про залишення без задоволення заяви про визнання протиправними дій, вчинених на виконання рішення суду
10 березня 2025 року ЛуцькСправа № 140/7701/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 позов задоволено частково визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зазначення у довідці 03 липня 2024 року №ХА19249 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, виданої для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року у справі №140/4367/24, розміру надбавки за особливості проходження служби 1% та премії 10%; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року у справі №140/4367/24, скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260, вказати розміри надбавки за особливості проходження служби та премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки померлий годувальник ОСОБА_2 звільнився на пенсію, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року.
27.02.2025 до суду у порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, надійшла заява позивача (стягувача) ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 у справі №140/7701/24, щодо перерахунку та виплати пенсії.
Заява обґрунтована тим, що на виконання вказаного рішення суду відповідач виготовив довідку від 31.10.2024 року №ХА19249 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 рік. Як вбачається з даної довідки, у примітці довідки вказано, що така складена відповідно до листа Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 14.11.2023 №220/13/7642, в якій середні розміри додаткових видів грошового забезпечення обраховано з посадового окладу та окладу за військовим званням, які визначені виходячи з розміру 1762 гривні, а не відповідно до рішення суду.
Такі дії суб'єкта владних повноважень, на думку позивача, є протиправними, оскільки лист Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України не може вважатись ні нормативним, ні розпорядчим актом керівника, яким визначається розмір грошового забезпечення. Відповідно посилання відповідача на лист Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 14.11.2023 №220/13/7642 як підставу для обрахунку грошового забезпечення є неналежним. Отже, розміри додаткових видів грошового забезпечення обчислені на противагу рішенню суду, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 (1762 грн.), що є неналежним виконанням рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 року у справі №140/7701/24.
Заявник просить визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , вчинені на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 року у справі №140/7701/24, які полягають у застосуванні, при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення (станом на 01.01.2023) розрахунку додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби та премії), розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, встановленого законом на 1 січня календарного року та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 вжити заходів щодо усунення причин та умов, які сприяли порушенню закону по виконанню в неповному обсязі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.09.2024.
Частиною п'ятою статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
Відтак, заяву розглянуто в порядку письмового провадження в десятиденний строк з дня її отримання суддею.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що зазначену заяву необхідно залишити без задоволення з таких мотивів та підстав.
В силу положень часини четвертої статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України, примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
За правилами частини першої статі 373 Кодексу адміністративного судочинства України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
В свою чергу, виконавчі листи, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, є виконавчими документами, які підлягають примусовому виконанню відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016.
Стаття 1 вказаного Закону визначає виконавче провадження як завершальну стадію судового провадження і примусове виконання судових рішень, що передбачає сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень, які проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Порядок виконання рішень немайнового (зобов'язального) характеру визначений розділом VIII Закону №1404-VIII.
В свою чергу, положеннями статті 18 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Суд встановив, що на виконання рішення суду від 30.09.2024 у справі №140/7701/24 було видано виконавчий лист від 27.12.2024 №18907/2024р., який стягувачем подано для примусового виконання.
На підставі цього виконавчого листа старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 22.01.2025 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №76891612.
Тобто, станом на час звернення позивача до суду із заявою в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України і по даний час існує відкрите виконавче провадження ВП №76891612 щодо виконання виконавчого листа від 27.12.2024 №18907/2024р.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.12.2021 у справі №9901/235/20 вказала, що стаття 383 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає можливість звернутися до суду із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду. Ця стаття є останньою в розділі IV КАС України “Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах» і містить чіткі вимоги до такої заяви, строк звернення, порядок її розгляду та наслідки невідповідності вимогам заяви. Зі змісту цієї статті випливає, що як крайній захід для захисту прав особи позивача, на користь якої ухвалене рішення суду, закон встановив можливість звернення до суду з відповідною заявою. Перед тим як подати таку заяву, стягувач має використати всі можливі засоби для виконання судового рішення. Зокрема, наявність рішення суду, яке набрало законної сили, зобов'язує суб'єкта владних повноважень здійснити його виконання. У випадку, коли боржник добровільно не виконує рішення суду, стягувач має вчинити дії для виконання рішення суду в примусовому порядку відповідно до вимог Закону України “Про виконавче провадження», і тільки після того, як стягувач використав усі можливості для примусового виконання рішення суду, а воно залишається не виконаним, тоді в такої особи виникає право звернутися до суду із заявою в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд зауважує, що повноваження щодо вчинення дій щодо примусового виконання рішення суду, в тому числі і щодо перевірки його виконання, належать передусім до повноважень виконавців, а звернення до суду в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України є виключною мірою, якщо позивачем було вичерпано усі можливі механізми на стадії примусового виконання рішення суду.
В такій ситуації відсутні правові та фактичні підстави для застосування механізму визначеного статтею 383 Кодексу адміністративного судочинства України про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
В матеріалах справи відсутні докази вчинення держаним виконавцем всіх необхідних дій щодо примусового виконання рішення суду.
Таким чином, являються передчасними та безпідставними вимоги заяви позивача про застосування приписів статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме, про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 вчинених на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду, зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону під час виконання судового рішення.
При цьому, суд зазначає, що відмова у задоволенні відповідних вимог заявника (позивача) не являється обмеженням права останнього на ефективний судовий захист, зокрема, на стадії виконання судового рішення, а зумовлена необхідністю дотримання обов'язкових (наведених вище) норм матеріального та процесуального права.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви позивача про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Керуючись статтями 14, 248, 249, 256, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя А.Я. Ксензюк