Рішення від 10.03.2025 по справі 754/3485/25

Номер провадження 2-о/754/219/25

Справа №754/3485/25

РІШЕННЯ

Іменем України

10 березня 2025 року м. Київ, Деснянський районний суд м. Києва, суддя О. Грегуль, секретар судового засідання І. Вакуленко, справа № 754/3485/25

ОСОБА_1 - заявник

Деснянський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) - заінтересована особа

Вимоги заявника: встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України в порядку ст. 317 ЦПК України

Васильєв Є.Є. - адвокат заявника

ВСТАНОВИВ:

Заявником подано заяву про встановлення факту смерті з проханням встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) в районі бойових дій під час виконання обов'язків військової служби, пов'язаних із захистом Батьківщини, визначивши дату смерті ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 та місце смерті селище Діброва (колишня Червона Діброва) Сєвєродонецького району Луганської області посилаючись на те, що встановлення даного факту необхідне для отримання свідоцтва про смерть.

Головуючому справа передана 07.03.2025 (п'ятниця).

Ухвалою суду від 07.03.2025 відкрито провадження.

Про час і місце розгляду справи всі учасники справи повідомлялись належним чином через повідомлені і доступні суду засоби зв'язку відповідно: поштою, електронною поштою, SMS, додаток «Дія», а також інформація про рух справи розміщується на офіційному сайті суду і є загальнодоступною.

Учасники справи в судове засідання не з'явились і доказів про поважність причин своєї неявки суду не надали.

Адвокатом заявника подано письмову заяву з проханням розглянути справу за його відсутності та задовольнити заяву

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР, гарантовано кожній фізичній або юридичній особі право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.

У листі Верховного Суду України від 25.01.2006 № 1-5/45, визначено критерії оцінювання розумності строку розгляду справи, якими серед іншого є складність справи та поведінка заявника.

Відповідно до постанови Верховного Суду у складі палати КГС від 08.12.2022 у справі № 921/542/20 «40. Відповідно до частин першої, третьої статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень" судові рішення, внесені до Єдиного державного реєстру судових рішень, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб - порталі судової влади України. Для реалізації права доступу до судових рішень, внесених до Єдиного державного реєстру судових рішень, користувачу надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин. 41. Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) звертав увагу, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ від 07.07.1989 у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії"). 42. Обов'язком заінтересованої сторони є прояв особливої старанності при захисті власних інтересів (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ від 04.10.2001 у справі "Тойшлер проти Німеччини"). 43. На зацікавлену сторону покладається обов'язок проявляти належну увагу у захисті своїх інтересів та вживати необхідних дій для ознайомлення з ходом провадження (див. mutatis mutandis ухвалу ЄСПЛ від 01.04.2008 щодо прийнятності у справі "Гуржий проти України" (Gurzhyy v. Ukraine), рішення ЄСПЛ від 17.07.2012 у справі "Мускат проти Мальти" (Muscat v. Malta). 44. Суд зауважує, що відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною передумовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін учасників справи, а неможливість вирішення справи у відповідному судовому засіданні (стаття 202 ГПК України).».

Рішеннями ЄСПЛ визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Статтею 6 Конвенції передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

У пункті 26 рішення ЄСПЛ від 15.05.2008 у справі «Надточій проти України» (заява N 7460/03) зазначено, що принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду - передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Згідно ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII, 1. В умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. 2. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Заяв/клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.

З урахуванням викладеного і ст. 128-131, 223 ЦПК України та з метою уникнення затягування розгляду справи суд вважає, що в матеріалах справи є достатньо даних і доказів для її розгляду по суті за відсутності учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, суд у судовому засіданні встановив наступне.

Відповідно до свідоцтва про шлюб від 14.09.2005 ОСОБА_2 зареєстрував шлюб з ОСОБА_3 , які після реєстрації шлюбу присвоєно прізвище ОСОБА_4 .

Відповідно до доданої до заяви про встановлення факту смерті копії паспорта громадянина України ОСОБА_2 , останній народився ІНФОРМАЦІЯ_1 і є уродженцем м. Києва, адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Наказом командира в/ч НОМЕР_2 від 24.02.2022 солдата ОСОБА_2 з 24.02.2022 зараховано до списків особового складу НОМЕР_3 окремого батальйону територіальної оборони.

