ЄУНСС: 453/291/25
НП: 3/453/182/25
іменем України
10 березня 2025 року місто Сколе
Суддя Сколівського районного суду Львівської області Микитин В.Я., з участю особи, який притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши об'єднану в одне провадження справу за матеріалами, кожні з котрих надійшли від Відділення поліції № 3 Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_2 , одруженого, на утриманні неповнолітніх тачи непрацездатних осіб не має, не працюючого, встановленими законодавством України пільгами не користується, раніше протягом року до адміністративної відповідальності не притягався, -
за ст. 122-4, ст. 124 та ч. 4 ст. 130 КУпАП, -
ОСОБА_1 17.02.2025 року о 15:30 год. по вул. І. Франка у с. Либохора Стрийського району Львівської області, керуючи належним ОСОБА_2 транспортним засобом марки ВАЗ моделі 2106, реєстраційний номер НОМЕР_1 , під час руху проявив неуважність, не стежив за дорожньою обстановкою, не обрав безпечної швидкості для руху та не відреагував на її зміну, у зв'язку з чим допустив наїзд на зупинку громадського транспорту. Внаслідок зазначеної дорожньо-транспортної названий транспортний засіб та зупинка громадського транспорту зазнали пошкоджень, у зв'язку з чим також було заподіяно матеріальних збитків власнику названого транспортного засобу - ОСОБА_2 та власнику названої зупинки громадського транспорту - Славській селищній раді Стрийського району Львівської області, чим ОСОБА_1 порушив вимоги підпункту «б» пункту 2.3., пункту 12.1. Правил дорожнього руху.
Він же, 17.02.2025 року о 15:30 год. по вул. І. Франка у с. Либохора Стрийського району Львівської області, будучи водієм належного ОСОБА_2 транспортного засобу марки ВАЗ моделі 2106, реєстраційний номер НОМЕР_1 , котрий допустив наїзд на зупинку громадського транспорту, залишив зазначене місце дорожньо-транспортної пригоди, до якої він був причетний, чим порушив вимоги підпункту «а» пункту 2.10. Правил дорожнього руху.
Він же, 17.02.2025 року о 15:30 год. по вул. І. Франка у с. Либохора Стрийського району Львівської області, будучи особою, який керував належним ОСОБА_2 транспортним засобом марки ВАЗ моделі 2106, реєстраційний номер НОМЕР_1 , після зазначеної дорожньо-транспортної пригоди за його участю, не дочекавшись огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, вжив алкогольні напої, чим порушив вимоги підпункту «є» пункту 2.10. Правил дорожнього руху.
Усі три названі матеріали про вчинення адміністративних правопорушень відносно ОСОБА_1 за ст. 122-4, ст. 124 та ч. 4 ст. 130 КУпАП надійшли від ВП № 3 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області до Сколівського районного суду Львівської області 21.02.2025 року, після чого невідкладно у встановленому порядку були розподілені головуючому - судді Микитину В.Я. із присвоєнням єдиного унікального номера справи 453/291/25 та номеру провадження 3/453/182/25, єдиного унікального номера справи 453/292/25 та номеру провадження 3/453/183/25, а також єдиного унікального номера справи 453/293/25 та номеру провадження 3/453/184/25.
Оскільки статтею 36 КУпАП визначено можливість накладення адміністративних стягнень при вчиненні кількох адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), то постановами судді Сколівського районного суду Львівської області Микитина В.Я. від 24.02.2025 року було об'єднано названі справи в одне провадження із присвоєнням об'єднаній справі єдиного унікального номера 453/291/25 та номеру провадження 3/453/182/25. Призначено об'єднану в одне провадження справу про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 122-4, ст. 124 та ч. 4 ст. 130 КУпАП до розгляду у залі судових засідань у приміщенні Сколівського районного суду Львівської області за адресою: вул. Д. Галицького, 8, м. Сколе, Стрийський район, Львівська область, на 10.03.2025 року о 09:15 год..
ОСОБА_1 , який притягається до адміністративної відповідальності, будучи належно та завчасно повідомленим про місце, дату та час судового розгляду цієї об'єднаної в одне провадження справи про адміністративні правопорушення, у призначене судове засідання з'явився, після роз'яснення йому положень ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП свою вину у порушенні інкримінованих йому Правил дорожнього руху, котрі призвели до наїзду керованого ним транспортного засобу марки ВАЗ моделі 2106, реєстраційний номер НОМЕР_1 , на зупинку громадського транспорту, що по вул. І. Франка у с. Либохора Сьрийського району Львівської області, визнав, як і визнав свою провину у залишенні одразу після цього місця зазначеної дорожньо-транспортної пригоди та вжиття алкоголю до приїзду на місце працівників поліції. Надав пояснення, згідно з котрими він допустив такий наїзд вочевидь через те, що у наведеній ситуації був не достатньо уважним до дорожньої обстановки, до того ж, був у незручному взутті, котре зіскользнуло з педалі тормозу. Опісля, приїхавши додому, він не ховався, проте випив алкогольні напої, щоб зняти стрес, а до та під час дорожньо-транспортної пригоди був повністю тверезим. Тому просив не накладати на нього суворого адміністративного стягнення за вчинені адміністративні правопорушення, а обмежитись лише штрафами.
Славська селищна рада Стрийського району Львівської області, яка значиться потерпілою від одного з адміністративних правопорушень, будучи належно та завчасно повідомленою про місце, дату та час судового розгляду цієї об'єднаної в одне провадження справи про адміністративні правопорушення, у призначене судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечила, про поважні причини такої неявки суддю не повідомляла, жодних заяв чи клопотань у цій справі не подавала.
Суддя, заслухавши особу, який притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали об'єднаної в одне провадження справи про адміністративні правопорушення, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин цієї справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов такого висновку.
Так, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КУпАП). Тобто адміністративне правопорушення - це вчинок, який має форму або дії, або бездіяльності. Проте, щоб вчинок можна було кваліфікувати як адміністративне правопорушення, він повинен мати сукупність юридичних ознак, що визначають склад правопорушення, а саме: об'єктивну сторону, об'єкт, суб'єктивну сторону (внутрішня сторона діяння, елементами якої є вина, мотив і мета) і суб'єкт. Наявність усіх ознак правопорушення є єдиною підставою для притягнення правопорушника до відповідальності. Якщо відсутня хоча б одна з ознак правопорушення, особа не може бути притягнута до відповідальності.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до статей 251, 252 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, котрі мають значення для правильного вирішення справи. Висновок про наявність чи відсутність у діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження усіх обставин справи в їх сукупності.
У відповідності з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Порядок дорожнього руху на території України відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року за № 1306 «Про правила дорожнього руху».
Пунктами 1.3 та 1.9. Правил дорожнього руху встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Особи, які їх порушують, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Так, підпунктом «б» пункту 2.3, пунктом 12.1. Правил дорожнього руху, порушення котрих ставиться у провину ОСОБА_1 , передбачено, що для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі. Під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Своєю чергою, підпунктом «а» пункту 2.10. Правил дорожнього руху, порушення котрого також ставиться у провину ОСОБА_1 , у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Своєю чергою, підпунктом «є» пункту 2.10. Правил дорожнього руху, порушення котрого також ставиться у провину ОСОБА_1 , у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).
Відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна , встановлено у ст. 124 КУпАП.
Відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні, встановлено у ст. 122-4 КУпАП.
Відповідальність за вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за її участю алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду, встановлена у ч. 4 ст. 130 КУпАП.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів цієї об'єднаної в одне провадження справи про адміністративні правопорушення, особа, який притягається до адміністративної відповідальності, будучи водієм, у вказаній дорожній обстановці наведених вище вимог Правил дорожнього руху не дотримався, так як його вина у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, ст. 124 та ч. 4 ст. 130 КУпАП, у розумінні згаданих приписів статей 245, 251-252 КУпАП, доведена належними та допустимими доказами, зокрема такими:
- протоколами про адміністративні правопорушення на бланках серії ЕПР 1 № 249663, № 249681 та № 24971, котрі складені 17.02.2025 року інспектором СРПП ВП № 3 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області лейтенантом поліції Гапонюком Ю.М. відносно ОСОБА_1 за ст. 122-4, ст. 124 та ч. 4 ст. 130 КУпАП у чіткій відповідності з вимогами ст. 256 КУпАП та містять необхідні у них відомості, зокрема щодо дати, часу, місця та способу вчинення самих адміністративних правопорушень, що призвели до порушення Правил дорожнього руху;
- схемою місця дорожньо-транспортної пригоди, котра сталася 17.02.2025 року о 15:30 год. по вул. І. Франка у с. Либохора Стрийського району Львівської області, за участі належного ОСОБА_2 транспортного засобу марки ВАЗ моделі 2106, реєстраційний номер НОМЕР_1 , котрим керував ОСОБА_1 , та допустив наїзд на зупинку громадського транспорту, котра перебуває на балансі Славської селищної ради Стрийського району Львівської області;
- поясненнями ОСОБА_1 , який притягається до адміністративної відповідальності, наданими ним 10.03.2025 року безпосередньо під час судового розгляду цієї об'єднаної в одне провадження справи про адміністративні правопорушення, щодо обставин події, які повністю кореспондуються з даними вищевказаних протоколів про адміністративні правопорушення у частині часу та місця її настання та вказують на те, що саме він порушив названі пункти Правил дорожнього руху, так як був не уважним до дорожньої обстановки, у зв'язку з чим допустив наїзд на зупинку громадського транспорту, внаслідок чого керований ним транспортний засіб та зупинка громадського транспорту отримали пошкодження, а, опісля, він залишив місце дорожньо-транспортної пригоди та вжив алкоголь до приїзду працівників поліції..
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого огляд запропоновано провести у зв'язку з виявленими ознаками алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 (запах алкоголю з порожнини рота; почервоніння очей; порушення мови; порушення координації рухів), від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння з використовуванням технічного засобу DRAGER ALCOTEST 6820, останній відмовився;
- направленням на огляд водія транспортного засобу до КНП Сколівської міської ради «Сколівська центральна лікарня» з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, від 17.02.2025 року о 17:00 год., у зв'язку із відмовою ОСОБА_1 від проходження такого огляду на місці дорожньо-транспортної пригоди;
- записами з нагрудного відеореєстратора, котрі містяться на оптичному диску, долученому старшим інспектором СРПП ВП № 3 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області лейтенантом поліції Гапонюком Ю.М. до одного з вищевказаних протоколів про адміністративні правопорушення, та котрі кореспондується з фактичними обставинами цієї об'єднаної в одне провадження справи про адміністративні правопорушення й вказують на факти порушення ОСОБА_1 Правил дорожнього руху. Суддя звертає увагу, що такі матеріали відеозапису, якими зафіксовано обставини відмови водія ОСОБА_1 від проходження ним у встановленому порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння як на місці дорожньо-транспортної пригоди, так і в медичному закладі, є доказами, котрі підтверджують факт вчинення водієм порушення Правил дорожнього руху, про що констатовано у постанові Верховного Суду від 15.11.2018 року у справі за єдиним унікальним номером 678/991/17 та номером адміністративного провадження К/9901/6128/18.
Суддя зазначає, що доказів істотного порушення старшим інспектором СРПП ВП № 3 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області лейтенантом поліції Гапонюком Ю.М. законодавства при складанні відносно ОСОБА_1 вищевказаних протоколів про адміністративні правопорушення за ст. 122-4, ст. 124 та ч. 4 ст. 130 КУпАП, зібрані матеріали цієї об'єднаної в одне провадження справи не містять. Поряд з цим, належить взяти до уваги й те, що вищевказані протоколи про адміністративні правопорушення складені уповноваженими державою особами (поліцейськими) і їх дії в порядку, передбаченому чинним законодавством, ОСОБА_1 не оскаржувались.
