61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
03.03.2025 Справа №905/1313/24
Суддя Господарського суду Донецької області Кротінова О.В.,
при секретарі судового засідання Курасові А.В.,
за позовом Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ Донецької області, код ЄДРПОУ 04052933,
до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріоритет+», м.Покровськ Донецької області, код ЄДРПОУ 36976055,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, код ЄДРПОУ 44790232,
про стягнення 2282051,93 грн,
за участю представників сторін:
від позивача: Деркач Д. І. - ордер, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю;
від відповідача: Солнцев О. Ю. - ордер, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю;
від третьої особи: не з'явився,-
І. Короткий зміст позовної заяви, заперечень та інших заяв, клопотань учасників справи:
Покровська міська рада Донецької області, м.Покровськ Донецької області, звернулась до Господарського суду Донецької області з позовною заявою б/н від 08.10.2024 (№01/26-1215 від 30.09.2024, яку сформовано с системі «Електронний суд» 08.10.2024) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріоритет+», м.Покровськ Донецької області, про стягнення безпідставно збережених коштів, що дорівнюють розміру орендної плати за використання земельної ділянки у сумі 2282051,93 грн на підставі ст. 1212 Цивільного кодексу України, ст. 206 Земельного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач, як власник об'єкта нерухомого майна, користувався земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований, за відсутності оформленого на те права, не сплачуючи за користування нею коштів, внаслідок чого, без достатньої правової підстави, за рахунок власника - Покровської міської ради Донецької області, за період 01.01.2022 - 30.09.2024 зберіг у себе кошти, які повинен був сплатити за користування земельною ділянкою в порядку статей 1212-1214 Цивільного кодексу України.
На підтвердження викладених обставин позивач надав у електронних копіях: витяг №НВ-9949048922024 від 23.09.2024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, витяг №НВ-5600590372024 від 20.05.2024 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з додатком до нього (кадастровий план земельної ділянки, кадастровий номер земельної ділянки 1413200000:08:034:0035); нормативна грошова оцінка земель м.Покровськ Покровської міської ради Донецької області (схема економіко-планувального зонування); кадастровий план земельної ділянки кадастровий номер земельної ділянки 1413200000:08:034:0035; інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності не нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єктів (номер інформаційної довідки 396074099 від 23.09.2024 14:06:14); лист Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №18-5-0.10-2687/2-24 від 20.08.2024; рішення Покровської міської ради Донецької області №7/34-21 від 26.05.2017 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Покровськ»; рішення Покровської міської ради Донецької області №7/55-6 від 24.05.2018 «Про встановлення ставок плати за землю за договорами оренди землі на території м.Покровськ» з додатком «Ставки плати за землю за договорами оренди землі» до нього; розпорядження Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області №1027рг від 04.06.2024 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності під цілісним майновим комплексом по вул. Добропільська, 2, в м.Покровськ Донецької області»; технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності під цілісним майновим комплексом по вул. Добропіьська, 2 в м.Покровськ Донецької області, кадастровий номер земельної ділянки, що формується 1413200000:08:034:0035.
Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує посиланням на: ст. ст. 22, 83, 257, 261, 1212 Цивільного кодексу України, ст. ст. 13, 144 Конституцій України, ст. ст. 79-1, 80, 83, 93, 120, 122, 123, 124, 125, 126, 152, 156, 206 Земельного кодексу України, ст. ст. 3, 21 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 1, 5, 7, 13, 20, 23 Закону України «Про оцінку земель», Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Закону України «Про землеустрій», постанову Кабінету Міністрів України №1147 від 03.11.2021 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», п. 10.1.1 ст. 10, п. 10.2.1 ст. 10.2, п. 271.2 ст. 271, п. 284.1 ст. 284, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288, п. 289.1 ст. 289, п. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України.
18.10.2024 від представника позивача Добряка С.В. через підсистему «Електронний суд» отримано заяву №01/26-1215 від 17.10.2024 у справі (сформовано в системі 18.10.2024). На виконання ухвали Господарського суду Донецької області від 14.10.2024 повідомлено, що заходи забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви не вживались, оригінали всіх письмових доказів, копії яких додано до позовної заяви, у позивача наявні.
23.10.2024 від представника третьої особи Добряка С.В. через підсистему «Електронний суд» отримано пояснення №01/26-1297 від 22.10.2024 третьої особи щодо позову або відзиву (сформовано в системі 23.10.2024). Позовні вимоги підтримано у повному обсязі, просить суд задовольнити позовні вимоги.
01.11.2024 від представника відповідача, адвоката Солнцева О.Ю., через канцелярію Господарського суду Донецької області отримано заяву б/н від 29.10.2024. Просив прийняти, долучити до матеріалів справи, розглянути по суті та задовольнити заяву; допустити адвоката Солнцева Олексія Юрійовича до участі у справі №905/1313/24 в якості представника (захисника) Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРІОРИТЕТ+», код ЄДРПОУ 36976055; надати можливість для ознайомлення і матеріали цієї справи, №905/1313/24 для ознайомлення, здійснення необхідних копій (в т.ч. і відео-, фото-, документи) і підготовки відповідних пояснень, заперечень, відзиву на позов, ін., апеляції (в т.ч. і у формі /порядку/ електронного суду); надати доступ (дозвіл) на ознайомлення із матеріалами цієї справи і на участь у судових засіданнях по цій справі в електронному суді; провести наступне судове засідання та всі подальші судові засідання по цій справі за участі адвоката Солнцева О.Ю. у режимі відеоконференції і забезпечити його проведення та подальших судових засідань, визначивши Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська (або Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська) або Господарський суд Дніпропетровської області (або Дніпропетровський апеляційний господарський суд), відповідальним за проведення відеоконференції під час вищевказаного судового засідання або у системі easycon (через електронний суд або ел.пошту адвоката: ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто, надавши адвокату та відповідачу по справі можливість участі в наступному судовому засіданні та у всіх подальших засіданнях по цій справі в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів). З вимогами Порядку роботи з технічними засобами відеоконференцзв'язку та відеозапису ходу і результатів процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції під час судового засідання у господарському, цивільному, адміністративному, кримінальному процесах ознайомлений; здійснити перерву в засіданні суду 30.10.2024 (відкласти розгляд).
06.11.2024 через підсистему «Електронний суд» надійшла електронна копія заяви представника відповідача, адвоката Солнцева О.Ю., б/н від 29.10.2024 у справі (сформовано в системі 05.11.2024).
До заяви додано електронні копії документів згідно переліку: ордер представника відповідача від 29.10.2024; договір №01 від 29.10.2024; заява представника відповідача б/н від 29.10.2024; докази відправки заяви представника відповідача б/н від 29.10.2024 засобами поштового зв'язку.
25.11.2024 від представника відповідача, адвоката Солнцева О.Ю., через підсистему «Електронний суд» отримано заяву від 24.11.2024 у справі (сформовано в системі 24.11.2024). Просив прийняти, долучити до матеріалів цієї справи, розглянути по суті та задовольнити відзив від 22.11.2024; відмовити у задоволенні зазначених позовних вимог по цій справі №905/1313/24 в повному обсязі, справу - закрити.
У відзиві зазначено таке:
-позовна заява подана Покровською міською радою Донецької області, проте підписана Покровською міською військовою адміністрацією Покровського району Донецької області, що є порушенням ч.2 ст.162 Господарського процесуального кодексу України;
-звернуто увагу, що відповідачем придбано частку цілісного майнового комплексу, який розташований в Донецькій області в м.Покровськ по вул. Добропільська, буд.2 та який розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 1413200000:08:034:0004 площею 9,2719 га, проте позивачем вказано, що об'єкт нерухомості розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 площею 9,1270 га;
-у відповіді з Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №28-5-0.170203872/2-24 від 21.11.2024 вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 1413200000:08:034:0004 площею 9,2719 га відсутня та не вказано, що замість неї з'явився інший номер, зокрема, 1413200000:08:034:0035 площею 9,1270 га;
-відповідно до витягу з Державного земельного кадастру від 20.05.2024 вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 площею 9,1270 га створена 20.05.2024 та розташована за адресою: Донецька область, Покровський район, вул.Добропільська, 2, має цільове призначення - 11.02 «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості;
-земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі;
-з листа №18-5-0.10-2687/2-24 від 20.08.2024 Головного управління Держгеокадастру у Донецької області вбачається припущення щодо можливих розрахунків нормативно грошової оцінки взагалі земельних ділянок без чіткого кадастрового номеру та цільового призначення, а також чіткого місця розташування цієї ділянки;
-обов'язковим для визначення орендної плати є відомості у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, а не лист Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області щодо загальних припущень розрахунку;
-основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положенням пункту 288.5.1 ст.288 Податкового кодексу України;
-необхідним для визначення розміру недоотриманого доходу за фактичне користування земельною ділянкою є визначення розміру орендної плати на підставі затвердженої у встановленому законом порядку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та, зокрема, з'ясування, чи розроблялася, погоджувалася та затверджувалася нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки у визначеному законодавством порядку;
-площа фактично використовуваної земельної ділянки має визначальне значення для розрахунку суми безпідставно збережених сум орендної плати;
-дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки зазначаються лише шляхом оформлення витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, а не в будь-який інший спосіб, зокрема, шляхом розрахунку, виходячи із базової вартості 1 м.кв. землі у місті та множення на відповідні коефіцієнти;
-для задоволення позовних вимог про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати позивачем має бути доведено площу фактично використовуваної відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів, а також розмір орендної плати, який визначається на основі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки землі, сформованого за результатами розроблення технічної документації на певну земельну ділянки у визначеному законодавством порядку, із внесенням відомостей до Державного земельного кадастру та присвоєнням кадастрового номеру спірній земельній ділянці;
-позивачем додано лише витяг з технічної документації щодо нормативно грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 з площею 9,1270 га, а щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:08:034:0004 площею 9,2719 га, згідно договору купівлі-продажу, будь-яка інформація відсутня;
-при стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, нарахування мають здійснюватись позивачем не самостійно (шляхом арифметичного розрахунку без проведення нормативної грошової оцінки землі), а виключно на підставі витягу з технічної документації з нормативно грошової оцінки земель;
-витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінки земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період;
-земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (земельна ділянка вказані в позовній заяві з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 з площею 9,1270 га сформована 20.05.2024) та державної реєстрації права власності на неї;
-наведено посилання на Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» №2120-ІХ від 15.03.2022, яким доповнено розділ 10 Перехідних положення Податкового кодексу України пунктом 69.14;
-звернуто увагу, що Покровська міська територіальна громада з 24.02.2022 по 22.08.2024 входила до переліку територій можливих бойових дій.
Долучено електронну копію листа Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №28-5-0.1702-3827/2-24 від 21.11.2024 з доказами направлення на поштову адресу позивача та третьої особи.
25.11.2024 від представника позивача Добряка С.В. через підсистему «Електронний суд» отримано клопотання №01/26-1215 від 25.11.2024 про надання додаткового строку для подання відзиву на позовну заяву (сформовано в системі 25.11.2024). Просив продовжити позивачу строк для подання відповіді на відзив.
25.11.2024 від представника позивача Добряка С.В. через підсистему «Електронний суд» отримано заяву №01/26-1215/1 від 25.11.2024 у справі (сформовано в системі 25.11.2024). Просив судове засідання, призначене на 25.11.2024 на 14:00 год. по даній справі, провести без участі представника міської ради; наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі; задовольнити клопотання щодо продовження позивачу строку для подання відповіді на відзив.
09.12.2024 від представника позивача Добряка С.В. через підсистему «Електронний суд» отримано відповідь на відзив №01/26-1434 від 05.12.2024 у справі (сформовано в системі 09.12.2024). Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Зазначено наступне:
-щодо порушення вимог ст.162 Господарського процесуального кодексу України, про яке вказує відповідач, звернуто увагу, що Покровська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області виконує повноваження Покровської міської ради Донецької області, виконавчого комітету Покровської міської ради Донецької області, а начальник, відповідно, повноваження Покровського міського голови, на підставі розпорядження Президента України №172/2022-рп від 07.09.2022 «Про призначення С.Добряка начальником Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області», постанови Верховної Ради України №2616-ІХ від 21.09.2022 «Про здійснення начальниками Добропільської, Мирноградської, Покровської та Селидівської міських військових адміністрації Покровського району Донецької області повноважень, передбачених частиною другою ст.10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»;
-щодо посилання відповідача на земельну ділянку з кадастровим номером №1413200000:08:034:0004, яка зазначена в договорі купівлі-продажу частки цілісного майнового комплексу від 30.07.2015 вказано, що в матеріалах справи відсутня копія вищевказаного договору; за даними Державного земельного кадастру земельна ділянка площею 9,2719 га з кадастровим номером 1413200000:08:034:0004 не ураховується в геоінформаційній системі відомостей про землі, а за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка з кадастровим номером 1413200000:08:034:0004 також не ураховується; Покровською міською радою не приймалися рішення про надання дозволу відповідачу на відведення земельної ділянки для обслуговування частини цілісного майнового комплексу, розташованого по вул.Добропільська, 2, м.Покровськ, а також не приймалися і рішення про відмову в наданні такого дозволу, протягом останніх 3 років не зареєстровано звернень від відповідача про намір оформити земельну ділянку під зазначеним об'єктом нерухомості; відповідач свідомо ухилявся від оформлення договору оренди землі та від сплати орендної плати за земельну ділянку; зазначено про надсилання відповідачу листа про намір виконання топографо-геодезичних робіт для встановлення меж та розмірів земельної ділянки для обслуговування будівель та споруд цілісного майнового комплексу та надання доступу на земельну ділянку, за результатом яких та за результатами виконаної землевпорядної документації у Державному земельному кадастрі зареєстровано земельну ділянку комунальної власності площею 9,1270 гa кадастровий номером 1413200000:08:034:0035, про що свідчить витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-5600590372024 від 20.05.2024; площа нової сформованої земельної ділянки - 9,1270 гa не перебільшує площу земельної ділянки, вказаної в договорі купівлі-продажу нерухомого майна - 9,2719 га; відтак твердження відповідача про невідповідність утвореної земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 об'єкту нерухомості, що належить на праві власності відповідачу, та посилання на земельну ділянку з кадастровим номером 1413200000:08:034:0004, відомості про яку відсутні в Державному земельному кадастрі;
-щодо розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки вказано, що розрахунок проведено у 2024 році, отримати на час проведення розрахунку інформацію щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки за попередні роки саме у формі витягу з технічної документації є технічно неможливим, підставою для розрахунку орендної плати за землю є саме нормативна грошова оцінка земель, розроблена та затверджена у встановленому порядку, а не витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки; земельним законодавством та Податковим кодексом України не обмежується можливість подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати виключно витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки; жодним нормативним актом не визначено, що виключно на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки може бути проведено розрахунок безпідставно збережених коштів, що є предметом спору у справі;
-відсутність можливості формування витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом за минулий період, а також відсутність сформованої земельної ділянки в Державному земельному кадастрі внаслідок небажання оформлювати власником будівель і споруд договору оренди землі не може бути підставою для ухиляння землекористувачем від плати за землю;
-не погоджується з твердженням відповідача про звільнення від плати за землю у зв'язку із введенням воєнного стану в Україні; Покровську міську територіальну громаду Покровського району Донецької області було включено до переліку територій можливих бойових дій з 24.02.2022 до 22.08.2024; тільки з прийняттям закону №3050 від 11.04.2023 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» були врегульовані питання з автоматичного (без прийняття рішень органами місцевого самоврядування) звільнення від плати земельного податку та орендної плати за землю, проте ця норма розповсюджувалась тільки на території активних бойових дій та не стосувалася територій можливих бойових дій; Покровську міську територіальну громаду Покровського району Донецької області віднесли до зони активних бойових дій з 23.08.2024, а вищевказаний наказ набув чинності 17.10.2024 року, а тому саме з цього моменту земельні ділянки, розташовані в межах Покровської міської територіальної громади звільнені від плати за землю;
-предметом позову є саме стягнення безпідставно збережених коштів, що дорівнюють розміру орендної плати за використання земельної ділянки;
-відповідач підтверджує про наявність у його власності цілісного майнового комплексу, розташованого за адресою: по вул.Добропільська, буд.2 в м.Покровськ Донецької області, але доказів того, що за використання земельної ділянки сплачувались кошти не надає.
Долучено електронну копію листа №01/25-310 від 05.03.2024 "Про надання доступу до земельної діялнки" з доказами відправлення учасникам справи, у тому числі на поштову адресу відповідача.
09.12.2024 від представника позивача Добряка С.В. через підсистему «Електронний суд» отримано заяву №01/26-1437 від 06.12.2024 у справі (сформовано в системі 09.12.2024). Просив судове засідання, призначене на 17.12.2024 на 12:30 год. по даній справі, провести без участі представника міської ради; наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
13.01.2025 від представника відповідача, адвоката Солнцева О.Ю., через підсистему «Електронний суд» отримано заперечення (на відповідь на відзив) б/н від 12.01.2025 у справі (сформовано в системі 13.01.2025). Просив прийняти, додати в матеріали цієї справи (із всіма додатками), розглянути по суті та задовольнити відзив від 22.11.2024 та заперечення від 12.01.2025 на відповідь від 05.12.2024 позивача на відзив від 22.11.2024 відповідача на позов від 08.10.2024 по справі № 905/1313/24; відмовити у задоволенні позовних вимог.
Обґрунтуванням наведено:
-щодо кадастрового номеру визначеному у договору купівлі-продажу від 30.07.2015 року вказано, згідно відповіді Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області № 28-5-0.1702-3827/2-24 від 21.11.2024 вбачається що земельна ділянка з кадастровим номером 1413200000:08:034:0004 площею 9,2719 га - не перенесена до архівного шару Державного земельного кадастру та її реєстрація не була скасована, а відомості в Національній кадастровій системі Державного земельного кадастру відсутні;
-позивач намагається стягнути орендну плату за сформовану земельну ділянку з 20.05.2024 року з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 площею 9,1270 гa за попередні роки (тобто - до її сформування);
-неможливо з'ясувати площу земельної ділянки та суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативно-грошової оцінки), оскільки земельна ділянка була створена та зареєстрована належним чином 20.05.2024;
-до 20.05.2024 року земельна ділянка за адресою: Донецька область, Покровський район, м.Покровськ, вулиця Добропільська, 2, не мала визначених меж, кадастрового номеру та не була внесена до державного реєстру, а отже не могла визнаватись сформованою як об'єкт цивільних прав у розумінні ст. 791 Земельного кодексу України; у силу приписів статті 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права; земельна ділянка, яка зазначається у позовній заяві з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 з площею 9,1270 га, відповідно до наявним у справі матеріалів сформована та зареєстрована 20.05.2024 року;
-Покровська міська рада, як до 20.05.2024 року, так і після 20.05.2024 року не зверталась до відповідача, а одразу ж звернулась до суду, без вжиття засобів досудового врегулювання спору;
-лист Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області № 18-5-0.10- 2687/2-24 від 20.08.2024 року, який є основою в цій справі, містить інформацію щодо припущень розрахунку нормативно грошової оцінки земельних ділянок в розрізі за різні роки та не відноситься до технічної документації на спірну земельну ділянку, не відноситься до довідки із Державного земельного кадастру, не містить витягу із Державного земельного кадастру та не є висновком судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області не може надавати листи з «припущеннями» щодо розрахунку нормативно-грошової оцінки та будь-які інші роз'яснення;
-повторно вказано на перебуванні Покровської міської територіальної громади на території ведення бойових дій;
-наголошено, що відповідно до укладеного договору купівлі-продажу від 30.07.2015 року, засвідченого приватним нотаріусом, було придбано у власність 499/500 ідеальної частки цілісного майнового комплексу;
-реєстрація земельної ділянки у Державному земельному кадастрі має першочергове значення, адже лише сформовані земельні ділянки можуть передаватись в оренду відповідно до чинного законодавства.
Додано електронні копії: договору купівлі-продажу нерухомого майна від 30.07.2015 (зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №3225); листів головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №28-5-0.1702-3827/2-24 від 21.11.2024 та №28-5-0.10-3967/2-24 від 02.12.2024.
13.01.2025 від представника позивача Добряка С.В. через підсистему «Електронний суд» отримано заяву №01/26-027 від 13.01.2025 у справі (сформовано в системі 13.01.2025). Просив судове засідання, призначене на 13.01.2025 на 12:30 год. по даній справі, провести без участі представника міської ради; наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
06.02.2025 від представника позивача Добряка С.В. через підсистему «Електронний суд» отримано додаткові пояснення у справі від 06.02.2025 (сформовано в системі 06.02.2025).
Зазначено, що у договорі купівлі-продажу частини цілісного майнового комплексу від 30.07.2015, укладеному між ТОВ «РОСФАРМАДОН» та ТОВ «ПРІОРИТЕТ+», не йдеться мова про те, що земельна ділянка площею 9,2719 га з кадастровим номером 1413200000:08:034:0004 відповідає 499/500 частинам об'єкту нерухомого майна, що набув у власність відповідач, у договорі зазначено, що будівлі та споруди 499/500 частин цілісного майнового комплексу розташовані в межах вказаної ділянки;
-у відповіді Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області наданій на запит Відповідача по справі, вказано, що земельна ділянка з кадастровим номером 1413200000:08:034:0004 не відображається на Державній кадастровій карті та зовсім не зазначається про відсутність відомостей щодо перенесення земельної ділянки до архівного шару Державного земельного кадастру або скасування її державної реєстрації, як це зазначає відповідач, це ставить під сумнів, що така земельна ділянка була сформована та, відповідно, інформація про неї могла бути істотною умовою договору купівлі-продажу частини цілісного майнового комплексу;
-сформована земельна ділянка з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 лише підтверджує фактичне місце розташування, розмір та межі земельної ділянки саме під тією частиною цілісного майнового комплексу, що належить відповідачу з 20.05.2015 року, а в її межах не знаходиться будівля, що належить іншому співвласнику комплексу - МПП «КОНКОСТ»;
-позовна заява не містить вимоги про відшкодування шкоди (збитків) Покровській міській раді як власнику земельної ділянки у розумінні статті 152 Земельного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року №284 «Про затвердження Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам»; предметом позову в цій справі є стягнення з власника об'єкту нерухомого майна безпідставно збережених коштів орендної плати за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою, на якій ці об'єкти розміщені;
-ані з попереднім власником нерухомого майна - ТОВ «РОСФАРМАДОН», ні з ТОВ «ПРІОРИТЕТ+» не укладався договір оренди землі з Покровською міською радою, це свідчить про відсутність належного оформлення права користування вказаною земельною ділянкою, а отже, при укладенні договору купівлі-продажу нерухомості право користування земельною ділянкою, якого не існувало у продавця на момент укладення договорів купівлі-продажу, до набувача не перейшло, таким чином, відповідач користується цією земельною ділянкою без достатньої правової підстави;
-відповідач, не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, фактично збільшив свої доходи, а позивач втратив належне йому майно (кошти від орендної плати);
-посилання відповідача на те, що позивачем невжито заходів досудового врегулювання спору та не дотримано досудового порядку вирішення спору є необґрунтованим;
-позивач вжив необхідних заходів для отримання даних про нормативну грошову оцінку, оскільки нормативна грошова оцінка земель м. Покровськ Донецької області затверджена рішенням Покровської міської ради №7/34-21 від 26.05.2017 та є чинною до початку застосування рішення про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих в межах міста, саме з цієї нормативної грошової оцінки Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області було розраховано нормативну грошову оцінку 1 кв.м. земельної ділянки, розташованої в 34 оціночному районі, за попередні роки;
-посилання відповідача на наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року №75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022», є необґрунтованим;
-відповідач, після закриття підготовчого провадження подав заперечення (додаткові пояснення) та докази до матеріалів справи, клопотання про приєднання додаткових матеріалів до справи, у зв'язку з чим у відповідача виникла необхідність у наданні доказів на спростування доводів та тверджень позивача не надає; відповідачем до матеріалів справи долучено докази, проте не зазначено об'єктивних причин щодо неможливості подачі цих документів раніше; звернуто увагу, що відповідач не заявляв про неможливість подання у встановлений законом строк доказів, не заявлено клопотань про витребування доказів, а заперечення надіслані тільки до суду, а не іншим учасникам справи.
07.02.2025 від представника позивача Добряка С.В. через підсистему «Електронний суд» отримано заяву №01/26-110 від 07.02.2025 у справі (сформовано в системі 07.02.2025). Просив судове засідання, призначене на 11.02.2025 на 13:00 год. по даній справі, провести без участі представника міської ради; наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
17.02.2025 зареєстровано клопотання б/н від 16.02.2025 про долучення доказів (сформовано в системі 16.02.2025), яке отримано від представника відповідача, адвоката Солнцева О.Ю.
Долучено електронну копію листа №28-28-0.222-215/2-25 від 08.01.2025 Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, скріншоти з електронних поштових скриньок.
19.02.2025 від представника позивача Добряка С.В. через підсистему «Електронний суд» отримано заяву №01/26-141 від 18.02.2025 (сформовано в системі 19.02.2025), у якій: з посиланням на ст. ст. 73, 80, 118 Господарського процесуального кодексу України вважає, що стороною відповідача пропущено процесуальні строки подання доказів; звернуто увагу на припис ст. ст. 80, 83, 122, 123, 124 Земельного кодексу України; лист, що додається розцінює як такий, що носить інформаційний характер, та не зрозуміло, що підтверджує або спростовує інформація, яка у ньому міститься. Просив відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача від 11.02.2025, позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
19.02.2025 отримано через підсистему «Електронний суд» заяву №01/26-139 від 18.02.2025 у справі (сформовано в системі 19.02.2025) від Добряка С.В., у якій висловлено прохання провести судове засідання призначене на 20.02.2025 без участі представника міської ради. На задоволенні позовних вимог наполягає.
19.02.2025 представником відповідача, адвокатом Солнцевим О.Ю., подано заяву від 16.02.2025 (сформовано у системі 19.02.2025), якою у якості доказів отримання листа №28-28-0.222-215/2-25 від 08.01.2025 - тільки 11.02.2025 надано скріншоти з електронної поштової скриньки представника відповідача.
19.02.2025 від адвоката Деркач Д.І. отримано заяву від 19.02.2025 через підсистему «Електронний суд» (сформовано в системі 19.02.2025), якою у якості представника позивача заявлено про долучення його до електронного кабінету, надання можливості участі у всіх судових засіданнях по справі №905/1313/24, надання всіх матеріалів справи для ознайомлення в електронному вигляді.
28.02.2025 від представника відповідача, адвоката Солнцева О.Ю., через підсистему «Електронний суд» отримано додаткові пояснення у справі від 20.02.2025 (сформовано у системі 27.02.2025)
03.03.2025 від представника позивача Добряка С.В. через підсистему «Електронний суд» отримано додаткові пояснення б/н від 28.02.2025 (сформовано у системі 28.02.2025).
ІІ. Процесуальні дії суду:
З дотриманням приписів ст.32 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, за результатом розподілу автоматизованої системи документообігу Господарського суду Донецької області для розгляду справи №905/1313/24 визначено суддю Кротінову О.В.
Ухвалою суду від 14.10.2024 прийнято позовну заяву б/н від 08.10.2024 (№01/26-1215 від 30.09.2024, яку сформовано с системі «Електронний суд» 08.10.2024) Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ Донецької області, до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1313/24; залучено до участі у справі Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області (85300, Донецька область, м. Покровськ, пл. Незалежності, 11, код ЄДРПОУ 44790232) у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 30.10.2024 о 16:00 год., яке відбудеться у приміщенні суду, кабінет №406; встановлено позивачу надати: відповідно до ст.166 Господарського процесуального кодексу України відповідь на відзив разом із доказами її направлення на адресу учасників справи у строк до 30.10.2024; встановлено відповідачу надати: відповідно до ст. 165 Господарського процесуального кодексу України відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову у строк до 29.10.2024, але не пізніше 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; одночасно надіслати учасникам справи копію відзиву та доданих до нього документів, докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання; повідомлено, що участь у підготовчому судовому засіданні можлива для учасників справи в режимі відеоконференції та відбудеться лише за умови наявності об'єктивних обставин, які забезпечать безпеку проведення підготовчого засідання у приміщенні Господарського суду Донецької області; роз'яснено необхідність дотримання приписів ст.197 Господарського процесуального кодексу України при поданні клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 30.10.2024 відкладено підготовче засідання на 25.11.2024 о 14:00 год. зал судового засідання №406 (приміщення Господарського суду Донецької області, за адресою: 61022, м.Харків, пр.Науки, 5); продовжено позивачу строк для надання відповідно до ст.166 Господарського процесуального кодексу України відповіді на відзив до 25.11.2024; одночасно надіслати учасникам справи копії відповіді на відзив та доданих до неї документів, докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання; повідомлено, що участь у підготовчому засіданні можлива для учасників справи в режимі відеоконференції та відбудеться лише за умови наявності об'єктивних обставин, які забезпечать безпеку проведення підготовчого засідання у приміщенні Господарського суду Донецької області; роз'яснено необхідність дотримання приписів ст.197 Господарського процесуального кодексу України при поданні клопотання про участь у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 07.11.2024 постановлено внести дані адвоката Солнцева Олексія Юрійовича (РНОКПП НОМЕР_1 ) до додаткових відомостей про учасника справи для доступу до електронної справи №905/1313/24 в підсистемі "Електронний суд" як представника відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Пріоритет+"; надати представнику відповідача, адвокату Солнцеву Олексію Юрійовичу, доступ до електронної справи №905/1313/24 в підсистемі "Електронний суд".
Ухвалою суду від 25.11.2024 поновлено строк відповідачу на подання відзиву на позовну заяву та прийнято відзив на позовну заяву, долучений до матеріалів справи із заявою №б/н від 24.11.2024; продовжено строк позивачу на подання відповіді на відзив до 10.12.2024, направити останню відповідачу та надати суду докази такого направлення до означеної дати підготовчого засідання; продовжено строк підготовчого провадження до 12.01.2025 (включно); відкладено підготовче засідання на 17.12.2024 о 12:30 год. зал судового засідання №406 (приміщення Господарського суду Донецької області, за адресою: 61022, м.Харків, пр.Науки, 5); повідомлено учасників процесу про вчинення процесуальної дії у відповідності до приписів ст.185 Господарського процесуального кодексу України у наступну дату підготовчого засідання; повідомлено, що участь у судовому засіданні можлива для учасників справи в режимі відеоконференції та відбудеться лише за умови наявності об'єктивних обставин, які забезпечать безпеку проведення судового засідання у приміщенні Господарського суду Донецької області; роз'яснено необхідність дотримання приписів ст.197 Господарського процесуального кодексу України при поданні клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 17.12.2024 закрито підготовче провадження у справі №905/1313/24; призначено справу №905/1313/24 за позовом Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ Донецької області, до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріоритет+», м.Покровськ Донецької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, про стягнення 2282051,93 грн., до судового розгляду по суті; визначено проведення судового засідання 15.01.2025 о 12:45 год. з розгляду справи по суті, яке відбудеться за адресою: 61022, м.Харків, проспект Науки, 5, зал судового засідання №406; участь у судовому засіданні можлива для учасників справи в режимі відеоконференції та відбудеться лише за умови наявності об'єктивних обставин, які забезпечать безпеку проведення судового засідання у приміщенні Господарського суду Донецької області; визначено участь представника відповідача, адвоката Солнцева Олексія Юрійовича, у всіх судових засіданнях у справі №905/1313/24 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та засобів електронної ідентифікації; роз'яснено позивачу та третій особі необхідність дотримання приписів ст.197 Господарського процесуального кодексу України при поданні клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції; роз'яснено відповідачу потребу у зверненні з відповідним клопотанням у порядку ст.197 Господарського процесуального кодексу України, при обранні ним участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщеннях суду.
