Рішення від 07.03.2025 по справі 914/13/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.03.2025 Справа № 914/13/25

м. Львів

За позовом: Керівника Жовківської окружної прокуратури Львівської області, м. Жовква Львівського району Львівської області

в інтересах держави в особі

позивача: Жовківської міської ради Львівського району Львівської області, м. Жовква Львівського району Львівської області

до відповідача: фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , м. Львів

про стягнення 192 931,49 грн

Суддя Олена ЩИГЕЛЬСЬКА

1. ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

2. Керівник Жовківської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі позивача Жовківської міської ради Львівського району Львівської області звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення 192 931,49 грн заборгованості з орендної плати.

3. Ухвалою суду від 06.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи №914/13/25 вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) сторін.

4. Ухвала суду від 06.01.2025 року про відкриття провадження у справі надіслана прокурору та позивачу до їх електронних кабінетів, в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи та доставлена - 06.01.2025 о 15:46 год.

5. Відповідно до положень ч. 11 ст. 242 ГПК України у зв'язку з відсутністю у відповідача електронного кабінету, ухвала суду про відкриття провадження у справі була надіслана за місцезнаходженням відповідача, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

6. Згідно з відстеженням поштового відправлення АТ «Укрпошта», відповідачем отримано ухвалу суду від 06.01.2025 про відкриття провадження - 14.01.2025 року.

7. Заперечень від сторін проти розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження у встановлений чинним процесуальним законом строк не надходило.

8. Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

9. Судом встановлено, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з'ясування обставин справи і прийняття судового рішення, у відповідності до ст. 13 ГПК України, учасникам справи створювались необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

10. АРГУМЕНТИ СТОРІН

11. Аргументи прокурора

12. Прокурор зазначає про наявність підстав для стягнення з відповідача 192 931,49 грн заборгованості з орендної плати, яка виникла за період з 01.10.2022 по 01.10.2024 року.

13. Аргументи позивача

14. Жовківською міською радою Львівського району Львівської області пояснень щодо позовних вимог не подано.

15. Аргументи відповідача

16. Відповідачем вимог ухвали не виконано, відзиву чи заперечень на позовну заяву не подано.

17. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

18. 01.05.2008 року Жовківська районна рада (орендодавець) та фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (орендар) уклали Договір оренди нерухомого майна віднесеного до спільної власності територіальних громад Жовківського району №33.

19. Відповідно до п. 1.1. вищевказаного договору орендодавець на підставі рішення конкурсної комісії №8 від 16.04.2008 передав, а орендар прийняв в строкове платне користування нерухоме майно, що знаходиться у спільній власності територіальних громад. За адресою АДРЕСА_1 , площею 9,9 м.кв. яке знаходиться на балансі Жовківської ЦРЛ.

20. 01.10.2009 Жовківська районна рада та прива тний підприємець ОСОБА_1 уклали Угоду про зміну і доповнення оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад Жовківського району №33 від 01.05.2008, за якою орендодавець і орендар відповідно рішення конкурсної комісії з питань передачі в оренду не житлових приміщень спільної власності територіальних громад Жовківського району № 19 від 24.09.2009 року «Про зміну орендова ної площі з 9,9 м2 до 24,4 м2» прийшли до згоди змінити і доповнити договір № 33 від 01 травня 2008 року (п. 1 Угоди).

21. Відповідно до п. 2 Угоди сторони погодили змінити умови договору, виклавши їх в наступній редакції: п.1.1. розділу 1 - «орендодавець» на підставі рішення конкурсної ко місії № 19 від 24.09.2009 року передає, а «орендар» приймає в строко ве платне користування нерухоме майно, що знаходиться у спільній власності територіальних громад Жовківського району за адресою: АДРЕСА_1 площею 24,4 м2, яке знаходиться на ба лансі Жовківської ЦРЛ.

22. 30.04.2013 року Додатковою угодою № 33/1 продовжено дію договору оренди № 33 від 01.05.2008 року терміном на 2 (два) роки 11 місяців, визначивши, що договір діє з 01 травня 2013 року до 01 квітня 2016 року.

23. 30.04.2013 року Жовківська районна рада та Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 уклали Договір оренди №33/2 нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад Жовківського району (в новій редакції).

