Рішення від 10.03.2025 по справі 756/116/25

Справа № 756/116/25

Провадження № 2/756/1946/25

УКРАЇНА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2025 року місто Київ

Суддя Оболонського районного суду міста Києва Ткач М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду в порядку цивільного судочинства з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів. В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що 28.03.2022 до Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради звернулася відповідач з заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, у якій було зазначено інформацію про неповнолітніх дітей, які перемістилися разом із внутрішньо переміщеною особою, на підставі якої ОСОБА_1 з урахуванням неповнолітньої дитини ( ОСОБА_2 ) було призначено допомогу на проживання на період з 01.03.2022 по 30.04.2022. Ураховуючи вищезазначене, розмір допомоги становив 5000,00 грн. щомісячно та за період з 01.03.2022 по 30.04.2022 склав 10000,00 грн. Департаментом було нараховано та надіслано 20.04.2022 на центральний рівень списки внутрішньо переміщених осіб за березень-квітень 2022 року, до якого було включено інформацію про відповідача. 25.04.2022 відповідачеві було зараховано допомогу в розмірі 10000,00 грн. за період з 01.03.2022 по 30.04.2022. Позивач зазначає, що під час обміну інформацією з центральним рівнем, 11.05.2022, у зв'язку з перебоями в роботі сайтів через технічний збій, відповідачу 24.05.2022 було повторно зараховано допомогу в розмірі 10000,00 грн. за період з 01.03.2022 по 30.04.2022. Позивач неодноразово звертався до відповідача повернути надміру (повторно) сплачені кошти, 14.11.2024 надіслано вимогу щодо повернення коштів, однак вимога була залишена без відповіді та задоволення. Оскільки відповідачем в добровільному порядку не повернуті надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам позивач вимушений звернутися до суду з даним позовом.

Ухвалою Оболонського районного суду міста Києва від 13.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

22.01.2025 до суду від відповідача через систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що частково визнає позовні вимоги, сума боргу становить 9000,00 грн., оскільки 21.01.2025 було перераховано кошти на суму 1000,00 грн. У задоволенні позову просить відмовити.

24.01.2025 до суду від представника позивача через систему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив, в якій, серед іншого, зазначається, що відповідач 21.01.2025 здійснила оплату у розмірі 1000,00 грн. Ураховуючи зазначене, сторона позивача підтримала позовні вимоги у частині стягнення 9000,00 грн.

Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню із наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 статті 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч.1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

У ч.1 статті 5 ЦПК України, зазначено про те, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Судом становлено, що з 28.03.2022 відповідача ОСОБА_1 взято на облік як внутрішньо-переміщену особу, фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою №5612-5000641010 від 28.03.2022. Цього ж числа, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , законним представником якої є відповідач ОСОБА_1 взято на облік як внутрішньо-переміщену особу, фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою №5612-5000641461 від 28.03.2022.

Як убачається із матеріалів справи, 28.03.2022 відповідач ОСОБА_1 звернулася до Департамента соціальної політики Рівненської міської ради з заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

У поданій заяві відповідач зазначила свої контакті дані; адресу зареєстрованого місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, звідки вона перемістилась; адресу місця, куди перемістилась; номер банківського рахунка для виплати допомоги та відомості про неповнолітню дитину, яка перемістилась разом з відповідачем.

Рішенням Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради від 20.04.2022 про призначення допомоги переміщеним особами на проживання, заявнику ОСОБА_1 на підставі звернення від 28.03.2022 надано допомогу на сім'ю у розмірі 5000,00 грн у період з 01.03.2022 по 31.05.2022.

Призначення допомоги здійснюється відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (далі - Порядок).

За змістом п. 2 Порядку (в редакції, яка діяла на момент призначення і виплати допомоги відповідачу), допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №204.

Відповідно до п. 3 Порядку (в редакції, яка діяла на момент призначення і виплати допомоги відповідачу) допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.

Починаючи з травня 2022 року допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.

