Справа №303/1480/25
№3/303/508/25
10 березня 2025 року м.Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Гейруш В.Б., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , з вищою освітою, технічного керівника дільниці ТОВ "УКР-ТЕСТ-СТАНДАРТ", одруженого, що має на утриманні двох малолітніх дітей,
- за ст.127-1 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Інспектором 1 взводу УПП Закарпатській області лейтенантом поліції Гудачек Д.В. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №256028 відносно ОСОБА_1 про те, що останній о 09 год 00 хв. 08.02.2025 року по вул. Фрідяшівська, 1 в с. Кольчино Мукачівського району, будучи відповідальню особою, видав протокол перевірки технічного стану транспортних засобів №01807-00057-25 на транспортний засіб марки "Volvo FH 13.440" д.н.з. НОМЕР_1 з порушенням Порядку проведення обов'язкового технічного контролю (ОТК), а саме: на фотографії перевірки гальмівної системи методом стендових випробувань і загального вигляду транспортного засобу на гальмівному стенді, номерному знаку та увімкнених сигналів гальмування зафіксовано, що конструкція приладу захисту від відкидання з-під коліс колісного транспортного засобу сторонніх предметів і бруду не комплектна, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 127-1 КУпАП.
Правопорушник ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, подав письмові заперечення, згідно яких протокол перевірки технічного стану транспортного засобу №01807-00057-25 був визнаний недійсним РСЦ ГСЦ МВС в Закарпатській області на підставі порушення п.12 та п.18 Порядку проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 №137, проте даний пункт не має жодного відношення до суті питання, так як регулює порядок ідентифікації транспортного засобу як реально існуючого, звірку ідентифікаційних номерів та номерних знаків безпосередньо на ТЗ, з даними в реєстраційному документі транспортного засобу, в даному випадку Свідоцтвом про реєстрацію ТЗ (техпаспорт); один з елементів захисного пристрою, а саме верхня частина крила є знімним та змінним елементом. Заводом виробником передбачені спеціальні кріплення з допомогою яких знімається верхня частина крила для забезпечення достатнього «просвіту» між пневматичною шиною (колесом) та нижньою частиною причепа, яка в свою чергу виступає захистом від викидання бруду з-під коліс. Також даний елемент превентивно знімається в зимовий період часу для упередження блокування коліс від снігових та льодових утворень.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до слідуючого висновку.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч.2 ст. ст.251 КУпАП).
Статтею 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Диспозиція ч.1 ст. 127-1 КУпАП передбачає відповідальність за видачу документа про технічну справність транспортного засобу, що підлягає обов'язковому технічному контролю, з порушенням порядку проведення перевірки технічного стану такого транспортного засобу.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів, які не є законами про адміністративну відповідальність.
Правові засади проведення перевірки технічного стану такого транспортного засобу врегульовано Порядком проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 №137 (далі Порядок).
При цьому у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №256028, складеного відносно ОСОБА_1 зазначено про порушення останнім Порядку проведення ОТК, затвердженого постановою КМУ № 137 від 30.01.2012 року, без посилання на конкретні пункти вказаного порядку. Окрім цього, в протоколі зазначено про порушення ОСОБА_1 вимог Постанови КМУ №606 "Про затвердження Порядку проведення державного технічного огляду колісних транспортних засобів" від 09.07.2008 року, яка втратила чинність на підставі Постанови КМУ №1144 від 09.11.2011 року.
До матеріалів справи додано тільки повідомлення РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській області від 24.02.2025 про порушення законодавства та копію наказу №412-К від 11.07.2016 про прийняття ОСОБА_1 на посаду технічного керівника дільниці ТОВ "УКР-ТЕСТ-СТАНДАРТ". Жодних інших доказів на підтвердження вказаних в протоколі обставин порушення ОСОБА_1 . Порядку проведення ОТК не долучено.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до приписів ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушення інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, справа підлягає закриттю в зв'язку із відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ч. 1 ст.127-1, п. 1 ч. 1 ст.247, ст.ст.265, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження по справі за ст. 127-1 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 127-1 ч.1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Закарпатської області через Мукачівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Мукачівського
міськрайонного суду В.Б.Гейруш