24. За умовами п. 1.1. Договору орендодавець на підставі рішення конкурсної комісії Жовківської районної ради №8 від 16.04.2008 року передав, а орендар прийняв в строкове платне користування нерухоме майно на першому поверсі в будівлі соматичного відділення (надалі - Майно), що знаходиться на балансі Жовківської центральної лікарні, загальною площею 24.4 кв.м. розміщене за адресою: вул. Воїнів УПА, 19, м. Жовква, Жовківського району, Львівської області з індексами приміщень №17,22,27 відповідно до технічного паспорта БТІ.

25. Орендна плата визначається за результатами конкурсу становить 150 грн, з 01.05.2008.

26. Відповідно до п. 3.1. Договору в новій редакції розмір орендної плати за об'єкт оренди визначається відповідно до чинної на момент укладення цього Договору Методики розрахунку орендної плати, затвердженої рішенням районної ради (або за результатами конкурсу) та індексований, що складає 353,51 грн. без ПДВ за перший місяць оренди (або на дату переукладення Договору).

27. Згідно з п. 3.3. Договору в новій редакції встановлену орендну плату за користування об'єктом оренди орендар зобов'язаний перерахувати не пізніше 20 числа місяця наступного за звітним на розрахунковий рахунок Жовківської районної ради.

28. Розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін, у порядку, визначеному чинним законодавством. Одностороння зміна розміру орендної плати однією із сторін не допускається. Не вважається односторонньою зміною розміру орендної плати її коригування на індекс інфляції відповідно до Методики. (п. 3.4. Договору в новій редакції).

29. Відповідно до п. 6.2. Договору в новій редакції орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.

30. Згідно п. 6.8 Договору в новій редакції орендар зобов'язаний щоквартально здійснювати звірку розрахунків з орендної плати з орендодавцем не пізніше 20 числа наступного місяця після звітного кварталу. Результатаи звірки оформляти актом, що підписується двома сторонами.

31. За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України (п. 7.1. Договору в новій редакції).

32. Відповідно до п. 7.2. Договору в новій редакції спори, які виникають за цим Договором або в зв'язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку.

33. 30.04.2013 року Жовківська районна рада та ФОП ОСОБА_1 склали та підписали Акт приймання-передачі в оренду нерухомого майна, за яким орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування нежитлові приміщення в будівлі соматичного відділення Жовківської ЦРЛ, загальною площею 24,4 кв.м., яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 надалі за текстом - «Об'єкт оренди».

34. Відповідно до Довідки Відділу бухгалтерського обліку, звітності та матеріально-технічного забезпечення Жовківської районної ради від 01.11.2013 року орендна плата за частину будівлі, яка передана в строкове платне користування ФОП ОСОБА_1 станом на 01 травня 2013 року складала 353,51 грн.

35. Додатковою угодою № 33/3 від 04.12.2013 року відповідно до внесення змін до поверхового плану частини першого поверху соматичного відділення Жовківської ЦРЛ та фактичного використання площі, внесено зміни до Договору оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад Жовківського району № 33/2 від 30.04.2013 року, а саме: п.п.1.1. Договору в частині, що стосується розміру орендованої площі викласти в такій редакції: «загальною площею 21,8 м2 з індексами приміщень №№22, 96, 97 відповідно до технічної документації БТІ від 02.12.2013р.».

36. Додатковою угодою №33/3 від 04.12.2013 до договору оренди №33/2 від 30.04.2013 внесено зміни до п. 1.1 Договору в частині, що стосується розміру орендованої площі та викладено їх в такій редакції: «Загальна площа 21,8 м.кв. з індексами приміщень № №22, 96, 97 відповідно до технічної документації БТІ від 01.12.2013».

37. Додатковою угодою №33/4 від 30.04.2014 про зміну розміру орендної плати до договору оренди №33/2 від 30.04.2014 внесено зміни до п. 3.1 Договору в частині, що стосується розміру орендної плати виклавши їх в такій редакції: «складає 698,06 грн. за один місяць оренди».

38. Рішенням Жовківської районної ради від 03.07.2014 року № 25 збільшено площу приміщень, що перебувають в оренді фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 , долучивши до неї нежитлові приміщення на першому поверсі в будівлі соматичного відділення Жовківської ЦРЛ (інд. 15,16) площею 19,0 м2 (при перерахунку в загальну - 40,8 м2).

39. Додатковою угоди №33/5 від 15.07.2014 про зміну розміру орендованої площі до договору оренди №33/2 від 30.04.2013 внесено зміни щодо площі та вартості об'єкту оренди.

40. В пункті 1 Додаткової угоди №33/5 зазначено наступне: відповідно до рішення 32-ї сесії Жовківської районної ради №25 від 03.07.2014 внести зміни до Договру оренди №33/2 від 30.04.2013 нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад Жовківського району, а саме: змінити в п. 1.1. Договору слова «Загальною площею 21,8 кв.м.» на «Загальною площею 40,8 кв.м.»; викласти абзац другий п. 1.1. в такій редакції: «Вартість об'єкта оренди визначена станом на 31.12.2013 і становить 102 074 грн. згідно із звітом про незалежну (експертну) оцінку майна»; п. 3.1. Договору в частині, що стосується розміру орендної плати викласти в такій редакції: «складає 1 368,13 грн. за перший місяць оренди з дати укладення додаткової угоди».

41. 15.07.2014 року сторонами складено та підписано Акт приймання-передачі в оренду нерухомого майна до додаткової угоди №33/5 від 15.07.2014 року.

42. Додатковою угодою №33/6 від 01.04.2016 до договору оренди №33/2 від 30.04.2013 внесено зміни щодо вартості об'єкту оренди, розміру орендної плати та терміну дії договору.

43. В пункті 1 Додаткової угоди №33/6 зазначено наступне: відповідно до проведеної незалежної оцінки вартість орендованого майна та закінчення строку чинності Договору внести зміни до Договору оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад Жовківського району №33/2 від 30.04.2013, а саме: Викласти абзац другий п. 1.1 в такій редакції: «Вартість об'єкта оренди визначена станом на 31.03.2016 і становить 298 467,00 грн. згідно із звітом про незалежну (експертну) оцінку майна»; в п. 3.1. Договору в частині, що стосується розміру орендної плати викласти в такій редакції: «складає 3 742,23 грн. за перший місяць оренди з дати укладення додаткової угоди»; продовжити дію договору оренди терміном на 2 (два) роки 11 місяців, визначивши, що договір діє з « 01» ківтні 2016 року до « 28» лютого 2019 року включно.

44. Додатковою угодою №33/7 від 28.03.2019 до договору оренди №33/2 від 30.04.2013 внесено зміни щодо вартості об'єкту оренди, розміру орендної плати та терміну дії договору.

45. В пункті 1 Додаткової угоди №33/7 зазначено наступне: відповідно до проведеної незалежної оцінки вартість орендованого майна та закінчення строку чинності Договору внести зміни до Договору оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад Жовківського району №33/2 від 30.04.2013, а саме: Викласти абзац другий п. 1.1 в такій редакції: «Вартість об'єкта оренди визначена станом на 08.02.2019 і становить 358 000,00 грн. згідно із звітом про незалежну (експертну) оцінку майна»; в п. 3.1. Договору в частині, що стосується розміру орендної плати викласти в такій редакції: «складає 5 978,07 грн. за перший місяць оренди з дати укладення додаткової угоди»; продовжити дію договору оренди терміном на 2 (два) роки 11 місяців, визначивши, що договір діє з « 01» березня 2019 року до « 31» січня 2022 року включно.

46. Рішенням сесії Жовківської міської ради Львівського району Львівської області № 56 від 05.04.2021 р. вирішено замінити сторону за Договором оренди нерухомого майна, що передано із спільної власності територіальних громад Жовківського району від 01.05.2008 року № 33, укладеного між Орендодавцем - Жовківською районною радою та Орендарем - фізичною-особою підприємцем ОСОБА_1 , визначивши, що Орендодавцем є Жовківська міська рада.

47. Додатковою угодою № 33/8 від 12.07.2021 року Сторони керуючись п.9.3. основного договору оренди та рішенням сесії № 56 від 05.04.2021р. «Про заміну Орендодавця за договором оренди нерухомого майна від 01.05.2008 року № 33, що передано Жовківській міській раді із спільної власності територіальних громад Жовківського району», погодили замінити сторону орендодавця за основним договором оренди з Жовківської районної ради на Жовківську міську раду Львівського району Львівської області, та внести зміни у реквізити.

48. 20.08.2024 року Відділ бухгалтерського обліку та звітності інформував Жовківського міського голову, що по договору оренди нежитлового приміщення № 33 від 01.05.2008 р., заключеного із ФОП ОСОБА_1 , згідно даних бухгалтерського обліку рахується дебіторська заборгованість станом на 20.08.2024 р. в сумі 202880 грн. 58 коп. (Службова записка №06-33/171 від 20.08.2024).

49. До матеріалів справи долучено Розрахунок по оплаті за оренду нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_1 ПП ОСОБА_1 по договору №33 від 01.05.2008 р., відповідно до якого борг станом на 20.08.2024 року становив 202880,58 грн.

50. 29.08.2024 позивачем направлено на адресу відповідача Претензійний лист від 28.08.2024 року, яким позивач просив негайно в добровільному порядку виконати вимоги претензійного листа та оплатити орендну плату за користування нежитловим приміщенням у сумі 202880,58 гривень.

51. З долученого рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, встановлено, що Претензійний лист відповідач отримала особисто - 30.08.2024 року.

52. Жовківська міська рада Листом від 01.10.2024 року повідомляла прокурора, що Жовківською міською радою направлено ФОП ОСОБА_1 претензійний лист з вимогою сплатити заборгованість в добровільному порядку, однак станом на 30.09.2024 року орендар добровільно не погасила суму заборгованості. Відомості про одержання претензійного листа Орендарем зазначені у рекомендованому повідомленні про вручення особисто 30.08.2024 ОСОБА_1 , про, що засвідчує її підпис на повідомленні. Також зазначено, що в бюджеті Жовківської міської територіальної громади не передбачено коштів для сплати судового збору, тому міська рада просила вжити заходів для примусового стягнення заборгованості за користування комунальним майно орендарем ОСОБА_1 .

53. 16.10.2024 року прокурор звертався з Запитом до Жовківської міської ради Львівського району Львівської області, яким просив надати інформацію щодо наявної заборгованості перед бюджетом територіальної громади ФОП ОСОБА_1 за використання на праві строкового платного користування відповідно до договору оренди нерухомого майна на першому поверсі в будівлі соматичного відділення загальною площею 24,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 . В разі відсутності можливості в територіальної громади подати до суду позовну заяву про стягнення заборгованості просив скерувати до Жовківської окружної прокуратури належним чином завірені копії відповідних матеріалів для вжиття заходів представницького характеру.

54. Листом від 27.11.2024 року Жовківська міська рада в доповнення до відповіді на запит прокурора інформувала, що після надсилання ФОП ОСОБА_1 претензійного листа про сплату заборгованості із орендної плати, вона частково погасила заборгованість. За інформацією відділу бухгалтерського обліку та звітності Жовківської міської ради станом на 22.11.2024 року заборгованість ФОП ОСОБА_1 по оплаті за оренду нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_1 становить 192931,49 гривень.

55. До матеріалів справи долучено Розрахунок по оплаті за оренду нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_1 ПП ОСОБА_1 по договору №33 від 01.05.2008 р., відповідно до якого заборгованість станом на 22.11.2024 року становить 192931,49 грн.

56. ОЦІНКА СУДУ

57. Щодо обґрунтованості підстав звернення прокурора з даним позовом

58. Згідно з абз. 1-2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

59. Аналіз частини третьої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» дає підстави стверджувати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; у разі відсутності такого органу.

60. Так, захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб'єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимог закону не здійснює захисту або робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести (а суд перевірити) причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом, і які є підставами для звернення прокурора до суду. Аналогічна правова позиція про застосування вказаних норм права викладена в постановах Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду від 20.09.2018 по справі №924/1237/17, від 06.02.2019 у справі №927/246/18, від 22.10.2019 у справі №914/648/17, постанові Об'єднаної палати Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду від 07.12.2018 у справі №924/1256/17, постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі №587/430/16-ц.

61. Так, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 наведено такі правові висновки: прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу (пункт 37); бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк (пункт 38).

62. Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

63. Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.

64. Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим. Таких висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 р., справа № 912/2385/18.

65. Прокурор вказує, що інтереси держави у даному спорі полягають у тому, що Жовківська міська територіальна громада зацікавлена у дотриманні порядку оренди комунального майна, зокрема в повному та своєчасному отриманні коштів за його використання. В умовах воєнного стану територіальна громада особливо розраховує на надходження коштів за оренду об'єктів комунальної власності, які зараховуються до місцевого бюджету.

66. Порушення інтересів держави полягає у тому, що внаслідок недотримання відповідачем договірних зобов'язань щодо сплати орендної плати за користування нерухомим майном комунальної власності, територіальна громада недоотримує грошові кошти, на які вона розраховувала. Ненадходження коштів на рахунки місцевого бюджету негативно впливає на стан комунального майна, не дозволяє утримувати його на належному рівні.

67. Уповноваженим органом щодо здійснення управління майном, що є предметом Договору, та стягнення заборгованості з орендної плати є Жовківська міська рада Львівського району Львівської області.

68. Водночас, з листів Жовківської міської ради Львівського району Львівської області (від 01.10.2024 № 03-06/2448, від 18.10.2024 № 03-06/2593 та від 27.10.2024 № 03- 06/2908) вбачається, що позивач обізнаний про наявне порушення інтересів держави і необхідність їх захисту в судовому порядку, однак з відповідним позовом до суду не звертався та наразі не планує звертатися, у зв'язку з обмеженою кількістю грошових коштів.

69. Починаючи з жовтня 2022 року та до цього часу Жовківська міська рада Львівського району Львівської області, достовірно знаючи про факти порушення інтересів держави з боку ФОП ОСОБА_1 , будь-яких цивільно-правових заходів щодо стягнення з орендаря заборгованості з орендної плати не вживало.

70. Разом з тим, сам факт не звернення уповноваженого органу до суду з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити економічні інтереси держави, свідчить про те, що вказаний орган державної влади неналежно виконує свої повноваження щодо стягнення коштів до бюджету, у зв'язку з чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів держави та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.

71. На виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» Жовківською окружною прокуратурою повідомлено Жовкіську міську раду Львівського району Львівської області, що буде скеровано позовну заяву в інтересах держави в особі Жовківської міської ради Львівського району Львівської області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оренду нерухомого майна в сумі 192931,49 грн.

72. Суд звертає увагу, що до моменту звернення з позовом до суду, прокурором досліджувалось питання вчинення позивачем дій, спрямованих на захист прав та інтересів, та здійснювалось листування стосовно відповідного питання.

73. Доказів про наявність наміру пред'являти до відповідача позов про стягнення грошових коштів чи обрання іншого способу захисту не подано. Така поведінка обґрунтовано зумовлює необхідність прокурора здійснювати захист прав та інтересів держави у визначеному законом порядку, щоб такі не залишились не захищеними.

74. Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що прокурор дотримався визначеного Законом порядку і правомірно захищає інтереси держави в суді в межах наданих йому повноважень.

75. Щодо суті позовних вимог

76. Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

77. Право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

78. Положеннями ст. 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, та встановлено перелік способів захисту цивільних прав та інтересів.

79. Предметом заявлених прокурором в інтересах Жовківської міської ради Львівського району Львівської області є вимоги, пред'явлені до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за орендною платою у розмірі 192 931,49 грн.

80. У відповідності до ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів. Згідно з ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

81. 01.05.2008 року Жовківська районна рада (Орендодавець) та фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (орендар) уклали Договір оренди нерухомого майна віднесеного до спільної власності територіальних громад Жовківського району №33.

82. Договір оренди був укладений на строк до 01.05.2013 року (на 5 років). Поряд з цим, на підставі додаткових угод строк дії такого договору неодноразово був продовжений, зокрема, Додатковою угодою №33/7 до договору оренди №33/2 від 30.04.2013 року зазначений договір продовжений до 31.01.2022 року.

83. Правовідносини у сфері оренди майна, що перебуває у комунальній власності регулюється Законом України «Про оренду державного та комунального майна».

84. Згідно п. 10 ч. 1 ст. 1 Законом України «Про оренду державного та комунального майна» оренда - речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов'язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.

85. Порядок продовження договору оренди майна згідно з Законом України «Про оренду державного та комунального майна» встановлений ст. 18, якою визначено продовження договору оренди за результатами проведення аукціону, а також випадки продовження дії договору за відсутності аукціону.

86. 24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» було постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022.

87. Водночас, у зв'язку із запровадженням воєнного стану в Україні, на підставі Закону від 01.04.2022 № 2181-IX Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про оренду державного та комунального майна» були доповнені п. 6-1, відповідно до якого під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України може встановити інші правила передачі в оренду державного та комунального майна, ніж ті, що передбачені цим Законом, зокрема щодо: продовження договору оренди, шляхом запровадження можливості автоматичного продовження договорів оренди, строк дії яких закінчується під час дії воєнного стану, на строк до припинення чи скасування та на чотири місяці після припинення чи скасування воєнного стану.

