаної територіальної громади, а пов'язані з таким майном права та обов'язки належать об'єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою. З дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об'єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом. Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою. Найменування представницького органу місцевого самоврядування об'єднаної територіальної громади як юридичної особи складається з частини, яка є похідною від власного найменування населеного пункту, визначеного її адміністративним центром, у формі прикметника та відповідного загального найменування представницького органу місцевого самоврядування (сільська, селищна, міська рада).

У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 18 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції станом на дату проведення спірної реєстрації) державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви. Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Державні реєстратори зобов'язані надавати до відома заявників інформацію про перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав.

Частиною 3 ст. 10 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції станом на дату проведення спірної реєстрації) передбачено, зокрема, що державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

Згідно з ч.1 ст. 27 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції станом на дату проведення спірної реєстрації) державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі: 1) укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; 2) свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 3) свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 4) виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів; 5) свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката; 6) свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката; 7) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; 8) державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року; 9) судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно; 10) ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди; 11) заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно; 12) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації; 13) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; 13-1) договору, яким встановлюється довірча власність на нерухоме майно, та акта приймання-передачі нерухомого майна, яке є об'єктом довірчої власності; 13-2) актів приймання-передачі нерухомого майна неплатоспроможного банку перехідному банку, що створюється відповідно до статті 42 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"; 14) інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.

Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (в редакції станом на дату проведення спірної реєстрації), визначає умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Відповідно до п.40 Порядку державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком.

За ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Особливим видом права власності є право довірчої власності, яке виникає внаслідок закону або договору.

У відповідності до ч.1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно з ст. 327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

За ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

У відповідності до ч.1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з вимогами ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Обов'язок з доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи. Важливим елементом змагальності процесу є стандарти доказування - спеціальні правила, яким суд має керуватися при вирішення справи. Ці правила дозволяють оцінити, наскільки вдало сторони виконали вимоги щодо тягаря доказування і наскільки вони змогли переконати суд у своїй позиції, що робить оцінку доказів більш алгоритмізованою та обґрунтованою. На сьогодні у праві існують такі основні стандарти доказування: “баланс імовірностей» (balance of probabilities) або “перевага доказів» (preponderance of the evidence); “наявність чітких та переконливих доказів» (clear and convincing evidence); “поза розумним сумнівом» (beyond reasonable doubt). Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.01.2022 у справі №917/996/20).

Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Салов проти України» від 06.09.2005).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі “Надточий проти України» від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Господарський суд зазначає, що як вбачається з наявних матеріалів справи:

- 22.12.2017 Подільською районною радою Одеської області прийнято рішення №319-VII “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади», яким Подільська районна рада Одеської області передала у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади в особі Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області комунальні заклади (юридичні особи), їх цілісні майнові комплекси, інше майно, закріплене за ними по галузям освіти, охорони здоров'я, культури, а також інше рухоме та нерухоме майно згідно із додатками; так, у додатку №4 “Перелік комунальних підприємств, іншого нерухомого та рухомого майна, яке передається з спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади» до рішення Подільської районної ради №319-VII від 22.12.2017 міститься нежитлова будівля (будівля Котовської друкарні) за адресою: 66300, Одеська обл., м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, 1;

- 07.02.2020 Подільська районна рада прийняла рішення №402-VII, яким внесла зміни до рішення районної ради від 22.12.2017 №319-VII “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади», яким виклала додаток №4 рішення районної ради від 22.12.2017 №319-VII в новій редакції, вилучивши зі списку нежитлову будівлю (будівлю Котовської друкарні), розташовану за адресою: 66300, Одеська область м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, 1;

- 10.03.2021 державний реєстратор Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області Багузова О.П. зареєструвала право власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області на нежитлові будівлі загальною площею 531,5 кв.м, що знаходяться за адресою: Одеська обл., м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, буд. 1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 378514251112; номер відомостей про речове право: 41011122); підставою для державної реєстрації стали наступні документи, подані державному реєстратору: рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області №427-VIII від 25.02.2021; рішення Подільської районної ради Одеської області №319-VII від 22.12.2017; акт №б/н від 25.02.2021 приймання-передачі у комунальну власність Куяльницької сільської ради нежитлової будівлі друкарні, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, буд. 1; підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та її обтяжень, номер 57115022 від 16.03.2021, Багузова О.П., Куяльницька сільська рада Подільського району Одеської області.

Разом з тим, господарський суд зауважує, що рішенням Господарського суду Одеської області від 09.10.2024 у справі №916/2015/24, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Подільської районної ради Одеської області щодо прийняття рішення 07.02.2020 №402-VІІ “Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2017 №319-VІІ “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади» в частині вилучення із списку в додатку №4 рішення районної ради від 22.12.2017 №319-VІІ “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади» нежитлової будівлі (будівлі Котовської друкарні), розташованої за адресою: 66300, Одеська обл., м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, 1; визнано незаконним та скасовано рішення Подільської районної ради від 07.02.2020 №402-VІІ “Про внесення змін до рішення районної ради від 22.12.2017 №319-VІІ “Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади».

Таким чином, господарський суд вказує, що позивач своїм рішенням №319-VII від 22.12.2017 передав відповідачу у комунальну власність спірне нерухоме майно - нежитлової будівлі друкарні, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, буд. 1, разом з тим, іншим рішенням від 07.02.2020 №402-VІІ позивачем було вилучено із списку майна нежитлову будівлю (будівлю Котовської друкарні), розташовану за адресою: 66300, Одеська обл., м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, 1. Саме ця обставина (виключення позивачем спірного майна шляхом ухвалення рішення від 07.02.2020 №402-VІІ) та наявність чинної державної реєстрації права комунальної власності на спірний об'єкт за відповідачем стала підставою для звернення прокурора з даним позовом.

Проаналізувавши наявні матеріали справи, враховуючи те, що рішенням Господарського суду Одеської області від 09.10.2024 у справі №916/2015/24 визнано незаконним та скасовано рішення Подільської районної ради від 07.02.2020 №402-VІІ, яким було виключено спірне майно зі списку об?єктів в частині передачі його у власність відповідача, господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог прокурора про визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора, скасування державної реєстрації права власності та витребування майна з чужого незаконного володіння, а тому позовні вимоги прокурора є не доведеними та у задоволенні позову Керівника Подільської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Подільської районної ради Одеської області судом відмовляється.

Господарський суд не приймає до уваги посилань прокурора на те, що на момент здійснення спірної державної реєстрації рішення від 07.02.2020 №402-VІІ було чинним як на підставу для задоволення позову, оскільки рішенням Господарського суду Одеської області від 09.10.2024 у справі №916/2015/24, яке набрало законної сили, надано оцінку рішенню позивача, визнано його незаконним і скасовано, а також надано оцінку обставинам набуття речових прав і суб?єктам речових прав на спірне майно, з огляду на що у суду по даній справі відсутні підстави вважати, що обраному прокурором позивачу належні речові права (право власності) на нежитлову будівлю (будівлю Котовської друкарні), розташовану за адресою: 66300, Одеська обл., м. Подільськ, вул. Сільськогосподарська, 1, відповідно відсутні як підстави для витребування вказаного майна у його володільця, так і відсутні підстави для задоволення всіх позовних вимог в рамках представництва прокурором інтересів держави в особі Подільської районної ради Одеської області, у якої відсутні права власника вказаного майна, а отже позовні вимоги прокурора є недоведеними і задоволенню не підлягають.

Іншого прокурором не доведено.

Інші наявні в матеріалах справи документи вищевикладених висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на прокурора.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Керівника Подільської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Подільської районної ради Одеської області - відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.

Повне рішення складено 10 березня 2025 р.

Суддя Ю.С. Бездоля