Ухвалою суду від 25.12.2024 постановлено у пункті 3 резолютивної частини ухвали Господарського суду Донецької області від 17.12.2024 у справі №905/1313/24 замість: "на 15.01.2025 о 12:45 год." читати наступним:"на 13.01.2025 о 12:45 год."; в іншому за текстом без змін.
Ухвалою суду від 13.01.2025 відкладено розгляд справи на 11.02.2025 о 13:00 год. зал судового засідання № 406 (приміщення Господарського суду Донецької області, за адресою: 61022, м.Харків, пр.Науки, 5).
Ухвалою суду від 11.02.2025 відкладено розгляд справи на 20.02.2025 о 13:00 год, зал судового засідання №406 (приміщення Господарського суду Донецької області, за адресою: 61022, м.Харків, пр.Науки, 5); встановлено відповідачу строк на подання до суду клопотання про долучення до матеріалів справи доказів до 14.02.2025, направити останні позивачу та надати суду докази такого направлення до означеної дати судового засідання; встановено позивачу строк для висловлення правової позиції щодо клопотання відповідача про долучення до матеріалів справи доказів до 20.02.2025; викликано у призначене судове засідання представника позивача; повідомлено, що участь у судовому засіданні можлива для учасників справи в режимі відеоконференції та відбудеться лише за умови наявності об'єктивних обставин, які забезпечать безпеку проведення судового засідання у приміщенні Господарського суду Донецької області; роз'яснено позивачу та третій особі дотримання приписів ст.197 Господарського процесуального кодексу України при поданні клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
20.02.2025 клопотання від 19.02.2025 представника позивача, адвоката Деркача Д.І., задоволено.
Позивач забезпечив явку представника позивача у судове засідання 20.02.2025.
У судовому засіданні представник позивача просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Вказував, що відповідач не є постійним користувачем земельної ділянки, ані податок, ані орендна плата за землю ним не сплачувались. Стосовно заявленого періоду саме з 01.01.2022 по 30.09.2024 визначено, що такий заявлено в межах позовної давності. Вказано, що звернень від відповідача щодо впорядкування відносин для правомірного користування земельною ділянкою не було. Стосовно належного оформлення земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номеру лише 20.05.2024 - відповіді не надав.
Представник відповідача, адвокат Солнцев О.Ю., просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Не заперечував проти сплати за користування земельною ділянкою починаючи з 20.05.2024. Вказав, що земельна ділянка не виступала об'єктом цивільних прав до моменту її формування, що відбулось у травні 2024 року. Заперечив проти нарахованої плати до 20.05.2024, зазначив про відсутність нормативно-грошової оцінки. Звернув увагу на наявність підстав звільнення від плати за землю (орендної плати) в силу п.69.14 Перехідних положень Податкового кодексу України з 24.02.2022. Формування земельної ділянки як об'єкта цивільних прав передує орендним відносинам та виникненню прав. Стосовно вчинення відповідачем дії на впорядкування питання права користування земельною ділянкою та оплати за таке користування, наявності правових підстав користування спірною земельною ділянкою - відповіді не надав, вказав на відсутність договору оренди.
Третя особа у надісланих суду поясненнях №01/26-1297 від 22.10.2024 підтримала позовні вимоги позивача в повному обсязі та просила їх задовольнити.
У судовому засіданні 20.02.2025 розглянуто звернення №01/26-139 від 18.02.2025 у справі від Добряка С.В., та, беручи до уваги забезпечення явки представника позивача у судове засідання та вказання посади підписанта "начальник Покровської міської військової адміністрації", розцінено таке як подане від імені третьої особи.
Поряд з цим таке є помилковим, беручи до уваги додані до звернення документи у підтвердження повноважень підписанта (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадськихх формувань) та означену ним юридичну особу, як заявника.
Одночасно, оцінка означеного звернення як від третьої особи не порушує права учасників процесу та не становить перешкод розгляду справи по суті.
Окрім того, як виснував суд в ухвалі від 14.10.2024 апарат ради, комітети та інші виконавчі органи підпорядковуються начальнику Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецькій області, що також слідує з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Покровської міської ради Донецької області. Покровська міська рада продовжує виконувати свої повноваження підпорядковуючись начальнику Покровської міської військової адміністрації.
Отже, Добряк С.В., є повноваженим представником як позивача, так і третьої особи у порядку самопредставництва.
Слід зазначити, з огляду на викладене, порушень ст. 162 Господарського процесуального кодексу України при зверненні із позовною заявою не встановлено.
20.02.2025 у судовому засіданні, керуючись ст.118 Господарського процесуального кодексу України, клопотання представника відповідача, яке датовано 11.02.2025 про долучення доказів, фактично подано суду 16.02.2025 та отримано 17.02.2025, залишено без розгляду, про що відображено у відповідному протоколі судового засідання.
Представником відповідача заявлено клопотання про поновлення пропущеного відповідачем строку для подання доказів, встановленого в ухвалі суду від 11.02.2025, або призначити новий строк до дати розгляду справи по суті, та прийняти докази до розгляду у справі.
Керуючись приписами ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, долучено до матеріалів справи.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про наявність можливості завершити розгляд справи у судовому засіданні 20.02.2025.
У судовому засідання 20.02.2025 оголошено про перехід до стадії ухвалення рішення за результатами розгляду справи по суті та зазначено про його проголошення 03.03.2025 о 14:00 год.
Отримані від представника позивача та відповідача письмові пояснення 28.02.2025 та 03.03.2025 судом до уваги не взято, оскільки подано після завершення розгляду справи.
ІІІ. Фактичні обставини справи, встановлені судом:
30.07.2015 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Росфармадон" (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Пріоритет+" (покупець) укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна, який посвідчено приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області та зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №3225.
Відповідно до п. 1.1 договору продавець зобов'язався передати у власність покупця, а покупець прийняти у власність 499/500 ідеальної частки цілісного майнового комплексу, що знаходиться за адресою: Донецька область, м. Красноармійськ (нині м. Покровськ), вул. Добропільська, буд. 2, розташоване на земельній ділянці Красноармійської (нині Покровської) міської ради Донецької області площею 9,2719 га кадастровий номер 1413200000:08:034:0004, і сплатити за це нерухоме майно передбачену цим договором грошову суму.
Нерухоме майно, що відсуджується за цим договором складається з: будівлі головного корпусу літ. А-1 загальною площею 21545,7 кв.м., з/б панелі, будівлі битового корпусу літ. Б-4 загальною площею 5691,3 кв.м., цегла, будівлі галереї літ. В-1 загальною площею 313,0 кв.м., цегла ошт., будівлі столової літ. Г-2 загальною площею 1333,2 кв.м., цегла, будівлі заводоуправління літ. Д-4 загальною площею 1830,3 кв.м., цегла, будівлі прохідної літ. Е-1 загальною площею 27,9 кв.м., цегла, будівлі насосної позначеною літ. Ж-1 загальною площею 99,0 кв.м., цегла, будівлі диспетчерської, складу літ. З-1 загальною площею 265,0 кв.м., цегла, будівлі гаражу, складу літ. И-1 загальною площею 813,0 кв.м., цегла, будівлі насосної літ. Л-1 загальною площею 100,0 кв.м., цегла, будівлі котельної літ. М-2 загальною площею 907,5 кв.м., ж/б бл. цегла, будівлі складу літ. П-1 загальною площею 233,3 кв.м., цегла, будівлі компресорної літ. Р-1 загальною площею 206,8 кв.м., з/б бл., будівлі шламонакоплювача літ. Т-1 загальною площею 88,5 кв.м., з/б бл., будівлі насосної ХБТ літ. К-1, цегла, будівлі складу літ. Н-1, цегла, будівлі солевого складу літ. У-1, з/б бл., мазутне хозяйство літ. Ф-1, цегла, заправка літ. Х-1, цегла, огорожа №1-4, з/б пл. зал., вимощення 1, асфальт.
Право власності покупця на нерухоме майно виникає з моменту державної реєстрації договору (п. 8.2 договору купівлі-продажу).
Згідно наявної в матеріалах справи інформаційної довідки №396074099 від 23.09.2024 (інформація з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта), зареєстровано право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріоритет+» 30.07.2015, об'єкт: цілісний майновий комплекс, розмір частки 499/500, по вулиці: Донецька обл., м.Красноармійськ (нині - Покровськ), вул. Добропільська, буд.2, на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер 3225, виданий 30.07.2015.
Факт користування земельною ділянкою, на якій розташований означений об'єкт нерухомості відповідачем визнається.
Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області "Про надання інформації" №28-5-0.1702-3827/2-24 від 21.11.2024 в базі Національної кадастрової системи Державного земельного кадастру відомості про земельну ділянку за кадастровим номером 1413200000:08:034:0004 площею 9,2719 га за адресою: Донецька область, м. Покровськ, вул. Добропільська, 2, відсутні. Земельна ділянка на Державній кадастровій карті не відображається.
Відповідачем вказувалось на відсутність договору оренди земельної ділянки.
Доказів наявності правової підстави користування земельною ділянкою, на якій розташований об'єкт нерухомого майна, суду не надано.
Позивач стверджує на відсутності з боку відповідача справляння плати за землю, на якій розташований належний йому об'єкт нерухомого майна, у будь-якій формі з дня виникнення права власності на 499/500 ідеальної частки цілісного майнового комплексу за вказаною адресою, зокрема у період з 01.01.2022 по 30.09.2024.
Доказів у спростування даних тверджень не надано.
Рішенням Покровської міської ради №7/34-21 від 26.05.2017 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Покровськ» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Покровськ, розроблену станом на 01.01.2016, в тому числі: базову (середню) вартість земель м.Покровськ - 145,63 грн/м2; схему економіко-планувального зонування міста, схеми прояву локальних факторів оцінки, що характеризують місце розташування земельних ділянок у місті, картограму розповсюдження агровиробничих груп ґрунтів та встановлено, що нормативна грошова оцінки, зазначена в пункті 1 цього рішення, з урахування відповідних коефіцієнтів індексації землі застосовується з 01.01.2018.
Рішення Покровської міської ради №7/55-6 від 24.05.2018 «Про встановлення ставок плати за землю за договорами оренди землі на території м.Покровськ» затверджено ставки плати за землю за договорами оренди землі на території м.Покровськ згідно з додатком та встановлено, що затверджені ставки орендної плати застосовуються при укладанні договорів оренди землі відносно нових сформованих земельних ділянок та при поновленні договорів оренди землі, ставка плати за земельні ділянки, передані в оренду, може перевищувати граничний розмір орендної плати у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
Відповідно до додатку до означеного рішення, для земель з цільовим призначенням 11.02 "для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості" передбачено, що орендна плата за договором оренди землі для юридичних осіб встановлюється у розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Розпорядженням Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області №2142рг від 29.11.2023, з метою встановлення меж та площі земельної ділянки, яка використовується для обслуговування об'єкту нерухомості ТОВ "Пріоритет+" (499/500 частина) та МПП "Конкост" (1/500 частина) без документів, що посвідчують право користування ділянкою, внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру, зобов'язано провести інвентаризацію земельної ділянки комунальної власності для обслуговування цілісного майнового комплексу по вул. Добропільська, 2, м. Покровськ Донецької області; замовити виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності у розробника документації із землеустрою, що має право на здійснення таких робіт у встановлені строки.
Листом №01/25-310 від 05.03.2024 Покровська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області звернулась до відповідача та МПП "Конкост", відповідно до якого повідомлено, що з метою встановлення меж та площі земельної ділянки комунальної власності, яка використовується для обслуговування об'єкту нерухомості - будівель та споруд цілісного майнового комплексу по вул.Добропільській 2 в м.Покровськ, що перебуває у спільній частковій власності ТОВ «Пріоритет+» та МПП «Конкост», прийнято розпорядження №2142рг від 29.11.2023 Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області «Про проведення інвентаризації земельної ділянки комунальної власності для обслуговування цілісного майнового комплексу по вул. Добропільська, 2, м.Покровськ Донецької області». З огляду на таке, висловлено прохання надати доступ до території, яка використовується для обслуговування цілісного майнового комплексу, розташованого по вул.Добропільська, 2, м.Покровськ, виконавцеві робіт із землеустрою, з метою проведення топографо-геодезичних робіт в межах вищевказаної земельної ділянки для подальшого виконання технічної документації із землеустрою та внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру.
Означений лист надіслано засобами поштового зв'язку на адресу відповідача: вул.Центральна, б.138, м.Покровськ, Донецька обл., 85302. Згідно довідки б/н від 22.03.2024 про причини повернення/досилання, лист повернуто за закінченням терміну зберігання.
Розпорядженням №1027рг від 04.06.2024 Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності під цілісним майновим комплексом по вул. Добропільська, 2 в м.Покровськ Донецької області», затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності під цілісним майновим комплексом по вул. Добропільська, 2 в м.Покровськ Донецької області; встановлено, що за результатами інвентаризації земель під цілісним майновим комплексом по вул. Добропільська, 2 в м.Покровськ Донецької області, який належить на праві сумісної часткової власності ТОВ «Пріоритет+» та МПП «Конкост», їх загальна площа становить 9,3158 га, з них: земельна ділянка площею 0,1888 га, кадастровий номер №1413200000:08:034:0021, у тому числі 0,0249 га в зоні дії обмежень (0,0104 га під охоронною зоною навколо (уздовж) об'єкта транспорту (газопроводу) (код 01.03) та 0,0145 га навколо (уздовж) об'єкта енергетичної системи (ЛЕП 0,4 кВ) (код 01.05), яка перебуває у користування МПП «Конкост» (код ЄДРПОУ 23175742) за договором оренди землі від 22.08.2012, зареєстрованим в Державному реєстрі земель за №141320004000148 від 22.10.2012; сформована земельна ділянка площею 9,1270 га, кадастровий номер 1413200000:08:034:0035 для обслуговування цілісного майнового комплексу (код згідно Класифікатора видів цільового призначення земельних ділянок - 11.02 «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості), у тому числі 0,8601 га в зоні дії обмежень: 0,0509 га під охоронною зоною навколо (уздовж) об'єкта транспорту (газопроводу) (код 01.03), площею під охоронною зоною навколо (уздовж) об'єкта транспорту 0,1230 га (каналізації) (код 01.03), загальною площею 0,3635 га під охоронною зоною навколо мереж водопроводу (код 01.03), під охоронними зонами навколо (уздовж) об'єктів енергетичної системи (01.05) - площею 0,0980 га (ЛЕП 35 кВ), площею 0,3401 га (ЛЕП 0,4 кВ), площею 0,0398 га під охоронною зоною навколо (уздовж) об'єкта зв'язку (код 01.04), що використовується ТОВ «Пріоритет+» (код ЄДРПОУ 36976055).
Копії технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності під цілісним майновим комплексом по вул. Добропільська, 2, в м. Покровськ Донецької області, форма власності: комунальна, кадастровий номер земельної ділянки 1413200000:08:034:0035, що включають витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, наявні у матеріалах справи.
Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області у листі №18-5-0.10-2687/2-24 від 20.08.2024 надано інформацію такого змісту:
згідно даних Державного земельного кадастру земельна ділянки з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 площею 9,1270 га, розташована за адресою: Донецька область, Покровський район, м.Покровськ, вулиця Добропільська, 2, має цільове призначення 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, відноситься до 34 оціночного району. У зв'язку з тим, що вище зазначена земельна ділянка сформована та зареєстрована 20.05.2024, нормативно грошова оцінки 1 кв.м. земельної ділянки за попередні роки могла складати: за 2018-2021 роки - 256,63 грн (кф.1,2), за 2022 рік - 282,07 грн (кф.1,2), за 2023 рік - 324,38 грн (кф.1,2).
Відповідно до витягу №НВ-9949048922024 від 23.09.2024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 складає 27623608,90 грн.
Невиконання відповідачем своїх зобов'язань в частині справляння плати за землю за користування земельної ділянкою за адресою: вул. Добропільська, буд.2, м.Покровськ, Донецька область, якій присвоєно кадастровий номер 1413200000:08:034:0035 стало підставою звернення позивача до суду з розглядуваним позовом.
Позивачем здійснено розрахунок неотриманих коштів у вигляді орендної плати, яку мав сплачувати відповідач, за період з 01.01.2022 по 30.09.2024 наступним чином:
- 01.01.2022 - 31.12.2022: 282,07 грн/м2*91270 м2*3% = 772335,86 грн;
- 01.01.2023 - 31.12.2023: 324,38 грн/м2*91270 м2*3% = 888184,87 грн;
- 01.01.2024 - 30.09.2024: 27623608,9 грн*3%/12міс*9міс = 621531,20 грн.
Загалом - 2282051,93 грн.
Доводи відповідача на противагу позовним вимогам зводяться до того, що земельна ділянка з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 площею 9,1270 га як об'єкт цивільних прав не існувала до 20.05.2024, а отже не можна визначити до цієї дати розмір орендної плати, оскільки така об'єктом оренди не може виступати та до вказаної дати фактично не сформована, і тому у встановленому законом порядку нормативна грошова оцінка земельної ділянки не визначається, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки зазначаються лише шляхом оформлення витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, а не в будь-який інший спосіб, зокрема, шляхом розрахунку, виходячи із базової вартості 1 м.кв. землі у місті та множення на відповідні коефіцієнти. Посилаючись на Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» №2120-ІХ від 15.03.2022, яким доповнено розділ 10 Перехідних положення Податкового кодексу України пунктом 69.14 та, що Покровська міська територіальна громада розташована на території бойових дій, вважає звільненим від сплати плати за користування спірною земельною ділянкою з 24.02.2022.
У представленому відповідачем листі Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області №28-5-0.10-3967/2-24 від 02.12.2024 на звернення щодо надання нормативно грошової оцінки земельної ділянки за кадастровим номером 1413200000:08:034:0004 площею 9,2719 га надано відповідь, за якою в даних Державного земельного кадастру відомості про земельну ділянку з означеним кадастровим номером відсутні, роз'яснено підстави для формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, до яких віднесено наявність даних про неї у Державному земельному кадастрі.
У листі Держгеокадастру №28-28-0.222-215/2-25 від 08.01.2025 відповідача проінформовано, що інформацію про нормативно грошову оцінку міста Покровська Донецької області внесено до відомостей Державного земельного кадастру, наразі функціонує автоматизована видача витягів з технічної документації із нормативно грошової оцінки земель населених пунктів, нормативно грошова оцінка розраховується автоматично на дату формування витягу. Функціонал автоматичного формування витягів із технічної документації з нормативно грошової оцінки земель не формує витяги за минулі роки, можливість оформлення витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за минулі роки не передбачено. Земельну ділянку з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 відповідно до відомостей Державного земельного кадастру зареєстровано 20.05.2024, цільове призначення 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, відповідно до додатка 8 до Методики значення коефіцієнта, який характеризує функціональне використання земельної ділянки застосовується із значенням 1,2. Розрахунок нормативної грошової оцінки на несформовані земельні ділянки нормативно-правовими актами не передбачений.
IV. Мотиви з яких виходить суд та застосовані ним положення законодавства:
Згідно із ст.129 Конституції України однією з засад судочинства є змагальність.
За змістом ст.13 Господарського процесуального кодексу України встановлений такий принцип господарського судочинства як змагальність сторін, згідно з яким судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.
За приписом ст.76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Тобто, змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності своєї правової позиції.
Одночасно, згідно з ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до положень ст.80 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
За змістом ст. ст. 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за положенням ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. При цьому згідно з пунктом «д» ч. 1 ст. 156 Земельного кодексу України власникам землі відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
Таким чином, обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.
Частиною 1 ст. 93 Земельного кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Землекористувачі також зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату.
Відповідно до витягу №НВ-5600590372024 від 20.05.2024 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, за адресою: вулиця Добропільська, 2, м.Покровськ, Донецька область, знаходиться ділянка з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035, категорія земель: землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення; вид цільового призначення: 11.02 «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості»; площа земельної ділянки: 9,1270 га; дата державної реєстрації земельної ділянки: 20.05.2024
Доказів зміни цільового призначення земельної ділянки матеріали справи не містять.
На земельній ділянці за адресою вулиця Добропільська, 2, м.Покровськ, Донецька область розташований цілісний майновий комплекс, власником якого у розмірі 499/500 частки є Товариство з обмеженою відповідальністю «Пріоритет+» на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер 3225, виданий 30.07.2015 (інформаційна довідка 396074099 від 23.09.2024 (інформація з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно , Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта)).
З встановлених обставин справи слідує, що відповідач використовує земельну ділянку за адресою: м.Покровськ по вул. Добропільська, буд.2, без правовстановлюючих документів на право користування земельною ділянкою, плату за таке користування не сплачує, хоча використовує земельну ділянку для розміщення належного йому об'єкта нерухомого майна.
Таким чином, предметом позову у цій справі є стягнення з власника об'єкта нерухомого майна коштів за фактичне користування земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розміщено.
З огляду на викладене відповідач як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України.
Відповідно до розрахунку позивача визначена заборгованість за зобов'язанням по платі за землю комунальної власності у загальній сумі 2282051,93 грн: за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 у розмірі 772335,86 грн, за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 у розмірі 888184,87 грн, за період з 01.01.2024 по 30.09.2024 у розмірі 621531,20 грн.
З урахуванням положень статті 288 Податкового кодексу України і статей 15, 21 Закону України «Про оренду землі» нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
За змістом статей 15, 20, 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки як нормативна грошова оцінка. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим. Відомості про нормативну грошову оцінку земель вносяться до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації з такої оцінки.
Згідно з ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель», за якою нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення, зокрема, розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч.2 ст.20, ч.3 ст.23 Закону України "Про оцінку земель").
У постанові Верховного Суду від 18 грудня 2019 року у справі №804/937/16 викладено правовий висновок, виходячи з якого коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки завжди застосовується ретроспективно. Тобто, кожного року, після 01 січня, для розрахунку бази оподаткування земельним податком (орендної плати) враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно). Такий підхід дозволяє актуалізувати величину бази оподаткування земельним податком (орендної плати) шляхом врахування інфляційних коефіцієнтів. Тобто, сенс кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації саме у тому й полягає, щоб, застосовуючи їх за минулі роки, починаючи з дати проведення грошової оцінки, щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком (орендної плати).
Cудом з відкритих джерел встановлено, що згідно з повідомленням Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення становить:
за 2022 рік - 1,15.
за 2023 рік - 1,051.
Відповідно до витягу №НВ-9949048922024 від 23.09.2024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 складає 27623608,90 грн.
Виходячи з наявних відомостей, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, який присвоєно кадастровий номер 1413200000:08:034:0035, складає:
у 2022 рік - 22854928,14 грн (22341658,38/1,051/1,15),
у 2023 рік - 26283167,36 грн (27623608,90/1,051),
у 2024 рік - 27623608,90 грн.
Згідно рішення Покровської міської ради №7/55-6 від 24.05.2018 «Про встановлення ставок плати за землю за договорами оренди землі на території м.Покровськ», для земель з цільовим призначенням 11.02 «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» передбачено, що орендна плата за договором оренди землі встановлюється у розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Щодо відсутності витягів про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:08:034:0035 за 2022, 2023 роки та формування її як об'єкта цивільних прав 20.05.2024.
Таке не скасовує оплатність використання землі в Україні.
Площа земельної ділянки, якою фактично користується відповідач, як власник об'єкта нерухомого майна, на якій цей об'єкт розміщено, є встановленою.
Постановою Верховного Суду від 29.05.2020 у справі №922/2843/19 зроблений наступний правовий висновок про те, що чинне земельне законодавство, в тому числі стаття 20 Закону України «Про оцінку земель», не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі; витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі «реального часу», тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула.
Отже, за наявності означених вище відомостей є можливим встановити суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов у залежності від її нормативної грошової оцінки і така дорівнює:
у 2022 році - 57137,32 грн за місяць (22854928,14 х3%/12), де 22854928,14 грн - сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2022 рік, 3% - ставка орендної плати;
у 2023 році - 65707,92 грн за місяць (26283167,36х3%/12), де 26283167,36 грн - сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2023 рік, 3% - ставка орендної плати;
у 2024 році - 69059,02 грн за місяць (27623608,90х3%/12), де 27623608,90 грн - сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2024 рік, 3% - ставка орендної плати.
З огляду на таке доводи відповідача у цій частині відхилено судом.
Періодом користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави, що не спростовано відповідачем, є заявлений перебіг часу, а саме з 01.01.2022 по 30.09.2024.
Відтак, за фактичне користування земельною ділянкою комунальної власності, на якій розташований об'єкт відповідача, останній мав би сплатити:
- 01.01.2022 - 31.12.2022: 685647,84 грн;
- 01.01.2023 - 31.12.2023: 788495,04 грн;
- 01.01.2024 - 30.09.2024: 621531,18 грн.
Матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем плати за користування земельною ділянкою за адресою м.Покровськ по вул. Добропільська, буд.2.
Одночасно, у межах спірних правовідносин мають місце такі обставини.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-IX, яким доповнила підрозділ 10 Перехідних положень Податкового кодексу України пунктом 69.14 наступного змісту: Тимчасово, на період з 01 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Такі зміни набрали чинності 17.03.2022.
В силу означених змін законодавець в частині наведених вище норм встановив тимчасове спеціальне право орендарів, у тому числі юридичних осіб, впродовж відповідного періоду не здійснювати орендні платежі за користування земельною ділянкою державної та комунальної власності, що розташовані, зокрема, на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.
Відповідно до редакції п.69.14 Податкового кодексу України, введеною у дію 17.03.2022, з цієї дати означене спеціальне право, яке за своєю суттю опосередковує гарантії підприємництва в умовах запровадженого особливого режиму воєнного, надзвичайного стану, встановлено і надано у відповідності до п. 8 ст. 92 Конституції України та в силу цієї ж норми Основного Закону не може бути скасовано інакше, ніж відповідним Законом або у визначеному таким Законом порядку.
Земельна ділянка, який присвоєно кадастровий номер 1413200000:08:034:0035 та якою користується відповідач, розташована у місті Покровськ Покровської міської територіальної громади, а саме за адресою: м.Покровськ, вулиця Добропільська, 2.
Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказом від 25.04.2022 №75 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 №457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України», затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за № 453/37789).
Покровська міська територіальна громада увійшла до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року.
Набрав чинності 26.04.2022.
Постановою Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України №309 від 22.12.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що додається; визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за № 453/37789 (із змінами).
Означений наказ набрав чинності 27.12.2022.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України №309 від 22.12.2022 (у редакції чинній на час спірного періоду), Покровська міська територіальна громада віднесена до території можливих бойових дій без дати припинення можливості бойових дій.
У ч.1 постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 зазначено, що території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованими Російською Федерацією.
Прирівнювання територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, до територій, на яких ведуться бойові дії, не застосовується до:
зупинення вчинення виконавчих дій, заборони відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень у випадках, установлених пунктом 10-2 розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження»;
надання доступу користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції;
цілей реалізації положень пунктів 8-16 розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про споживче кредитування».
Проаналізувавши вищевказані положення є достатні підстави дійти висновку, що у спірному випадку, територія Покровської територіальної громади відноситься до території, на яких ведуться бойові дії.
Таким чином у перебіг часу дії п.69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15.03.2022 №2120-IX відповідач виступає суб'єктом, на якого розповсюджуються такі положення.
Поряд із викладеним, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-ІХ від 11.04.2023 внесено зміни до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України та визначено, що за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Окрім цього, внесеними змінами визначено певні особливості регулювання висвітленого питання в інших частинах цього пункту.
Означений законодавчий акт набрав чинності 06.05.2023.
Отже слідує, що Покровська міська рада, не мала суб'єктивного права на отримання орендної плати, від сплати якої тимчасово звільнено у наведений спосіб (не нараховується та не сплачується) в силу Закону, а у відповідача, відповідно, не було обов'язку сплачувати з 26.04.2022 (дата набрання чинності наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75) по 05.05.2023 (остання дата перед датою набрання чинності змін до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України) таку орендну плату.
За означеного, суд частково погоджується з доводами відповідача у цій частині.
Враховуючи фактичні обставини справи та відсутність будь-яких доказів, що спростовують дане, згідно норм Закону, відповідач, як власник об'єкта нерухомого майна - фактичний користувач земельною ділянкою комунальної власності без достатньої правової підстави, за рахунок власника цієї ділянки зберігав у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути на підставі положень 1212-1214 Цивільного кодексу України кошти у сумі 1355622,88 грн за період користування:
01.01.2022 - 31.01.2022 (57137,32 грн), 01.02.2022 - 28.02.2022 (57137,32 грн), 01.03.2022 - 31.03.2022 (57137,32 грн), 01.04.2022 - 25.04.2022 (47614,43 грн за 25 днів), 06.05.2023 - 31.05.2023 (55109,87 грн за 26 днів), за червень 2023 - грудень 2023 у повному обсязі у розмірі 459955,44 грн (65707,92х7), січень 2024 - вересень 2024 у повному обсязі у розмірі 621531,18 грн (69059,02х9).
V. Висновки суду:
З огляду на встановлені обставини справи та мотиви з яких виходить суд, позовні вимоги про стягнення безпідставно збережених коштів, що дорівнюють розміру орендної плати за використання земельної ділянки, є обґрунтованими, доведеними належним та такими, що підлягають задоволенню у сумі 1355622,88 грн.
Судові витрати підлягають розподілу з урахуванням норм ст.129 Господарського процесуального кодексу України та в частині сплаченого судового збору покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Поряд з цим, з матеріалів справи слідує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 34230,78 грн (платіжна інструкція №420 від 03.10.2024).
Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» №3460-IX від 09.11.2023 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2024 встановлений на рівні 3028,00 грн.
У відповідності до п. п. 1-2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір 1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а немайнового характеру 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Одночасно, при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»).
Беручи до уваги викладене, враховуючи, що заявлено вимоги майнового характеру, у розумінні Закону України «Про судовий збір» судовий збір за подання означеного позову із застосуванням коефіцієнту 0,8 становив 27384,62 грн (34230,78 грн х 0,8).
Відтак, розподіл судових витрат здійснюється виходячи із суми судового збору, який підлягає сплаті в силу наведених норм закону, з урахуванням здійсненого судом перерахунку сум, що підлягають стягненню.
Таким чином, на відповідача покладаються витрати зі сплати судового збору у розмірі 16267,47 грн.
Одночасно з даного слідує, що позивач сплатив суму судового збору у більшому розмірі, ніж передбачено
Суд звертає увагу, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду у разі, зокрема, внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір»).
Такого клопотання від позивача станом на дату винесення рішення по справі №905/1313/24 до суду не надходило.
Суд роз'яснює позивачу право звернення у порядку п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст. ст. 2, 4, 7, абз. 2 ч. 3 ст. 12, ст. ст. 13, 14, 42, 73-80, 86, 129, 219, 233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1.Позовні вимоги Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ Донецької області, до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріоритет+», м.Покровськ Донецької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, про стягнення 2282051,93 грн, задовольнити частково.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріоритет+» (85300, Донецька обл., Покровський р-н, місто Покровськ, вул.Центральна, будинок 138, код ЄДРПОУ 36976055) на користь Покровської міської ради (85300, Донецька обл., Покровський р-н, місто Покровськ, пл.Незалежності, будинок 11, код ЄДРПОУ 04052933) 1355622,88 грн, а також відшкодування сплаченого судового збору у розмірі 16267,47 грн.
3.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4.У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5.У судовому засіданні 03.03.2025 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
6.Згідно з ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня проголошення рішення.
7.Датою проголошення рішення та складання повного тексту є 03.03.2025.
Суддя О.В. Кротінова