Ухвала від 27.02.2025 по справі 755/9884/24

Справа № 755/9884/24

1-кс/755/666/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" лютого 2025 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,

розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Дніпровського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_3 про арешт майна в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102040000169 від 12.12.2023 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий СВ Дніпровського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про арешт майна в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102040000169 від 12.12.2023 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.

Клопотання погоджено з прокурором Дніпровської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_5 .

Клопотання мотивовано тим, що досудовим розслідування встановлено, що 19.07.2023 року між Комунальним некомерційним підприємством виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Центр Комунікації», (далі КНП «Центр Комунікації») в особі в.о. директора ОСОБА_6 з однієї сторони та ТОВ «БК «РБ ГРУП» в особі директора ОСОБА_7 з іншої сторони, укладено договір № 19/07/КР.

Відповідно до п. п. 1.1., 1.2. договору, Замовник доручає, а Генпідрядник забезпечує відповідно до проектно-кошторисної документації та умов договору виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту по об'єкту: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою: вул. Андрія Малишка, 25/1 Дніпровського району м. Києва. Місце розташування об'єкта: м. Київ, Дніпровський район, вул. Андрія Малишка, 25/1».

Строк виконання робіт, відповідно до п. 1.5. договору, встановлено до 31.12.2023 року.

Згідно з п. 2.1. договору, договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід'ємною частиною договору, є твердою і складає 21 028 495,00 грн., у тому числі, ПДВ - 3 504 749,17 грн.

Крім того, між замовником та підрядником укладено 3 додаткові угоди до договору № 19/07/КР від 19.07.2023 року.

Додатковою угодою № 1 від 31.10.2023 року внесено зміни до додатку № 2 до договору, а саме погоджено календарний графік у новій редакції.

Додатковою угодою № 2 від 15.12.2023 року внесено зміни до Додатку № 1 «Договірна ціна» до договору, а саме погоджено договірну ціну у новій редакції

Додатковою угодою № 3 від 29.12.2023 року змінено ціну договору у бік зменшення та викладено пункт 2.1. у наступній редакції: «Договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід'ємною частиною договору (додаток № 1), є твердою і складає 18 553 347,66 грн., у тому числі ПДВ - 3 092 224,61 грн.». Затверджено додатки - кошторисна документація (договірна ціна, пояснювальна записка, зведений кошторисний розрахунок, локальні кошториси, підсумкова відомість ресурсів), дефектний акт у новій редакції.

Відповідно до п. 3.1.3. договору, Замовник має право проводити технічний нагляд за капітальним ремонтом об'єкту або делегувати в установленому законодавством порядку повноваження щодо здійснення технічного нагляду і контролю третій особі, зокрема, спеціалізованій організації (консультаційній, проектній, інжиніринговій тощо) або спеціалісту, які мають відповідні дозвільні документи, без дозволу Генпідрядника. Делегування Замовником своїх повноважень не звільняє його від відповідальності перед Генпідрядником за невиконання або неналежне виконання договірних зобов'язань, а також не позбавляє права здійснювати контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання робіт

Пунктом 3.2.4. договору передбачено, що замовник зобов'язаний забезпечити здійснення технічного та авторського нагляду протягом усього періоду капітального ремонту об'єкту в порядку, встановленому законодавством.

Згідно з п. 3.3.1. договору, генпідрядник має право залучати до виконання договору субпідрядників.

Відповідно до п. 7.2. договору, генпідрядник залучає субпідрядників у разі наявності у них необхідних для виконання робіт потужностей, ліцензій, достатньої професійності, фактів дотримання договірних зобов'язань у минулому, відсутності фактів щодо порушення проти них справ про банкрутство, задовільного фінансового становища та відсутності обставин, які негативно впливатимуть на виконання ним умов цього договору.

Згідно з п. 10.1. договору, джерелом фінансування робіт є кошти місцевого бюджету.

Відповідно до п. 11.1. договору, розрахунки за виконані роботи будуть здійснюватися на підставі актів здачі-приймання виконаних робіт по формі № КБ-2в, довідок про вартість виконаних будівельних робіт по формі № КБ-3 та рахунків на оплату робіт, протягом 30 робочих днів за умови наявного бюджетного фінансування; проміжними платежами в міру виконання робіт, які надаються не пізніше 25 числа поточного місяця для перевірки замовнику.

