10 березня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/7842/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянув в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до відповідача Державної установи "Кропивницька виправна колонія (№6)" Міністерства юстиції України
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство оборони України
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач 07.12.2024 направив поштою позовну заяву, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Кропивницька виправна колонія (№6)" Міністерства юстиції України щодо не направлення до Міністерства оборони України списку військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час із інформацією про молодшого інспектора - кінолога відділу охорони ОСОБА_1 відповідно до вимог п.5 Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 р. №76;
- зобов'язати Державну установу "Кропивницька виправна колонія (№6)" Міністерства юстиції України направити до Міністерства оборони України список військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час із інформацією про молодшого інспектора - кінолога відділу охорони ОСОБА_1 відповідно до вимог п.5 Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 р. №76.
В обґрунтування позову вказав, що він тричі звертався до відповідача із заявами про внесення його до списків для бронювання військовозобов'язаних, які належить подати до Міноборони. Натомість відповідач заяви не розглянув, до списків позивача не вніс.
Ухвалою від 25.12.2024 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику сторін.
08.01.2025 від Державної установи "Кропивницька виправна колонія (№6)" Міністерства юстиції України до суду надійшов відзив на позов, в якому вказано, що відповідно до абзацу третього пункту 3 Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2024 року № 1332) не підлягають бронюванню військовозобов'язані, які згідно із законом не підлягають призову на військову службу.
Відповідач вказав, що неодноразово на усні звернення ОСОБА_1 повідомлялось, що він є батьком трьох дітей віком до 18 років, та рекомендувалось звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_1 , де він перебуває на військовому обліку, для оформлення відстрочки згідно статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації.
Натомість за вх.№ 4686 від 10.12.2024 р. від ОСОБА_1 надійшла заява про направлення до Міністерства оборони України списку військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час із його даними - молодшого інспектора-кінолога відділу охорони ОСОБА_1 від 29.11.2024 р.
Відповідач надав позивачеві письмову відповідь за вих.№ 4/М-17 від 23.12.2024 р., яку направив рекомендованим листом. Позивач отримав лист особисто 27.12.2024 р.
Щодо письмових звернень ОСОБА_1 20.09.2024 р. та 03.12.2024 р. Державна установа «Кропивницька виправна колонія (№ 6)" Міністерства юстиції України повідомила, що їх не отримувала.
04.02.2025 до суду надійшло пояснення Міністерства оборони України, в якому вказано, що оскільки позивач за наявності трьох дітей віком до 18 років не підлягає призову на військову службу під час мобілізації (згідно пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"), він не підлягає бронюванню згідно п.3 Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 "Деякі питання реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час".
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження за наявними матеріалами, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 з 01.06.2003 року проходить службу у Державній установі «Кропивницька виправна колонія (№ 6) Міністерства юстиції України на посаді молодшого інспектора-кінолога відділу охорони, що підтверджується довідкою Державної установи «Кропивницька виправна колонія (№6)» Міністерства юстиції України № 4/426 від 16.05.2024 року (а.с.10).
03.12.2024 позивач направив на адресу Державної установи «Кропивницька виправна колонія (№ 6) Міністерства юстиції України заяву від 29.11.2024 року про направлення до Міністерства оборони України списку військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час із інформацією про нього, молодшого інспектора-кінолога відділу охорони ОСОБА_1 відповідно до вимог п. 5 Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76. Відповідач отримав рапорт 10.12.2024 (а.с.11-14).
Інших звернень, зокрема, від 20.09.2024 р. та 03.12.2024 р., як і документальних доказів їх відправлення та отримання відповідачем, до матеріалів справи позивачем не надано.
Державна установа «Кропивницька виправна колонія (№ 6) Міністерства юстиції України 24.12.2024 направила рекомендованим листом позивачеві відповідь вих.№4/М-17 від 23.12.2024 р. на звернення позивача від 29.11.2024 року. Позивач отримав лист особисто 27.12.2024 р., про що свідчать докази, які знаходяться в матеріалах справи (а.с.43).
Відповідач відповів по суті звернення та вказав, що позивач не підлягає бронюванню як особа, що має відстрочку від мобілізації згідно пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а тому підстави для включення його до списків військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час для направлення до Міністерства оборони України, відсутні (а.с.46-47).
З огляду на те, що відповідач не вніс дані позивача до списків військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час для направлення до Міністерства оборони України, позивач звернувся до суду.
Згідно п. 2 ч. 1 та 2 ст. 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» бронюванню піддягають військовозобов'язані, які працюють або проходять службу: в органах державної влади, інших державних органах, Національній поліції України, Національному антикорупційному бюро України, Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, Бюро економічної безпеки України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній кримінально-виконавчій службі України, Службі судової охорони, в судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування (крім військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цієї частини), а також на штатних посадах патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України.
Порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.
Згідно абзацу 3 п. 3 Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 не підлягають бронюванню військовозобов'язані, які згідно із законом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Пунктом 3 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема, жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
Таким чином, ОСОБА_1 не підлягає бронюванню, а тому у Державної установи «Кропивницька виправна колонія (№ 6) Міністерства юстиції України були відсутніми підстави для включення його до списків військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час для направлення до Міністерства оборони України.
Додатково відповідач повідомив, що 02.01.2025 року Державною установою "Кропивницька виправна колонія (№6)" на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 направлено запит, щодо ОСОБА_1 для встановлення чи перебуває він на військовому обліку в органах МТЦК.
03.01.2025 року на адресу Державної установи "Кропивницька виправна колонія (№6)" надійшла відповідь, що рядовий запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 з 12.05.2003, військово-лікарську комісію пройшов 29.05.2024 при ІНФОРМАЦІЯ_5 та на підставі наказу МО України від 14.08.2008 р. №7402 визнаний придатним до військової служби (довідка військово-лікарської комісії від 29.05.2024 N7 46/785).
Комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянуто його заяву та підтвердні документи щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці). За результатами розгляду протоколом від 23 грудня 2024 р. № 109 комісія ухвалила рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період терміном до 07.02.2025 року.
ОСОБА_1 ніяким чином такої інформації не заперечив, документальних доказів, які би свідчили про зворотне суду на подав.
З огляду на викладене, позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Повне судове рішення виготовлене 10.03.2025.
Сторони та третя особа:
позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ),
відповідач - Державна установа "Кропивницька виправна колонія (№6)" Міністерства юстиції України (01601, м. Київ, вул. О. Гончара, 55а, ЄДРПОУ 38516849),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство оборони України (03168, м. Київ, проспект Повітряних Сил, 6, ЄДРПОУ 00034022).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА