П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
10 березня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/9687/23
Головуючий І інстанції: Бутенко А.В.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Осіпова Ю.В.,
суддів - Коваля М.П., Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 червня 2023 року (м.Одеса, дата складання повного тексту судового рішення - 23.06.2023р.) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
02.05.2023р. ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , третьої особи - ГУ ПФУ в Одеській області, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 стосовно відмови визначити розміри його посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р. і 01.01.2023р. на відповідний тарифний коефіцієнт із зазначенням відповідних складових та розмірів додаткових видів грошового забезпечення у відповідності до рішень Міністра оборони України від 14.01.2020р. №248/291, від 27.01.2021р. №248/612, від 04.03.2022р. №248/1210, а також окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023р. №2683/з і виготовити та подати до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р. та 01.01.2023р. для перерахунку пенсії;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р. та 01.01.2023р. у відповідності до вимог ст.ст.43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. №704, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020р., прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами на 01.01.2021р., прожиткового мінімуму працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів станом на 01.01.2022р. та прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023р. на відповідний тарифний коефіцієнт, та із обов'язковим зазначенням відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах у відповідності до рішень Міністра оборони України від 14.01.2020р. №248/291, від 27.01.2021р. №248/612, від 04.03.2022р. №248/1210, а також окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023р. №2683/з для проведення з 01.02.2020р., 01.02.2021р., 01.02.2022р. і 01.01.2023р. перерахунку основного розміру його пенсії, а копії вказаних довідок надіслати на його адресу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вважаючи, що при складанні довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідач повинен визначати грошове забезпечення шляхом множення відповідного тарифного коефіцієнта на розмір прожиткового мінімуму, який встановлений на 1 січня календарного року з обов'язковим зазначенням відомостей про розміру усіх додаткових видів грошового забезпечення та премії, ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про видачу довідок про розмір його грошового забезпечення, станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р. та 01.01.2023р. для проведення перерахунку основного розміру пенсії. Разом із тим, на переконання позивача, відповідач протиправно та безпідставно відмовив йому, посилаючись на відсутність підстав для надання запитуваних довідок про розмір його грошового забезпечення.
Відповідач, у свою чергу, надав до суду 1-ї інстанції письмовий відзив, в якому позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 червня 2023 року (ухваленим в порядку спрощеного (письмового) провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено частково. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови в оформленні і поданні до ГУ ПФУ в Одеській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р. та 01.01.2023р., відповідно до вимог ст.ст.43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. №704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р. та 01.01.2023р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної Постанови, з включенням процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2020р., 01.02.2021р., 01.02.2022р. та 01.02.2023р. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати і надіслати до ГУ ПФУ в Одеській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням нового розміру посадового окладу і окладу за військове звання станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р. та 01.01.2023р., відповідно до ст.ст.43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. №704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., а також 01.01.2023р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до вказаної Постанови, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які встановлені на 2020р., 2021р., 2022р., 2023р. для проведення з 01.02.2020р., 01.02.2021р., 01.02.2022р. та 01.02.2023р. перерахунку основного розміру пенсії. В іншій частині позовних вимог - відмовити. Стягнуто з відповідача на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі - 536,80 грн.
Не погоджуючись із вказаним вище рішенням суду першої інстанції, позивач 14.07.2023р. подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом, при винесенні оскаржуваного рішення, порушено норми матеріального і процесуального права, у зв'язку із чим просив скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.06.2024р. та прийняти нове, яким заявлені позовні вимоги - задовольнити повністю.
Ухвалами П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18.07.2023р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою позивача та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження.
03.08.2023р. матеріали справи надійшли до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2023р. провадження у справі №420/9687/23 - зупинено на підставі п.3 ч.1 ст.236 КАС України до набрання законної сили судовим рішенням у справі №380/19324/23.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2025р. провадження у даній справі - поновлено.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційні скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, можуть бути розглянуті судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч.1 ст.308 КАС України).
Розглянувши матеріали даної справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення у межах заявлених позовних вимог та доводів апеляційної скарги відповідача, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
16.12.2022р. позивач звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_2 , у якій просив визначити розміри його посадового окладу відповідного тарифного розряду та окладу за військовим званням (підполковник) шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого з 01.01.2022р. Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. №704 і виготовити та подати до ГУ ПФУ в Одеській області оновлену довідку про розмір мого грошового забезпечення станом на 01.01.2022р. для перерахунку пенсії, у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в якій відобразити нові розміри посадового окладу і окладу за військовим званням та інших щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення та премії, для проведення перерахунку пенсії починаючи з 01.02.2022р.
19.01.2023р. листом №943/1333 відповідач відмовив позивачу у складенні та направленні до ГУ ПФУ в Одеській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії.
У наданій відповіді було також зазначено, що позивач не має права на відповідний перерахунок розміру його грошового забезпечення, враховуючи розмір прожиткового мінімуму, встановленого законодавством на 01.01.2020р. і на 01.01.2021р.
Враховуючи дані обставини, 23.01.2023р. ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із письмовою заявою, у якій просив: підготувати та надати до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р. та 01.01.2023р. відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. №704, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020р., прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами на 01.01.2021р., прожиткового мінімуму працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів станом на 01.01.2023р., на відповідний тарифний коефіцієнт, та із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.02.2020р., 01.02.2021р., 01.02.2023р. перерахунку основного розміру пенсії.
22.02.2023р. ІНФОРМАЦІЯ_3 виготовлено довідку №ЮО110512 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021р., оригінал якої було направлено до ГУ ПФУ в Одеській області.
У вказаній довідці зазначені такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 6900 грн.; оклад за військовим звання (підполковник) - 1820 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років 50% - 4360 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 1% - 130,80 грн.; надбавка за таємність 10% - 690 грн.; премія 10% - 690 грн. Всього грошове забезпечення для обчислення пенсії - 14590,80 грн.
Також, 23.02.2023р. ІНФОРМАЦІЯ_3 надав відповідь листом № 943/3613, яким відмовив позивачу у підготовці та наданні запитуваних довідок про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2020р., 01.01.2022р. та на 01.01.2023р.
16.03.2023р. позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою, в якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про розмір мого грошового забезпечення станом на 01.01.2020р., на 01.01.2021р., на 01.01.2022р. та на 01.01.2023р. у відповідності до ст.ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. №704, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб. встановленого законом на 01.01.2020р., прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами на 01.01.2021р., прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів, працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами на 01.01.2022р. та прожиткового мінімуму працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів станом на 01.01.2023р., на відповідний тарифний коефіцієнт, та із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у таких розмірах:
у 2020р. згідно з вимогами телеграми Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 14.01.2020р. №248/291: щомісячну премію у розмірах згідно з Додатком 1 до цієї телеграми (26-й тарифний розряд) - 35% та надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також надбавку за таємність - 10%;
у 2021р. згідно з вимогами телеграми Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27.01.2021р. №248/612: щомісячну премію у розмірах згідно з Додатком 1 до цієї телеграми (26-й тарифний розряд) - 35% та надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також надбавку за таємність - 10%;
у 2022р. згідно з вимогами телеграми Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.03.2022р. №248/1210: щомісячну премію у розмірах згідно з Додатком І до цієї телеграми (26-й тарифний розряд) - 140% та надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також надбавку за таємність - 10%;
у 2023р. згідно з вимогами окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023р. №2683/з: щомісячну премію у розмірах згідно з Додатком 2 (з 01.02.2023р.) до цього доручення (26-й тарифний розряд) - 390% та надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також надбавку за таємність -10%
для проведення з 01.02.2020р., 01.02.2021р., 01.02.2022р. та 01.02.2023р. перерахунку основного розміру пенси.
Однак, листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.04.2023р. №943/6803 позивачу відмовлено у складенні та направленні до ГУ ПФУ в Одеській області нових довідок про розмір його грошового забезпечення з визначенням зазначених у заяві складових і розмірів додаткових видів грошового забезпечення.
Не погоджуючись з вказаними вище діями та рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи справу по суті та частково задовольняючи даний позов, суд 1-ї інстанції виходив з часткової обґрунтованості та доведеності заявлених позовних вимог та, відповідно, наявності підстав для їх часткового задоволення.
Однак, колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали даної справи та наявні у них докази, не погоджується із такими висновками суду 1-ї інстанції та вважає їх необґрунтованими, з огляду на наступне.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з нормою ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складової права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Так, право на отримання довідок про розміри грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, позивач обґрунтував наявністю, на його думку, двох підстав для підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХІІ, а саме:
- через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року;
- у зв'язку із встановленням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій згідно з рішеннями Міністра оборони України від 14.01.2020р. №248/291, від 27.01.2021р. №248/612, від 04.03.2022р. №248/1210 та окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023р. №2683/з.
Щодо наявності у позивача права на отримання оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії у зв'язку зі зростанням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, то колегія суддів зазначає наступне.
Як визначено у ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-XII, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.
За правилами ч.1 ст.15 Закону №2011-XII, пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться у відповідності до Закону №2262-ХІІ.
Як загальновідомо, правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення ч.3 ст.43 та ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ.
У силу вимог ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законом, з якого сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, що встановлений Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано положеннями ст.63 Закону №2262-XII, згідно з якими перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо ж пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
У свою чергу, порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, згідно з п.1 якого, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або ж у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законом.
Аналіз вищенаведених норм в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для цих категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, адже саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. №704 визначено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (п.2).
Також, Додатком 1 до вказаного нормативно-правого акта встановлено тарифну сітку розрядів та коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців із числа осіб рядового, сержантського та старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Відповідно до п.4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату її прийняття), розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
При цьому, додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 містять примітки, у відповідності до яких, зокрема, посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
21.02.2018р. Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018р. №103, п.6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у Постанові №704 п.4 викладено в редакції, відповідно до якої, установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Тобто, на момент набрання чинності Постановою №704 (тобто 01.03.2018р.), п.4 було викладено в редакції змін, викладених згідно з п.6 Постанови №103, якою установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Таким чином, станом на 01.03.2018р. п.4 Постанови №704 передбачав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018р.
Водночас, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000р. №2017-III визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, у розумінні ст.1 якого, державними соціальними стандартами вважаються встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
Базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (ст.6 Закону №2017-III).
Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
При цьому, за змістом положень ч.2 ст.92 Конституції України, виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (п.1), а також порядок встановлення державних стандартів (п.3).
Колегія суддів зазначає, що законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Під «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії. У свою чергу, під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень стосовно визначення розміру перерахунку пенсій.
А тому, на переконання колегії суддів, зазначення у п.4 Постанови №704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення, жодним чином не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ.
Разом із цим, колегія суддів наголошує, що Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.
У контексті викладеного, слід зазначити про те, що п.8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018р. №2629-VIII було встановлено, що у 2019р. для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується саме прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 01.01.2018р.
Своєю чергою, Закони України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019р. №294-IX, «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020р. №1082-IX, «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02.12.2021р. №1928-IX, а також «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022р. №2710-IX таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема, грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018р. на 2020р., 2021р., 2022р. та 2023р. не містять.
Тобто, положення п.4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018р. до 01.01.2020р. - набрання чинності Законом №294-IX не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.
Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2018р. складає - 1762 грн., з 01.01.2020р. - 2102 грн., з 01.01.2021р. - 2270 грн., з 01.01.2022р. - 2481 грн., а з 01.01.2023р. - 2684 грн. Отже, вказана розрахункова складова була змінною у бік збільшення, а відтак обчислення складових грошового забезпечення також має збільшитись розрахунково.
Так, ч.3 ст.1-1 Закону №2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV.
Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами правової держави та принципу верховенства права.
У справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (п.23). Тобто, коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, вона має виплачуватися на основі чітких і об'єктивних критеріїв, і якщо людина очевидно підходить під ці критерії - це породжує у людини виправдане очікування в розумінні ст.1 Першого протоколу.
Відповідно до ст.7 КАС України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто за правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019р. у справі №913/204/18 та від 10.03.2020р. у справі №160/1088/19).
Отже, з огляду на визначені в ч.3 ст.7 КАС України правила, а також враховуючи на те, що з 01.01.2020р. положення п.4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018р. не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню п.4 Постанови №704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону №1082-ІХ з використанням для визначення розмірів посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
При цьому, подібні правовідносини вже були предметом розгляду Верховним Судом у справі №440/6017/21 (постанова від 02.08.2022р.).
Так, у постанові від 02.08.2022р. у згаданій вище справі Верховний Суд на підставі аналізу наведених норм права дійшов таких правових висновків:
- з 01.01.2020р. норми п.4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018р. не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
- через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно з Законом №1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування п.4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
У подальшому такий висновок був підтриманий Верховним Судом у справах №120/8603/21-а (постанова від 31.08.2022р.), №500/1813/21 (постанова від 12.09.2022р.), а також №500/3840/21 (постанова від 22.09.2022р.), №320/9431/21 (постанова від 30.03.2023р.).
Враховуючи викладене, відмова ІНФОРМАЦІЯ_2 у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Одеській області довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020р., 01.01.2022р. та на 01.01.2023р. для проведення перерахунку основного розміру його пенсії, є протиправною та безпідставною.
У той же час, колегія суддів звертає увагу на те, що право на отримання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії (у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у 2021р.) реалізовано позивачем, що підтверджується самим ОСОБА_1 в позовній заяві та, власне, копією довідки від 22.02.2023р. №ЮО110512 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021р., яка наявна в матеріалах справи, а тому й підстави для зобов'язання відповідача видати відповідну довідку - відсутні.
Разом із тим, визначаючись щодо вимог позивача про обов'язкове зазначення у довідках розмірів додаткових видів грошового забезпечення та премії з урахуванням рішень Міністра оборони України від 14.01.2020р. №248/291, від 27.01.2021р. №248/612, від 04.03.2022р. №248/1210, а також окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023р. №2683/з (як другої підстави, на думку позивача, для видачі спірних довідок), колегія суддів зазначає наступне.
Так, Верховний Суд у рішенні від 05.03.2024р. у зразковій справі №380/19324/23, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024р., дійшов такого висновку:
«надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р., які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу, окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у вказаній Постанові №704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію».
Колегія суддів звертає увагу на те, що у вказаній справі Верховний Суд вказав такі обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права:
позивачі - пенсіонери, яким призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ;
відповідачем є суб'єкт владних повноважень, до повноважень якого належить видача довідок для перерахунку пенсії особам, пенсія яким призначена відповідно до Закону №2262-ХІІ, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права: у зв'язку з видачею довідок на виконання рішень судів у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові №704, на 50 % розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, у яких, на думку позивача, усупереч положенням Постанови № 704 та «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» (затв. наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018р. №260) неправильно визначено відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби та премії;
позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті): визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення в довідках станом на 01.01.2020р., станом на 01.01.2021р. та станом на 01.01.2022р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на виконання рішення суду, відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби з 65% до 1% та премії з 35% до 10%, та, як наслідок, зобов'язати на виконання рішення суду скласти та подати до ГУ ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020р., станом на 01.01.2021р. та станом на 01.01.2022р., в яких на підставі Постанови №704 та Порядку № 260 указати правильні відсоткові значення згаданих величин.
У зв'язку із цим, суд зауважує, що ключовим правовим питанням у справі, яка розглядається, відносно якого фактично і виник даний спір, є саме відмова відповідача визначити позивачу розміри його посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р. і 01.01.2023р. на відповідний тарифний коефіцієнт із зазначенням відповідних складових та розмірів додаткових видів грошового забезпечення у відповідності до рішень Міністра оборони України від 14.01.2020р. №248/291, від 27.01.2021р. №248/612, від 04.03.2022р. №248/1210, окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023р. №2683/з і виготовити та подати до ГУ ПФУ в Одеській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020р., 01.01.2021р., 01.01.2022р. та 01.01.2023р. для перерахунку пенсії.
Однак, зі встановлених колегією суддів обставин справи не вбачається, що відповідачем на час її розгляду видавалися довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020р., на 01.01.2022р. та на 01.01.2023р. і останній, відповідно, не погоджується із зазначеними розмірами додаткових видів грошового забезпечення.
У той же час, відповідач, як чітко вбачається з матеріалів справи, взагалі відмовив ОСОБА_1 у видачі нових довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020р., на 01.01.2022р. та на 01.01.2023р.
Отже, суд зауважує, що спору, який стосується відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби та премії на час звернення позивача у цій справі до суду (станом на 01.01.2020р., на 01.01.2022р. та на 01.01.2023р.) фактично і не існувало, а відповідачем не видавалася спірні довідки на виконання рішення суду щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові №704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня відповідного року, у яких би, усупереч положенням Постанови №704 та Порядку №260 неправильно, на думку позивача, визначено відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби та премії.
Аналогічний правовий підхід викладено Верховним Судом, зокрема, у постанові від 12.09.2024р. у справі №260/9408/23 та від 30.01.2025р. у справі №520/27798/23.
Як наслідок, позовні вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають та розцінюються судом, з огляду на вказану «актуальну» правову позицію Верховного Суду, як передчасні.
Пунктом 2 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.
Відповідно до п.3 розділу I Порядку №260, підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
За приписами п.4 розділу I Порядку №260, грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.
На виконання п.п.1,2 розділу VI Порядку №260, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100% посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65%.
Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.
Пунктом 5 Розділу VІ Порядку №260 передбачено, що виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки.
За п.п.1,2,3 розділу ХVІ Порядку №260, командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10% посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.
З аналізу положень п.2 Розділу VІ Порядку №260 вбачається, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, який залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та може визначатися від 1% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та не може перевищувати 65% його розміру (окладу). Виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки, а її розмір залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків за посадою розраховується шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки (65%) на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.
Так, дійсно, телеграмою Міністра оборони України від 14.01.2020р. №248/291 до всіх військових частин направлено рішення Міністра оборони України, відповідно до якого військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту України було встановлено: з 01.01.2020р. надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років (раніше 10%) встановлені премії в залежності від тарифного розряду в мінімальному розмірі від 35% посадового окладу (у розмірах визначених в додатку до наведеної телеграми) на 2020р.
Відповідно до телеграми-розпорядження Міністра оборони України від 27.01.2021р. №248/612 з 01.01.2021р. у Збройних Силах України та у Державній спеціальній службі транспорту встановлено надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також для категорії офіцерів з тарифним розрядом № з 23 по 60 премію 35%.
У подальшому, згідно з телеграмою-розпорядженням Міністра оборони України від 18.01.2022р. №248/269 з 01.01.2022р. у Збройних Силах України та у Державній спеціальній службі транспорту встановлено надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також для категорії офіцерів з тарифним розрядом № з 23 по 60 премію 35%.
Тобто, у період з 2020р. по 2022р. для військовослужбовців Збройних Сил України надбавку за особливості проходження служби встановлено на рівні 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а премію на рівні - 35%, про що вірно зазначено позивачем.
А тому, у розрізі встановлених обставин справи, а саме встановленого факту видачі ІНФОРМАЦІЯ_3 довідки від 22.02.2023р. №ЮО110512 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021р., суд вважає доцільним (в цій частині) застосувати вже згадані правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду від 05.03.2024р. у зразковій справі №380/19324/23, в межах якої, відповідно, вже розглянуто питання стосовно розміру надбавки за особливості проходження служби та премії.
За результатом розгляду справи №380/19324/23 як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку про те, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідці про розмір грошового забезпечення, зокрема, й станом на 01.01.2021р., яка видається особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові №704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Зокрема, розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у відповідності до положень абз.5 п.5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою №103, мали бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021р. у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію, тобто надбавка за особливості проходження служби - 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та премія - 35% посадового окладу.
У свою чергу, Верховний Суд чітко наголосив на тому, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Судовим розглядом встановлено, що відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 22.02.2023р. №ЮО110512, розмір його надбавки за вислугу років становить 50%, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 1%, надбавки за таємність - 10% та премії - 10%, що не заперечується учасниками справи.
Втім, відповідачем жодним чином не підтверджено наявність правових підстав для визначення позивачу, відповідно до вказаної довідки, «надбавки за особливості проходження служби» в розмірі 1% (фактично визначена відповідачем як «надбавка за виконання особливо важливих завдань») та премії - 10%.
Відтак, з врахуванням висновків Верховного Суду у зразковій справі №380/19324/23, судова колегія дійшла висновку щодо обґрунтованості вимог позивача з приводу застосування відповідного рішення Міністра оборони України відносно визначення розміру додаткових складових грошового забезпечення в оновленій довідці.
Таким чином, доводи апеляційної скарги позивача частково знайшли своє підтвердження.
Слід також зазначити про те, що за правилами ст.ст.9,77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно зі ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову, що, у свою чергу, не було відповідним чином реалізовано відповідачем при розгляді справи в судах 1-ї та 2-ї інстанцій.
Ухвалюючи дане судове рішення, колегія суддів керується ст.322 КАС України, ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини та Висновком № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний із належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (п.58 рішення у справі «Серявін та інші проти України»).
Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору у даній справі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші зазначені в апеляційній скарзі аргументи позивача, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.
У силу вимог ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду 1-ї інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Отже, в обсязі встановлених обставин та враховуючи, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також у зв'язку із тим, що деякі висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, діючи виключно в межах заявлених позовних вимог та доводів апеляційної скарги, у відповідності до ч.1 ст.317 КАС України, вважає за необхідне скасувати рішення суду 1-ї інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 частково.
Керуючись ст.ст.308,311,315,317,321,322,325,329,378 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 червня 2023 року скасувати та прийняти нове, яким адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 року, 01.01.2022 року та 01.01.2023 року для перерахунку пенсії з 01.02.2020 року, 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 року, 01.01.2022 року та 01.01.2023 року у відповідності до ст.ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії, для обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2020 року, 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року (з урахуванням висновків суду).
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення ОСОБА_1 в довідці від 22.02.2023 року №ЮО110512 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року розміру надбавки за виконання особливо важливих завдань (тобто надбавки за особливості проходження служби) з 65% до 1% та премії з 35% до 10%.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на ім'я ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року, в якій на підставі положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 та «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» (затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року №260), вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії - 35% посадового окладу.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови виготовлено: 10.03.2025р.
Головуючий у справі
суддя-доповідач: Ю.В. Осіпов
Судді: М.П. Коваль
В.О. Скрипченко