Рішення від 10.03.2025 по справі 640/4189/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2025 року справа №640/4189/22

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Щавінського В.Р., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, у якому просила:

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 стосовно ненадання до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відомостей, необхідних для виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня 2021 року;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 надати відомості щодо ОСОБА_1 , як учасника бойових дій до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат;

- зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити ОСОБА_1 виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеної статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 8845,00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Законом України від 13.12.2022 №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

На виконання вимог зазначених приписів, Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративну справу №640/4189/22 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, скеровано за належністю до Київського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 справу № 640/4189/22 прийнято до провадження та вказано, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

В обґрунтування свої вимог позивачка зазначає, що Військова частина НОМЕР_1 порушила права позивача на отримання щорічної грошової допомоги до 05 травня 2021 року. Оскільки Військова частина НОМЕР_1 подала до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат списки осіб, які мають право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня (за 2021 рік), виплата якої передбачена чинним законодавством України, а саме частиною п'ятою статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-XII від 22.10.1993 (далі - Закон №3551-XII), без включення у вказані списки прізвища позивача.

До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач 2 просить відмовити в задоволенні вимог до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, так як центр ніяким чином не порушив права позивача, оскільки в списках на виплату щорічної разової грошової допомоги до 05 травня, які надійшли до центру, прізвище позивача було відсутнє.

Від Військової частини НОМЕР_1 відзив не надходив.

Від позивачки надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що відмова у виплаті разової щорічної грошової допомоги до 05 травня 2021 року, порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу до Конвенції право мирно володіти своїм майном. Дії відповідача 2 щодо невиплати вказаної допомоги є неправомірними.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Позивачка, ОСОБА_1 , проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 на посаді начальника групи охорони і конвоювання взводу охорони та патрульно-постової служби роти Військової служби правопорядку у військовому званні «штаб-сержант».

Позивачка має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій, серія НОМЕР_2 , виданим 14.04.2021 Кадровим центром Збройних Сил України. Посвідчення учасника бойових дій позивачка отримала 28.04.2021. Тобто позивачка має право на виплату щорічної разової грошової допомоги до 05 травня (2021 рік), виплата якої передбачена чинним законодавством, а саме частиною п'ятою статті 12 Закон №3551-XII.

27.04.2021 Військова частина НОМЕР_1 подала до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Кадровим органом Військової частини НОМЕР_1 списки осіб, які мають право на виплату щорічної разової грошової допомоги до 05 травня (2021 рік). Однак, позивачки не було у вказаному списку.

У відповідь на звернення позивачки, Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат зазначив наступне. Виплата щорічної разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року ОСОБА_1 не проводилась, оскільки в списках, які подавались для виплати зазначеної допомоги, Головним управлінням пенсійного фонду України, ІНФОРМАЦІЯ_1 дані позивачки відсутні. Центр рекомендував звернутися до управління соціального захисту населення за місцем отримання разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року.

12.10.2021 позивачка звернулась з рапортом до командира Військової частини НОМЕР_1 з проханням надати відомості щодо неї для виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня. Відповіді на вказаний рапорт позивачці не було надано.

27.10.2021 скаржниця звернулась до командира Військової частини НОМЕР_1 повторно.

28.10.2021 позивачка отримала відповідь на рапорт (від 28.10.2021 № 24/2208), відповідно до якого командир Військової частини НОМЕР_1 зазначає, що повторне оформлення списків законодавством не передбачене, а також вказує на те, що позивачка має право звернутись по щорічну грошову допомогу до 05 травня до місцевого органу соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Не погоджуючись із невиплатою разової грошової допомоги, позивачка звернулась до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян врегульовані приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Пільги учасникам бойових дій встановлені статтею 12 вказаного Закону.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 статтю 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року

№ 3551-XII було доповнено частиною четвертою такого змісту:

"Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.".

Пунктом 20 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» згадану вище норму права викладено в такій редакції:

"Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.".

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 визнано неконституційними положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

У подальшому пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України було визначено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Проте рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 у справі 1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачало, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ (далі - Закон № 3551) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Таким чином, позивачка як учасник бойових дій має право на одноразову грошову допомогу до 5 травня 2021 року у відповідному розмірі.

Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань затверджений постановою Кабінету Міністрів України

від 8 квітня 2021 № 325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і “Про жертви нацистських переслідувань» (далі - Порядок № 325).

Згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2021 № 325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і “Про жертви нацистських переслідувань» Міністерство оборони, Міністерство внутрішніх справ, Національна гвардія, Національна поліція, Державна податкова служба, Державна митна служба, Державна служба з надзвичайних ситуацій, Служба безпеки, Служба зовнішньої розвідки, Міністерство юстиції, Управління державної охорони, Адміністрація Державної прикордонної служби, Адміністрація Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Офіс Генерального прокурора, Державна судова адміністрація, Державна спеціальна служба транспорту, інші утворені відповідно до законів військові формування, підприємства, установи, організації - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України, а Пенсійний фонд України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах, зобов'язані були забезпечити подання до 14 квітня поточного року структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад переліків осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і “Про жертви нацистських переслідувань».

Згідно пункту 5 Порядку №325 бюджетні кошти на виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цього Порядку.

Згідно пункту 6 Порядку №325 отримувачам грошової допомоги із числа військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, служби судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування коштів місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на спеціальні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби.

Отже згідно вказаних норм виплата разової грошової допомоги, передбаченої статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», здійснюється на підставі списків, наданих установами, іншими військовими формуваннями, передбаченими пунктом 2 Постанови №325, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України, та Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.

При цьому особам, які перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України, виплата здійснюється з місцем їх проживання, чи одержання грошового утримання, а особам, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України, грошові кошти перераховуються місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на спеціальні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби та їх виплата здійснюється вказаними органами.

З відзиву на позовну заяву вбачається, що виплата разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року позивачці не здійснювалась, тобто позивачка не був включений до списків на виплату одноразової грошової допомоги.

Враховуючи, що позивачка не була включена до списків на виплату разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року, на відповідачів у справі не покладено обов'язок щодо такої виплати.

Згідно пункту 8 Порядку №325 отримувачі грошової допомоги, зокрема ті, що набули відповідного статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10 і 11 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до 5 травня поточного року включно, яким не виплачено грошову допомогу станом на 5 травня, мають право звернутися по неї до місцевого органу соціального захисту населення за місцем реєстрації та отримати її до 30 вересня поточного року.

Позивачка повинна була звернутись до місцевого органу соціального захисту населення за місцем реєстрації у строк до 30.09.2021 року.

Проте позивачка не надала доказів звернення з відповідною заявою до місцевого органу соціального захисту населення.

За вказаних обставин відсутні підстави для покладення зобов'язання щодо подачі повторних списків, виплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року, на відповідачів, тому позов є необгрунтованим і задоволенню не підлягає.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати відповідно до статті 139 КАС України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Щавінський В.Р.