Так, наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 05.07.2013 року № 293 затверджено ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», що набрав чинності 01.01.2014 року. ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» затверджено типові форми первинних облікових документів у будівництві № КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та № КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати».

Пунктом 1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачено, що стандарт установлює основні правила визначення вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту та технічного переоснащення будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам'яток архітектури та містобудування. Цей стандарт носить обов'язковий характер при визначенні вартості будівництва об'єктів, що споруджуються за рахунок бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ і організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії.

Пункт 3.18 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» вказує, що кошторис, який визначає вартість виконаних будівельних робіт за період, встановлений у договорі складається за примірною формою КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та примірною формою КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати».

Пункт 6.4.1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачає, що взаєморозрахунки за обсяги виконаних робіт проводяться за період, встановлений у договорі.

Пунктом 6.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачені особливості складання та узгодження договірних цін.

Договірна ціна є кошторисом вартості підрядних робіт, який узгоджений замовником, і використовується при проведенні взаєморозрахунків.

Договірна ціна може встановлюватись за твердим (тверда договірна ціна) та приблизним (динамічна договірна ціна) кошторисом.

Твердий кошторис (тверда договірна ціна) встановлюється незмінним на весь обсяг будівництва з наданням виконавцем робіт гарантій, в тому числі фінансових, щодо реалізації проектних рішень в установлені строки за фіксовану ціну.

Після погодження договірної ціни складається договір підряду на виконання робіт. У договорі зазначається документ, покладений в основу визначення вартісних показників; позначається вид договірної ціни: тверда або динамічна; порядок, випадки та терміни можливого уточнення договірної ціни; умови фінансування та розрахунків за обсяги виконаних робіт; відповідальність сторін за порушення зобов'язань за договором, порядок внесення змін до договору тощо.

Пунктом 6.4.2 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачено, що при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об'єктах будівництва, зведення яких здійснюється за рахунок державних коштів застосовуються примірні форми первинних облікових документів «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (примірна форма № КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (примірна форма № КБ-3).

Згідно з п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 668 від 01.08.2005 року «Про затвердження загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві» підрядник - сторона договору підряду, яка виконує та передає замовнику закінчені роботи (об'єкт будівництва), передбачені договором підряду.

Відповідно до п. 96 Постанови Кабінету Міністрів України № 668 від 01.08.2005 року «Про затвердження загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві», підписання акта приймання-передачі є підставою для проведення остаточних розрахунків.

На виконання умов договору КНП «Центр Комунікації» на підставі первинних облікових документів оплачено ТОВ «БК «РБ ГРУП» виконані роботи в повному обсязі, шляхом перерахування коштів на рахунок IBAN: НОМЕР_1 в АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ».

Крім того, 24.07.2023 року між КНП «Центр Комунікації» в особі в.о. директора ОСОБА_6 з однієї сторони, та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 , який діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію НОМЕР_3 від 03.04.2015 року та кваліфікаційного сертифікату інженера технічного нагляду серія АТ № 002441, зареєстрований у реєстрі атестованих осіб за № 2428, є платником єдиного податку, з другої сторони, укладено договір про здійснення технічного нагляду № 24/07/ТН (далі - Договір про здійснення технічного нагляду).

Розділом 1 Договору про здійснення технічного нагляду передбачено наступні положення: 1.1. За цим Договором Замовник доручає, а Виконавець зобов'язується здійснювати технічний нагляд по об'єкту: Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою вул. Андрія Малишка, 25/1 Дніпровського району м. Києва. Код за ДК 021:2015 71520000-9 Послуги з нагляду за виконанням будівельних робіт; 1.2. Послуги з технічного нагляду по об'єкту здійснюється у відповідності з Порядком здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єктів архітектури, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 903, (далі - послуги); 1.3. Закупівля послуг здійснюється згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», зі змінами та доповненнями; 14. Перелік, обсяги та вартість робіт на об'єкті визначаються в кошторисній документації; 15. Термін надання послуг: до повного виконання робіт на об'єкті Замовника.

Відповідно до п. 4.1. договору про здійснення технічного нагляду, Виконавець зобов'язується: 4.1.1. Якісно та у встановлені Сторонами строки виконувати технічний нагляд по об'єкту зазначеному у п.1.1. Договору. Особа, що здійснює технічний нагляд веде технічний контроль за виконанням капітального ремонту об'єкту, і обов'язково повинна бути присутня на об'єкті з 9-00 до 18-00 години в робочі дні, та, у разі необхідності, повинна мати можливість екстреного виїзду на об'єкт у неробочі дні впродовж трьох годин після отримання повідомлення про таку необхідність; 4.1.2. Брати участь в перевірці відповідності фактично виконаних робіт роботам зазначеним в актах (форма КБ-2в) та підписувати їх у разі відсутності зауважень. Строк перевірки та надання зауважень не повинен перевищувати 1 робочого дня з дати отримання акту (форма КБ-2в); 4.1.3. У випадку виявлення грубого порушення умов договору підряду, відхилень від кошторисної документації, будівельних норм і правил, та відмови підрядної організації від їх усунення, зупиняти ведення підрядною організацією робіт на об'єкті і негайно інформувати про це Замовника; 4.1.4. 3абезпечити здійснення технічного нагляду працівниками, що мають відповідні кваліфікаційні сертифікати, дійсні протягом строку дії цього Договору; 4.1.5. Проводити перевірку: наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час капітального ремонту об'єкта, технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо; відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів; відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; виконання підрядною організацією вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного нагляду; 4.1.6. Повідомляти підрядній організації та Замовнику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів, оформляти акти робіт, виконаних з недоліками; 4.1.7. Оформляти акти робіт, виконаних з недоліками. Контролювати якість усунення підрядною організацією виявлених недоліків і дефектів; 4.1.8. Надавати на вимогу Замовника інформацію про хід виконання технічного нагляду; 4.1.9. Не розголошувати третім особам інформацію, яка стала йому відома під час виконання технічного нагляду; 4.1.10. Вести облік обсягів виконаних будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками; 4.1.11. Проводити разом з представником підрядника огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів; 4.1.12. Брати участь у проведенні перевірки робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спеціального обладнання, устаткування і механізмів технічним умовам, а також органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю; 4.1.13. Дотримуватися правил поведінки на території Замовника, пропускного режиму, правил техніки безпеки, протипожежних правил; 4.1.14. Здійснювати технічний нагляд по об'єкту до завершення виконання будівельних робіт, зазначених в пункті 1.1 цього Договору; вести журнал фіксації присутності особи, що здійснює технічний нагляд, на об'єкті; 4.1.15. Організувати отримання дозволу на початок і завершення будівництва (капітального ремонту); 4.1.16. Виконувати інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.

Відповідно до п. 4.2. договору про здійснення технічного нагляду, Виконавець має право: 4.2.1. Отримувати плату за технічний нагляд згідно з умовами цього Договору; 4.2.2. Самостійно приймати рішення, в межах своєї компетенції, щодо належного виконання покладених на нього обов'язків за цим Договором; 4.2.3. Вимагати від підрядної організації виконання робіт відповідно до кошторисної документації, договірної ціни та інших нормативних документів; 4.2.4. Вимагати від підрядної організації проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення Виконавця про такі випробування.

Згідно з п. 5.1. договору про здійснення технічного нагляду, у випадку порушення своїх зобов'язань за цим Договором, Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та чинним в Україні законодавством. Порушенням зобов'язання є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.

Відповідно до положень ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд. Крім того, відповідно до Закону технічний нагляд - це здійснення замовником контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю виконаних робіт та їх обсягами під час будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єкта містобудування.

Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат.

У разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта архітектури, та відмови підрядника щодо їх усунення особа, яка здійснює авторський або технічний нагляд, повідомляє про це замовника і орган державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.

Механізм здійснення технічного нагляду під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств (далі - будівництво об'єкта) передбачено Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 903.

Так, відповідно до п. 2 вищевказаного Порядку, технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об'єкта, з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об'єкта.

Особи, що здійснюють технічний нагляд: 1) проводять перевірку: наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо; відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів; відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду; 2) ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками; 3) проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів; 4) повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів; 5) оформляють акти робіт, виконаних з недоліками; 6) беруть участь у проведенні перевірки: робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спецобладнання, устаткування і механізмів технічним умовам; органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю; 7) виконують інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.

При цьому, згідно з п. 6 вказаного Порядку, особи, що здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника: 1) виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт; 2) зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів; 3) проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування; 4) усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду; 5) зупинення виконання: робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт; будівельно-монтажних робіт у разі виявлення понаднормативної деформації об'єкта загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії.

