Ухвала від 27.02.2025 по справі 905/938/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649

УХВАЛА

27.02.2025 Справа №905/938/24

за заявою: б/н від 30.01.2025 Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про відстрочення виконання рішення у справі:

за позовом: Акціонерного товариства «Укртрансгаз», м.Київ

до відповідача: Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», м.Дружківка

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», м.Краматорськ

про стягнення 1178678167,13 грн

Суддя: Паляниця Ю.О.

Секретар судового засідання: Білогубова В.В.

У засіданні брали участь:

від стягувача (позивача) (в режимі відеоконференції): Даниленко Ю.В. - в порядку самопредставництва

від боржника (відповідача, заявника) (в режимі відеоконференції): Суворова О.О. - в порядку самопредставництва

від третьої особи: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Донецької області від 28.11.2024 позовні вимоги Акціонерного товариства «Укртрансгаз» задоволено, стягнуто з Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» компенсацію вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за період жовтня - листопада 2016, лютого 2017, травня 2017 - квітня 2018, жовтня 2018 - квітня 2019 в розмірі 1002916014,22 грн, 3% річних від простроченої суми в розмірі 42702036,46 грн, інфляційні втрати в розмірі 133060116,45 грн, а також судовий збір в сумі 1059800 грн.

Крім того, згідно із вказаним рішенням суд ухвалив органу (особі), що здійснюватиме примусове виконання рішення Господарського суду Донецької області від 28.11.2024 у справі №905/938/24, в порядку ч.10 ст.238 Господарського процесуального кодексу України нараховувати 3% річних відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України за такою формулою: «Борг*Кількість днів прострочення*3/100%/365 днів (або 366 днів у високосний рік)» починаючи з 17.08.2024 до моменту виконання цього рішення в частині основного боргу у розмірі 1002916014,22 грн, а також стягнути вказану суму нарахованих 3% річних з Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» на користь Акціонерного товариства «Укртрансгаз».

24.02.2025 на виконання вказаного рішення господарським судом було видано відповідний наказ.

30.01.2025 до суду надійшла заява б/н від 30.01.2025 Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про відстрочення виконання рішення Господарського суду Донецької області від 28.11.2024 по справі №905/938/24 до 01.10.2025.

Акціонерне товариство «Укртрансгаз» подало до суду заперечення б/н від 18.02.2025 проти задоволення заяви б/н від 30.01.2025 Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» з посиланням на наступне:

- боржником не було подано до суду доказів на підтвердження своєї неплатоспроможності, зокрема довідки з обслуговуючих банків про відсутність грошових коштів на рахунках, як не було й надано доказів на підтвердження покращення такої платоспроможності в майбутньому, що забезпечить виконання рішення в майбутньому;

- враховуючи принцип обов'язковості рішень суду, який не залежить від наявності чи відсутності у боржника коштів та оскільки господарська діяльність є ініціативною та здійснюється на власний ризик, складне фінансове становище боржника, яким обґрунтована винятковість обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, не може бути безумовною підставою для надання відстрочки виконання судового рішення;

- невідповідність встановлених уповноваженим державним органом тарифів фактичним витратам підприємства боржника по наданню послуг з теплопостачання, що на думку останнього, спричинило складне фінансове становище Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», яке ускладнює виконання судового рішення, з урахуванням того, що господарська діяльність здійснюється ним на власний ризик, не може бути безумовною підставою для надання відстрочки виконання судового рішення;

- боржником не надано беззаперечних доказів на підтвердження існування виключних обставин, що можуть бути підставами для відстрочення виконання рішення суду;

- відстрочення виконання рішення суду унеможливить виконання Акціонерним товариством «Укртрансгаз» покладених на нього функцій та спричинить ризики у вигляді зриву у підготовці до опалювальних сезонів та розриву відносин з іноземними контрагентами за міждержавними угодами;

- недоотримання коштів, в тому числі від Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», створює ризик невиконання податкових зобов'язань з боку Акціонерного товариства «Укртрансгаз».

На підставі ухвали суду від 05.02.2025 заяву Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» призначено до розгляду на 27.02.2025.

Представник стягувача (позивача) у судове засідання 27.02.2025 з'явився (в режимі відеоконференції), проти задоволення заяви заперечив.

Представник боржника (відповідача, заявника) у судове засідання 27.02.2025 з'явився (в режимі відеоконференції), наполягав на задоволенні заяви.

Представник третьої особи у судове засідання 27.02.2025 не з'явився, судом не викликався.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, з 05:30 24.02.2022 на території України введено воєнний стан строком на 30 діб.

Дію воєнного стану в Україні неодноразово було продовжено. Востаннє Указом Президента України №26/2025 від 14.01.2025, строк дії воєнного стану на території України продовжено з 05:30 08.02.2025 строком на 90 діб.

У відповідності до спільного розпорядження голови та керівника апарату суду №6-р від 25.05.2023, з урахуванням рішення №1 від 13.06.2022 зборів суддів Господарського суду Донецької області, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів і працівників суду, продовжено особливий режим роботи суду (дистанційно або в приміщенні суду (за необхідності та в умовах безпеки), тимчасове обмеження доступу до приміщення суду.

За вказаних обставин повний текст ухвали складено 10.03.2025.

Розглянувши заяву б/н від 30.01.2025 Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», суд зазначає про наступне:

Відповідно до ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

За приписами ст.ст.18, 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно з мотивувальною частиною рішення Конституційного Суду України №16-рп/2009 від 30.06.2009, виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової держави.

Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п.2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 по справі №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п.3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 по справі №11-рп/2012).

Виходячи з того, що згідно із ст.1 Конституції України Україна є правовою державою, обов'язковість виконання судових рішень є обов'язковою гарантією, дотримання якої є визначальним для утвердження авторитету держави.

Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і неупередженим судом. У рішенні Європейського суду з прав людини від 20.07.2004 по справі «Шмалько проти України» (заява №60750/00) зазначено, що для цілей ст.6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як невід'ємна частина «судового розгляду». У рішенні від 17.05.2005 по справі «Чіжов проти України» (заява №6962/02) Європейський суд з прав людини зазначив, що позитивним обов'язком держави є організація системи виконання рішень таким чином, щоб переконатися, що неналежне зволікання відсутнє та що система ефективна і законодавчо, і практично, а нездатність державних органів ужити необхідних заходів для виконання рішення позбавляє гарантії, передбаченої параграфом 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

З урахуванням викладеного, відповідно до вимог Конституції України судове рішення по справі №905/938/24, яке набрало законної сили, є обов'язковим до виконання та має бути виконане.

В обґрунтування заяви про відстрочення виконання рішення, з урахуванням додаткових пояснень б/н від 20.02.2025 та б/н від 21.02.2025, відповідач посилається на наступне:

- Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» відноситься до підприємств, критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період та виконання рішення Господарського суду Донецької області від 28.11.2024 по справі № 905/938/24 з великою вірогідністю призведе до повної паралізації господарської діяльності підприємства у зв'язку із скрутним фінансовим станом підприємства та виключними обставинами провадження господарської діяльності підприємства в умовах воєнного стану;

- збитки Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» станом на 01.01.2025 становлять 251214000 грн;

- великий влив на фінансове становище підприємства має перерозподіл грошових надходжень, оскільки відповідно до Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу щодо особливостей постачання природного газу виробникам теплової енергії та бюджетним установам, розрахунок з поточним газопостачальником здійснюється шляхом перерозподілу грошових надходжень в розмірі 65% на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» та 35% залишку на казначейському рахунку Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго». При цьому, в тарифі на постачання теплової енергії, який застосовується для споживачів Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», розмір газової складової становить близько 45%. Тому, встановлені вищевказаним положенням відрахування на користь газопостачальника в розмірі 65%, призводять до значного браку обігових коштів та неможливості здійснювати підприємством своєчасну виплату заробітної плати, сплату податкових зобов'язань перед бюджетом, розрахунки за постачання електроенергії (передоплата), розрахунки за розподіл природного газу (передоплата), відновлювати об'єкти теплопостачання, що пошкоджені внаслідок обстрілів. При цьому, єдиним джерелом доходів підприємства є кошти, які надходять від сплати за надані послуги з теплопостачання, але на теперішній час ці надходження значно знизились через воєнні дії на території України;

- Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» має джерела погашення заборгованості за рішенням суду, якими на теперішній час не може скористатися, але надходження по ним планується в 2025 році (заборгованість державного бюджету з дотації на відшкодування різниці в тарифах - 1129310950 грн; відшкодування збитків внаслідок знищення та пошкодження майна підприємства у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації, а також упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності - 2004398690 грн, які розраховані планово на підставі наявної інформації на підприємстві). Отже, боржник вважає, що відстрочення виконання рішення до 01.10.2025 дасть можливість підприємству безперебійно продовжити господарську діяльність в умовах воєнного стану, закінчити опалювальний сезон 2024/2025 та підготуватися до опалювального сезону 2025/2026 (провести ремонтні роботи), накопичити кошти та виконати судове рішення у цій справі.

Відповідно до ч.1 ст.331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Згідно з зазначеною нормою, надання заявникові відстрочки або розстрочки виконання рішення є правом господарського суду, при цьому, закон не обмежує це право точним переліком господарських спорів або обставин, за яких суд має право надання відстрочки, проте визначальним фактором при наданні відстрочки є винятковість цих випадків та їх об'єктивний вплив на виконання судового рішення.

Як вбачається з вищевказаної норми, питання задоволення заяви сторони у справі про відстрочку або розстрочку виконання рішення суду вирішується судом в кожному конкретному випадку, виходячи з особливого характеру обставин справи, що унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення.

Підставою для відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (ч.ч.3, 4 ст.331 Господарського процесуального кодексу України).

Передбачені ст.331 вказаного кодексу обставини, з якими закон пов'язує можливість надання відстрочки, є оціночними, а необхідність використання права на відстрочку, закон відносить на розсуд суду. Вказане право застосовується за визначених в законі умов, з урахуванням всіх обставин справи.

Тобто, можливість відстрочення виконання судового рішення у судовому порядку у будь-якому випадку пов'язується з об'єктивними, непереборними, винятковими обставинами, які суд визначає, виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення.

На підтвердження своєї заяви відповідачем представлено до матеріалів справи (у копіях), зокрема, довідки щодо кредиторської та дебіторської заборгованості відповідача станом на 01.01.2025, звіти про фінансовий стан за 2023 - 2024 роки, акти руйнувань майна підприємства, довідку по збиткам від 30.01.2025, інформацію щодо невідшкодованої заборгованості з різниці в тарифах Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», яка узгоджена Територіальною комісією з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах.

Поряд з цим, Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» є ліцензіатом з виробництва, транспортування і постачання теплової енергії відповідно до зазначених нижче ліцензій, які є безстроковими, відповідно до наданої НКРЕКП інформації від 20.09.2017:

- серії АЕ №642506 від 31.03.2015 на виробництво теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел);

- серії АЕ № 642504 від 31.03.2015 на транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами;

- серії АЕ №642507 від 31.03.2015 на постачання теплової енергії.

Відповідно до п.4.1 статуту Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», метою діяльності підприємства є виробництво теплової енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії у вигляді пари та гарячої води споживачам у порядку, встановленому законодавством; задоволення потреб ринку у наданні висококваліфікованих послуг (роботах, продукції) власного виробництва; забезпечення економічних та соціальних інтересів трудового колективу підприємства за рахунок отриманого доходу.

Згідно з п.3.1 статуту до складу підприємства у вигляді відокремлених підрозділів входять 16 теплопостачальних відокремлених підрозділів - виробничих одиниць, що не мають статусу юридичної особи та діють згідно з положеннями, затвердженими генеральним директором підприємства.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, з 05:30 24.02.2022 на території України введено воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово було продовжено і який діє на теперішній час.

З огляду на зміст наказу №309 від 22.12.2022 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Виробничі одиниці Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго»: «Волновахаміжрайтепломережа», «Дебальцеветепломережа», «Єнакієветепломережа», «Новоазовськтепломережа», «Харцизьктепломережа», «Шахтарськтепломережа», «Ясинувататепломережа», «Жданівкатепломережа», «Сніжнетепломережа» - знаходяться на території тимчасово окупованій Російською Федерацією; «Слов'янськтепломережа», «Краматорськміжрайтепломережа», «Дружківкатепломережа» - знаходяться на території можливих бойових дій; «Торецьктепломережа», «Костянтинівкатепломережа», «Лимантепломережа», «Мирноградтепломережа» - знаходяться на території активних бойових дій.

Згідно зі ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави (ст.16 Основного закону України).

Безсумнівним є той факт, що послуги з постачання теплової енергії напряму впливають на забезпечення безпеки життя та здоров'я населення відповідної території. З наведеного вбачається, що діяльність боржника має критично важливе значення для забезпечення життєдіяльності Донецького регіону.

Необхідність забезпечення роботи теплогенеруючого підприємства, основним споживачем якого є населення міст на сході України, в умовах воєнного стану є очевидною. Діяльність відповідача є вкрай важливою для держави, що вбачається на прикладі як минулого, так і поточного років, які характеризуються масованими атаками російської федерації на теплогенеруючі об'єкти країни.

Наказом №611 від 08.07.2024 Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України «Про затвердження Переліку підприємств, що обслуговують системи життєзабезпечення, які є операторами об'єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, згідно з Секторальним переліком об'єктів» відповідача було включено до переліку підприємств, що обслуговують системи життєзабезпечення, які є операторами об'єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення. Тобто, Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» відноситься до підприємств, критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

На переконання суду, відстрочення виконання рішення суду не порушить баланс інтересів сторін, оскільки підприємство відповідача з самого початку військової агресії знаходилося поблизу зони проведення активних воєнних дій, що є загальновідомим фактом, Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» завдана значна шкода, в той час, як підприємство позивача знаходиться на більш безпечній території.

Дійсно військова агресія проти України та правовий режим військового стану в країні однаково негативно впливають на обидві сторони цього спору, однак відповідач свою заяву про відстрочення обґрунтовував конкретними обставинами, зокрема тим, що він тривалий час здійснював та продовжує здійснювати господарську діяльність поблизу зони активних бойових дій та зазнав значної шкоди внаслідок руйнування об'єктів товариства.

Саме на підставі наведеного, відповідач наполягає на тому, що стягнення одночасно всієї суми боргу заблокує фінансову діяльність підприємства, призведе до виникнення заборгованості з заробітної плати працівників, що залишились та підтримують роботу ТЕЦ, через що підготовка та проведення опалювального сезону у зоні відповідальності відповідача років буде неможливою.

Поряд із цим, відстрочення виконання рішення надасть можливість підприємству закінчити опалювальний сезон 2024/2025 років, підготуватись до опалювального сезону 2025/2026 років (провести ремонтні роботи) та безперебійно, за можливості продовжити господарську діяльність в умовах воєнного стану, накопичити кошти та виконати судове рішення у цій справі.

Враховуючи вищенаведені обставини в сукупності, суд вважає, що зазначені обставини перешкоджають виконанню рішення, однак не виключають можливості самостійного виконання боржником рішення суду у цій справі. Примусове ж виконання рішення може покласти на нього додатковий фінансовий тягар, що може негативно вплинути на здійснення ним статутної діяльності в умовах воєнного стану.

Суд ознайомився з заявою б/н від 18.02.2025 Акціонерного товариства «Укртрансгаз». Проте, вважає, що вчинення дій, спрямованих на негайне виконання рішення суду від 28.11.2024, може призвести до блокування роботи відповідача, призупинення діяльності щодо стягнення заборгованості з осіб, які є його боржниками що, в свою чергу, може мати наслідком загрозу повного виконання відповідного судового акту.

Поряд з цим, суд зауважує, що необхідність забезпечення роботи теплопостачального підприємства, споживачем якого є населення Донецької області, в умовах воєнного стану є очевидною.

За таких обставин, суд вважає, що відповідач надав достатні докази та навів переконливі аргументи, які свідчать, що зазначені у заяві обставини ускладнюють негайне виконання рішення у цій справі з урахуванням соціально важливої діяльності. Відстрочення виконання рішення для боржника в цьому випадку не є інструментом ухилення від виконання рішення, боржник лише намагається через існування певних обставин, які таке виконання ускладнюють, відновити нормальну господарську діяльність з метою забезпечення повного виконання рішення та погашення заборгованості перед позивачем.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини в окремих справах проти України було встановлено, що короткі затримки, менші ніж один рік, не вважаються настільки надмірними, щоб ставити питання про порушення пункту 1 статті 6 Конвенції (ухвала ЄСПЛ від 07.10.2003 у справі Корнілов та інші проти України, заява №36575/02, тривалість виконання вісім місяців).

Отже, з огляду на наведене та дотримуючись принципу балансу інтересів сторін, суд вважає за можливе відстрочити виконання рішення суду у цій справі до 31.07.2025.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, заява б/н від 30.01.2025 Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про відстрочення виконання рішення підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.234, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

УХВАЛИВ:

Заяву б/н від 30.01.2025 Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про відстрочення виконання рішення задовольнити частково.

Відстрочити Обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго» виконання рішення Господарського суду Донецької області від 28.11.2024 у справі №905/938/24 до 31.07.2025.

Вступну та резолютивну частини ухвали складено 27.02.2025.

Повний текст ухвали складено 10.03.2025.

Ухвала набирає законної сили у відповідності до ст.235 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена в порядку ст.ст.255-256 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Ю.О.Паляниця