Ухвала від 10.03.2025 по справі 140/7474/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття звіту про виконання судового рішення

10 березня 2025 року ЛуцькСправа № 140/7474/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , поданим як законним представником в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся як законний представник в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ), що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб (згідно із Законом про Державний бюджет України на відповідний рік), з 01.06.2024.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.08.2024 в задоволенні позову відмовлено повністю.

Проте, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2024 апеляційну скаргу ОСОБА_1 , подану як законним представником в інтересах ОСОБА_2 задоволено. Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.08.2024 у справі № 140/7474/24 скасовано та прийнято нове рішення, яким адміністративний позов задоволено. Визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо ненарахування та невиплати з 01.06.2024 ОСОБА_1 як особі, яка отримує пенсію по втраті годувальника на свою неповнолітню дитину ОСОБА_2 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону № 796-XII; зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 як особі, яка отримує пенсію по втраті годувальника на свою неповнолітню дитину ОСОБА_2 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону № 796-XII, що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року.

29.01.2025 до суду надійшла заява Токаря Станіслава Івановича в інтересах ОСОБА_2 про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 вказану заяву задоволено, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області подати звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2024 у справі № 140/7474/24, та встановлено строк для подання звіту - 30 днів з дня набрання цією ухвалою суду законної сили.

24.02.2025 за вих. № 0300-0802-8/12758 ГУ ПФУ у Волинській області подало до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення у справі № 140/7474/24 разом з витягом з пенсійної справи.

Так, у поданому звіті зазначено, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2024 у справі № 140/7474/24 ОСОБА_1 на неповнолітню дитину нараховано підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону № 796-ХІІ, що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб на 01 січня відповідного року, а саме з 01.01.2024 - 6056,00 грн у період з 01.06.2024 по 31.12.2024.

З 01.01.2025 набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-IX (далі - Закон № 4059-ІХ), статтею 45 якого урегульовані питання виплати у 2025 році на період дії воєнного стану в Україні доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення.

Вказаною нормою змінено правове регулювання нарахування та виплати доплати непрацюючим пенсіонерам, яким надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Стаття 45 Закону № 4059-IX є спеціальною правовою нормою по відношенню до приписів Закону № 796-ХІІ, тому правовідносини щодо нарахування та виплати зазначеного підвищення підпадають під правове регулювання саме статті 45 Закону № 4059-IX.

Отже, починаючи з 01.01.2025 право на доплату до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, не підпадає під регулювання постанови апеляційного суду від 21.11.2024 у справі № 140/7474/24.

При цьому, оскільки неповнолітній ОСОБА_2 народився після 01.01.1993, то право на доплату з 01.01.2025 відсутнє.

Згідно із частиною першою статті 382-2 КАС України (тут і надалі - в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 № 4094-IX) суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

З урахуванням наведеного, звіт ГУ ПФУ у Волинській області про виконання судового рішення розглянуто судом в порядку письмового провадження.

Відповідно до частини першої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

За приписами частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Суд, за наслідками розгляду звіту ГУ ПФУ у Волинській області про виконання судового рішення, дійшов висновку про наявність підстав для постановлення ухвали про прийняття цього звіту, враховуючи, що звіт подано з додержанням вимог частин другої, третьої статті 382-2 КАС України, постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2024 у справі № 140/7474/24 у період до 31.12.2024 виконувалася в частині нарахування спірного підвищення.

Суд звертає увагу, що подану у порядку статті 382 КАС України заяву від 23.01.2025 про зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення законний представник позивача обґрунтовував тим, що нарахування та виплату підвищення до пенсії за рішенням суду протиправно припинено з 01.01.2025.

Водночас, статтею 45 Закону № 4059-IX установлено, що у 2025 році на період дії воєнного стану в Україні доплата непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення, встановлюється за умови, що такі особи проживали або працювали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення, станом на 26 квітня 1986 року чи у період з 26 квітня 1986 року до 1 січня 1993 року, у зв'язку з чим особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Доплата за проживання на зазначених територіях встановлюється у розмірі 2361 гривня.

Особам, які після аварії на Чорнобильській АЕС (26 квітня 1986 року) самостійно або у встановленому законодавством порядку за направленнями обласних державних адміністрацій змінили місце проживання за межі зон безумовного (обов'язкового) відселення або гарантованого добровільного відселення та в подальшому повернулися на постійне місце проживання до цих зон, а також особам, які зареєстрували своє місце проживання чи переїхали на постійне місце проживання до зазначених зон після аварії на Чорнобильській АЕС, доплата за проживання в таких зонах не встановлюється.

Виплата доплати за проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення непрацюючим пенсіонерам припиняється після залишення особою свого місця постійного проживання на зазначених територіях та декларування/реєстрації місця проживання за межами зон безумовного (обов'язкового) відселення та зон гарантованого добровільного відселення, що підтверджується відомостями Єдиного державного демографічного реєстру та інших державних реєстрів.

Для встановлення виплат, передбачених цією статтею, Пенсійному фонду України забезпечити звірення відомостей про постійне місце проживання одержувачів доплати за проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення із відомостями Єдиного державного демографічного реєстру та інших державних реєстрів для продовження чи припинення відповідних виплат, а також приведення розмірів доплати за проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення та пенсійних виплат у відповідність із цією статтею.

Відповідно до статті 45 Закону № 4059-IX Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 27.12.2024 № 1524 «Деякі питання здійснення у 2025 році на період воєнного стану в Україні доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення», пунктом 1 якої установлено, що у 2025 році факт проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. для встановлення, продовження чи припинення доплат, передбачених статтею 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», у разі відсутності відповідних відомостей у Єдиному державному демографічному реєстрі, Реєстрі територіальної громади та в інших державних реєстрах встановлюється органами Пенсійного фонду України за сукупності таких обставин:

особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи;

у Єдиному державному демографічному реєстрі, відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби відсутні відомості про зміну місця проживання такою особою у період після 1 січня 1993 року.

Суд враховує правову позицію, викладену в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 240/4937/18, яка полягає у такому.

Передбачена статтею 39 Закону № 796-ХІІ доплата є періодичним (щомісячним) платежем, виплата якого, за загальним правилом, не обмежена в часі. Вирішуючи питання про зобов'язання нарахувати та виплатити відповідні періодичні платежі особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, суди, у разі відсутності спору про право особи на отримання такої доплати або встановлення такого права в судовому порядку, не мають підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх нарахування і виплати, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві. У разі зміни чинного законодавства України, яким регулюються питання соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідач повинен керуватися нормами законів, чинних на час призначення (нарахування) виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Крім того, згідно з усталеною судовою практикою (постанови Верховного Суду України від 23.04.2013 №21-239а11, від 19.03.2013 №21-53а13, від 05.11.2013 №21-293а13, від 07.07.2014 №21-222014 тощо), відступу від якої не здійснювалось Верховним Судом, виплати за рішеннями судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача.

Отже, у зв'язку із набранням чинності з 01.01.2025 Законом № 4059-ІХ, змінилося правове регулювання правовідносин щодо здійснення у 2025 році на період воєнного стану в Україні доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення.

Статтею 45 Закону № 4059-ІХ чітко регламентовано розмір та підстави виплати у 2025 році на період дії воєнного стану в Україні доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення.

Тому, починаючи з 01.01.2025, право на доплату до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, уже не підпадає під дію постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2024 у цій справі, позаяк виплата та нарахування за цим судовим рішенням підвищення до пенсії здійснюється до зміни правового регулювання спірних правовідносин.

Враховуючи те, що відповідач після набрання судовим рішенням у цій справі законної сили вчиняв дії з його виконання, а з 01.01.2025 статтею 45 Закону № 4059-ІХ змінилося правове регулювання правовідносин щодо нарахування та виплати зазначеного вище підвищення, тому суд не погоджується із доводами заявника, що відповідач протиправно не виконує з 01.01.2025 постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2024 у цій справі.

Припинення нарахування та виплати з 01.01.2025 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру на виконання Закону № 4059-ІХ свідчить про виникнення нових правовідносин між сторонами, та таким правовідносинам суд не надавав правову оцінку у межах розгляду цієї справи. Якщо законний представник позивача вважає, що право на отримання підвищення до пенсії з 01.01.2025 є порушеним, то він має право звернутися до суду з новим позовом.

Керуючись статтями 248, 382-2, 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , поданим як законним представником в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку ухвалу суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх