ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
03.03.2025Справа № 910/9464/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Грєхової О.А., за участю секретаря судового засідання Коверги П.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали господарської справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Контракт продрезерв 5"
до Міністерства оборони України
про стягнення заборгованості за Договором поставки в розмірі 49 275 260,49 грн.
Представники сторін:
від позивача: Науменко С.Ю., ордер серія АЕ № 1299305;
від відповідача: Градов А.Р., в порядку самопредставництва.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Контракт продрезерв 5» звернулось до Господарського суду міста Києва із позовними вимогами до Міністерства оборони України про стягнення заборгованості за Договором поставки в розмірі 49 275 260,49 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов'язань за Договором № 220/14/2/24/26 від 28.12.2023, в частині здійснення розрахунків.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, поставлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 23.09.2024.
23.08.2024 представником відповідача подано відзив на позовну заяву.
У судове засідання 23.09.2024 представники сторін з'явились.
За результатами судового засідання судом оголошено перерву до 21.10.2024.
У судове засідання 21.10.2024 представники сторін з'явились.
За результатами судового засідання судом оголошено перерву до 25.11.2024.
19.11.2024 представником позивача подано заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
У судове засідання 25.11.2024 представники сторін з'явились.
Враховуючи, що судом під час підготовчого провадження, та зокрема, у підготовчому засіданні було вчинено всі дії, які необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті, зв'язку з чим відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України судом постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 23.12.2024.
У судове засідання 23.12.2024 представники сторін з'явились.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.12.2024 судом залишено позовну заяву без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків та встановлено спосіб їх усунення.
26.12.2024 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва надійшла заява позивача про усунення недоліків.
01.01.2025 представником відповідача подано письмові пояснення.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.01.2025 постановлено продовжити розгляд справи № 910/9464/24, розгляд справи по суті призначено на 03.02.2025.
29.01.2025 представником позивача подано письмові пояснення.
Судове засідання 03.02.2025 не відбулось.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.02.2025 розгляд справи по суті призначено на 03.03.2025.
У судове засідання 03.03.2025 представники сторін з'явились.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив.
На виконання вимог ст. 223 Господарського процесуального кодексу України складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.
Відповідно до ст. 219 ГПК України рішення у даній справі ухвалено на стадії ухвалення судового рішення, за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
У судовому засіданні 03.03.2025 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
28 грудня 2023 року між Міністерством оборони України (далі - замовник, відповідач) та Товариством з обмеженої відповідальності «Контракт продрезерв 5» (далі - постачальник, позивач) укладено Договір на закупівлю продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000-3) продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2024 рік № 220/14/2/24/26 (далі - Договір), предметом якого є продукти харчування та сушені продукти різні (15890000-3) продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах.
Постачальник зобов'язується у 2024 році здійснити постачання замовнику у зумовлені строки комплектів продуктів, а Замовник прийняти та оплатити вказані комплекти продуктів відповідно до умов Договору.
Військові частини, дислоковані у Донецькій області, у тому числі військові частини (установи, заклади) та підрозділи Збройних Сил України, прикріплені до них на продовольче забезпечення, для особового складу та штатних тварин яких будуть постачатися комплекти продуктів.
У разі потреби, харчові продукти можуть постачатися в інші місця, визначені представником замовника відповідно до його заявки (пункти 1.1 та 1.2 Договору).
Згідно п. 1.3 Договору комплекти продуктів одержує представник замовника.
Відповідно до п. 1.4 Договору кількість комплектів продуктів та строки їх постачання визначаються представником замовника заявкою в розрізі асортименту харчових продуктів відповідно до Каталогу продуктів (Додаток 15.1).
Заявки оформлюються, встановленим порядком (Додаток 15.3) та у строки, встановлені умовами цього Договору, та надаються на електронну адресу постачальника, зазначену у Договорі, в форматі xml. Постачальник, після отримання заявки надсилає повідомлення наступного змісту: «Заявку отримано. ПІБ. Дата прийняття заявки» на електрону адресу, з якої надійшла заявка. У разі неможливості надання заявки у вищезазначений спосіб, заявка надається в інший зручний спосіб (із зазначенням інформації про її отримання постачальником/представником постачальника). Відсутність підтвердження від постачальника про отримання заявки не звільняє його від відповідальності за невиконання заявки.
Загальна вартість продуктів харчування (комплект продуктів за Каталогом продуктів) з ПДВ становить: 263 869 411,26 грн. (п. 1.6 Договору).
Згідно з п. 2.1 Договору постачальник повинен поставити харчові продукти за цим Договором, якість, маркування та тара (упаковка) яких повинні відповідати вимогам законодавства України, нормативно-правовим актам, керівним документам Міністерства оборони України, Збройних Сил України які врегульовують питання у цій сфері.
Якісні та кількісні показники харчових продуктів, порядок їх постачання повинні відповідати вимогам законодавства України, стандартам, технічним регламентам, технічним умовам, що регулюють питання у сфері безпечності та окремих показників якості, придатності та відповідності (ДСГУ, ГОСТ, ГСТУ, СОУ, ТУ У), а також Описів до продуктів харчування до Каталогу продуктів харчування (Додаток 15.2.)).
У відповідності до п. 3.1 Договору комплекти продуктів у розрізі продуктів харчування згідно з Каталогом продуктів постачаються на умовах DDP - на склад представника замовника визначеного у заявці відповідно до Міжнародних правил по тлумаченню термінів "Інкотермс" у редакції 2020 року згідно з положеннями Договору, встановленими нормами відвантаження у тарі та упаковці, яка забезпечує збереження продуктів харчування під час їх транспортування, вантажно-розвантажувальних робіт і зберігання в межах термінів, установлених діючими стандартами.
Відповідно до п. 3.2 Договору постачальник здійснює постачання харчових продуктів на підставі заявки відповідно до асортименту Каталогу продуктів, оформленої відповідно пункту 1.4 цього Договору.
Заявка на постачання продуктів харчування терміном на 7 діб постачальнику подається представником замовника, відповідно до Додатку 15.3. у наступні терміни:
- при замовленні комплектів продуктів в розрізі харчових продуктів згідно Каталогу продуктів - за 7 (сім) діб до поставки;
- у разі зміни кількості необхідних комплектів продуктів в розрізі харчових продуктів та/або місць постачання, а також у разі зміни асортименту (відповідно до специфіки виконання завдань) - за 5 (п'ять) днів до поставки, визначеною у заявці.
Після підписання договору (у тому числі після укладання додаткових угод щодо включення військових частин до пункту 1.2 Договору) постачальник здійснює першу поставку комплектів продуктів у п'ятиденний термін згідно з заявкою представника замовника на відповідний період постачання.
Відповідно до п. 3.4 Договору місце поставки харчових продуктів визначає представник замовника в заявці. Поставка харчових продуктів здійснюється з суворим дотриманням асортименту, кількості та якості харчових продуктів.
Пунктом 4.1 Договору узгоджено, що приймання комплектів продуктів в розрізі харчових продуктів, визначених каталогом продуктів за кількістю та якістю здійснюється представником замовника відповідно до вимог чинного законодавства України у присутності представника постачальника.
Згідно з п. 4.4 Договору приймання харчових продуктів у вигляді комплектів продуктів згідно каталогу продуктів за кількістю та якістю оформляється Зведеним актом приймання-передачі забезпечення комплектами продуктів для особового складу та/або штатних тварин військових частин (Додаток 15.6), який складає представник замовника щотижнево. Зведений акт складається в чотирьох примірниках: перший примірник - замовнику, другий, четвертий - представнику замовника, третій - постачальнику.
Підставою для складання Зведеного акту приймання-передачі забезпечення комплектами продуктів є Акт приймання-передачі комплектів продуктів для особового складу та/або штатних тварин військових частин (Додаток 15.5) за замовленим асортиментом і кількістю визначеною заявкою на постачання харчових продуктів (Додаток 15.3), накладні на передачу харчових продуктів представнику замовника та документи, що засвідчують якість, придатність і безпечність, відповідністю чинним стандартам та своєчасність постачання харчових продуктів до вказаного місця.
Належним чином оформлений Зведений акт є підтвердженням приймання представником замовника комплектів продуктів згідно Каталогу продуктів.
Згідно з пунктами 6.1 та 6.2 Договору розрахунки за цим Договором проводяться шляхом оплати за фактично постачені постачальником та прийняті представником замовника комплекти продуктів за умови надходження коштів з Державного бюджету України, передбачені на зазначені цілі, протягом 30 календарних днів з дня надходження до замовника належним чином оформлених наступних документів:
- зведених актів на оплату (додаток № 15.7.1 та/або додаток № 15.7.2), які складаються на підставі Зведених(ого) актів(у) приймання-передачі комплектів продуктів для особового складу та/або штатних тварин військових частин, які є їх(його) невід'ємною частиною. Зведений акт на оплату складається постачальником удвох примірниках; перший примірник - замовнику, другий примірник - постачальнику;
- рахунків-фактур до Зведених актів на оплату, які постачальник надає замовнику на підставі Зведених(ого) актів (у) приймання-передачі комплектів продуктів для особового і складу та/або штатних тварин військових частин.
Зазначені у пункті 6.1 документи надаються замовнику постачальником.
Без належним чином оформлених документів, що зазначені у пункті 6.1 Договору та відсутності в них обов'язкових реквізитів, оплата за комплекти продуктів не здійснюється.
Оплата здійснюється лише за фактично прийняті комплекти продуктів. А у разі виявлення порушень оплата здійснюється за умови оплати постачальником у добровільному порядку штрафних санкцій згідно з Актом про порушення договірних зобов'язань суб'єктом господарювання (до моменту виставлення замовником претензії) або відповідно до виставленої Замовником претензії та наданням підтверджуючих документів про оплату штрафних санкцій.
Відповідно до п. 8.1 Договору замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі оплачувати за поставлені та прийняті комплекти продуктів згідно Каталогу продуктів, крім випадку, зазначеного в п. 8.2.4, а також повідомляти постачальника про зменшення (або збільшення) обсягу постачання харчових продуктів та ціни цього Договору не менше як за 15 днів до дати такого зменшення.
У пункті 8.2.2 Договору визначено, що замовник має право:
- здійснювати контрольні заходи за станом виконання договірних зобов'язань постачальником у порядку визначеному Договором;
- в односторонньому порядку зменшувати (або збільшувати) обсяг постачання харчових продуктів та ціну цього Договору залежно від реального фінансування видатків, зменшення (збільшення) чисельності особового складу, яким постачаються комплекти продуктів за цим Договором за рішенням замовника;
- змінювати кількість комплектів продуктів та відповідно коригувати загальну вартість комплектів продуктів без збільшення ціни одного комплекту продуктів.
Згідно з п. 8.5.4 Договору постачальник зобов'язаний постачати харчові продукти згідно Каталогу продуктів, визначені у заявках представника замовника разом з усіма документами, які підтверджують походження, безпечність, придатність та якість харчових продуктів, нормативну документацію, згідно якої виготовлена продукція та іншими документами, необхідними для того, щоб прийняти харчові продукти на умовах Договору.
Договір набирає чинності з дати його підписання сторонами і діє до 31 грудня 2024 року, а в частині проведення розрахунків до повного їх завершення, за умови надання платіжних документів у межах дії Договору. Після закінчення терміну дії цього Договору звіряння взаєморозрахунків здійснюється на підставі підписаних обома сторонами актів звіряння (п.12.1 Договору).
Пунктами 13.1 та 13.2 Договору узгоджено, що зміни та доповнення до цього Договору вносяться тільки у письмовій формі шляхом укладення додаткових угод, які підписуються сторонами цього Договору та додаються до тексту як невід'ємні його частини. У разі зміни реквізитів Сторона протягом трьох діб повідомляє про цю обставину іншу Сторону у письмовій формі.
Зміна або розірвання цього Договору допускається лише за письмовою згодою сторін.
Звертаючись з позовом до суду, позивач зазначає, що в період січень - березень 2024 року постачальник за заявками, наданими представниками замовника здійснив постачання продуктів харчування на загальну суму 312 979 762,07 грн.
Водночас, як зазначає позивач, замовник здійснив оплату за фактично поставлені продукти харчування (комплекти продуктів) лише частково, на суму 263 704 501,58 грн. з ПДВ, з урахуванням частково повернутих позивачем помилково перерахованих коштів, що підтверджується платіжними інструкціями № 14/2/52 від 02.02.2024 на суму 6 963 937,92 грн., № 14/2/94 від 07.02.2024 на суму 10 762 056,32 грн., № 14/2/134 від 13.02.2024 на суму 17 961 763,37 грн., № 14/2/185 від 16.02.2024 на суму 15 659 516,87 грн., № 14/2/184 від 16.02.2024 на суму 5 754 913,88 грн., № 14/2/217 від 21.02.2024 на суму 7 802 228,84 грн., № 14/2/266 від 23.02.2024 на суму 16 325 238,57 грн., № 14/2/695 від 22.02.2024 на суму 6 457 3602,88 грн., № 14/2/341 від 29.02.2024 на суму 20 022 392,78 грн., № 14/2/386 від 05.03.2024 на суму 12 922 752,99 грн., № 14/2/416 від 07.03.2024 на суму 24 587 080,74 грн., № 14/2/486 від 13.03.2024 на суму 31 905 656,39 грн., № 14/2/563 від 20.03.2024 на суму 18 481 902,23 грн., № 14/2/698 від 29.03.2024 на суму 23 392,02 грн., № 14/2/708 від 01.04.2024 на суму 37 381 410,80 грн., № 14/2/769 від 04.04.2024 на суму 27 543 785,74 грн., № 14/2/831 від 08.04.2024 на суму 5 729 274,95 грн., № 14/2/1081 від 24.04.2024 на суму 1 219,65 грн., №; 14/2/1300 від 23.05.2024 на суму 13 414,50 грн., а також платіжними інструкціями позивача про повернення помилково перерахованих коштів № 2423 від 05.03.2024 на суму 1 219,65 грн. та № 2856 від 15.03.2024 на суму 2 593 520,01 грн.
Не отримавши повної оплати за фактично поставлені продукти харчування (комплекти продуктів), позивач звернувся до відповідача з проханнями оплатити заборгованість, на яке відповідач Листом № 220/14/925 від 11.07.2024 надав відповідь, у якій зазначив, що у зв'язку з відсутністю бюджетного призначення, заборгованість у розмірі 49 275 260,49 грн. з ПДВ оплатити відповідач не має змоги, в зв'язку з чим позивач вимушений був звернутись до суду з даним позовом, у якому просить стягнути з відповідача заборгованість за Договором у розмірі 49 275 260,49 грн.
Відповідач в свою чергу, у відзиві на позовну заяву зазначає, що сторони за Договором узгодили постачання комплектів продуктів харчування за Каталогом продуктів на загальну суму 263 717 325,26 грн., однак, відповідно до зведених актів на оплату позивач здійснив поставку комплектів харчування у більшій кількості, аніж було передбачено Договором, а саме на загальну суму 312 979 762,07 грн., а отже, поставка комплектів продуктів харчування на суму 49 262 436,81 грн. не була передбачена Договором, а тому зобов'язання із оплати зазначених товарів у відповідача взагалі не виникло. Відповідач зазначає, що Міністерство оборони України згідно пункту 8.1.2 Договору не повідомляло постачальника про збільшення обсягу постачання харчових продуктів та ціни цього Договору. Як зазначає відповідач, заявлена позивачем вимога в межах 49 262 436,81 грн. могла бути задоволена виключно у випадку укладення додаткової угоди до Договору чого сторонами зроблено не було. Таким чином. Відповідач зазначає, що надані до суду докази не підтверджують того, що оборонне відомство має сплатити позивачу кошти в розмірі 49 275 260,49 грн.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Укладений сторонами договір є договором поставки, а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 54 Цивільного кодексу України та Глави 30 Господарського кодексу України.
Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України є обов'язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Частиною 1 ст. 265 Господарського кодексу України визначено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно із ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Статтею 655 Цивільного кодексу України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до положень статей 655, 656, 691, 712 ЦК України істотними умовами договору поставки є предмет (товар, майно або майнові права) та ціна товару.
Судом встановлено, що у пункті 1.6 Договору сторонами узгоджено, що загальна вартість продуктів харчування (комплект продуктів за Каталогом продуктів) з ПДВ становить: 263 869 411,26 грн.
В свою чергу, як вбачається з матеріалів справи та визнається обома сторонами, відповідачем поставлені позивачем продукти харчування на суму 263 704 501,58 грн. оплачені.
Натомість, як вбачається з матеріалів справи, предметом спору є поставлені позивачем поза вартість Договору продукти харчування на суму 49 275 260,49 грн. згідно зведених актів приймання-передачі комплектів продуктів № 12/А2120 на суму 6 101 325,84 грн., № 11/0989 на суму 3 847 243,67 грн, № 9/А2109 на суму 152 478,00 грн., № 12/Донецький ОТЦК на суму 234 079,57 грн., № 2/4765-2 на суму 197 969,27 грн., № 2/2407 на суму 711 439,48 грн., № 07/0989 на суму 3 677 458,03 грн., № 2/4765-1 на суму 1 333 118,04 грн., № 1/0284/1 на суму 2 179 475,11 грн., № 1/0284/2 на суму 355 523,09 грн., № 2/7224 на суму 3 101 366,07 грн., № 12/А7037 на суму 1 752 785,07 грн., № 12/0989 на суму 3 963 221,14 грн., № 9/1872 на суму 585 344,55 грн., № 10/1872 на суму 558 876,36 грн., 8/1872 на суму 566 193,05 грн., № 12/А2109 на суму 135 334,48 грн., № 12/А3546МЧС на суму 550 251,38 грн., № 12/А3546 Аеродром на суму 661 112,28 грн., № 12/А0693 на суму 9 688 549,40 грн., № 11/А0233 на суму 312 176,83 грн., № 06/0989 на суму 3 317 482,32 грн., № 08/0989 на суму 3 356 644,14 грн., № 12/1872 на суму 613 660,46 грн., № 11/1872 на суму 709 346,01 грн., № 5/1872 на суму 612 800,85 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, 27 травня 2024 року сторонами складено та підписано Акт звіряння розрахунків, відповідного до якого, за даними позивача за відповідачем обліковується заборгованість в розмірі 49 275 260,49 грн., в свою чергу за даними відповідача у Міністерства оборони України відсутня заборгованість, розходження сум складає 49 275 260,49 грн.
При цьому, в означеному акті констатовано, що ТОВ «Контракт продрезерв 5» були надані документи на понад суму договору на 2024 рік, які підтверджують постачання продуктів харчування (комплектів продуктів за каталогом продуктів) у 2024 році.
Тобто, позивачем було збільшено обсяг постачання товару на суму у розмірі 49 275 260,49 грн.
Суд зазначає, що пунктом 8.2.2 Договору сторонами погоджено, що замовник має право в односторонньому порядку зменшувати (або збільшувати) обсяг постачання харчових продуктів та ціну цього договору залежно від реального фінансування видатків, зменшення (збільшення) чисельності особового складу, яким постачаються комплекти продуктів за цим договором за рішенням замовника.
Пунктом 8.2.3 договору передбачено також право замовника змінювати кількість комплектів продуктів та відповідно коригувати загальну вартість комплектів продуктів без збільшення ціни одного комплекту продуктів.
Крім того, в пункті 12.1 Договору сторонами передбачено, що істотні умови договору можуть бути змінені у випадках, передбачених законодавством України.
Відповідно до ст. 638 ЦК України істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Як було встановлено вище, предметом Договору є продукти харчування та сушені продукти різні (15890000-3) продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах.
Разом з тим, Договір між сторонами було укладено відповідно до приписів Закону України «Про оборонні закупівлі», який визначає загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель.
Метою цього Закону є визначення правових засад для забезпечення матеріально-технічних і наукових потреб сектору безпеки і оборони держави шляхом ефективного та прозорого здійснення оборонних закупівель із дотриманням заходів захисту національних інтересів, створення конкурентного середовища, запобігання корупції у сфері оборонних закупівель, розвитку добросовісної конкуренції, а також ефективного та прозорого планування, реалізації і контролю за здійсненням оборонних закупівель.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 вказаного Закону закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється державними замовниками відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;
2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії;
3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;
6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;
8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті.
У зв'язку з необхідністю забезпечення потреб оборони під час дії правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях можуть бути змінені істотні умови договору про закупівлю (після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі) замовником, визначеним у Законі України "Про оборонні закупівлі", а саме: обсяг закупівлі, сума договору, строк дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг.
Відповідно до частини сьомої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" у разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, передбачених частиною п'ятою цієї статті, замовник обов'язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю.
У той же час, пунктом 13.1 Договору встановлено, що зміни та доповнення до цього Договору вносяться тільки у письмовій формі шляхом укладення додаткових угод, які підписуються Сторонами цього Договору та додаються до тексту як невід'ємні його частини.
Отже, з матеріалів справи вбачається, що під час виконання Договору було змінено його істотні умови, а саме обсяг закупівлі, шляхом збільшення обсягу постачання товару на 49 275 260,49 грн.
При цьому, у відповідності до приписів ч. 7 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та п. 13.1 Договору зміни щодо збільшення обсягу постачання товару на 49 275 260,49 грн. сторонами не було оформлено, шляхом оприлюднення повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та укладення додаткової угоди.
При цьому, за умовами п. 6.1 Договору розрахунки за цим договором проводяться шляхом оплати за фактично постачені постачальником та прийняті представником замовника комплекти продуктів за умови надходження коштів з Державного бюджету України, передбачені на зазначені цілі, протягом 30 календарних днів з дня надходження до замовника належним чином оформлених відповідних документів.
- зведених актів на оплату (додаток № 15.7.1 та/або додаток № 15.7.2), які складаються на підставі Зведених(ого) актів(у) приймання-передачі комплектів продуктів для особового складу та/або штатних тварин військових частин, які є їх(його) невід'ємною частиною. Зведений акт на оплату складається постачальником удвох примірниках; перший примірник - замовнику, другий примірник - постачальнику;
- рахунків-фактур до Зведених актів на оплату, які постачальник надає замовнику на підставі Зведених(ого) актів (у) приймання-передачі комплектів продуктів для особового і складу та/або штатних тварин військових частин.
З огляду на предмет спору, суд зазначає, що Конституційний Суд України в пунктах 3, 4 свого рішення № 3-рп/99 від 08.04.1999, з'ясовуючи поняття «інтереси держави», встановив, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо. Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств із часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й у діяльності приватних підприємств, товариств. При цьому Конституційний Суд України вказав, що «інтереси держави» є оціночним поняттям.
Велика Палата Верховного Суду підтримала ці висновки, зокрема, в пункті 82 постанови від 20.07.2022 у справі № 910/5201/19 та підпункті 7.14 постанови від 28.09.2022 у справі № 483/448/20.
Згідно зі статтею 46 Бюджетного кодексу України стадіями виконання бюджету за видатками та кредитуванням є: 1) встановлення бюджетних асигнувань розпорядникам бюджетних коштів на основі та в межах затвердженого розпису бюджету; 2) затвердження кошторисів, паспортів бюджетних програм, а також порядків використання бюджетних коштів; 3) взяття бюджетних зобов'язань; 4) отримання товарів, робіт і послуг; 5) здійснення платежів відповідно до взятих бюджетних зобов'язань; 6) використання товарів, робіт і послуг для виконання завдань бюджетних програм; 7) повернення кредитів до бюджету (щодо кредитування бюджету).
Відповідно до затвердженого розпису бюджету розпорядники бюджетних коштів одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Порядок складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ встановлюється Кабінетом Міністрів України. Казначейство України здійснює контроль за відповідністю кошторисів розпорядників бюджетних коштів розпису бюджету. Розпорядники бюджетних коштів забезпечують управління бюджетними асигнуваннями і здійснення контролю за виконанням процедур та вимог, встановлених цим Кодексом (стаття 47 Бюджетного кодексу України).
Відповідно до частини першої статті 48 БК України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років; довгострокових зобов'язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України; довгострокових зобов'язань у рамках державно-приватного партнерства, узятих на облік органами Казначейства України; середньострокових зобов'язань за договорами щодо забезпечення судноплавного стану внутрішніх водних шляхів та судноплавних шлюзів; середньострокових зобов'язань у сфері охорони здоров'я; середньострокових зобов'язань за договорами на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації.
Частиною другою ст. 48 БК України встановлено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання за спеціальним фондом бюджету виключно в межах відповідних фактичних надходжень спеціального фонду бюджету (з дотриманням вимог частини другої статті 57 цього Кодексу).
При цьому, згідно ч. 4 ст. 48 БК України зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються.
Таким чином з наведеного вбачається, що відсутність бюджетного фінансування в силу приписів статті 48 Бюджетного кодексу України позбавляє позивача права на оплату обсягу постачання товару на 49 275 260,49 грн.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, з покладенням судового збору на позивача в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Витрати по сплаті судового збору покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 11.03.2025
Суддя О.А. Грєхова