Рішення від 10.03.2025 по справі 480/8032/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2025 р. Справа № 480/8032/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Заступника керівника Шосткинської окружної прокуратури Зайцева Ігоря Анатолійович до Ямпільської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Шосткинської окружної прокуратури Зайцев Ігор Анатолійович (далі - заступник керівника Шосткинської окружної прокуратури) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ямпільської селищної ради (далі - відповідач, Ямпільська селищна рада), в якій просив:

1) визнати протиправною бездіяльність Ямпільської селищної ради щодо невжиття заходів стосовно державної реєстрації права комунальної власності на об'єкт нерухомого майна - захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття №71373 загальною площею 263 кв. м. місткістю 240 чоловік за адресою: вулиця Ботанічна, 9 смт Ямпіль Шосткинського району Сумської області;

2) зобов'язати Ямпільську селищну раду вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на об'єкт нерухомого майна - захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційне укриття №71373 загальною площею 263 кв. м. місткістю 240 чоловік за адресою: вулиця Ботанічна, 9 смт Ямпіль Шосткинського району Сумської області.

Вимоги вмотивовані тим, що відповідно до технічного паспорту на захисну споруду цивільного захисту (цивільної оборони) протирадіаційного укриття 71373 воно має площу 263 кв.м. та розташоване в селищі Ямпіль в будинку №9 по вул. 50 років СРСР (перейменована на Ботанічну згідно розпорядження Ямпільського селищного голови №13-ОД від 16.02.2016) Ямпільського (на теперішній час Шосткинського району) Сумської області. Вказане протирадіаційне укриття №71373 розташовано у підвальному приміщенні багатоповерхового будинку в селищі Ямпіль по вул. Ботанічна, 9 Шосткинського району Сумської області, 41200. Разом із тим, з часу прийняття вищевказаного рішення Ямпільською селищною радою не оформлено та не зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право комунальної власності на зазначені нежитлові приміщення. Відповідно, використання зазначеного нерухомого майна здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства шляхом користування будівлями, спорудами без державної реєстрації права власності та правовстановлюючих документів.

Ухвалою суду від 30.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач 01.10.2024 подав відзив, в якому позов визнав (а.с.37).

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Рішенням Ямпільської селищної ради від 22.11.2023 «Про прийняття до комунальної власності Ямпільської селищної територіальної громади захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття по вулиці Ботанічна, 9» прийнято до комунальної власності Ямпільської селищної територіальної громади захисну споруду цивільного захисту - приторадіаційне укриття №71373 загальною площею 263 кв. м. за адресою: вулиця Ботанічна, 9 смт Ямпіль Шосткинського району Сумської області. Балансоутримувачем вказаного майна визначено Ямпільську селищну раду.

Відповідно до технічного паспорту на захисну споруду цивільного захисту (цивільної оборони) протирадіаційного укриття 71373 воно має площу 263 кв.м. та розташоване в селищі Ямпіль в будинку№9 по вул. 50 років СРСР (перейменована на Ботанічну згідно розпорядження Ямпільського селищного голови №13-ОД від 16.02.2016) Ямпільського (на цей час Шосткинського району) Сумської області (а.с.15-21, 23--24).

Вказане протирадіаційне укриття №71373 розташовано у підвальному приміщенні багатоповерхового будинку в селищі Ямпіль по вул. Ботанічна, 9 Шосткинського району Сумської області, 41200.

Разом із тим, з часу прийняття вищевказаного рішення Ямпільською селищною радою не оформлено та не зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право комунальної власності на зазначені нежитлові приміщення, що вкачається з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (а.с.12-14).

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина 2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку встановленому законом.

Згідно ст. 316 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Статтями 328, 331, ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, до яких належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (ч. 1 ст. 181 ЦК України), обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Згідно ч. 4 ст. 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації.

Статтями 2, 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон №1952-IV) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя за місцезнаходженням нерухомого майна.

Крім того, статтею 4 Закону №1952-IV передбачено, що речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, підлягають обов'язковій державній реєстрації.

У Державному реєстрі прав, відповідно до ст. 5 Закону N°1952-IV, реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 182 ЦК України, ухилення від реєстрації права на нерухомість, окрім іншого, можуть бути оскаржені до суду.

Згідно пунктів 6, 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.

Для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об'єкт державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються: витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); 3) документ, що підтверджує факт перебування закінченого будівництвом об'єкта у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування закінченого будівництвом об'єкта у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).

Згідно ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, відповідно до ч. 3 та 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Тобто, єдиним органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території Ямпільської територіальної громади, є Ямпільська селищна рада.

Враховуючи викладене, Ямпільська селищна рада зобов'язана згідно з вимогами чинного законодавства вжити заходів для оформлення та державної реєстрації права власності на нежитлове приміщення: протирадіаційне укриття №71373 загальною площею 263 кв. м. за адресою: вулиця Ботанічна, 9 смт Ямпіль Шосткинського району Сумської області.

Однак, під час розгляду справи відповідачем не надано доказів щодо вжиття заходів для оформлення та державної реєстрації права власності на вказане нежитлове приміщення: протирадіаційне укриття №71373.

Разом з тим, у відзиві відповідач визнав позов (а.с.37).

З огляду на визнання позову у цій справі відповідачем, суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст. 47 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.

Водночас, відповідно до вимог ч.1 ст.189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Як вбачається з ч.4 ст.189 КАС України, у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Згідно з вимогами ч.1 ст.78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

При цьому суд вважає за необхідне роз'яснити, що визнання позову означає, що відповідач погоджується з вимогами позивача, їхньою законністю та обґрунтованістю.

З огляду на викладене та враховуючи визнання відповідачем позову повністю, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів стосовно державної реєстрації права комунальної власності на об'єкт нерухомого майна - захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття №71373 загальною площею 263 кв. м.місткістю 240 чоловік за адресою: вулиця Ботанічна, 9 смт Ямпіль Шосткинського району Сумської області та зобов'язати Ямпільську селищну раду вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на вказаний об'єкт нерухомого майна.

Щодо вирішення питання про розподіл судового збору, суд вказує, що відповідно до ч.1 ст.142 КАС України у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п'ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Сумською обласною прокуратурою за подання заступником керівника Шосткинської окружної прокуратури позову у цій справі було сплачено 2422,40грн. судового збору згідно платіжної інструкції від 04.09.2024 №2071 (а.с.8).

Відтак, з огляду на визнання позову відповідачем до початку судового розгляду по суті справи, суд вважає за необхідне повернути Сумській обласній прокуратурі з Державного бюджету судовий збір у розмірі 50% від суми сплаченого судового збору за подання цього позову до суду, а саме повернути 1211,20грн.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Заступника керівника Шосткинської окружної прокуратури Зайцева Ігоря Анатолійович (вул. Свободи, 65,м. Шостка,Шосткинський район, Сумська область,41100) до Ямпільської селищної ради (бул. Ювілейний, 1,смт. Ямпіль,Шосткинський район, Сумська область,41200) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Ямпільської селищної ради щодо невжиття заходів стосовно державної реєстрації права комунальної власності на об'єкт нерухомого майна - захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття №71373 загальною площею 263 кв. м. місткістю 240 чоловік за адресою: вулиця Ботанічна, 9 смт Ямпіль Шосткинського району Сумської області.

Зобов'язати Ямпільську селищну раду вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на об'єкт нерухомого майна - захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційне укриття №71373 загальною площею 263 кв. м. місткістю 240 чоловік за адресою: вулиця Ботанічна, 9 смт Ямпіль Шосткинського району Сумської області.

Повернути Сумській обласній прокуратурі (40000, Сумська область, місто Суми, вулиця Г.Кондратьєва, будинок 33, код ЄДРПОУ 03527891) з Державного бюджету сплачений судовий збір у розмірі 1211грн. (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20коп., сплачений згідно платіжної інструкції від 04.09.2024 №2071.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 10.03.2025.

Суддя І.Г. Шевченко