Ухвала від 10.03.2025 по справі 759/4843/25

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/1395/25

ун. № 759/4843/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві клопотання старшого детектив відділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у податковій сфері Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у м. Києві ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 72024102200000035 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів,-

ВСТАНОВИВ:

06.03.2025 слідчому судді Святошинського районного суду м. Києва надійшло вказане клопотання, в якому детектив просить надати тимчасовий доступ до речей та документів, що перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучення їх оригіналів, у тому числі по взаємовідносинам з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) за період 2023-2024 років.

Клопотання обґрунтовано тим, що відділом детективів із розслідування кримінальних проваджень у податковій сфері Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72024102200000035 від 26.06.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що група невстановлених осіб, починаючи з 2023 року, організувала злочинну схему, що діє на території м. Києва, Харківської області та інших регіонів і полягає в акумулюванні грошових коштів суб'єктів реального сектору економіки на рахунках транзитних підприємств ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_17 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_18 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_19 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_20 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_21 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_22 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » (« ІНФОРМАЦІЯ_24 », код ЄДРПОУ НОМЕР_23 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_24 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » (« ІНФОРМАЦІЯ_27 », код ЄДРПОУ НОМЕР_25 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_28 » (« ІНФОРМАЦІЯ_29 », код ЄДРПОУ НОМЕР_26 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_30 » (« ІНФОРМАЦІЯ_31 », код ЄДРПОУ НОМЕР_27 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_32 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_28 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_33 » (« ІНФОРМАЦІЯ_34 », код ЄДРПОУ НОМЕР_29 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_30 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_36 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_31 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_37 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_32 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_38 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_33 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_39 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_34 ) та ін., без відображення відповідних операцій у податковій звітності, оминаючи податкову систему, з подальшим виводом грошових коштів у готівку через карткові рахунки фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців, у результаті чого до бюджету не надходять податки у особливо великих розмірах.

Злочинна схема, направлена на надання суб'єктам підприємницької діяльності реального сектору економіки послуг по ухиленню від сплати податків функціонує за наступним алгоритмом: невстановленими особами створено та перереєстровано на підставних осіб понад 60 юридичних осіб, зареєстрованих переважно на території м. Києва та м. Харкова.

Попередньо встановлено, що у вказаних суб'єктів ймовірно відсутні трудові ресурси, офісні, торгівельні та складські приміщення, виробниче обладнання, сировина, матеріали, що вказує на відсутність факту реального здійснення фінансово-господарської діяльності. Відповідно до показників податкової звітності протягом 2023-2024 років суми амортизаційних відрахувань відсутні. На зазначених підприємствах у період 2023-2024 років доходи отримували лише директори підприємств, які також одноосібно займали посади головного бухгалтера та здійснювали реєстрації підприємств, наймані працівники відсутні. Податкова звітність до контролюючих органів більшістю не надавалася, податкові накладні не реєструвалися. Транзакції по банківським рахункам здійснювалися з використанням однакових IP-адрес, місцезнаходження яких попередньо відслідковується в межах Київської та Харківської областей.

Таким чином, вищевказані юридичні особи, посідаючи в даній схемі ланку вигодоформуючих підприємств, з метою безпідставного заниження податкових зобов'язань з ПДВ, які виникли у підприємств реального сектору економіки, незаконно формують відповідний обсяг податкового кредиту з ПДВ, за рахунок «нібито» понесених витрат на сплату товарів, робіт, послуг, після чого з метою створення видимості здійснення господарської діяльності, вуалюючи псевдорозрахункові операції, незаконно сформований податковий кредит з ПДВ збалансовують податковими зобов'язаннями на користь підприємств реального сектору економіки, які в даній схемі займають ланку (вигодонабувачів).

Кошти, які перераховуються підприємствами реального сектору економіки на рахунки транзитних підприємств, незаконно отримуються невстановленими слідством особами з поточних рахунків зазначених юридичних осіб готівкою або обготівковуються підставними фізичними особами-підприємцями та, за вирахуванням грошової винагороди, що складає певний відсоток від суми перерахованих коштів, передаються організатора злочинної схеми.

Окрім того, переважна кількість транзакцій по рахункам юридичних осіб, у тому числі щодо надходження на рахунки суб'єктів реального сектору економіки - платників ПДВ грошових коштів від суб'єктів транзитно-конвертаційної спрямованості, взагалі не відображена у Єдиному реєстрі податкових накладних, а також деклараціях з ПДВ за відповідні періоди. Подібний злочинний механізм, серед іншого, сприяє суб'єктам реального сектору економіки прихвати реальні доходи.

Таким чином, враховуючи характер проведення фінансових операцій, що не мають очевидного економічного сенсу та очевидної законної мети, слід дійти висновку, що діяльність вказаної схеми координується групою осіб з чітко визначеною ієрархією та розподіленими обов'язками та направлена на надання підприємствам реального сектору економіки послуг з ухилення від сплати податків.

У результаті аналізу баз даних та огляду руху коштів по банківським рахункам вищевказаних юридичних осіб встановлено суттєві розбіжності між задекларованими показниками у Єдиному реєстрі податкових накладних та фактичним рухом коштів по рахункам, відкритим у банківських установах.

Встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у період 2024 року здійснило перерахування грошових коштів на банківські рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) на загальну суму понад 37 млн. грн. у якості оплати за ПММ та обладнання, у т.ч. ПДВ.

При цьому вищевказані транзакції жодним чином не відображені у податковій звітності та Єдиному реєстрі податкових накладних жодного з учасників операцій.

Окрім того, згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) протягом 2023-2024 років відобразило придбання товарів різної номенклатури на загальну суму понад 38 млн. грн. у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), які мають ознаки суб'єктів транзитно-конвертаційної спрямованості.

Під час досудового розслідування на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) скеровано вимогу у порядку ст. 93 КПК України щодо надання копії фінансово-господарських документів по взамовідносинам із зазначеним контрагентом. Відповідь на вимогу не надходила.

Для встановлення усіх обставин здійснення господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) необхідно вилучити первинні документи, складені за наслідком фінансово-господарських операцій по взаємовідносинам із вищевказаними суб'єктами.

В судове засідання детектив не з'явилась, надала до суду заяву в якій просить розглядати клопотання у її відсутність.

Слідчий суддя вважає можливим розглянути клопотання у відсутність детектива та представника особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, про тимчасовий доступ до яких ставиться питання.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Враховуючи обставини вчинення ймовірного кримінального правопорушення так як вони викладені в клопотанні детектива, правове обґрунтування клопотання, яке відповідає вимогам ст.ст. 93, 161, 162 КПК України, та враховуючи, що у доданих до клопотання матеріалах вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані в клопотанні документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, слідчий суддя вважає, що необхідно частково задовольнити клопотання детектива та надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучення їх оригіналів, у тому числі по взаємовідносинам з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) за період 2023-2024 років.

Керуючись ст.ст. 159-166, 309 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання детектива - задовольнити частково.

Надати детективам відділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у податковій сфері Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у м. Києві ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 дозвіл на проведення тимчасового доступу до речей і документів, що перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучення їх оригіналів, у тому числі по взаємовідносинам з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) за період 2023-2024 років, а саме: договорів (угод, контрактів тощо) з відповідними додатками, актів приймання-передачі товарів/робіт/послуг, сертифікатів, податкових та видаткових накладних, платіжних документів, товаро-транспортних накладних, оборотно-сальдової відомості з конкретизацією інформації по постачальникам та покупцям за вказаний період, особові картки форми П-2 співробітників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), які безпосередньо приймали участь у ході взаємовідносин із вказаними контрагентами, а також належним чином завірені копії наказу про призначення осіб, відповідальних за формування, підписання та подачу бухгалтерської, фінансової, податкової звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та належним чином завірені копії посадових інструкції чи інших документів, якими визначено повноваження, права та обов'язки таких осіб.

Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку, з метою відшукання га вилучення зазначених речей і документів, відповідно до положень ст. 166 КПК України.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1