Рішення від 10.03.2025 по справі 200/4736/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ДОДАТКОВЕРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2025 року Справа№200/4736/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Ушенка С.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву представника позивача про ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі №200/4736/24 за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; юридична адреса: 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:

- визнати протиправними дії щодо відмови у нарахуванні з 01 червня 2024 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, а також одночасному зменшені основного розміру пенсії до 70%;

- зобов'язати нарахувати та виплатити з 01 червня 2024 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн., що передбачена постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713, з виплатою заборгованості, що виникла;

- зобов'язати здійснити нарахування та виплату пенсії на виконання рішення Донецького окружного адмінсуду від 15.02.2024 у справі №200/241/24, виходячи з основного розміру пенсії 74%, встановленого пожиттєво при виході на пенсію.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2024 рокузазначений позов задоволено у повному обсязі.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; юридична адреса: 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3) щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) у нарахуванні з 01 червня 2024 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; юридична адреса: 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01 червня 2024 року щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713, у розмірі 2000,00 гривень, з урахуванням виплачених сум.

01 лютого 2025 року на адресу суду надійшла заява представника позивача про ухвалення додаткового рішення, яка обґрунтована тим, що в резолютивній частині рішення суд не визначив свою позицію стосовно протиправності дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо незаконного зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 74%, який пенсіонеру було встановлено при виході на пенсію, до 70%, а також, задовольняючи позовні вимоги у повному обсязі, не зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 74% основного розміру.

Ухвалою суду від 26.02.2025 заяву призначено до розгляду, який вирішено здійснювати у письмовому провадженні.

Розглянувши заяву представника позивача про ухвалення додаткового судового рішення, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:

1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;

2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;

3) судом не вирішено питання про судові витрати.

Заяву про ухвалення додаткового судового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання судового рішення.

Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви

Таким чином, з урахуванням приписів ч. 3 ст. 252 КАС України, суд вважає, що відсутні перешкоди для розгляду заяви представника позивача про ухвалення додаткового судового рішення в адміністративній справі №200/4736/24 у письмовому провадженні без повідомлення учасників справи.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії до 70% та зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.02.2024 у справі №200/241/24 виходячи з основного розміру пенсії 74%, встановленого пожиттєво при виході на пенсію, суд зазначає таке.

Як вбачається з матеріалів справи, на момент виходу на пенсію позивач мав вислугу 28 років та йому було встановлено основний розмір пенсії 74%, виходячи з 50% за 20 років служби, та по 3% за кожний рік понад 20 років.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2024 року у справі №200/241/24 ГУ ПФУ в Донецькій області у червні 2024 року здійснило перерахунок пенсії позивача, однак з 01.06.2024 незаконно, на думку позивача, зменшило основний розмір пенсії з 74% до 70%.

Відповідач у відзиві зазначив, що основний розмір пенсії позивача на момент призначення пенсії був визначений, виходячи з грошового забезпечення на рівні 74%.

Оскільки резолютивна частина рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2024 року у справі №200/241/24 не містить зобов'язання Головного управління під час розрахунку пенсійних виплат на підставі оновленої довідки встановлювати певний відсотковий розмір пенсії від грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII, яким внесено зміни до статті 13 Закону №2262, позивачу здійснено розрахунок пенсії з урахуванням вимог чинного законодавства та рішення суду, виходячи з 70% грошового забезпечення.

Позивач вважає такі дії протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Отже, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2024 року у справі №200/241/24, яке набрало законної сили 16.04.2024, у травні 2024 року відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24.11.2023 №ФС-88740/09/01/3595 та з 01 червня 2024 року основний розмір пенсії розраховано виходячи з 70% грошового забезпечення, що підтверджується перерахунком пенсії за пенсійною справою позивача від 01 червня 2024 року.

Відповідно до ст. 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії (14.06.2007)) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (п. «а» ст. 12): за вислугу 20 років - 50%, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55% відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100%, до категорії 2, - 95%.

Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100%, до категорії 2, - 95%.

Відповідно до Закону України від 27.03.2014 №1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України», який набрав чинності 01.04.2014, було внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ (за яким позивачеві обраховується пенсія), де цифри «80» замінили на цифри «70» (максимальний розмір пенсії), на підставі чого, відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача в розмірі 70% від грошового забезпечення.

Згідно зі ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Роз'яснення вказаної норми наведено в рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99, зі змісту якого вбачається, що ч. 1 ст. 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватись до правовідносин, які існували раніше.

Таким чином суд дійшов висновку, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а потім 70% грошового забезпечення, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а тому при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а саме з 14.06.2007.

Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі №686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17), а також у рішенні від 04.02.2019 №Пз/9901/58/18 (зразкова справа №240/5401/18).

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії до 70% та зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.02.2024 у справі №200/241/24 виходячи з основного розміру пенсії 74%, встановленого пожиттєво при виході на пенсію, підлягають задоволенню.

Відтак, заява представника позивача про ухвалення додаткового судового рішення в адміністративній справі №200/4736/24 підлягає задоволенню з урахуванням вище окреслених підстав.

Керуючись ст.ст. 139, 143, 252, 295, 371 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву представника позивача про ухвалення додаткового судового рішення в адміністративній справі №200/4736/24, - задовольнити.

Ухвалити додаткове рішення у справі №200/4736/24 за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; юридична адреса: 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; юридична адреса: 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3) щодо зменшення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) основного розміру його пенсії до 70%.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; юридична адреса: 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) нарахування та виплату пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.02.2024 у справі №200/241/24, виходячи з основного розміру пенсії 74%, встановленого пожиттєво при виході на пенсію.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 10 березня 2025 року.

Суддя С.В. Ушенко