Справа №449/1891/24
03.03.2025 м. Перемишляни
суддя Перемишлянського районного суду Львівської області - Гуняк Олександра Ярославівна, розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли із Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , директора ПП «АВТОШЛЯХ», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення передбаченого, -
ч.3 ст. 41 КпАП України, -
Згідно адміністративного матеріалу, який надійшов на адресу Перемишлянського районного суду Львівської області, в ході проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у формі перевірки на предмет додержання законодавства про працю, в частині виявлення неоформлених трудових відносин у Приватному підприємстві «Автошлях», код ЄДРПОУ - 32562114, на автостанції № 6, яка знаходиться у місті Львові на вулиці Личаківській, 03.12.2024 о 16.40 год. за виконанням трудової функції зафіксовано (засобами відеофіксації) водія маршруту № 739 «Львів - Смереківка» ОСОБА_2 , який допущений до роботи ПП «Автошлях» без оформлення трудових відносин. За даними реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України, станом на 16 год. 21 хв. 03.12.2024 р. та списком працівників, який надано Підприємством, ПП «Автошлях» не використовує задекларовану працю найманого працівника ОСОБА_2 . Під час проведення позапланового заходу державного контролю у формі перевірки встановлено, що у ПП «Автошлях» має місце порушення вимог частини 1 статті 21 та частини 4 статті 24 КЗпП України, що полягає у фактичному допуску працівника ОСОБА_2 до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
В призначене судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, однак в поданих клопотанні та заяві, останній просить долучити до матеріалів справи подані ним докази, а розгляд справи проводити без його участі.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає, що винність ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, ч.3 ст. 41 КпАП України не знайшло свого підтвердження і він не підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 41 КпАП України у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, оскільки наведені відомості про суть правопорушення, що ставиться у вину ОСОБА_1 не відповідають вимогам закону у зв'язку з наступним.
Частина 3 статті 41 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства.
Згідно ч.1 ст. 21 КЗпП України, трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем - фізичною особою), за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець - фізична особа) зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Трудовим договором можуть встановлюватися умови щодо виконання робіт, які вимагають професійної та/або часткової професійної кваліфікації, а також умови щодо виконання робіт, які не потребують наявності у особи професійної або часткової професійної кваліфікації.
Відповідно до ч.4 ст. 24 КЗпП України працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається із списку працівників ПП «Автошлях» станом на 01.12.2024 р., в такому відсутні дані про - « ОСОБА_2 ».
Згідно запиту Поточний список працівників страхувальника ПП «Автошлях» від 03.12.2024 р., в такому відсутні записи про - « ОСОБА_2 ».
Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії А00 №371211, Приватне підприємство «АВТОШЛЯХ», зареєстровано як юридичну особу - 18.08.2004 р., номер запису 14031020000000003.
Відповідно до Ліцензії серії АЕ №421746, яка видана Приватному підприємству «АВТОШЛЯХ», такою дозволено - «внутрішні перевезення пасажирів автобусами», вид господарської діяльності - «надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом». Строк дії ліцензії - необмежений.
Відповідно до наказу №1 ПП «Автошлях» від 24.12.2004 р., ОСОБА_1 , прийнято директором ПП «Автошлях».
Як вбачається із Листа директора Б.Гац, згідно припису №3Х/ЛВ/35827/283/П від 09.12.2024 р., ОСОБА_3 не має трудових відносин з ПП «Автошлях», оскільки він працевлаштований у перевізника ФОП ОСОБА_1 ..
Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В00 №442941, ОСОБА_1 , зареєстрований як фізична особа-підприємець. Дата проведення державної реєстрації - 04.01.2003 р., номер запису про включення відомостей про фізичну особу-підприємця до ЄДР - 24030170000000173.
Відповідно до Ліцензії серії АГ №585153, яка видана ОСОБА_1 , такою дозволено - «внутрішні перевезення пасажирів автобусами», вид господарської діяльності - «надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом». Строк дії ліцензії - необмежений.
Згідно наказу №1 виданого ФОП ОСОБА_1 від 30.08.2019 р., ОСОБА_2 , прийнято на посаду водія автотранспортних засобів з 01.09.2019 р., з 30 -ти годинним стажуванням.
Відповідно до наказу №1/1 виданогоФОП ОСОБА_1 від 06.09.2019 р., водія ОСОБА_2 , закруплено за наступним транспортним засобом - «БАЗ А079.51 д.н. НОМЕР_1 .
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 р. №413, керівником- ОСОБА_1 , сформовано повідомлення про прийняття працівника - ОСОБА_2 на роботу, яке згідно квитанції №2 доставлено в ГУ ДПС у Львівській області (Перемишлянський район) та прийнято пакет - 30.08.2019 р.
Згідно свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 , власником транспортного засобу марки «БАЗ», комерційний опис - «А079.51», д.н. « НОМЕР_1 », є ОСОБА_1 .
Як вбачається із паспорта №136 автобусного маршруту регулярних перевезень №739 А, такий виданий на маршрут «Львів (вул. Личаківська, 162-182) - Смереківка ч/з Перемишляни».
Згідно Договору №84/17 з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який не виходить за межі території області від 13.03.2017 р., такий укладений Львівською обласною державною адміністрацією в особі в.о. директора департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку облдержадміністрації - ОСОБА_4 та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , яким надано право на перевезення пасажирів в звичайному режимі руху на автобусному маршруті загального користування, який не виходить за межі території області, №739А Львів (вул. Личаківська, 162-182) - Смереківка ч/з Перемишляни - 1 БАЗ А079.14 (2012 р.в.).
Додатковою угодою №3 від 12.07.2022 р., до Договору №84/17 від 13.03.2017 р., організатор продовжує строк дії договору на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування.
Додатковою угодою №2 від 27.01.2022 року до Договору №84/17 від 13.03.2017 р., розділ 1 «Предмет договору», викладено в редакції наступного змісту: « Організатор надає перевізникові право на перевезення пасажирів в звичайному режимі руху на міжміському автобусному маршруті загального користування, який не виходить за межі території області, №739А Львів (вул. Личаківська, 162-182) - Смереківка ч/з Перемишляни - 1 БАЗ А079.51 (2015 р.в.).
Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 08.11.2022 р., керівником юридичної особи - «Приватне підприємство «АВТОШЛЯХ», що знаходиться за адресою - вул. Міжгірська, 3, м.Перемишляни, Львівського району Львівської області, є ОСОБА_1 .
Так, склад адміністративного правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення (об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона).
Об'єктивна сторона правопорушення - це сукупність ознак, що характеризують зовнішню сторону складу правопорушення, тобто об'єктивні ознаки зовнішнього прояву правопорушення й об'єктивних умов його здійснення. Обов'язковими ознаками об'єктивної сторони правопорушення є наявність діяння (суспільно небезпечного або шкідливого), причинний зв'язок, наслідки (суспільно небезпечні або шкідливі) діяння. Крім того, серед ознак об'єктивної сторони порушення є місце та час його вчинення.
Суб'єктивна сторона правопорушення - це внутрішня сторона правопорушення, що характеризує психічну діяльність особи в момент здійснення правопорушення. Обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони є провина (у формі умислу або необережності), тобто певне психічне відношення особи до свого протиправного діяння і його суспільно небезпечним або шкідливим наслідкам (результату).
Об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 41 КУпАП, є фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту).
Відповідальність за частиною третьою ст. 41 КУпАП настає за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства.
Відповідно до положень статті 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.
Згідно вимог ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Отже, з врахуванням зазначеного, директор ПП «АВТОШЛЯХ» - ОСОБА_1 , не може нести відповідальність за інкриміновані йому дії, враховуючи те, що водій ОСОБА_3 , немає трудових відносин з ПП «Автошлях», оскільки він працевлаштований у перевізника ФОП ОСОБА_1 , про що свідчать долучені до матеріалів справи документи.
Таким чином, ознайомившись із вищенаведеним, аналізуючи докази по справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей вважаю вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 41 КпАП України, не доведеною, у зв'язку із чим останній не підлягає адміністративній відповідальності внаслідок відсутності події і складу вказаного адміністративного правопорушення.
Згідно п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись ст. 247, ст. 245, 251, 283, 284 КУпАП, -
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.41 КУпАП КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Перемишлянський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: Гуняк Олександра Ярославівна