Крім того, у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідній інспекції державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства, що передбачено п. 7 Порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 554 затверджено Порядок проведення професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури. Рішення про видачу кваліфікаційного сертифіката приймається атестаційною архітектурно-будівельною комісією у разі відповідності виконавця кваліфікаційним вимогам і підтвердження його професійної спеціалізації, рівня кваліфікації і знань.

Так, 11.02.2014 року архітектурно-будівельною атестаційною комісією видано ОСОБА_4 кваліфікаційний сертифікат інженера технічного нагляду серії АТ № 002441.

З огляду на викладене, ОСОБА_4 під час виконання вищевказаних робіт, був наділений адміністративно-господарськими повноваженнями, а також, виконував організаційно-розпорядчі функції за спеціальним повноваженням, наданими КНП «Центр Комунікації», а отже, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України та положень п. 1 Примітки до ст. 364 КК України, був службовою особою.

Крім того, 16.10.2023 року між ТОВ «БК «РБ ГРУП» в особі директора ОСОБА_7 та ТОВ «ФІОРД БОТ» в особі директора ОСОБА_8 , укладено договір субпідряду № 16/10.

Відповідно до п. 1.1. договору, субпідрядник зобов'язується виконати будівельно-монтажні роботи відповідно кошторисної документації, затвердженої підрядником, виконати та здати підряднику в строки погоджені сторонами, а саме будівельно-монтажні роботи по об'єкту будівництва: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою: вул. Андрія Малишка, 25/1 Дніпровського району м. Києва», а підрядник зобов'язується надати субпідряднику фронт робіт, прийняти та оплатити виконані роботи відповідно до умов договору.

Згідно з умовами договору, строк дії договору встановлено до 31.12.2023 року, загальна вартість робіт визначається на підставі договірної ціни та складає 4 672 518 грн., у тому числі ПДВ - 778 753 грн. Оплату за виконані роботи підрядник виконує шляхом банківського безготівкового переказу грошових коштів на поточний рахунок субпідрядника протягом 5 банківських днів з моменту підписання акту виконаних робіт.

Відповідно до п. 4.4.1. договору, субпідрядник зобов'язаний виконати у встановлені строки (терміни) Роботи відповідно до умов Договору та кошторисної документації і з дотриманням діючих в Україні нормативно-технічних документів (ДБН, СНІП, ДСТУ, ТУ) вимог з охорони навколишнього природного середовища, норм техніки безпеки та охорони праці.

У подальшому, у точно невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, однак, не пізніше 07.12.2023 року, у директора ТОВ «ФІОРД БОТ» ОСОБА_8 виник злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, а саме: частиною бюджетних коштів, які призначалися для оплати за виконані будівельні роботи по об'єкту: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою: вул. Андрія Малишка, 25/1 Дніпровського району м. Києва», згідно з умовами договору підряду № 19/07/КР від 19.07.2023 року та договору субпідряду № 16/10 від 16.10.2023 року, та додатковими угодами до останніх, шляхом внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей за сприяння уповноваженої замовником особи, а саме: інженера технічного нагляду ФОП ОСОБА_4 .

Усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні корисливі наслідки та бажаючи їх настання, достовірно знаючи про укладений КНП «Центр Комунікації» із фізичною особою-підприємцем ФОП ОСОБА_4 договір № 24/07/ТН від 24.07.2023 року на здійснення технічного нагляду на об'єкті будівництва: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою: вул. Андрія Малишка, 25/1 Дніпровського району м. Києва», ОСОБА_8 , у точно невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, вступив у попередню змову із інженером технічного нагляду ФОП ОСОБА_4 , який діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію НОМЕР_3 від 03.04.2015 року та кваліфікаційного сертифікату інженера технічного нагляду серії АТ № 002441, домовившись із ним про те, що останній не вживатиме заходів реагування, визначених Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 903 та умовами договору № 24/07/ТН від 24.07.2023 на здійснення технічного нагляду, та не викриватиме злочинні наміри ОСОБА_8 перед генпідрядником ТОВ «БК «РБ ГРУП» та замовником будівництва КНП «Центр Комунікації», у тому числі, скріпить своїм особистим підписом та печаткою документи, а саме акти приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в), які міститимуть завідомо неправдиві відомості щодо обсягу виконаних будівельних робіт підрядником, та на підставі яких у подальшому буде сформовано довідки про вартість будівельних робіт та витрати (форма КБ-3), які необхідні для проведення оплати замовником та генпідрядником, чим сприятиме у видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, та створить умови для перерахунку КНП «Центр Комунікації» коштів за роботи, які фактично не виконані, та матеріали, які фактично не використані, чим сприятиме йому у заволодінні частиною бюджетних коштів, що призначалися на виконання будівельних робіт на об'єкті: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою: вул. Андрія Малишка, 25/1 Дніпровського району м. Києва».

