Справа № 444/35/25
Провадження № 3/444/181/2025
26 лютого 2025 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Мікула В. Є., розглянувши матеріали, що надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, паспорт НОМЕР_1 , виданий 12.07.2024 р. органом 3510, ІПН - судом не встановлено,
за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП,
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 241529 від 25.12.2024 року о 02:30 год., на території Рава-Руської об'єднаної територіальної громади Львівського району Львівської області, на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » під час проходження прикордонного контролю на виїзд з України в Республіку Польщу, ОСОБА_1 пред'явив паспорт громадянина держави Ізраїль на ім'я ОСОБА_2 , виданий 23.11.2023 р., серії НОМЕР_2 . У ході перевірки щодо законних підстав перетину кордону було встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, отже, відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про громадянство України", у правових відносинах з Україною визнається лише громадянином України. Отже своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст. 2,3 Закону України "Про порядок виїзду з України", затверджених Постановою КМУ від 27.01.1995 року №57, тобто здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону України без відповідних документів, тим самим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.204-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, проте у заявіпросив справу розглянути без його участі, вину визнав, зобов'язався виконати рішення суду.
Суддею встановлено, що ОСОБА_1 винен у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП, і підлягає адміністративній відповідальності.
Факт вчинення правопорушення ОСОБА_1 підтверджується: протоколом про адмінправопорушення ЗхРУ № 241529 від 25.12.2024 року, рапортом, довідкою, фотокопією паспортів, заявою ОСОБА_1 .
Дії правопорушника потрібно кваліфікувати за ч.1ст.204-1 КУпАП, так як він вчинив спробу незаконного перетинання державного кордону України без відповідних документів.
Обставин, що виключають адміністративну відповідальність, не встановлено. Обставин, що обтяжують чи пом'якшують покарання, не встановлено. Підстав для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудовому колективу немає. Підстав звільнення від адміністративної відповідальності не встановлено.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
За таких обставин до правопорушника слід застосувати адміністративне стягнення в межах санкції статті, за якою він притягається до відповідальності, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу.
Крім того, відповідно до ст. 4 ч 2. п. 5 Закону України Про судовий збір з правопорушника в користь держави слід стягнути судовий збір.
Керуючись ст.ст. 204-1, 280, 283, 284, 307, 308 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та стягнути штраф в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 /три тисячі чотириста/ грн. 00 коп. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 605,60 грн. судового збору в дохід держави.
Строк пред'явлення виконавчого документу до виконання 3 місяці.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках здійснення нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення шляхом реалізації повноважень щодо нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 цього Кодексу.
Суддя: Мікула В. Є.