Постанова від 10.03.2025 по справі 420/29435/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/29435/24

Головуючий в 1 інстанції: Скупінська О.В. Дата і місце ухвалення: 28.11.2024 р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2024 року ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просила суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку з 01.02.2022, 01.02.2023, 01.02.2024 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах та на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії № ЮО106176 від 27.06.2024 виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.02.2022, 01.02.2023, 01.02.2024 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах та на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для обчислення № ЮО106176 від 27.06.2024 виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установленого для осіб, що втратили працездатність та здійснити виплату нарахованих сум, та провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 01.02.2022 року по день проведення перерахунку.

В обґрунтування позову зазначається про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови перерахувати їй пенсії на підставі виданих довідок про розмір грошового забезпечення її померлого годувальника ОСОБА_2 станом на 01.01.2022, 01.01.2023 та 01.01.2024.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2024, на підставі довідки №ЮО106176 від 27.06.2024 про розмір грошового забезпечення за померлого ОСОБА_2 , станом на 01.01.2022 та на підставі довідки №ЮО106176 від 27.06.2024 про розмір грошового забезпечення за померлого ОСОБА_2 , станом на 01.01.2023, з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у вказаних довідках, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2024, на підставі довідки №ЮО106176 від 27.06.2024 про розмір грошового забезпечення за померлого ОСОБА_2 , станом на 01.01.2022 та на підставі довідки №ЮО106176 від 27.06.2024 про розмір грошового забезпечення за померлого ОСОБА_2 , станом на 01.01.2023, з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у вказаних довідках, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду від 28.11.2024 р. в частині відмови в задоволення позовних вимог та задовольнити позов повністю.

В своїй скарзі апелянт зазначає, що довідка про розмір грошового забезпечення для обчислення № ЮО106176 від 27.06.2024 видана ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 року була видана на виконання рішення суду, а тому відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії.

При цьому, на думку апелянта, в даному випадку є спірним право позивача на перерахунок її пенсії на підставі довідки № ЮО106176 від 27.06.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 року, а не зміст цієї довідки.

Апелянт наголошує, що чинне законодавство передбачає, що у разі виготовлення ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки про розмір грошового забезпечення та надсилання її до ГУ ПФУ в Одеській області - має бути проведений відповідний перерахунок пенсії.

Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначається про обґрунтованість та законність рішення суду першої інстанції, а тому просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити.

Також, позивачем подано відповідь на відзив відповідача, який враховано судом під час розгляду справи.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 отримує пенсію в разі втрати годувальника з 01.04.2024, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, що не заперечується відповідачем та підтверджується іншими матеріалами справи.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 по справі №420/3500/24 ІНФОРМАЦІЯ_1 27.06.2024 видав на ім'я померлого годувальника ОСОБА_2 довідки про розмір грошового забезпечення №ЮО106176 станом на 01.01.2022, 01.01.2023 та на 01.01.2024 за посадою: нач штабу - перший заст нач ОдІСВ.

Довідка №ЮО106176 від 27.06.2024 ІНФОРМАЦІЯ_3 станом на 01.01.2022, має наступні складові: посадовий оклад 55 тарифний розряд; оклад за військовим званням генерал-майор; надбавка за вислугу років - 50%; 4. надбавка за особливості проходження служби - 65%; надбавка за таємність - 20%; надбавка за наукову ступінь - 5%; надбавка за вчене звання - 10%; премія - 35%.

Довідка №ЮО106176 від 27.06.2024 ІНФОРМАЦІЯ_3 станом на 01.01.2023, має наступні складові: посадовий оклад 55 тарифний розряд; оклад за військовим званням генерал-майор; надбавка за вислугу років - 50%; надбавка за особливості проходження служби - 65%; надбавка за таємність - 20%; надбавка за наукову ступінь - 5%; надбавка за вчене звання - 10%; премія - 140%.

Довідка №ЮО106176 від 27.06.2024 ІНФОРМАЦІЯ_3 станом на 01.01.2024, має наступні складові: посадовий оклад 55 тарифний розряд; оклад за військовим званням генерал-майор; надбавка за вислугу років - 50%; надбавка за особливості проходження служби - 65%; надбавка за таємність - 20%; надбавка за наукову ступінь - 5%; надбавка за вчене звання - 10%; премія - 390%.

У подальшому, 30.08.2024 представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.02.2022, з 01.02.2023 та з 01.02.2024 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_3 №ЮО106176 від 27.06.2024.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на запит надано відповідь у формі листа від 06.09.2024, в якому зазначено про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивачки на підставі довідок №ЮО106176 від 27.06.2024 у зв'язку з тим, що відповідних повідомлень про підстави для проведення перерахунку пенсій з 01.02.2022, з 01.02.2023 та з 01.02.2024 до Головного управління ПФУ в Одеській області не надходило (а.с.24).

Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 01.02.2022, з 01.02.2023 та з 01.02.2024 виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідках ІНФОРМАЦІЯ_3 №ЮО106176 від 27.06.2024 протиправними, позивач звернулася до суду з даною позовною заявою.

Приймаючи рішення суд першої інстанції дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову в частині вимог щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2024, на підставі довідок №ЮО106176 та №ЮО106176 від 27.06.2024 про розмір грошового забезпечення за померлого ОСОБА_2 , станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023.

В свою чергу судом відмовлено в задоволенні позову щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2024, на підставі довідки №ЮО106176 від 27.06.2024 про розмір грошового забезпечення за померлого ОСОБА_2 , станом на 01.01.2024, оскільки судом не встановлено, що станом на 01.01.2024 за рішенням Уряду відбулись зміни розміру грошового забезпечення громадян, які мають право на пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ за відповідною посадою.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992, № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-ХІІ).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частинами першою, другою статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 (надалі - Порядок № 45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Частиною четвертою статті 9 Закону України від 20.12.1991 за № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Відповідно до Постанови КМУ № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати:

посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами;

посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника;

надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення;

3) надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом № 294-IX, Законом № 1082-IX, Законом № 1928-IX, Законом № 2710-IX виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21, яка у подальшому підтримана Верховним Судом у справах № 120/8603/21-а (постанова від 31.08.2022), № 500/1813/21 (постанова від 12.09.2022), № 160/2775/22 (постанова від 06.02.2023), № 120/6288/21-а (постанова від 15.02.2023).

Щодо спірного у цій справі питання, а саме про те, чи виникло у позивача право на перерахунок її пенсії на підставі виданої довідки №ЮО106176 від 27.06.2024 р. її померлому чоловікові про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024р. колегія суддів зазначає наступне.

У Постанові №481 Кабінет Міністрів України постановив:

1. Скасувати підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою №103.

2. Внести зміну до пункту 4 Постанови №704, виклавши абзац перший в такій редакції: 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

3. Установити, що видатки, пов'язані з виконанням пункту 2 цієї постанови, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік для утримання відповідних державних органів.

Отже, колегія суддів встановила, що Постанови №704 втратила свою чинність.

З огляду на викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у зв'язку із внесенням Постановою №481 змін до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою №103, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14, а не виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2024, як помилково вважає позивач.

За вказаних вище обставин, колегія суддів суду дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв правильне рішення про відмову у задоволенні позову у цій частині позовних вимог, що стосуються зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки №ЮО106176 від 27.06.2024 р. виданої станом на 01.01.2024 р.

Враховуючи викладене, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, яким повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до положень статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 262, 263, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 10 березня 2025 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук