Постанова від 10.03.2025 по справі 167/195/25

Справа № 167/195/25

Номер провадження 3/167/135/25

ПОСТАНОВА

10 березня 2025 року м. Рожище

Суддя Рожищенського районного суду Волинської області Гармай І. Т., з участю секретаря судового засідання Ісакової Н. Ю., вивчивши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої в ТОВ «ВТА-ТРАНС» керівником, за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП)

ВСТАНОВИВ:

Від Головного управління ДПС у Волинській області до суду надійшов протокол № 138/03-20-07-03/43530195 про адміністративне правопорушення від 24 лютого 2025 року складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

Згідно протоколу № 138/03-20-07-03/43530195 про адміністративне правопорушення від 24 лютого 2025 року при проведенні 24 лютого 2025 року документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ВТА-ТРАНС» розташованого за адресою: вул. Лугова, буд. 20, с. Лище Луцького району Волинської області встановлено, що керівником ОСОБА_1 порушено ведення податкового обліку, а саме:

- абз. «б» п. 200.4 абз. в) п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02 грудня 2010 року (із змінами та доповненнями) внаслідок чого платнику відмовлено в отриманні бюджетного відшкодування на рахунок платника в банку у податковій Декларації з податку на додану вартість за грудень 2024 року на загальну суму 42235 грн;

- пп. «а» п. 198.1 п. 198.2 абз. 5 п. 198.6 ст. 198, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України № 2755-VI (із змінами та доповненнями) встановлено завищення податкового кредиту з ПДВ на суму ПДВ 1275 грн за грудень 2024 року, що призвело до завищення на цю ж суму показника рядка 19 Декларації та показника рядка 21, сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в декларації за грудень 2024 року на суму 1275 грн.

Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП та адміністративний матеріал направлено для розгляду до Рожищенського районного суду Волинської області.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, адресована останній судова повістка на адресу суду повернулася з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Суддя, вивчивши протокол у справі про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, доходить такого висновку.

Відповідно до ст. 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріпленого у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.

Отже, поняття «суд, встановлений законом» включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. При цьому вказаною нормою не передбачено альтернативної підсудності для розгляду справ, за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

Згідно рішення Конституційного Суду України № 5-рп/205 від 26 травня 2015 року у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке передбачає, що «справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення», в аспекті порушеного у конституційному поданні питання необхідно розуміти так, що використане в ньому словосполучення «за місцем його вчинення» визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.

Так, у протоколі № 138/03-20-07-03/43530195 про адміністративне правопорушення від 24 лютого 2025 року, місцем вчинення правопорушення вказано ТОВ «ВТА-ТРАНС», яке розташоване за адресою: вул. Лугова, буд. 20, с. Лище Луцького району Волинської області.

Отже, місцем вчинення правопорушення є - с. Лище Луцького району Волинської області, що територіально не відноситься до Рожищенського районного суду Волинської області.

Разом з тим, Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить норми, яка передбачає можливість направлення справи про адміністративне правопорушення за підсудністю до іншого суду.

Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна справа розглядалася і вирішувалася компетентним судом.

Тобто, вирішення питання про направлення справи про адміністративне правопорушення за підсудністю до іншого суду, перебуває виключно у компетенції особи, яка уповноважена на складання протоколу про адміністративне правопорушення.

За наведених обставин, протокол № 138/03-20-07-03/43530195 про адміністративне правопорушення від 24 лютого 2025 року відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП необхідно повернути Головному управлінню ДПС у Волинській області, для скерування для розгляду по суті до суду, що територіально відповідає місцю вчинення адміністративного правопорушення, а саме: Луцького міськрайонного суду Волинської області.

На підставі наведеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 278 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Повернути Головному управлінню ДПС у Волинській області протокол № 138/03-20-07-03/43530195 про адміністративне правопорушення від 24 лютого 2025 року відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, з додатками - для направлення за підсудністю.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя І. Т. Гармай