Згідно з п.п. 9, 10 Порядку (в редакції, яка діяла на момент призначення і виплати допомоги відповідачу) cписок внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку формується Мінцифри на підставі поданих заяв після перевірки інформації та надається державному підприємству "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики" один раз на день не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після дня подання заяви внутрішньо переміщеною особою. Державне підприємство "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики" на підставі списків, отриманих від Мінцифри, включає інформацію про внутрішньо переміщених осіб, які подали заяву для виплати допомоги, до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та щомісяця до 2, 12 і 22 числа формує Реєстри внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку через АТ "Ощадбанк" на банківський рахунок (за стандартом IBAN) у банку, в якому відкрито рахунок одержувача.

Внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги (п. 5 Порядку №332 (в редакції, яка діяла на момент призначення і виплати допомоги відповідачу).

Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за № 453/37789 (із змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 80 від 28.04.2022, № 82 від 01.05.2022) затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 30 квітня 2022 року.

Відповідно до вказаних вище змін в законодавстві, станом на 30.04.2022, місто Київ відсутнє в Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75, а тому з 01.05.2022 особи, які перемістилися з м.Києва втратили право на отримання грошової допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі у відповідності до норм чинного законодавства України.

Департаментом було нараховано та надіслано на центральний рівень списки внутрішньо переміщених осіб 20.04.2022 за березень-квітень 2022 року, до якого було включено відповідача відповідно до її заяви для виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Виплати профінансовано 25.04.2022 у розмірі 10000,00 грн.

З довідки № 252 від 21.11.2024, виданої Департаментом соціальної політики Рівненської міської ради, вбачається, що станом на 21.11.2024 розмір переплати відповідачу, за період з 01.03.2022 по 30.04.2022 становить 10000,00 грн.

Позивач зазначає, що повторне надіслання коштів за той же період було проведено через технічний збій при обміні інформації з центральним рівнем 11.05.2022 у зв'язку з перебоями в роботі сайтів з технічних причин. Профінансовано 24.05.2022 у розмірі - 10000,00 грн.

14.11.2024 відповідачу ОСОБА_1 позивачем було направлено вимогу про повернення надміру виплачених коштів в розмірі 10000,00 грн. у місячний термін з моменту отримання вимоги. Проте, відповідач у добровільному порядку вищезазначені кошти не повернула.

Водночас, як вбачається з матеріалів та не заперечується сторонами, після відкриття провадження у справі відповідачем добровільно було повернуто позивачу 1000,00 грн. Таким чином, залишок надміру виплаченої допомоги складає 9000,00 грн. Решту коштів відповідачем не повернуто.

Відповідно до п. 29 Порядку (чинного на момент подання позовної заяви) у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення. Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику. Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.

У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами та банками на небюджетні рахунки органів соціального захисту населення, відкриті в Казначействі.

Наведені вище обставини свідчать про те, що є перешкода проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для виплати державних допомог сім'ям з дітьми і не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення, тобто завдає шкоди державі.

Відповідно до ст. 177 ЦК України об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності суд вважає, що заявлені вимоги є обґрунтованими, доведеними належними та допустимими доказами, не спростованими відповідачем, а тому позов слід задовольнити та стягнути з відповідача на користь позивача суму надміру виплачених грошових коштів у розмірі 9000,00 грн.

Згідно зі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Керуючись статтями 2-5, 12-13, 76-81, 89, 141, 259, 263-265, 354-355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради (код ЄДРПОУ 03195441, адреса місцезнаходження: м. Рівне, вул. Соборна, буд. 12) грошові кошти в розмірі 9000 (дев'ять тисяч) гривень 00 копійок, витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду.

У разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 10.03.2025.

Відомості про сторони:

1. Позивач: Департамент соціальної політики Рівненської міської ради (код ЄДРПОУ 03195441, адреса місцезнаходження: м. Рівне, вул. Соборна, буд. 12);

2. Відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ).

Суддя М. М. Ткач