Україна
Донецький окружний адміністративний суд
10 березня 2025 року Справа№200/49/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач), в якому просить:
визнати протиправними та скасувати рішення відповідача від 25.11.2024 № 23541 «Про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 », яким йому відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки що видана Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Львівський, Івано-Франківській, Закарпатській областях, №31/28-2358 від 14.11.2024 про розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року, згідно постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських НП»;
зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії за вислугу років з 01.12.2019 на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівський, Івано-Франківській, Закарпатській областях №31/28-2358 від 14.11.2024 про розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року, згідно постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських НП», наказу МВС України №260 від 06.04.2016, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, в розмірах вказаних у довідці Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівський, Івано-Франківській, Закарпатській областях, №31/28-2358, від 14.11.2024 та виплатити різницю недоотриманої пенсії з 01.12.2019 з урахуванням фактично виплачених коштів.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що 25.11.2024 відповідачем було прийнято рішення № 23541, яким позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (далі - РСЦ ГСЦ МВС) від 14.11.2024 № 31/28-2358 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року для перерахунку пенсії.
Із зазначеним рішенням відповідача позивач не погоджується та вважає, що він має право на перерахунок пенсії за вислугу років з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки РСЦ ГСЦ МВС № 31/28-2358 від 14.11.2024 про розмір його грошового забезпечення за листопад 2019 року, до складу якої включені додаткові види грошового забезпечення.
Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд повністю відмовити у задоволенні позову.
Обґрунтовуючи свої заперечення, відповідач зазначає, що у спірних правовідносинах діяв у межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законом.
Так, у відзиві на позов відповідач вказує, що на виконання вимог постанов КМУ від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
При цьому, як зазначається у відзиві, після визнання протиправними та нечинними в судовому порядку окремих норм постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 зміни до відповідних нормативно-правових актів стосовно перерахунку пенсій не вносилися, а тому підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.
Серед іншого, відповідач у відзиві на позовну заяву вказує, що Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, визначено перелік необхідних документів, які подаються заявником до органу, що призначає пенсію. При цьому даний перелік не містить заяви про перерахунок, у разі зміни відповідних сум грошового забезпечення.
Також відповідач зауважує на тому, що у даному випадку, в разі задоволення позову, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено позивачу не більш як за 12 місяців, що прямо передбачено положеннями ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Ухвалою суду від 10.01.2025 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
У ч.5 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів та прийняти дане рішення у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 . Позивач у даній справі перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. Позивачу була призначена пенсія за вислугу років на підставі норм Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
14.11.2024 РСЦ ГСЦ МВС видано довідку № 31/28-2358 про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року для перерахунку пенсії.
Згідно з вищевказаною довідкою, відповідно до постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова КМУ № 988) станом на 01.11.2019 розмір грошового забезпечення позивача у цій справі за прирівняною посадою поліцейського - старший інспектор (управління (відділ, відділення) поліції), становив: посадовий оклад - 2500,00 грн; оклад за спеціальним званням (капітан поліції) - 1800,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням 40%) - 1720,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби 44,91%) - 2703,58 грн; премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення 62,58%) - 5459,22 грн; усього - 14182,80 грн.
Вказана довідка оформлена з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 (дане рішення суду набрало чинності 19.11.2019), а також постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19.
Листом РСЦ ГСЦ МВС від 14.11.2024 № 31/28/37/574-аз/05-2024-2055-2024 спірна довідка була надіслана на адресу відповідача.
Одночасно даним листом РСЦ ГСЦ МВС надіслала копію довідки від 14.11.2024 № 31/28-2358 на адресу представника позивача.
В подальшому позивач, через уповноваженого представника, звернувся до відповідача із запитом від 25.11.2024 стосовно проведення перерахунку пенсії на підставі довідки РСЦ ГСЦ МВС від 14.11.2024 № 31/28-2358.
Листом від 11.12.2024 № 0500-0202-8/119135 відповідач, у відповідь на вказаний запит, повідомив про прийняття рішення щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку пенсії, додавши до цього листа копію оскаржуваного рішення.
У рішенні відповідач, зокрема, послався на те, що на теперішній час повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до постанов Кабінету Міністрів України, від Пенсійного фонду України не надходило.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (п.6 ч.1 ст.92 Конституції України).
Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян України з числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначаються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб№ від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі Закону № 2262-ХІІ).
29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким доповнено ст.63 Закону № 2262-ХІІ частиною третьою.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у встановлених законодавством для поліцейських розмірах.
11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
У п.1 Постанови КМУ № 988 визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
На виконання вимог ст.94 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 і Постанови КМУ № 988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 було затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Порядком № 260 встановлені такі додаткові види грошового забезпечення: - надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п.4); - надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п.5); - надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п.6); - надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п.7); - надбавка за почесне звання "заслужений" (п.8); - доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п.9); - доплата за вчене звання (п.10); - доплата за службу в нічний час (п.11).
На підставі ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ № 103).
Відповідно до п.3 Постанови КМУ № 103 встановлено:
"Перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року".
Одночасно, пунктом 5 Постанови КМУ № 103 визначено:
"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку № 45 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45" (далі - Порядок № 45).
Пунктом 6 Постанови КМУ № 103 були внесені зміни до Порядку № 45.
Згідно з п.1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року згідно з Постановою КМУ № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Постановою КМУ № 103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
За змістом вищевказаної довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою КМУ № 988, премія.
Відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, яке було залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, та постанови Верховного Суду від 12.11.2019 у цій справі визнано протиправними та нечинними п.1 та 2 Постанови КМУ № 103 (що стосуються пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року, крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також зміни до п.5 і додатку 2 Порядку № 45.
Порядок № 45 (додаток 2) містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ № 103 було викладено в новій редакції. Вказаною довідкою не передбачено такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Водночас, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених вище змін.
Після скасування 05.03.2019 змін до п. 5 Порядку № 45 і додатку 2 Порядку № 45 залишався чинним п.3 Постанови КМУ № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ № 988, а також п.6 Постанови КМУ № 103, яким внесені зміни до Порядку № 45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Згідно з рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у адміністративній справі № 826/12704/18, яке було залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним і скасовано п.3 Постанови КМУ № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Отже, з 19.11.2019, тобто з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18, п.3 Постанови КМУ № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б далі обмежували склад і розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення і перерахунку пенсії, відсутні.
Враховуючи наведене, починаючи з 19.11.2019 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 988 та ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ.
Судом враховується правовий висновок, викладений Верховним Судом у постанові від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18, де, серед іншого, зазначено, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян", яка набрала чинності 01.01.2020, були виключені п.1-3 Постанови КМУ № 103.
Інші положення Порядку № 45, зокрема й ті, які визначають алгоритм дій, пов'язаних з перерахунком пенсії, після втрати чинності 05.03.2019 п.1 та 2 Постанови КМУ № 103 та внесення змін до п.5 і додатку 2 Порядку № 45, а також після втрати чинності 19.11.2019 п.3 Постанови КМУ № 103, фактично не змінилися.
Так, відповідно до положень п.2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з п.3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) МВС.
Разом з тим, відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано в цілому п.6 Постанови КМУ № 103, яким вносилися зміни до Порядку № 45 (зокрема, до п.1, 2, 3, 5 та додатку 2), а також доповнено цей Порядок додатком 3.
Перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій до прийняття Постанови КМУ № 103 так само проводився у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
При цьому чинним законодавством передбачалося, що на підставі рішення Кабінету Міністрів України державні органи (у тому числі МВС) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів головним управління Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а ті складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Оскільки на теперішній час Кабінет Міністрів України не приймав інших рішень про зміну розміру грошового забезпечення для пенсіонерів органів внутрішніх справ, то відсутні підстави керуватися алгоритмом інформування, визначеним Порядком № 45, який передував видачі довідок для перерахунку пенсії.
Подальше скасування у судовому порядку окремих положень Постанови КМУ № 103, що було спрямоване на захист прав відповідної категорії громадян на належний розмір пенсії, дає право на перерахунок пенсій з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії на підставі довідок уповноважених органів.
Наразі чинним є п.5 Постанови КМУ № 103, за яким перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до п. 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Але цей пункт лише визначає, що перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що подаються Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України, тобто визначає певні документи, які можуть слугувати підставою для перерахунку пенсій, та взаємозв'язок органів влади - Міністерства внутрішніх справ та органів Пенсійного фонду України в рамках здійснення зазначених функцій.
Питання стосовно подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій згідно з Законом № 2262-ХІІ регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами та доповненнями), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п.23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в установленому ст.63 Закону № 2262-ХІІ порядку. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
У п.24 Порядку № 3-1 визначено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій за ст.63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання цих списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Правові висновки аналогічного змісту містяться, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13, а також у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Судом установлено, що РСЦ ГСЦ МВС було надіслано на адресу відповідача оновлену довідку від 14.11.2024 за № 31/28-2358 про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року для перерахунку пенсії.
Суд зазначає, що з моменту одержання спірної довідки у відповідача виник обов'язок провести перерахунок пенсії позивача.
Відповідно до п.4 Порядку № 45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, які передбачені ч.2 та 3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно з ч.2, 3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, відповідач, одержавши оновлену довідку РСЦ ГСЦ МВС № 31/28-2358 від 14.11.2024, повинен був здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 (тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Суд зауважує, що відповідно до вимог ст.63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, а також особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей провадиться як за документами, що є у пенсійній справі, так і за додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. При цьому, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення його пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Враховуючи зміст наведеної норми Закону № 2262-ХІІ, судом не приймаються до уваги викладені у відзиві доводи відповідача стосовно відсутності у переліку заяв та документів, які визначені Порядком № 3-1 (що є підзаконним актом), заяви про перерахунок пенсії, у разі зміни відповідних сум грошового забезпечення.
Крім того, суд зазначає, що у спірних правовідносинах перерахунок пенсії позивача є пов'язаним із введенням (а фактично - відновленням) нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі надбавок, доплат, підвищень) та премій, який згідно з положеннями ч.3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ провадиться з дати виникнення права на цей перерахунок без обмеження строком у разі, якщо даний перерахунок не проведений з вини, зокрема, органів Пенсійного фонду України.
Як вже було вказано вище, відповідач був зобов'язаний провести перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 після одержання оновленої довідки РСЦ ГСЦ МВС № 31/28-2358 від 14.11.2024, однак відмовив у проведенні такого перерахунку.
Приймаючи до уваги наведене, судом відхиляються наведені у відзиві на позов доводи відповідача, із посиланням на ч.2 ст.51 Закону № 2262-ХІІ, стосовно обмеження виплати різниці в пенсії за минулий час не більш як за 12 місяців, оскільки в даному випадку застосуванню підлягають положення ч.3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ, які не містять жодних обмежень щодо строків або періодів перерахунку чи виплати пенсії.
З урахуванням встановлених фактичних обставин та норм права, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про те, що рішення №23541 від 25.11.2024, яким позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки РСЦ ГСЦ МВС № 31/28-2358 від 14.11.2024 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, є протиправним та підлягає скасуванню.
Таким чином, заявлені позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,97 грн.
Судовий збір сплачено позивачем із застосуванням коефіцієнта для пониження розміру ставки судового збору за подання цього позову згідно з ч.3 ст.4 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір".
Суд зауважує, що при звернення до суду з даним позовом підлягав сплаті судовий збір (з урахуванням коефіцієнта) у розмірі 968,96 грн.
Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, які були заявлені позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою (постанова Верховного Суду від 06.10.2020 року у справі № 826/11984/16).
Судом були задоволені пов'язані між собою немайнові позовні вимоги про визнання протиправним і скасування рішення та про зобов'язання вчинити певні дії, у зв'язку з чим за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягають присудженню понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 968,96 грн.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 133, 139, 242, 244-250, 258, 262, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м.Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 23541 від 25.11.2024 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , яким йому відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки від 14.11.2024 № 31/28-2358, що видана Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Львівський, Івано-Франківській, Закарпатській областях, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівський, Івано-Франківській, Закарпатській областях від 14.11.2024 № 31/28-2358 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", наказу МВС України № 260 від 06.04.2016, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення у розмірах, вказаних у довідці Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівський, Івано-Франківській, Закарпатській областях від 14.11.2024 № 31/28-2358, і виплатити різницю недоотриманої пенсії з 01.12.2019, з урахуванням фактично виплачених коштів.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
Повне судове рішення складене 10.03.2025.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Шинкарьова