88. Постановою Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» установлено, що договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану, крім випадку, коли балансоутримувач з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди повідомив орендодавцю та орендарю про непродовження договору оренди з підстав, визначених статтею 19 Закону. Норма щодо продовження договору, встановлена цим пунктом, не застосовується до договорів, щодо яких рішення про їх продовження прийнято на аукціоні і аукціон оголошено до дати набрання чинності цією постановою. Для продовження договору оренди на строк, передбачений цим пунктом, заява орендаря та окреме рішення орендодавця не вимагаються (п. 5 постанови).

89. При цьому, у п. 16 постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 визначено, що орендодавці державного та комунального майна повинні забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови, а також продовження та припинення договорів оренди відповідно до пункту 5 цієї постанови починаючи з 24.02.2022.

90. Правовий аналіз наведених нормативних приписів постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 дає підстави для висновку, що автоматичне продовження договорів оренди державного та комунального майна, строк дії яких закінчується під час дії воєнного стану, починається з 24.02.2022, за умови, зокрема, що строк дії відповідних договорів завершується у період воєнного стану. Позиція суду із даного питання відповідає висновкам, які наведені у постанові Верховного Суду від 19.03.2024 по справі №910/3272/23.

91. Враховуючи наведене вище дія договору була продовжена на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану згідно з постановою Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022.

92. Відповідно до ст. 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

93. Згідно із ч. ч. 1, 3-4 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором. Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно. Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.

94. Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

95. Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

96. З викладених обставин суд доходить висновку про доведеність прокурором обставини наявності у фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 обов'язку сплачувати орендну плату у визначеному договором оренди розмірі.

97. Так, загальний розмір орендної плати за період з жовтня 2022 по липень 2024 включно згідно долученого розрахунку станом на 20.08.2024 року становив 202880,58 грн.

98. Разом з тим, як зазначалося вище, після надсилання ФОП ОСОБА_1 претензійного листа про сплату заборгованості із орендної плати, вона частково погасила заборгованість.

99. Зокрема у Розрахунку станом на 22.11.2024 відображено оплати в серпні 2024 року на суму 8789,19 грн та жовтні 2024 року на суму 300 000,00 грн.

100. Загальний розмір заборгованості з орендної плати за період з жовтня 2022 по липень 2024 включно згідно долученого розрахунку станом на 22.11.2024 року становить 192 931,49 грн.

101. Суд звертає увагу на те, що до дій, що свідчать про визнання боргу або іншого обов'язку, з урахуванням конкретних обставин справи, також можуть належати: визнання пред'явленої претензії; зміна договору, з якої вбачається, що боржник визнає існування боргу, а так само прохання боржника про таку зміну договору; письмове прохання відстрочити сплату боргу; підписання уповноваженою на це посадовою особою боржника разом з кредитором акта звіряння взаєморозрахунків, який підтверджує наявність заборгованості в сумі, щодо якої виник спір; письмове звернення боржника до кредитора щодо гарантування сплати суми боргу; часткова сплата боржником або з його згоди іншою особою основного боргу та/або сум санкцій. Аналогічний правовий висновок викладено постанові Верховного Суду від 09.11.2018 у справі № 911/3685/17.

102. Доказів сплати заборгованості з орендної плати за період з жовтня 2022 по липень 2024 включно в сумі192 931,49 грн матеріали справи не містять.

103. Статтею 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

104. У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

105. Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

106. Згідно зі ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Відповідно до ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

107. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 79 ГПК України).

108. У відповідності до ч. ч. 1,2 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

109. Враховуючи те, що прокурором подано достатньо об'єктивних, допустимих та переконливих доказів в підтвердження своїх позовних вимог, які відповідачем не спростовані і визнані обґрунтованими, виконавши вимоги процесуального права, всебічно і повно перевіривши обставини справи в їх сукупності, дослідивши представлені докази, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

110. СУДОВІ ВИТРАТИ

111. Судовий збір в розмірі 2422,00 грн покладається на відповідача в повному обсязі відповідно до п. 9 ст. 130 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 233-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Жовківської міської ради Львівського району Львівської області (80300, Львівська обл., Львівський р-н, місто Жовква, вул. Львівська, будинок 40; ідентифікаційний код 04056248) заборгованість з орендної плати у розмірі 192 931,49 грн.

3. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Львівської обласної прокуратури (79005, Львівська обл., місто Львів, проспект Шевченка, будинок 17/19; ідентифікаційний код 02910031) 2422,40 грн. судового збору.

4. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили в порядку ст. 327 ГПК України.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Суддя Щигельська О.І.