Беручи до уваги вищевикладене, суддя вважає, що у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124, оскільки він як учасник дорожнього руху, порушив правила дорожнього руху, що спричинило пошкодження належного ОСОБА_2 транспортного засобу та зупинки громадського транспорту, що перебуває на балансі Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, а також заподіяло їм матеріальних збитків. В його ж діях наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, оскільки він, будучи водієм транспортного засобу, причетного до дорожньо-транспортної пригоди, самовільно залишив таке місце дорожньо-транспортної пригоди й поїхав додому. Його ж дії вірно кваліфіковані за ч. 4 ст. 130 КУпАП, оскільки останній, будучи особою, який керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за його участю, не дочекавшись проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, поїхав додому, де вжив алкогольні напої.
Адже, у рішенні від 29.06.2007 року по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» (O'Halloran and Francis v. the United Kingdom), заяви № 15809/02 і 25624/02, Європейським Судом з прав людини постановлено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу ОСОБА_1 , який раніше протягом року до адміністративної відповідальності не притягався, ступінь його вини, відсутність обставин, які обтяжують чи пом'якшують відповідальність, суддя приходить до висновку, що на нього слід накласти стягнення у вигляді штрафів у визначених санкціями ст. 122-4, ст. 124 та ч. 4 ст. 130 КУпАП розмірах із позбавленням його права керування транспортними засобами на певний строк, визначений санкцією ч. 4 ст. 130 КУпАП. Поряд з цим, в силу ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, що й слід виконати у даному конкретному випадку.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Так, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, у матеріалах даної об'єднаної в одне провадження справи про адміністративні правопорушення відсутні будь-які дані, котрі б підтверджували звільнення особи, який притягається до адміністративної відповідальності, від сплати судового збору, а, відтак, слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення на таку особу адміністративного стягнення, у розмірі 605 грн. 60 коп..
Керуючись статтями 8-9, 23, 33-36, 40-1, 122-4, 124, 130, 221, 245, 251-252, 266, 268, 276, 279-280, 283-285 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 (три тисячі чотириста) грн..
Його ж, визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн..
Його ж, визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки.
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП, накласти в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, на ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки.
Стягнути з ОСОБА_1 у дохід держави 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.
Копію постанови протягом трьох днів вручити під розписку або вислати особі, щодо якого її винесено , про що зробити відповідну відмітку у справі.
Копію постанови протягом трьох днів вручити під розписку або вислати особі, яка значиться потерпілими від одного з адміністративних правопорушень, на відповідне прохання його уповноваженого представника про це.
З платіжними реквізитами для оплати штрафу в гривнях та справляння судового збору можна ознайомитись за вебсторінками: https://sv.lv.court.gov.ua/sud1320/gromadyanam/recvizutu_raxunku_derz_budzet/ та https://sv.lv.court.gov.ua/sud1320/gromadyanam/tax/.
Серед іншого, положеннями статей 307 та 308 КУпАП встановлено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби та стягнення у подвійному розмірі визначеного штрафу.
Враховуючи положення ст. 317 КУпАП, обов'язок по виконанню цієї постанови у частині позбавлення права керування транспортними засобам покласти на відповідальну посадову особу Відділення поліції № 3 Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Сколівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова набирає законної сили з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу, за наслідками розгляду справи по суті.
Визначений спеціальним законом строк пред'явлення даної постанови до виконання щодо сплати штрафу та справляння судового збору, тривалістю в три місяці, вважається перерваним та встановлюється з дня припинення або скасування введеного в Україні воєнного стану. В іншій частині строк пред'явлення даної постанови до виконання становить три місяці.
Суддя Володимир МИКИТИН