Відповідно до копії військового квитка серія НОМЕР_4 ОСОБА_2 24.02.2022 прийняв присягу.

Відповідно до виданої командиром в/ч НОМЕР_2 довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 27.09.2024 № 1707/3949 молодший сержант ОСОБА_2 дійсно з 22.02.2023 по ІНФОРМАЦІЯ_3 брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони Україн, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в смт Ямпіль Лиманської міської громади Краматорського району Донецької області (Підстава журнал бойових дій в/ч НОМЕР_2 по номенклатурі 2023 року № 4.2/дск від 01.01.2023).

Наказом командира в/ч НОМЕР_2 наказано провести службове розслідування за фактом зникнення безвісті молодшого сержанта ОСОБА_2 .

Відповідно до рапорта молодшого лейтенанта ОСОБА_5 від 19.06.2023 на ім'я командира в/ч НОМЕР_2 молодший сержант ОСОБА_2 загинув під час виконання обов'язків військової служби в районі бойових дій, його загибель пов'язана із захистом Батьківщини. Станом на 19.06.2023 тіло молодшого сержанта ОСОБА_2 перебуває в неконтрольованій силами оборони зоні.

Відповідно до акта службового розслідування в ході службового розслідування встановлено, що 19.06.2023 близько 14:30 виконуючи бойове розпорядження командира в/ч НОМЕР_2 від 13.06.2023 № 126/бр/дск на позиціях селища Діброва (раніше Червона Діброва) Сєвєродонецького району Луганської області отримав поранення несумісні з життям та загинув на місці молодший сержант ОСОБА_2 . Дії молодшого сержанта ОСОБА_2 вважати такими, що відповідають вимогам Статутів Збройних Сил України. Через щільний вогонь противника винести тіло загиблого вбачається неможливим. У даний час тіло молодшого сержанта ОСОБА_2 перебуває в зоні, яка контролюється противником. Вважати загибель молодшого сержанта ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 такою, що сталася під час виконання обов'язків військової служби в районі бойових дій, пов'язаною із захистом Батьківщини.

Відповідно до акта про настання смерті від 20.06.2023 засвідчено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в 14:30 молодший сержант ОСОБА_2 помер/загинув за наступних обставин: виконуючи бойове розпорядження командира в/ч НОМЕР_2 від 13.06.2023 № 126/бр/дск брав безпосередню участь у бойових діях, забезпечував здійснення заходів з національної безпеки та оборони, та відсічі збройної агресії на позиціях неподалік селища Діброва (раніше Червона Діброва) та селища Кузьмине Сєвєродонецького району Луганської області внаслідок мінометно-артилерійського обстрілу противника та прямого влучання у бліндаж з вторинною детонацією БК отримав поранення не сумісні з життям та загинув на місці. Станом на 19.06.2023 тіло молодшого сержанта ОСОБА_2 перебуває в неконтрольованій силами оборони зоні.

Згідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-VІ, 1. Державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. 2. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. 3. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. 4. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: 1) якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; 2) встановлення у судовому порядку факту смерті; 3) звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. 5. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. 6. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб. 7. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України. 8. Особи, які мають право або зобов'язані подавати заяву про визнання спадщини відумерлою, мають право на безоплатне одержання інформації з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті громадян.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, 1. Суд розглядає справи про встановлення факту: 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно ст. 317 ЦПК України, 1. Заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. 2. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду. 3. У рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. 4. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. 5. Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

З урахуванням вищевикладеного факт смерті в районі бойових дій під час виконання обов'язків військової служби, пов'язаних із захистом Батьківщини з датою смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 і місцем смерті селище Діброва (колишня Червона Діброва) Сєвєродонецького району Луганської області знайшов своє підтвердження.

За таких обставин заява про встановлення факту смерті задовольняється.

Згідно ч. 7 ст. 294 ЦПК України, 7. При ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Керуючись ст. 263-265, главою 6 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Задовольнити заяву про встановлення факту смерті, яку подала ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 ).

Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) в районі бойових дій під час виконання обов'язків військової служби, пов'язаних із захистом Батьківщини, визначивши дату смерті ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 та місце смерті селище Діброва (колишня Червона Діброва) Сєвєродонецького району Луганської області.

Понесені заявником судові витрати по справі покласти на заявника.

Допустити негайне виконання рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

СУДДЯ: