29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
про залишення без руху
"10" березня 2025 р. Справа № 916/438/25
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Яроцького А.М., розглянувши матеріали справи
за позовом Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області
до Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Парус 12"
про стягнення 1 875 735,00 грн.
Чорноморська міська рада Одеського району Одеської області звернулась до Господарського суду Одеської області із позовною заявою до Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Парус 12" про стягнення 1 875 735,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 11.02.2025 матеріали позовної заяви за вх. №453/25 від 06.02.2025 Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Парус 12» про стягнення 1 875 735 грн. передано за територіальною підсудністю до Господарському суду Хмельницької області.
03.03.2025 матеріали справи №916/438/25 надійшли на адресу Господарського суду Хмельницької області.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2025 року вказану позовну заяву передано для розгляду судді Яроцькому А.М.
Згідно з ч. 7 ст. 31 ГПК України справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому цією статтею, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
За правилами господарського процесуального законодавства позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статтям 162, 164 ГПК України, а також вимогам статті 172 цього Кодексу.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У позовній заяві Чорноморська міська рада Одеського району Одеської області просить відстрочити сплату судового збору у зв'язку з тим, що процедура здійснення платежу Чорноморською міською радою як бюджетною установою не дозволяє сплатити в строк розмір судового збору 22508,83 грн. (з урахуванням подачі позову через підсистему "Електронний суд").
Згідно з п. 12 статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування здійснюють свою діяльність виключно за рахунок бюджетного фінансування в межах, передбачених Законом України "Про Державний бюджет на відповідний рік".
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено у Законі України "Про судовий збір".
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
При вирішенні питання про відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов'язки) визначається судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити судовий збір та стадію, на якій перебуває розгляд справи на певний момент. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати судового збору.
При цьому, особа, яка заявляє клопотання про відстрочення сплати судового збору, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі (вказана позиція узгоджується з висновками Верховного Суду викладеними в ухвалі від 26.04.2024 по справі №18/257).
Проте, заявник не навів доводи та не надав документи, які підтверджують його майновий стан, не надав жодних доказів на підтвердження неможливості сплати судового збору на момент звернення до суду із позовною заявою та доказів можливості сплати вказаних грошових коштів до закінчення розгляду справи в суді першої інстанції.
Необхідність сплати судового збору є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб'єктів, узгоджується зі статтею 129 Конституції України, якою як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, і не може бути визнане обмеженням права доступу до суду в розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Суд зазначає, що ст. 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, тому самі лише посилання заявника позовної заяви на те, що процедура здійснення платежу Чорноморською міською радою як бюджетною установою не дозволяє сплатити в строк розмір судового збору не може вважатися безумовною підставою для відстрочення такої сплати.
Таким чином, як органи державної влади, так і суб'єкти господарювання та громадяни поставлені законом у рівні умови, у зв'язку з чим вибіркове надання господарським судом суб'єктивних переваг одним господарюючим суб'єктам перед іншими учасниками судового процесу призведе до порушення вищевказаного конституційного принципу, що є неприпустимим.
Викладені обставини свідчать про відсутність доказів сплати судового збору у встановленому Законом України "Про судовий збір" розмірі та неналежне виконання радою вимог п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України.
З огляду на викладене, у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору за звернення до суду з позовною заявою належить відмовити.
Варто зазначити, що відмова у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання позовної заяви не може вважатися обмеженням доступу до суду у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
У ч. 2 ст. 3 вказаного Закону передбачено, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору встановлюється у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
У позовній заяві міститься майнова вимога на суму 1 875 735,80 грн., а тому розмір судового збору належний до сплати, з урахуванням подання позову в електронній формі, складає 22508,83 грн., як вірно визначено Чорноморською міською радою.
Платіжні реквізити для перерахування судового збору: отримувач коштів ГУК у Хмел.обл/Хмельниц. мтг/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37971775; банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); рахунок отримувача UA878999980313191206083022775; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу 101 (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Господарський суд Хмельницької області (назва суду, де розглядається справа).
Відповідно до частин 1, 2 статті 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що заявником належним чином не виконано вимоги ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, що відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, є підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням строку у десять днів з дня вручення ухвали для усунення вищезазначеного недоліку, а саме надання суду документів, які підтверджують сплату судового збору у відповідності до Закону України "Про судовий збір".
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне позовну заяву у справі №916/438/25 залишити без руху та надати заявнику строк у 10 днів з дня вручення даної ухвали для усунення зазначених недоліків та виконання вимог ст. 164 ГПК України.
У разі невиконання вимог ухвали у визначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У задоволенні клопотання Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області до Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Парус 12" про стягнення 1 875 735,00 грн., залишити без руху надавши заявнику строк у 10 днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків.
Повідомити учасника справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: http://court.gov.ua/ або у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Ухвалу надіслати позивачу за допомогою підсистем ЄСІТС в електронний кабінет.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (10.03.2025) та оскарженню не підлягає.
Суддя А.М. Яроцький