Рішення від 10.03.2025 по справі 200/652/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2025 року Справа№200/652/23

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

15 лютого 2023 року через систему "Електронний суд" до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність (дії) відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 грн., у зв'язку з безпосередньою участю та у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 01.10.2022 по 08.01.2023 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу збільшену додаткову грошову винагороду, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю та у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 01.10.2022 по 08.01.2023 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №165 гриф., його було направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ). З 01.10.2022 по 08.01.2023 він виконував бойові завдання на кордоні з Республікою Білорусь на підставі бойових наказів (розпоряджень), які видавались начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 , і тому набув право на отримання збільшеної додаткової винагороди до 100000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану». Позивач вважає, що відповідач протиправно не нараховував та не виплачував підвищену додаткову грошову винагороду у розмірі 100000,00 гривень, оскільки накази Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізації вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» та від 09.12.2022 №628-АГ, не є актами у розумінні Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», а тому на підставі вказаних наказів позивач не може бути позбавлений підвищеної додаткової винагороди, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.04.2023 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовлено.

Постановою Верховного Суду від 21.10.2024 задоволено частково касаційну скаргу ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Мандрик Владислав Володимирович. Рішення суду від 28.04.2023 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 02.08.2023 скасовано, а справу № 200/652/23 направлено на новий розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.11.2024 зазначену справу передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьовій І.В.

Ухвалою від 12.11.2024 адміністративну справу №200/652/23 прийнято до провадження судді. Розгляд адміністративної справи визначено здійснювати одноособово суддею в порядку спрощеного позовного провадження.

Судом встановлено, що позивач пред'явив вимоги до Військової частини НОМЕР_1 з приводу не нарахування та невиплати збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 грн. Разом з тим, з матеріалів наявних у справі судом встановлено, що у спірні періоди позивач проходив службу (перебував у відрядженні) у Військовій частині НОМЕР_2 (відрядження). Теж саме стверджує відповідач - Військової частини НОМЕР_1 у своєму відзиві, а саме зазначає, що позивач у спірний період із жовтня 2022 року до січня 2023 року перебував у службовому відрядженні і виконував обов'язки на ділянці ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_2 ).

Ухвалою суду від 10.01.2025 залучено до участі у справі в якості другого відповідача Військову частину НОМЕР_2 . Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військову частину НОМЕР_2 ) надати до Донецького окружного адміністративного суду певні докази.

10.12.2024 на адресу суду від Військової частини НОМЕР_1 надійшла заява на виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 18.10.2024, у якій відповідач зазначив, що:

- копії рапортів (витягів з них) про виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 100000 грн, із зазначенням підстав для його складання, в тому числі, з інформацією, чи є в них посилання на конкретний(і) підпункт(и) Наказу № 392-АГ (№ 628-АГ) - надаємо наявні у військової частини НОМЕР_1 витяги з копій рапортів;

- копії (витяги) бойових розпоряджень, наказів, журналів бойових дій, інших документів, на які є посилання в рапортах, які підтверджують право на отримання ОСОБА_1 додаткової винагороди до 100 000 грн. - надаємо наявні витяги з копій;

- чи подавались рапорти на отримання ОСОБА_1 додаткової винагороди до 100 000 грн за періоди проходження служби з 01.10.2022 по 08.01.2023, якщо так, які заходи були вжиті щодо них, з наданням копій таких рапортів (витягів з них) з інформацією, аналогічною, що викладено вище - військовій частині НОМЕР_1 відомо лише про вище зазначені;

- інформацію про те, чи наявні будь-які документи, визначені п.4 Наказу № 392-АГ, які б підтверджували право ОСОБА_1 на отримання додаткової винагороди до 100 000 грн, якщо так, то відповідно до якого з підпунктів Наказу № 392-АГ (№ 628-АГ) - надаємо витяг з довідки;

- докази стосовно участі ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 01.10.2022 по 08.01.2023 - лише надані витяги;

- докази перебування ОСОБА_1 безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів з 01.10.2022 по 08.01.2023 - військова частина НОМЕР_1 не є розпорядником такої інформації, оскільки позивач перебував в підпорядкуванні НОМЕР_3 прикордонного загону (військової частини НОМЕР_2 );

- відомості стосовно виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди відповідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168 за спірний період - надаємо архівні відомості;

- довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) ОСОБА_1 за період з 01.10.2022 по 08.01.2023 (помісячно із зазначенням складових)- надаємо архівні відомості;

- табель обліку робочого часу щодо ОСОБА_1 за період з 01.10.2022 по 08.01.2023 (або відповідну довідку) - ведення таких довідок не передбачено у зв'язку з чим у військової частини НОМЕР_1 відсутня можливість їх надати.

Також, 09.12.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву зі змісту якого військова частина НОМЕР_1 просила відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування своєї позиції вказала, що позивач у спірний період із жовтня 2022 року до січня 2023 року перебував у службовому відрядженні і виконував обов'язки на ділянці ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_2 ).

Вказує, що підставою для здійснення нарахування та виплати додаткової грошової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», є довідка встановленої форми визначена наказами Адміністрації Державної прикордонної служби від 30.07.2022 №392-АГ/ від 09.12.2022 №628- АГ. Така довідка передбачена п.2 наказу 392-АГ оформлена на всіх відряджених військовослужбовців підрозділу, така довідка згідно додатку 2 до 5 числа у поточному місяці за попередній направляється начальнику прикордонного загону в якому ці військовослужбовці проходять службу для нарахування і виплати коштів (а не надається відрядженим військовослужбовцям наручно).

У довідці у графі «Підстава:» зазначено лише бойовий наказ Адміністрації державної прикордонної служби України №165 (гриф) від 16.09.2022 на підставі якого позивача у складі підрозділу було направлено до НОМЕР_3 прикордонного загону у відрядження для виконання бойових завдань (факт відрядження не є тотожним факту прийняті участі у бойових діях), при цьому, документи які саме і підтверджують безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях або заходах - журнал бойових дій та рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу у довідці не зазначені (ці обов'язкові для заповнення графи вилучені з довідки НОМЕР_3 прикордонним загоном). Тобто, у довідці відсутнє посилання на документи які підтверджують як безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях або заходах, так і кількість днів такої участі. Крім того, що довідка надана з порушенням вимог її оформлення і не відповідає вимогам наказу 392-АГ, також, дана довідка суперечить офіційній відповіді начальника НОМЕР_3 прикордонного загону (лист від 29.11.2022 №22/4820-22 вих.), в якій зазначено, що НОМЕР_3 прикордонний загін не вбачає підстав надання довідок для виплати підвищеної додаткової винагороди до 100000 грн. підрозділам (військовослужбовцям) НОМЕР_4 прикордонного загону (військової частини НОМЕР_1 ), за час їх перебування у відрядженні на ділянці НОМЕР_3 прикордонного загону.

Щодо нарахування та виплати додаткової винагороди передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 вказує, що на виконання п.2-1 ПКМУ №168 (ПКМУ № 168 доповнено п.2-1 ПКМУ № 793 від 07.07.2022) Адміністрацією Державної прикордонної служби видано наказ від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168».

Обов'язок оформлення документів визначених п.4, п.5, п.11 наказу №392-АГ які являються підставою для нарахування і виплати коштів покладено на начальників органів Держприкордонслужби (командирів військових частин), який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі, що підтверджується довідкою, за формою, наведеною у додатку 1, додатку 2 до наказу №392-АГ.

Зазначає, що у зв'язку з не отриманням довідки до 5 числа (щомісячно) військовою частиною НОМЕР_1 з метою реалізації вимог Постанови №168 та наказу №392-АГ на адресу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 направлявся лист відповідачем від 25.11.2022 №22/2811-22-вих з клопотанням про надання інформації щодо відряджених військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 про їх безпосередню участь у бойових діях або заходах, за встановленою формою (у виді довідок) визначених наказом №392-АГ, для нарахування і виплат підвищеної додаткової винагороди. На адресу військової частини НОМЕР_1 від начальника НОМЕР_3 прикордонного загону надійшов лист від 29.11.2022 «Про надання інформації», в якому зазначено, що НОМЕР_3 прикордонний загін не вбачає підстав надання довідок для виплати підвищеної (до 100000 грн.) додаткової винагороди підрозділам (військовослужбовцям) військової частини НОМЕР_1 , за час їх перебування у відрядженні на ділянці НОМЕР_3 прикордонного загону.

Військова частина НОМЕР_1 зобов'язана здійснити нарахування коштів і видати наказ про виплату підвищеної додаткової винагороди до 100000 гривень за період перебування військовослужбовця у відряджені на підставі підтверджуючих документів такої безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах наданих командиром до якого був відряджені військовослужбовці, а такою підставою для відряджених військовослужбовців являється довідки, за формою що встановлена наказом №392-АГ. Але відносно позивача, командир до якого був відряджений позивач, не надавав підтверджуючих документів безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах за формою встановленою наказом №392-АГ. Крім того, на звернення відповідача щодо необхідності отримання підтверджуючих документів безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах під час його відрядження до НОМЕР_3 прикордонного загону, ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив, що підтверджуючі документи не будуть надані у зв'язку з тим, що відрядженні до НОМЕР_3 прикордонного загону військовослужбовці в/ч НОМЕР_1 не приймали участі у бойових діях і заходах. (лист НОМЕР_3 прикордонного від 29 листопада 2022 року «Про надання інформації»).

13.01.2025 на адресу суду надійшли додаткові пояснення на позовну заяву, у яких Військова частина НОМЕР_2 заперечують щодо задоволення позовних вимог.

Обгрунтовуючи додаткові пояснення Військова частина НОМЕР_2 , зазначила, що позивача у відповідності до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №165 гриф у складі 1 відділу прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_1 ) було направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до бойових розпоряджень начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.09.2022 №276/гриф (скасоване), від 25.09.2022 №1348/гриф (скасоване) та від 25.10.2022 №1697/гриф Позивач у складі НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) приступив до виконання завдань в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Військова частина НОМЕР_2 також зазначила, що копії з журналу бойових дій, книги оперативно-службової діяльності та журналу надходження розпоряджень по підрозділу (документів, які підтверджують виконання бойових завдань позивачем), надати не має можливості, так як їх облік та ведення безпосередньо здійснювалося у НОМЕР_5 прикордонній комендатурі швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) та до управління ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ) не надавалися.

Оскільки дані документи знаходяться у володінні військової частини НОМЕР_1 , то надати інформацію щодо місця перебування Позивача та виду виконуваних бойових завдань (інформацію чи залучався Позивач до безпосередньої участі у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів) у військової частини НОМЕР_2 не має можливості, так як дані документи до військової частини НОМЕР_2 з НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) не надавалися.

Інформацію щодо кількості бойових чергувань позивача у ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ) надати не має можливості, так як облік несення служби здійснювався у НОМЕР_5 прикордонній комендатурі швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону та не є власністю ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_2 ).

Також вказано, що рапорти щодо виплати військовослужбовцям НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ), в тому числі й Позивачу додаткової грошової винагороди у розмірі до 70 000 грн. та у розмірі до 30 000 грн. за січень 2023 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 не надходили.

Повідомляє, що інформація та документи, визначені п.4 Наказу №392-АГ, які б підтверджували право Позивача на отримання додаткової винагороди до 100 000 грн, відповідно до Наказу № 392-АГ (№ 628-АГ) та які зазначені в даних рапортах до військової частини НОМЕР_2 не надходили.

Докази стосовно участі Позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 10.10.2022 по 08.01.2023 на адресу військової частини НОМЕР_2 з НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону стосовно Позивача не надходили. Список, передбачений додатком 2 до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» за листопад 2022 року на адресу НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) не направлялись, так як відповідно до листа Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.04.2022 № 21-1215-2022 «Щодо однакового трактування положень» (володільцем даного листа є Адміністрація Державної прикордонної служби України) визначено, що збільшення додаткової винагороди визначається лише за дні безпосереднього виконання бойових завдань військовослужбовцям ДПСУ з відбиття атак (вогневого ураження, бойового контакту з ворогом), збройного нападу на об'єкти, які охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення (вогневого ураження), у т.ч. перебування безпосередньо цих об'єктів під бомбардуванням, артилерійським, ракетним обстрілом.

Список, передбачений додатком 2 до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.12.2022 № 628-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» за жовтень 2022 року у тому числі з відомостями про солдата ОСОБА_1 на адресу НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) направлено вихідним листом №22/4637-22-Вих від 22.11.2022.

Довідка, передбачена додатком 2 до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.12.2022 № 628-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» за грудень 2022 року у тому числі з відомостями про солдата ОСОБА_1 на адресу НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) направлена вихідним листом №22/64-23-Вих від 03.12.2023.

На виконання ухвали Суду, повідомлено, що надати довідку від 08.01.2023 №3901 про безпосередню участь Позивача у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської та Сумської областей у період з 10.10.2022 по 08.01.2023 у військової частини НОМЕР_2 немає можливості, оскільки вона була видана в одному примірнику та надана нарочно представнику НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ).

Повідомляє, що п.5 Наказу Адміністрації Держприкордонслужби України від 30.07.2022 №392/0/81 - 22 - АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» визначено, що для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у п.4 Наказу 2, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених п.2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені п.4 Наказу 2.

Вказує, що позивач був прикомандирований до військової частини НОМЕР_2 у період з 10.10.2022 по 08.01.2023, начальником військової частини НОМЕР_2 , на виконання Наказу 2, було видано Довідку про безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії від 08.01.2023 №3901. Разом з тим, оскільки підтверджуючі документи до військової частини НОМЕР_2 не були надані, в довідці дана інформація відсутня. Тобто дана довідка інформує про період перебування Позивача в зоні бойових дій та можливість виконання ним бойових завдань згідно пункту 2 Наказу 2.

Довідка від 08.01.2023 №3901 не є довідкою про підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, які складаються з метою визначення права військовослужбовця на отримання додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ №168.

Зі змісту наведеної довідки вбачається, що вона була видана на підставі бойового розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №165 гриф, за яким Позивача було направлено у службове відрядження в оперативне підпорядкування до НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ).

Наведена довідка не містить в собі жодних відомостей щодо наявності бойових наказів (бойових розпоряджень); журналів бойових дій (вахтових журналів), журналів ведення оперативної обстановки; списків особового складу, який залучався для виконання бойових (спеціальних) завдань; бойових донесень; рапортів (донесень) командира підрозділу (групи) про участь позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних завдань) тощо.

Зазначає, що вказана довідка не може бути належним доказом участі Позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів.

Додатково інформує, що райони ведення воєнних (бойових) дій визначається щомісячно наказом Головнокомандувача Збройних Сил України. У період з 01.10.2022 по 31.12.2022 Чернігівська область входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій. З 01.01.2023 відповідно до наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 № 26 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» (володільцем даного бойового розпорядження є Генеральний штаб Збройних Сил України) Чернігівська область виключена з переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.

Враховуючи приписи ч.5 ст.262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

24.06.2022 згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_1 №238-ОС «Про особовий склад» солдата ОСОБА_1 зараховано в розпорядження начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1 ).

Відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №165 гриф. солдата ОСОБА_1 було направлено у службове відрядження в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_3 (Військова частина НОМЕР_2 ).

08.01.2023 командиром військової частини НОМЕР_2 видана довідка №3901, відповідно до якої солдат ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони на території Чернігівської області: з 01.10.2022 по 31.10.2022; з 01.11.2022 по 30.11.2022; з 01.12.2022 по 31.12.2022; з 01.01.2023 по 08.01.2023.

24.01.2023 адвокатом позивача було подано військовій частині НОМЕР_1 заяву про нарахування та виплату додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 солдату ОСОБА_1 на підставі копії довідки №3901, яка була видана 08.01.2023 командиром військової частини НОМЕР_2 .

08.02.2023 начальник НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1 ) листом за №21-908 повідомив адвокату позивача про відсутність підстав для виплати додаткової винагороди, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, оскільки довідка №3901, яка була видана 08.01.2023 командиром військової частини НОМЕР_2 , не відповідає наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізації вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168».

Згідно з архівною відомістю з січня по грудень 2022 року солдату ОСОБА_1 виплачена додаткова винагорода в жовтні - 30000,00 гривень, листопаді - 30000,00 гривень, грудні - 60000,00 гривень.

Згідно розрахункового листа за січень 2023 року вбачається, що позивачу була виплачена додаткова винагорода до 70000,00 грн у сумі 58709,68 грн.

До відзиву відповідачем - військовою частиною НОМЕР_1 було додано:

Відповідь НОМЕР_3 прикордонного загону від 29.11.2022 на запит Військової частини НОМЕР_1 від 25.11.2022 № 22/2811-22-вих «Про надання інформації» підрозділи Держприкордонслужби України, що знаходяться в межах Чернігівської та Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення і тому п.п. 7 п. 2 наказу Адміністрації Держприкордонслужби України від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ не застосовуються.

Також додано витяг з журналу службово-бойових дій приккшр № НОМЕР_5 НОМЕР_4 прикордонного загону, розпочато 12.10.2022 №245 (гриф), сторінка №2-10 розділ 1. Застосування підрозділ приккшр № НОМЕР_5 НОМЕР_4 прикордонного загону в охороні (обороні) державного кордону, або веденні бойових дій (додаток №2) від 01.12.2022, за підписом заступника начальника загону - коменданта приккшр № НОМЕР_5 НОМЕР_4 прикордонного загону підполковника ОСОБА_2 , у якому значиться солдат ОСОБА_1 .

Довідку від 06.12.2024 №08/3261 з якої вбачається, що позивач, відповідно до розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 № (гриф)/25-2075-Е вибув з НОМЕР_6 прикордонного загону на ділянку НОМЕР_3 прикордонного загону та перебував у службовому відрядженні з 12.10.2022 по 09.01.2023. 09.01.2023 військовослужбовець прибув зі службового відрядження до НОМЕР_4 прикордонного загону та 10.01.2023 приступив до виконання службових обов'язків, відповідно до наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону від 10.01.2023 №8-ВВ.

У примітці вказано, що розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №(гриф)/25-2075-Е є обмеженим у доступі та не може бути надано військовою частиною НОМЕР_1 , згідно Закону України «Про державну таємницю» документ надається володільцем інформації у встановленому законодавством порядку.

До листа додано витяг з наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 10.01.2023 №8-ВВ «Про особовий склад (службове переміщення)» відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Указу Президента України від 29.12.2009 №1115/2009 «Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України» (далі - Положення), постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ №1041 від 20.12.2017, №1052 від 27.12.2017, №103 від 21.02.2018), «Інструкції про службові відрядження військовослужбовців Державної прикордонної служби України в межах України та за кордон», затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2012 №582 вказано, що прибув зі службового відрядження солдат ОСОБА_1 , патрульний (за рахунок посади інспектора прикордонної служби 1 категорії - розвідника групи розвідки відділення управління мінометної застави прикордонної комендатури швидкого реагування №1), з ділянки ) НОМЕР_7 прикордонного загону, 09.01.2025. Приступити до виконання службових обов'язків 10.01.2023. Підстава: розпорядження АДПСУ від 16.09.2022 № гриф/25-2075-гриф.

Також надано супровідний лист ІНФОРМАЦІЯ_1 , яких адресовано начальнику НОМЕР_4 прикордонного загону «про надання інформації» від 02.12.2022 у якому вказано, що відповідно до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», направляє копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_4 прикордонного загону. Разом з тим, інформує, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог п.2 п.п.1-8 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» відсутня. Інформацію направляю для прийняття рішення в межах компетенції.

Крім того, додано рапорт першому заступнику начальника загону коменданту прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 , у якому вказано, що у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та п.п.7, 8 п.2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», прошу Вашого клопотання перед вищим командуванням щодо виплати додаткової винагороди, у розмірі до 70 000 гривень, за безпосередню участь військовослужбовців НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за період з 01.11.2022 по 30.11.2022, зокрема: №229 солдат ОСОБА_1 01.11.2022-30.11.2022 (30 днів). У додатках посилання на витяг з журналу бойових дій №245 від 21.10.2022.

До додаткових пояснень представник відповідача - військовою частиною НОМЕР_2 додано:

Супровідний лист ІНФОРМАЦІЯ_1 , яких адресовано начальнику НОМЕР_4 прикордонного загону «про надання інформації» від 03.01.2023 у якому вказано, що відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» направлено довідку про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 , які брали участь у бойових діях або заходах за грудень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_2 .

У додаток до листа було додано довідку про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 , які брали участь у бойових діях або заходах за грудень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_2 , на 51 арк.;

Супровідний лист ІНФОРМАЦІЯ_1 , яких адресовано начальнику НОМЕР_4 прикордонного загону «про надання інформації» від 26.12.2022 у якому вказано, що відповідно до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», направлено копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_4 прикордонного загону.

У додаток до листа було додано:

1. Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 від 22.12.2022 № 2189, на 18 арк.

2. Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 від 21.12.2022 № 2173, на 10 арк.

3. Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 від 22.12.2022 № 2193, на 30 арк.

Супровідний лист ІНФОРМАЦІЯ_1 , яких адресовано начальнику НОМЕР_4 прикордонного загону «про надання інформації» від 02.12.2022 у якому вказано, що відповідно до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», направлено копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_4 прикордонного загону. Разом з тим, інформує, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог п.2 п.п.1-8 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» відсутня. Інформацію направлено для прийняття рішення в межах компетенції.

У додаток до листа було додано:

1. Копія рапорту першого заступника коменданта - начальника штабу прикордонної комендатури швидкого реагування №1 НОМЕР_4 прикордонного загону від 01.12.2022 № 1886, на 3 арк.

2. Копія рапорту першого заступника коменданта - начальника штабу прикордонної комендатури швидкого реагування №1 НОМЕР_4 прикордонного загону від 01.12.2022 № 1887, на 1 арк.

3. Копія рапорту заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_8 прикордонного загону від 01.12.2022 № 1888, на 39 арк.

4. Копія рапорту заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_8 прикордонного загону від 01.12.2022 № 1890, на 20 арк.

5. Копія рапорту заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_5 НОМЕР_4 прикордонного загону від 01.12.2022 № 1891, на 2 арк.

Супровідний лист ІНФОРМАЦІЯ_1 , яких адресовано начальнику НОМЕР_4 прикордонного загону «про надання інформації» від 08.11.2022 у якому вказано, що відповідно до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», направлено рапорти щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_4 прикордонного загону. Разом з тим, підтверджуюча інформація відповідно до вимог п.2 п.п.1-8 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» відсутня. Інформацію направлено для вжиття заходів в межах компетенції.

У додаток до листа було додано:

1. Копія рапорту заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування № 1 НОМЕР_4 прикордонного загону від 01.11.2022 № 1464, на 25 арк.

2. Копія рапорту першого заступника коменданта - начальника штабу прикордонної комендатури швидкого реагування № 1 НОМЕР_4 прикордонного загону від 01.11.2022 № 1462, на 2 арк.

Супровідний лист ІНФОРМАЦІЯ_1 , яких адресовано начальнику НОМЕР_4 прикордонного загону «про надання інформації» від 03.11.2022 у якому вказано, що відповідно до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» направлено копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Додатки:

1. Копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури ІНФОРМАЦІЯ_5 від 01.11.2022 № 1481, на 10 арк.

2. Копія рапорту заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування № 1 НОМЕР_4 прикордонного загону від 01.11.2022 № 1461, на 12 арк.

3. Копія рапорту першого заступника коменданта - начальника штабу прикордонної комендатури швидкого реагування № 1 НОМЕР_4 прикордонного загону від 01.11.2022 № 1460, на 1 арк.

Супровідний лист ІНФОРМАЦІЯ_1 , яких адресовано начальнику НОМЕР_4 прикордонного загону «про надання інформації» від 22.11.2022 у якому вказано, що відповідно до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», направлено копію рапорту щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_4 прикордонного загону. Разом з тим, підтверджуюча інформація відповідно до вимог п.2 п.п.1-8 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» відсутня. Інформацію направлено для вжиття заходів в межах компетенції.

Додатки: копія рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 від 18.11.2022 № 1710, на 14 арк.

Також додано витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону підполковника ОСОБА_2 від 01.11.2022 №1461 вбачається, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.09.2022 №508-АГ «Про внесення змін до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ» та з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану, клопочу про виплату додаткової винагороди у розмірі до 30 000,00 грн., пропорційно із розрахунку на місяць наступним військовослужбовцям НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону, за жовтень місяць 2022 року, солдат ОСОБА_1 період безпосередньої участі з 01.10.2022 по 31.10.2022 - 31 день.;

Витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону підполковника ОСОБА_2 від 01.11.2022 №1464 вбачається, що у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», та п.п.7,8 п.2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», просить клопотання перед вищим командуванням щодо виплати додаткової винагороди у розмірі до 70 000,00 грн., за безпосередню участь військовослужбовців прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_5 НОМЕР_4 прикордонного загону у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за період з 12.10.2022 по 31.10.2022, а саме солдату ОСОБА_1 період безпосередньої участі з 12.10.2022 по 31.10.2022 - 20 день.;

Витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону підполковника ОСОБА_2 від 01.12.2022 №1890 вбачається, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.09.2022 №508-АГ «Про внесення змін до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ» та з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану, клопоче про виплату додаткової винагороди у розмірі до 30 000,00 грн., пропорційно із розрахунку на місяць наступним військовослужбовцям НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону, за листопад місяць 2022 року, а саме солдату ОСОБА_1 період безпосередньої участі з 01.11.2022 по 30.11.2022 - 30 день.;

Витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону підполковника ОСОБА_2 від 01.12.2022 №1888 вбачається, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.09.2022 №508-АГ «Про внесення змін до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ» та з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану, клопоче про виплату додаткової винагороди у розмірі до 70 000,00 грн., пропорційно із розрахунку на місяць наступним військовослужбовцям НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону, за листопад місяць 2022 року, а саме солдату ОСОБА_1 період безпосередньої участі з 01.11.2022 по 30.11.2022 - 30 день.;

Витяг з рапорту заступника начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону підполковника ОСОБА_2 від 22.12.2022 №2188 вбачається, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.12.2022 № 628/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» та з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану, клопоче про виплату додаткової винагороди у розмірі до 30 000,00 грн., пропорційно із розрахунку на місяць наступним військовослужбовцям НОМЕР_9 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону, за грудень місяць 2022 року, а саме солдату ОСОБА_1 період безпосередньої участі з 01.12.2022 по 31.12.2022 - 31 день.

Також додано витяги зі Списку військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 , які брали участь у бойових діях або заходах за жовтень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_2 з яких вбачається, що позивач зокрема приймав безпосередню участь з 12.10.2022 по 31.10.2022 (підстава: БР коменданта приккшр НОМЕР_10 ПРИКЗ від 11.10.2022 № 637/гриф, ЖБД від 21.10.2022 № 245, ст.1-10 БР коменданта приккшр НОМЕР_10 ПРИКЗ від 26.10.2022 № 693/гриф); з 01.12.2022 по 21.12.2022 та з 27.12.2022 по 31.12.2022 (підстава: БР коменданта приккшр НОМЕР_10 ПРИКЗ від 11.10.2022 № 637/гриф, ЖБД від 21.10.2022 № 245, ст.1-10 БР коменданта приккшр НОМЕР_10 ПРИКЗ від 26.10.2022 № 693/гриф).

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.5 ст.17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у ЗСУ та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

За змістом ч. 1 ст. 6, ч. 1 ст. 14 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" від 03.04.2003 № 661-IV (далі - Закон № 661-IV) Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.

Згідно зі ст. 16 Закону № 661-IV умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII), дія якого в силу приписів п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 2011-XII поширюється в тому числі на військовослужбовців правоохоронних органів спеціального призначення, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

У ч.2 ст. 9 Закону № 2011-XII установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з абз. 1 та 2 ч. 4 ст. 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні постановлено ввести воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Строк дії воєнного стану в Україні був продовжений з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб згідно з Указом Президента від 14.03.2022 № 133/2022, надалі іншими Указами цей строк продовжений до сьогоднішнього дня.

Одночасно із введенням воєнного стану, з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до ч.2 ст.102, п.1, 17, 20 ч.1 ст.106 Конституції України, Указом Президента України № 69/2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Цим же Указом надано доручення Кабінету Міністрів України забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та від 24.02.2022 № 69 "Про загальну мобілізацію" Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова № 168).

У п.1 Постанови № 168 визначено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 № 793 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168" (далі - Постанова № 793) до Постанови № 168 були внесені зміни, відповідно до яких: у пункті 1 в абзаці першому слова і цифри "додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно" замінено словами і цифрами "додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць"; доповнено постанову пунктом 2-1 такого змісту: "2-1. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів".

У решті зміст пункту 1 Постанови № 168 в частині, що стосується виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби, на час виникнення спірних правовідносин (в частині позовних вимог з 01.10.2022 по 31.12.2022) не змінювався.

03.07.2022 Адміністрацією Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужби), з посиланням на п.21 Постанови № 168, було видано наказ № 392-/0/81-22-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168", який уведено в дію з 01.08.2022.

У п.2 цього наказу визначено вичерпний перелік бойових дій і заходів, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168, виконання яких у відповідні дні давало військовослужбовцю право на збільшення додаткової винагороди до 100 000 грн. пропорційно часу участі у розрахунку на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі, а саме:

1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;

2) бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;

3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;

5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;

6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження;

7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави;

8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.

У п. 4 Наказу № 392-/0/81-22-АГ встановлено, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених п.2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:

1) бойового наказу (бойового розпорядження);

2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад;

3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Згідно з п.5 Наказу № 392-/0/81-22-АГ визначено, що для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у п.4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених п.2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі (абзац перший пункту 5 наказу).

Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених п.2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця (абзац другий пункту 5 наказу).

У довідках, передбачених цих пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені п.4 цього наказу (абзац третій пункту 5 наказу).

Відповідно до п.10 Наказу №392-/0/81-22-АГ облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах, передбачених п.2 цього наказу, та підготовку проєкту наказу про виплату додаткової винагороди, передбаченої п.1 цього наказу, в органах Держприкордонслужби покладено на штаб органу, а у випадку відсутності штабу - на підрозділ (посадову особу), який веде облік бойових дій.

Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу.

Відповідно до п.11 Наказу № 392-/0/81-22-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України (абзац перший пункту 11 наказу).

Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених п.2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупування військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу (абз.2 п.11 наказу).

Згідно п.12 Наказу № 392-/0/81-22-АГ виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).

До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених п.4-6 цього наказу.

З 01.12.2022 був уведений в дію наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168».

Цей наказ дещо змінив перелік бойових дій і заходів, передбачених п.1 постанови Кабінету Міністрів України № 168, проте залишився незмінним перелік документів для підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців, у тому числі відряджених, у таких бойових діях або заходах.

Так, згідно п.3 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ документами, що підтверджують безпосередньою участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:

1) бойовий наказ (бойове розпорядження);

2) журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал), журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них;

3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.

З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що встановлена постановою Кабінету Міністрів України № 168 додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень на місяць є складовою грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України, що виплачується їм на період дії воєнного стану та підлягає збільшенню до 100000 гривень, в розрахунку на місяць пропорційно часу їх безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах їх ведення (здійснення) у період здійснення зазначених заходів.

Спірні правовідносини, які склались у цій справі, виникли у зв'язку з невиплатою збільшеної до 100 000,00 грн. додаткової винагороди військовослужбовцю, який проходить службу у Військовій частині НОМЕР_1 , та якого відрядили до Військової частини НОМЕР_2 для забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, передбачену пунктом 1 Постанови № 168.

Питання матеріального та морального стимулювання військовослужбовців під час дії воєнного стану врегульовано Постановою № 168, якою на період дії воєнного стану запроваджено виплату додаткової винагороди військовослужбовцям.

При цьому, виплата відрядженому військовослужбовцю додаткової винагороди в розмірі до 100 000 гривень на місяць, передбаченої Постановою № 168, здійснюється за місцем перебування військовослужбовця на грошовому забезпеченні (за місцем штатної служби військовослужбовця) за умови документального підтвердження військовою частиною (установою), до якої відряджений військовослужбовець, безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або заходах та повідомлення нею про це у встановленому порядку військової частини (установи) за місцем штатної служби військовослужбовця.

Верховний Суд у постанові від 22.11.2023 у справі № 520/690/23 констатував, що текстуальний виклад п.1 Постанови № 168 має широкий зміст, що за певних умов могло б спричиняти неоднакове її розуміння та застосування, наслідком чого може бути необґрунтована невиплата військовослужбовцю додаткової винагороди або, навпаки, виплата за відсутності для цього підстав.

У справі, що розглядається, спірним є питання застосування п.1 Постанови № 168 у зіставленні з іншими підзаконними актами, які стосуються виплати винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби, в аспекті порядку (умов, підстав) виплати додаткової винагороди під час дії воєнного стану.

Під іншими підзаконними актами в контексті обставин цієї справи маємо на увазі наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ, який виданий для реалізації приписів п.2-1 Постанови № 168 і був покликаний регламентувати порядок та умови виплати додаткової винагороди, яка встановлена цією Постановою (пункт 1), зокрема у збільшеному розмірі до 100000,00 грн. і обумовлена участю військовослужбовця у бойових діях або здійсненням заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Щодо застосовності наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392-/0/81-22-АГ до правовідносин, пов'язаних з виплатою додаткової винагороди, встановленої Постановою № 168, то позиція Верховного Суду з цього приводу, яка висловлена у постанові від 21.12.2023 у справі № 200/193/23, зводиться до того, що документування (фіксація) у спірний період органами Держприкордонслужби безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях і заходах та фактична виплата їм додаткової винагороди до 100 000,00 гривень відповідно до приписів наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392-/0/81-22-АГ унеможливлює застосування іншого механізму реалізації постанови Кабінету Міністрів України № 168 до правовідносин, що вже відбулися.

За відсутності цього відомчого нормативно-правового акту не здійснювався би облік особового складу, який мав право на збільшену додаткову винагороду, що призвело б до невиплати цієї частини грошового забезпечення військовослужбовцям.

Таким чином, Верховний Суд дійшов висновку про те, що застосуванню для визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої Постановою № 168, у спірний період підлягає наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392-/0/81-22-АГ. Протилежний висновок поставив би питання необхідності повернення вже виплачених на підставі цих наказів сум додаткової винагороди.

Зазначеної позиції (підходу) щодо застосовності наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ до правовідносин, які, подібно до спірних, виникли у зв'язку з (не)виплатою військовослужбовцям Держприкордонслужби додаткової винагороди, передбаченої п.1 Постанови № 168, у період вересень-грудень 2022 року Верховний Суд дотримувався також під час розгляду інших справ такої самої категорії, як ця.

Так, у постанові від 26.06.2024 у справі № 200/216/23 Верховний Суд, слідуючи позиції, яка була започаткована у постанові від 21.12.2023 у справі № 200/193/23, звернув увагу на умови (контекст), за яких (якого) Адміністрація Держприкордонслужби видала згадувані накази, а також на мету їх видання.

Висловивши свої міркування з цього приводу, касаційний суд у постанові від 26.06.2024 у справі № 200/216/23 підсумував, що в наказах Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ, від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ виписані ті умови і порядок, які покликані були сприяти практичній реалізації приписів п.1 Постанови № 168, аби, з одного боку, ті військовослужбовці, які залучені до виконання бойових завдань / заходів, отримали додаткову винагороду, що теж є однією з умов бойової і мобілізаційної готовності Держприкордонслужби, а з іншого - забезпечити ефективне і цільове використання бюджетних коштів.

З цієї позиції, за текстом постанови Верховного Суду від 26.06.2024 у справі № 200/216/23, видання зазначених наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ, від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ не можна вважати (сприймати) як вияв свавілля чи як неправомірний спосіб обмежити (позбавити) отримання додаткової винагороди, передбаченої п.1 Постанови № 168. Знову таки, накази, про які йде мова, видані для того, щоб реалізувати приписи п.1 Постанови № 168, адже виплата додаткової винагороди в розмірі до 100 000,00 грн. передбачена за участь у бойових діях або здійсненні заходів, які, аби військовослужбовець був належно і заслужено винагороджений, повинні мати документальне оформлення. Відповідно приписи, які містять згадувані накази Адміністрації Держприкордонслужби, проєктовані передовсім на органи (військові частини) і їхніх посадових осіб, на яких покладається таким чином обов'язок вести облік військовослужбовців, документувати факти їхньої залученості до бойових дій та/або заходів, за які встановлена додаткова винагорода у розмірі до 100 000,00 грн. а також надсилати ці документи за належністю з метою виплати військовослужбовцям заслуженої винагороди.

Інакше кажучи, як зазначено далі у цій постанові касаційного суду, приписи наказів Адміністрації Держприкордонслужби не встановлюють додаткових зобов'язань чи правил поведінки для тих військовослужбовців, які мають (набули) право на додаткову винагороду у розмірі до 100 000,00 грн. передбачену п.1 Постанови № 168, яке [право] виникає у них з настанням відповідних обставин (ситуацій, умов), які, в значенні згадуваних приписів Постанови № 168, є підставою для виплати цієї винагороди. Тому уніфікація розуміння (з містовного наповнення) цих "обставин" не покладає на військовослужбовців - у відносинах, що виникають у зв'язку з виконанням наказів командирів (начальників), надто в умовах воєнного стану - додаткових обов'язків (вимог) як умови для отримання додаткової винагороди. Приписи згадуваних наказів Адміністрації Держприкордонслужби, якщо зважити також на підстави і мету їх видання, виконують радше забезпечувальну роль (функцію) щодо норм, які встановлюють право на додаткову винагороду (у цьому контексті мовиться про пункт 1 Постанови № 168), або, іншими словами, є похідними від останніх.

Наприкінці касаційний суд у постанові від 26.06.2024 у справі № 200/216/23 зазначив, що регламентація умов і порядку виплати додаткової винагороди (про необхідність якої [регламентації] зазначено в п.2-1 Постанови № 168) з боку Адміністрації Держприкордонслужби шляхом видання наказів від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ, від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ, не може інтерпретуватися як спосіб позбавлення чи обмеження права військовослужбовців Держприкордонслужби на отримання додаткової винагороди у розмірі до 100 000,00 грн. З тих самих міркувань касаційний суд, посилаючись на позицію Верховного Суду, яка висловлена у постанові від 21.12.2023 у справі № 200/193/23, вважав правомірним застосування зазначених наказів Адміністрації Держприкордонслужби до правовідносин, які пов'язані з виплатою додаткової винагороди у розмірі до 100 000,00 грн. військовослужбовцям Держприкордонслужби, зокрема у період з 26.09.2022 по 31.12.2022.

З огляду на викладене, у спірний період до правовідносин, які склались у цій справі для визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої постановою № 168, підлягає застосуванню наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392-/0/81-22-АГ, виданий керівником центрального органу - головою Держприкордонслужби України відповідно до вимог абз. 2 ч. 4 ст. 9 Закону № 2011-XII.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 21.11.2024 по справі № 120/8916/23.

Суд, дослідивши пояснення відповідачів та співставивши їх із відповідними положеннями Наказів № 392-/0/81-22-АГ та № 628/0/81-22-АГ вважає, що обов'язок із документування участі військовослужбовців у діях та заходах, передбачених п. 2 Наказу № 392-/0/81-22-АГ та п. 2 Наказу № 628/0/81-22-АГ покладений на Військову частину НОМЕР_2 .

Натомість, Військова частина НОМЕР_2 стверджує, що відповідальним за облік та документування участі військовослужбовців у відповідних діях та заходах є НОМЕР_5 прикордонній комендатура швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону, зокрема, журнал бойових дій, книги оперативно-службової діяльності та журнал надходження розпоряджень по підрозділу (документи, які підтверджують виконання бойових завдань позивачем), відсутні у веденні Військової частини НОМЕР_2 , оскільки їх облік та ведення безпосередньо здійснюється у відділі прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону, тому докази стосовно виконання позивачем під час перебування у відрядженні у НОМЕР_3 прикордонному загоні у період з 10.10.2022 по 08.01.2023 завдань, що визначені п. 2 Наказів № 392-/0/81-22-АГ та № 628/0/81-22-АГ на адресу Військової частини НОМЕР_2 з відділу прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону не надходили.

Однак, суд критично оцінює посилання Військової частини НОМЕР_2 на те що відповідальним за документування участі позивача у бойових діях та заходах є відділ прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону, оскільки позивач відряджений до НОМЕР_3 прикордонного загону і саме останній, відповідно вимог наказів № 392-/0/81-22-АГ та № 628/0/81-22-АГ несе обов'язок оформлення документів, які є підставою для нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди, а отже й відповідальність за достовірність та правильність їх оформлення.

Військова частина НОМЕР_1 у відзиві на позовну заяву та Військова частина НОМЕР_2 у своїх поясненнях підтверджують факт складання довідки про безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії.

Військовою частиною НОМЕР_2 не заперечується факт складання довідки про безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії від 08.01.2023 № 3901. А отже, в даному випадку, ця довідка є як опосередкований доказ приймання безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії під час його відрядження до Військової частини НОМЕР_2 .

Суд зазначає, що порушення порядку передання документів, рапортів та іншої документації/інформації між військовими частинами щодо безпосередньої участі військовослужбовця у здійсненні бойових дій по забезпеченню заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, не свідчить про відсутність у нього права на таку винагороду.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постановах від 28.05.2024 по справі № 120/5170/23, від 13.06.2024 по справі № 200/2784/23, від 19.09.2024 по справі 120/7509/23, від 10.10.2024 по справі 120/14641/23, від 10.10.2024 по справі 120/5154/23, від 21.11.2024 по справі № 120/8916/23.

Разом з тим, судом встановлено, що Військовою частиною НОМЕР_2 направлялись рапорти на адресу Військової частини НОМЕР_1 щодо виплати збільшеної додаткової винагороди, які стосуються спірних правовідносин, однак до них не було додано підтверджуючої інформації, як того вимагають положення Наказів № 392-/0/81-22-АГ та № 628/0/81-22-АГ.

Так, аналізуючи зміст наявних у матеріалах справи витягів з рапортів начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону підполковника ОСОБА_2 , судом встановлено, що на виконання вимог п. 4 наказу від 30.07.2022 № 392-/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог Постанови № 168» представлено данні про участь військовослужбовців, зокрема позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій, в якому викладено прохання виплатити додаткову винагороду до 70 тисяч гривень на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_5 НОМЕР_4 прикордонного загону у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій:

витяг від 01.11.2022 № 1464:

в період з 12.10.2022 по 31.10.2022: період безпосередньої участі 12.10.2022 по 31.10.2022, всього 20 дні;

витяг від 01.12.2022 № 1888:

в період з 01.11.2022 по 30.11.2022; період безпосередньої участі 01.11.2022 по 30.11.2022, всього 30 день;

витяг № б/н за грудень 2022 року : період безпосередньої участі з 01.12.2022 - 21.12.2022, з 27.12.2022 - 31.12.2022 всього 25 днів, підстава - БР коменданта приккшр НОМЕР_10 ПРИКЗ від 11.10.2022 № 637/гриф, ЖБД від 21.10.2022 № 245, ст.1-10 БР коменданта приккшр НОМЕР_10 ПРИКЗ від 26.10.2022 № 693/гриф.

Верховний Суд у своїй постановах від 01.08.2024 по справі № 200/3564/23, від 07.11.2024 по справі № 200/525/23, від 05.12.2024 по справі № 200/1347/24 зазначив, що оцінка судом таких рапортів має істотне значення для правильного вирішення цього спору, позаяк згідно з п.4 Наказу № 392-/0/81-22-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах здійснюється на підставі комплексу інформації, наявної у відповідних документах, а відповідно до п.3 Наказу № 628/0/81-22-АГ перелік підтверджуючих документів допускає альтернативність і не зведений винятково до їхньої сукупності.

Архівна відомість грошового забезпечення позивача за період з січня 2022 року по грудень 2022 року не містить даних у спірний період за час його відрядження до Військової частини НОМЕР_2 , тобто за спірний період по 31.12.2022, що йому нараховувалась винагорода відповідно до Постанови № 168 у розмірі 70 000,00 грн. пропорційно дням такої участі, в графі «Винагорода ПКМУ 168 70 тис.» такі дані відсутні, також стосовно відсутності у цей період цієї виплати, сторонами не заперечується.

Позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу збільшену додаткову грошову винагороду за грудень 2022 року задоволенню не підлягають, оскільки з розрахункового листа за січень 2023 року вбачається, що позивачу була виплачена така винагорода до 70 тис. грн у сумі 58709,68 грн за грудень 2022 року.

Щодо безпосереднього перебування позивача в районах ведення воєнних (бойових) дій у період здійснення заходів, судом з заяв по суті справи та вищеописаних доказів встановлено, що в період з 01.10.2022 по 08.01.2023 позивач перебував в оперативному підпорядкуванні Військової частини НОМЕР_2 на території Чернігівської області.

Вказана обставина сторонами визнається, у суду відсутні обґрунтовані сумніви щодо достовірності цієї обставини, тому відповідно до ч.1 ст.78 КАС України така обставина є звільненою від доказування.

Відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 01.10.2022 № 262 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 01.11.2022 № 282 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02.12.2022 № 311 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02.01.2023 № 1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область в період з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022 та з 01.12.2022 по 31.12.2022 входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.

Наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.10.2022 № 71/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», 04.11.2022 № 81/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 05.12.2022 № 94/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» та від 03.01.2023 № 1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» визначено врахувати в організації виконання завдань органами Державної прикордонної служби України під час участі з відбиття збройної агресії Російської Федерації проти України такі райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 30 листопада 2022 року та з 01 по 31 грудня 2022 року: Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська та Одеська області, акваторія Чорного та Азовського морів у межах територіальних вод України.

Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 № 26 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область не визначена районом ведення воєнних (бойових дій) з 01.01.2023 по 31.01.2023.

Суд зауважує, що з вищенаведених положень ст.1 Закону № 1932-ХІІ слідує, що саме до повноважень Головнокомандувача Збройних Сил України належить визначення території України, на якій впродовж певного часу ведуться та/або можуть вестися воєнні (бойові) дії, - території ведення воєнних (бойових) дій.

Отже, судом встановлено, що зміст наказів Головнокомандувача Збройних Сил України «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» від 01.10.2022 №262, від 01.11.2022 № 282, від 02.12.2022 № 311 та від 02.01.2023 № 1 вказує на включення всієї території Чернігівської області до районів ведення воєнних (бойових) дій з 01.09.2022 до 31.12.2022 включно.

Оскільки за наказами Головнокомандувача Збройних Сил України територія всієї Чернігівської області з 01.09.2022 по 31.12.2022 включно була визначена територією ведення воєнних (бойових) дій, а позивач брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, тому суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань, з урахуванням встановлених обставин:

за період з 12.10.2022 по 31.10.2022 - 20 днів, з 01 01.11.2022 по 30.11.2022 - 30 днів.

Відповідно, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Що стосується вимог позивача щодо нарахування та виплату йому збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди за період з 01.01.2023 по 08.01.2023, то в задоволенні цієї частини вимог слід відмовити, оскільки у вказаний період територія Чернігівської області за наказом Головнокомандувача Збройних Сил України не віднесена до території ведення воєнних (бойових) дій.

Відповідно, судом встановлена відсутність такої умови для виплати позивачу збільшеної до 100000,00 грн. додаткової винагороди за січень 2023 року, як безпосереднє перебування в районах ведення воєнних (бойових дій) у період здійснення зазначених заходів.

Також, у матеріалах справи відсутні відомості про те, що позивач брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з 01.10.2022 по 11.10.2022.

Що стосується підстав направлення Верховним Судом справи на новий розгляд, то суд з наданих відповідачем та військовою частиною НОМЕР_2 пояснень констатує той факт, що обидва суб'єкта владних повноважень перекладають обов'язки щодо доказової бази один на одного, що вкотре підтверджує факт недотримання органами Держприкордонслужби вимог стосовно обміну інформацією про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, що в свою чергу не може мати негативні наслідки для такого військовослужбовця.

Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, то суд вважає за необхідне зауважити, що у п. 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Проніна проти України" зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в п.42 рішення "Бендерський проти України", судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.

Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог із словесним корегуванням способу захисту порушених прав.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору при зверненні до адміністративного суду з даним позовом, а про інші судові витрати ним не заявлено, тому суд не здійснює розподіл судових витрат.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 133, 139, 242, 244-250, 258, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_11 ) до Військової частини НОМЕР_1 (адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ) (адреса: АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової грошової винагороди відповідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000 грн у зв'язку з безпосередньою участю у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період безпосередньої участі: з 12.10.2022 по 31.10.2022 - 20 днів, з 01 01.11.2022 по 30.11.2022 - 30 днів.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату збільшеної додаткової грошової винагороди відповідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000 грн. у зв'язку з безпосередньою участю у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період безпосередньої участі: з 12.10.2022 по 31.10.2022 - 20 днів, з 01 01.11.2022 по 30.11.2022 - 30 днів, з урахуванням виплачених сум.

В задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 10.03.2025.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Шинкарьова