Постанова від 10.03.2025 по справі 726/849/25

САДГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ЧЕРНІВЦІ

Справа № 726/849/25

Провадження №3/726/148/25

Категорія 298

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.03.2025 м. Чернівці

Суддя Садгірського районного суду м. Чернівці Асташев С. А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Чернівецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону щодо:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця за національністю, РНОКПП: НОМЕР_1 , військовослужбовця, начальника служби тилу (КЕС) військової частини НОМЕР_2 , головного сержанта, місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 , що раніше не притягався до адміністративної відповідальності,

про вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ:

На адресу Садгірського районного суду м. Чернівці 07.03.2025 надійшли матеріали справ про адміністративні правопорушення за протоколом про адміністративне правопорушення № 6 від 28 лютого 2025 року щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.2 ст. 172-14 КУпАП (справа № 726/849/25), протоколом про адміністративне правопорушення № 7 від 06 березня 2025 року щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.2 ст. 172-14 КУпАП (справа № 726/850/25) та протоколом про адміністративне правопорушення № 8 від 06 березня 2025 року щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.2 ст. 172-14 КУпАП (справа № 726/851/25).

Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення щодо особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.

Оскільки вказані матеріали надійшли в один день та стосуються однієї особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відповідно до вимог п.6 Розділу 3 «Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України» затвердженої наказом ДСА України №814 від 20.08.2019 (з наступними змінами) вважаю за можливе об'єднати вказані судові справи (матеріали провадження у справі про адміністративне правопорушення) в одну, присвоївши їй єдиний унікальний номер тієї з об'єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою, тобто справи № 726/849/22 (провадження № 3/726/148/25).

Так судом встановлено, що головний сержант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою - начальником служби тилу (КЕС) військової частини НОМЕР_2 , який відповідальний за видачу пально-мастильних матеріалів в підрозділі військової частини НОМЕР_2 , що за адресою: АДРЕСА_2 , всупереч вимог ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України та ст.ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст. 3 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» та положень наказу МОУ № 440 від 17.08.2017 «Про затвердження Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України», в умовах особливого періоду, у період з 04.12.2024 по 26.12.2024 допустив перевищення наданих йому службових повноважень, що виразилося у здійсненні видачі (заправки) пально-мастильних матеріалів особистих транспортних засобів військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , та представникам «Чернівці Обленерго», чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-14 КУпАП.

Крім того, судом встановлено і те, що головний сержант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою - начальником служби тилу (КЕС) військової частини НОМЕР_2 , який відповідальний за видачу пально-мастильних матеріалів в підрозділі військової частини НОМЕР_2 , що за адресою: АДРЕСА_2 , всупереч вимог ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України та ст.ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст. 3 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» та положень наказу МОУ № 440 від 17.08.2017 «Про затвердження Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України», в умовах особливого періоду, у період з 01.01.2025 по 28.01.2025 допустив перевищення наданих йому службових повноважень, що виразилося у здійсненні видачі (заправки) пально-мастильних матеріалів особистих транспортних засобів військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , у загальній кількості 455 літрів, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-14 КУпАП.

Також головний сержант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою - начальником служби тилу (КЕС) військової частини НОМЕР_2 , який відповідальний за видачу пально-мастильних матеріалів в підрозділі військової частини НОМЕР_2 , що за адресою: АДРЕСА_2 , всупереч вимог ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України та ст.ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст. 3 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» та положень наказу МОУ № 440 від 17.08.2017 «Про затвердження Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України», в умовах особливого періоду, у період з 02.02.2025 по 12.02.2025 допустив перевищення наданих йому службових повноважень, що виразилося у здійсненні видачі (заправки) пально-мастильних матеріалів особистих транспортних засобів військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , у загальній кількості 180 літрів, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-14 КУпАП.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину у вчинених правопорушеннях визнав, підтвердив дійсність обставин, викладених у кожному із протоколів. Просив суворо не карати. Запевнив суд у недопустимості аналогічних дій у майбутньому.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справ про адміністративне правопорушення та зібрані у них докази, надавши їм відповідну правову оцінку, доходжу такого висновку.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.

Положеннями ч.2 ст.7 КУпАП визначено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно із ч.1 ст. 172-14 КУпАП перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, - тягне за собою накладення штрафу від ста до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до десяти діб.

Відповідно до ч.2 ст. 172-14 КУпАП, діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду, - тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період діє в Україні від 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію». Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав.

Натомість Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 квітня 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому, відповідними указами Президента України продовжувався строк дії воєнного стану в Україні та такий діяв у період вчинених ОСОБА_1 діянь.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-14 КУпАП, повністю підтверджується матеріалами справи, а саме: даними протоколу про адміністративне правопорушення № 6 від 28 лютого 2025 року, протоколу про адміністративне правопорушення № 7 від 06 березня 2025 року та протоколу про адміністративне правопорушення № 8 від 06 березня 2025 року, які складені відповідно до вимог КУпАП та містять виклад обставин і суті вчиненого правопорушення та долученими до них доказами, що підтверджують дійсність обставин, викладених у протоколах.

Долучено витяг із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (із адміністративно-господарської діяльності) № 1124 від 24.12.2024 щодо призначення старшого пункту постійної дислокації у військовій частині. Надано копію військового квитка серії НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_1 .

Крім того, долучено Акт зняття залишків пально-мастильних матеріалів на складі пально-мастильних матеріалів у військовій частині НОМЕР_2 станом на 13.02.2025; роздавальні відомості; відомості визначення кількості закупленого пального в резервуарах на складі пально-мастильних матеріалів військової частини НОМЕР_2 станом на 13.02.2025; Акт інвентаризації служби пального та мастильних матеріалів станом на 20 січня 2025 року, акт про зняття залишків № 1 від 20.01.2025 складу ПММ; відомості визначення кількості пально-мастильних на складі пального та в тарі військової частини НОМЕР_2 ; інвентаризаційний опис запасів складу ПММ станом на 20 січня 2025 року та копії книги реєстрації та руху облікових документів служби ПММ.

Також долучені відповідні сертифікати калібрування на резервуар горизонтальний циліндричний сталевий типу РГС-6, серійний № 123/21 (секція 1).

Крім того, до матеріалів справи долучено письмові пояснення свідка ОСОБА_2 у яких останній вказує про те, що на території військової частини НОМЕР_2 було встановлено заправний модуль, завезено дизельне паливо та здійснювалася заправка, а також доставка палива у райони виконання бойових завдань. Паливо, яке доставляється до пункту постійної дислокації військової частини списується з обліку службою ППД у районі виконання завдань. В основному пальне виділяється на транспортні засоби не військової частини, які їдуть на поховання загиблих військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 . Кількість виділеного пального та заправленого у транспортний засіб записується у роздавальній відомості. Вказує, що дає вказівки головному сержанту ОСОБА_1 здійснити заправки, на підставі інформації про поховання. Щодо видачі пального Чернівці обленерго вказує, що домовилися про таке, щоб останні здійснили зріз дерев, з метою недопущення їх падіння на будівлі учбових класів та їдальні.

У своїх письмових поясненнях, долучених до кожного із протоколів та підтриманих у судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечує вчиненого.

Також до матеріалів справи долучено квитанцію до платіжної інструкції про оплату коштів у відшкодування збитків державі.

Аналізуючи докази у справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-14 КУпАП, а саме: перевищенні військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисному вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, що вчинені в умовах особливого періоду, - доведена повністю.

При накладенні адміністративного стягнення на правопорушника, судом враховано характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, дані наданої службової характеристики ОСОБА_1 , яка є позитивною.

Враховуючи наведене та те, що ОСОБА_1 свою вину визнав, раніше не притягався до адміністративної відповідальності (оскільки дані про таке відсутні у матеріалах справи), спричинену шкоду відшкодовано, вважаю, що на останнього слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, визначеному санкцією статті, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, необхідним і достатнім для його виховання, а також сприятиме запобіганню вчиненню ним нових правопорушень.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення у цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до п.12 та п. 13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків, а також учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.

Суду надано копію посвідчення учасника бойових дій, видане на ім'я ОСОБА_1 .

На підставі вищезазначеного, Закону України «Про судовий збір», керуючись ст. ст. 7, 9, 34, 35, 36, 40-1, 172-14, 245, 277, 278, 283, 284, 287, 294 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за протоколом про адміністративне правопорушення № 6 від 28 лютого 2025 року за ч.2 ст. 172-14 КУпАП (справа № 726/849/25), протоколом про адміністративне правопорушення № 7 від 06 березня 2025 року за ч.2 ст. 172-14 КУпАП (справа № 726/850/25) та протоколом про адміністративне правопорушення № 8 від 06 березня 2025 року за ч.2 ст. 172-14 КУпАП (справа № 726/851/25) - об'єднати в одне провадження та присвоїти єдиний унікальний номер № 726/849/25 номер провадження 3/726/148/25.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.172-14 КУпАП та, на підставі ст. 36 КУпАП, остаточно призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок в дохід держави.

Від сплати судового збору ОСОБА_1 звільнити.

Роз'яснити, що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Садгірський районний суд м. Чернівці.

СуддяС. А. Асташев