Ухвала від 10.03.2025 по справі 320/14367/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

10 березня 2025 року 320/14367/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., при секретарі судового засідання Каменської К.С., за участю: прокурора, представників позивачів, розглянувши у м. Києві в підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження заяву про закриття провадження у адміністративній справі за позовом Керівника Бучанської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Столичного округу, Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Національного природного парку "Голосіївський" до Коцюбинської селищної ради Київської області, Бучанської районної ради Київської області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся Керівник Бучанської окружної прокуратури Київської області Руслан Кравченко в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Столичного округу, Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Національного природного парку "Голосіївський" з позовом до Коцюбинської селищної ради Київської області, Бучанської районної ради Київської області про визнання протиправним та скасування рішення.

До суду від представника відповідача - Коцюбинської селищної ради Київської області надійшла заява про закриття провадження у даній адміністративній справі на підстві п.6 ч.1 ст.238 КАС України. В обґрунтування зазначив, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2023 у справі № 640/35685/21 скасовано рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.12.2022, а також визнано протиправним та нечинним рішення Бучанської районної ради Київської області від 20.10.2021 № 180-11-VІІІ «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Коцюбинське Київської області». Постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2023 у справі № 640/35685/21, в силу положень ч. 1 ст. 325 КАС України, набрала законної сили з 19.09.2023, відповідно на підставі п. 6 ч. 1 ст. 238 КАС України провадження у справі № 320/14367/23 має бути судом закрито.

Представник Бучанської окружної прокуратури Київської області подав до суду пояснення в яких просив відмовити в задоволенні клопотання Коцюбинської селищної ради Київської області про закриття провадження у даній адміністративній справі. Представник Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України подав до суду додаткові пояснення по справі в яких останній зазначає. що клопотання про закриття провадження у справі задоволенню не підлягає.

Представник Національного природного парку "Голосіївський" подав до суду заяву в якій просив відмовити в задоволенні клопотання про закриття провадження у справі.

В підготовчому засіданні представники Бучанської окружної прокуратури Київської області, Державної екологічної інспекції Столичного округу, Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Національного природного парку "Голосіївський" у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі просили відмовити. відповідачі в підготовче засідання не прибули, повідомлені належним чином.

Розглянувши матеріали справи та клопотання про закриття провадження, заслухавши пояснення представників сторін, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі:

1) якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства;

2) якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом;

3) якщо сторони досягли примирення;

4) якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав;

5) у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб'єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва;

6) щодо оскарження нормативно-правових актів суб'єктів владних повноважень чи окремих їх положень, якщо оскаржуваний нормативно-правовий акт або відповідні його положення визнано протиправними і нечинними рішенням суду, яке набрало законної сили;

7) щодо оскарження індивідуальних актів та дій суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані акти та дії суб'єкта владних повноважень було змінено або скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили;

8) щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Таким чином, із зазначеної норми вбачається, що закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду адміністративної справи без вирішення її по суті та винесення рішення у зв'язку із виявленням після відкриття провадження обставин, з якими закон пов'язує неможливість судового розгляду справи.

Підстави для закриття провадження в справі вичерпно визначені ст. 238 КАС України і свідчать про те, що процес виник або неправомірно при відсутності в заінтересованої особи права на звернення до суду за захистом, або не може бути продовжений з інших причин, в тому числі і в зв'язку з волевиявленням сторін по розпорядженню своїми правами, які викликають зазначені правові наслідки.

Проте, ухвалами Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 640/35685/21 від 21.12.2023 та від 27.11.2023 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Коцюбинської селищної ради Київської області, а також за касаційною скаргою Бучанської районної ради Київської області на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2023.

Таким чином, постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2023, хоч в силу положень ч. 1 ст. 325 КАС України і набрала законної сили, проте не є остаточним судовим рішенням у справі № 640/35685/21. У разі скасування Верховним Судом постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2023 оскаржуване рішення Бучанської районної ради Київської області від

20.10.2021 № 180-11-VІІІ «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Коцюбинське Київської області» набуде чинності.

Отже, при прийнятті судом у даній справі (№ 320/14367/23) ухвали про закриття провадження призведе до порушення прав позивачів та унеможливить їх повторне звернення до адміністративного суду з тим же позовом та з тих же підстав.

Крім того, суд звертає увагу, що підстави позову у даній справі та позову Київської міської ради у справі № 640/35685/21 є різними.

Так, позовна заява Київської міської ради у справі № 640/35685/21 обґрунтована тим, що спірним рішенням Бучанська районна рада Київської області грубо порушила вимоги земельного законодавства та перевищила власні повноваження, оскільки рішенням від 20.10.2021 № 180-11-VІІІ «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Коцюбинське Київської області» розширено межі селища Коцюбинське за рахунок території міста Києва (майже на 3000 га) чим незаконно змінено встановлені межі міста Києва, чим взято на себе повноваження Верховної ради України щодо встановлення меж міста Києва навколо сел. Коцюбинське. Окрім того, проект землеустрою щодо зміни меж селища Коцюбинське повинен погоджуватися Київською міською радою, оскільки межі міста Києва встановлені у відповідності до вимог ст. 85 Земельного кодексу Української РСР та починаючи з 1989 року і до сьогодні не змінювались.

В той час, як підставами позову у даній справі є порушення під час прийняття оскаржуваних рішень Бучанської районної ради та Коцюбинської селищної ради вимог земельного, природоохоронного законодавства, а також законодавства про землеустрій, а саме положень ст. ст. 8, 60 Закону України «Про природно заповідний фонду України», ст. ст. 46-1, 111, ст. 186 Земельного кодексу України, ст. ст. 46, 58, 59 Закону України «Про землеустрій» та ст. ст. 2, 10, 11, 18, 19 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку».

Предметом позову у даній справі є не лише рішення Бучанської районної ради Київської області від 20.10.2021 №180-11-VІІІ «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Коцюбинське Київської області», а також і рішення Коцюбинської селищної ради від 31.08.2021 № 162-11-ІХ «Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища.

Таким чином, наведені представником відповідача - Коцюбинської селищної ради Київської області доводи, з урахуванням конкретних обставин цієї справи і зазначеної у позовній заяві аргументації, не зумовлюють на даний час наявності підстав для закриття провадження у цій справі, передбачених процесуальним законом.

Тому дана справа підлягає вирішенню по суті позовних вимог, і в задоволенні заяви представника відповідача - Коцюбинської селищної ради Київської області слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 238, 248, 256, 293 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви представника відповідача - Коцюбинської селищної ради Київської області про закриття провадження у адміністративній справі №320/14367/23 - відмовити.

Ухвала про набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Лиска І.Г.