З метою реалізації свого злочинного умислу, діючи з корисливим мотивом, усвідомлюючи протиправність своїх дій, будучи достовірно обізнаним із Правилами визначення вартості будівництва (ДСТУ Б Д.1.1-1:2013), затвердженими Наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства № 293 від 05.07.2013 року, Загальними умовами укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 668 від 01.08.2005 року (зі змінами), умовами виконання договорів підряду № 19/07/КР від 19.07.2023 року та субпідряду № 16/10 від 16.10.2023 року щодо виконання будівельних робіт на об'єкті: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою: вул. Андрія Малишка, 25/1 Дніпровського району м. Києва» та додатковими угодами до останніх, у тому числі у частині складу та об'єму будівельних робіт відповідно до умов проектної документації (робочого проекту та коригувань до нього) та їх оплати, ОСОБА_8 особисто підписав та скріпив печаткою ТОВ «ФІОРД БОТ» документи, необхідні для проведення генпідрядником розрахунку за виконані роботи, усвідомлюючи про те, що відомості про обсяги використаних матеріалів та проведені роботи, зазначені у наступних офіційних документах, не відповідають дійсності, а саме: 1. Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в № 1 від 07.12.2023 року, до якого включено неправдиві відомості щодо обсягів витраченого матеріалу та виконаних робіт; 2. Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в № 3 від 07.12.2023 року, до якого включено неправдиві відомості щодо обсягів витраченого матеріалу та виконаних робіт; 3. Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в № 5 від 25.12.2023 року, до якого включено неправдиві відомості щодо обсягів витраченого матеріалу та виконаних робіт; 4. Акт вартості устаткування, придбання якого покладено на виконавця робіт № 2 від 07.12.2023 року; 5. Акт вартості устаткування, придбання якого покладено на виконавця робіт № 4 від 07.12.2023 року; 6. Акт вартості устаткування, придбання якого покладено на виконавця робіт № 6 від 25.12.2023 року.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_8 , за невстановлених у ході досудового розслідування обставин, передав директору ТОВ «БК «РБ ГРУП» ОСОБА_7 для перевірки та підписання вказані вище документи.

Директор ТОВ «БК «РБ ГРУП» ОСОБА_7 , будучи необізнаним про злочинні наміри ОСОБА_8 , виконуючи повноваження генерального підрядника будівництва на об'єкті: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою вул. Андрія Малишка, 25/1 Дніпровського району м. Києва» підписав відповідні документи та скріпив печаткою підприємства.

Разом з цим, будучи необізнаним про злочинні наміри ОСОБА_8 та ОСОБА_4 , директор ТОВ «БК «РБ ГРУП» ОСОБА_7 , виконуючи повноваження генерального підрядника по об'єкту на підставі документів субпідрядної організації ТОВ «ФІОРД БОТ» підготував та надав для погодження інженеру з технічного нагляду та представникам замовника акти примірної форми КБ-2в приймання виконаних будівельних робіт № 3-4 за жовтень 2023 року, № 3-6 за жовтень 2023 року, № 7 за грудень 2023 року, № 8 за грудень 2023 року.

Так, до акту примірної форми КБ-2в № 3-4 за жовтень 2023 року від 31.10.2023 року приймання виконаних будівельних робіт внесено частково недостовірні відомості щодо обсягів і вартості виконаних будівельних робіт та використаних будівельних матеріалів, виробів і встановлених конструкцій в наступних розділах: «Вентиляція ПВ1», «Вентиляція В2».

Фактично, зазначені будівельні роботи не виконувались в обсягах, зазначених в первинних облікових документах, що призвело до завищення обсягів та вартості виконаних робіт в акті примірної форми КБ-2в № 3-4 за жовтень 2023 року на суму 35372,35 грн. (з урахуванням прибутку, адміністративних витрат, загальновиробничих витрат та ПДВ 20%), а вартість відсутніх (невикористаних) матеріалів становить 38710,89 грн. (з урахуванням ПДВ 20%).

Крім цього, до акту примірної форми КБ-2в № 3-4 за жовтень 2023 року від 31.10.2023 року приймання виконаних будівельних робіт внесено недостовірні відомості щодо обсягів та вартості виконаних будівельних робіт та використаних будівельних матеріалів, виробів і встановлених конструкцій в наступних розділах: «Електротехнічні рішення».

Фактично, зазначені будівельні роботи не виконувались в обсягах, зазначених в первинних облікових документах, що призвело до завищення обсягів і вартості виконаних робіт в акті примірної форми КБ-2в № 3-6 за жовтень 2023 року на суму 17 047,81 грн. (з урахуванням прибутку, адміністративних витрат, загальновиробничих витрат та ПДВ 20%), а вартість відсутніх (невикористаних) матеріалів становить 25 459,38 грн. (з урахуванням ПДВ 20%).

Крім цього, до акту примірної форми КБ-2в № 7 за грудень 2023 року від 26.12.2023 року приймання виконаних будівельних робіт внесено недостовірні відомості щодо обсягів і вартості виконаних будівельних робіт та використаних будівельних матеріалів, виробів і встановлених конструкцій в наступних розділах: «Автоматика та контрольно-вимірювальні прилади (ЩуОВК)».

Фактично, зазначені будівельні роботи не виконувались в обсягах, зазначених в первинних облікових документах, що призвело до завищення обсягів та вартості виконаних робіт в акті примірної форми КБ-2в № 7 за грудень 2023 року на суму 388,98 грн. (з урахуванням прибутку, адміністративних витрат, загальновиробничих витрат та ПДВ 20%), а вартість відсутніх (невикористаних) матеріалів становить 5 782,14 грн. (з урахуванням ПДВ 20%).

Крім цього, до акту примірної форми КБ-2в № 8 за грудень 2023 року від 26.12.2023 року приймання виконаних будівельних робіт внесено недостовірні відомості щодо обсягів та вартості виконаних будівельних робіт та використаних будівельних матеріалів, виробів і встановлених конструкцій в наступних розділах: «Автоматика та контрольно-вимірювальні прилади (ЩуОВК)».

Фактично, зазначені будівельні роботи не виконувались в обсягах, зазначених в первинних облікових документах, що призвело до завищення обсягів та вартості виконаних робіт в акті примірної форми КБ-2в № 8 за грудень 2023 року на суму 36 996,62 грн. (з урахуванням прибутку, адміністративних витрат, загальновиробничих витрат та ПДВ 20%), а вартість відсутніх (невикористаних) матеріалів становить 99 681,48 грн. (з урахуванням ПДВ 20%).

У свою чергу, ОСОБА_4 , діючи за попередньою домовленістю з ОСОБА_8 , достовірно знаючи про те, що до вказаних офіційних документів включено неправдиві відомості щодо обсягів витраченого матеріалу та виконаних робіт на об'єкті будівництва: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою вул. Андрія Малишка, 25/1 Дніпровського району м. Києва», які не відповідають дійсності, будучи обізнаним з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 903, та умовами договору № 24/07/ТН від 24.07.2023 року на здійснення технічного нагляду, з метою сприяння ОСОБА_8 у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненим за попередньою змовою групою осіб в у мовах воєнного стану, особисто підписав та скріпив печаткою інженера технічного нагляду, чим констатував факт відповідності обсягів та якості виконаних робіт, які зазначені в звітних формах КБ-2в проектно-кошторисної документації та їх відповідність фактично виконаним будівельним роботам, наступні документи: акти примірної форми КБ-2в приймання виконаних будівельних робіт № 3-4 за жовтень 2023 року, № 3-6 за жовтень 2023 року, № 7 за грудень 2023 року, № 8 за грудень 2023 року, чим вчинив службове підроблення.

Далі, передані для підписання та подальшого здійснення розрахунку за виконані роботи та матеріали, вказані у них, службові особи КНП «Центр Комунікації», які будучи не обізнаними зі злочинними намірами директора ТОВ «ФІОРД БОТ» ОСОБА_8 та інженера технічного нагляду ФОП ОСОБА_4 , що діяли згідно попередньо узгодженої між ними домовленості, скріпили вказані документи своїми підписами та гербовою печаткою КНП «Центр Комунікації», у зв'язку з чим вони остаточно набули статусу офіційних документів.

Після підписання актів примірної форми КБ-2в № 3-4, № 3-6, № 7, № 8 та довідок примірної форми № КБ-3 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати представниками КНП «Центр Комунікації» вказані документи були надані у встановленому порядку до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві за адресою: м. Київ, вул. Терещенківська, 11-А, де вони були зареєстровані, взяті на облік та використані, зокрема, з метою перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «БК «РБ ГРУП».

Так, КНП «Центр Комунікації» на підставі первинних облікових документів оплачено ТОВ «БК «РБ ГРУП» виконані роботи в повному обсязі, шляхом перерахування коштів на рахунок IBAN: НОМЕР_1 в АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ».

Разом з цим, ТОВ «БК «РБ ГРУП» перерахувало грошові кошти в розмірі 3 000 000 грн. на рахунок ТОВ «ФІОРД БОТ» НОМЕР_2 , відкритий в АТ «ПриватБанк».

За таких обставин, ОСОБА_4 , виконуючи обов'язки інженера технічного нагляду на підставі договору № 24/07/ТН від 24.07.2023 року, діючи за попередньою змовою з директором ТОВ «ФІОРД БОТ» ОСОБА_8 , видав завідомо неправдиві офіційні документи та сприяв у заволодінні ОСОБА_8 , шляхом зловживанням своїм службовим становищем бюджетними коштами, що призначалися на виконання будівельних робіт на об'єкті: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою: вул. Андрія Малишка, 25/1 Дніпровського району м. Києва», на загальну суму 259 438,95 грн., якими у подальшому ОСОБА_8 розпорядився на власний розсуд.

Органом досудового розслідування, дії ОСОБА_4 , які виразились у вчиненні пособництва у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненим за попередньою змовою групою осіб в умовах воєнного стану, кваліфіковано за ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 191 КК України. Зокрема, умисні дії ОСОБА_4 , які виразились у видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, кваліфіковано за ч. 1 ст. 366 КК України.

07 лютого 2025 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.

Крім того, у ході проведення досудового розслідування було вжито заходів з метою встановлення майна та активів, що належать підозрюваному ОСОБА_4 , з метою накладення на них арешту.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має у власності наступний об'єкт нерухомого майна: квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1321088032109, загальна площа 75.1 кв.м., житлова площа 39.6 кв.м., опис: двокімнатна).

У зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_4 своїми умисними діями у ході вчинення інкримінованих йому кримінальних правопорушень, завдав матеріальних збитків КНП «Центр Комунікації» у розмірі 259 438,95 грн., виникла необхідність у накладенні арешту на майно підозрюваного з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення.

Слідчий у судове засідання подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, клопотання підтримує у повному обсязі та просить його задовольнити.

ОСОБА_4 у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про розгляд клопотання повідомлявся.

Слідчий суддя, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, прийшов до наступного.

У провадженні слідчого відділу Дніпровського УП ГУ НП у м. Києві перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102040000169 від 12.12.2023 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.

Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України, одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт на майно накладається з метою збереження речових доказів.

Відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Згідно із ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

При цьому, ч. 10 ст. 170 КПК України, зазначає, що арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

07 лютого 2025 року було повідомлено про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, ОСОБА_4 має у власності квартиру АДРЕСА_2 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1321088032109, загальна площа 75.1 кв.м., житлова площа 39.6 кв.м., опис: двокімнатна).

Крім того, на підставі вимог ч. 5 ст. 9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

На підставі викладеного, з урахуванням мотивів клопотання слідчого про арешт майна та доданих до клопотання документів, слідчий суддя приходить до висновку, що слідчим доведено наявність достатніх підстав про необхідність накладення арешту на майно на підставі п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 110, 131, 170-175, 309 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого СВ Дніпровського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_3 про арешт майна в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102040000169 від 12.12.2023 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, - задовольнити.

Накласти арешт на: об'єкт нерухомого майна - квартиру АДРЕСА_2 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1321088032109, загальна площа 75.1 кв.м., житлова площа 39.6 кв.м., опис: двокімнатна), з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, шляхом заборони відчуження та розпорядження.

У силу ст. 175 КПК України, контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого СВ Дніпровського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_3 .

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Роз'яснити сторонам кримінального провадження, що підозрюваний, захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково, арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування за їх клопотанням, якщо вони доведуть, що в подальшому в застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з моменту її оголошення або отримання її копії, безпосередньо до Київського апеляційного суду.

Слідчий суддя: