Справа № 638/3940/25
Провадження № 3/638/1876/25
Іменем України
10 березня 2025 року м. Харків
Суддя Дзержинського районного суду м.Харкова Тимченко А.М.., ознайомившись з матеріалами справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Відділення поліції № 4 (м.Заліщики) Чортківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешкає: АДРЕСА_1 ,
за ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Дзержинського районного суду м. Харкова 04.03.2025 з відділення поліції №4 (м.Заліщики) Чортківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.5 ст.126 КУпАП.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.03.2025 зазначена справа розподілена судді Тимченку А.М., та фактично передана 10.03.2025.
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №227570 від 22.01.2025 року 22.01.2025 року о 15:41:00 дорога М-19 425 22.01.2025 о 15.41 год. на автомобільній дорозі М-19 керував транспортним засобом марки ВАЗ 21033,нз ВІ93279АН, будучи позбавленим права керування транспортним засобом терміном на 1 рік згідно рішення Святошинського районного суду м.Києва справа №759/7783/24 від 03.06.2024 року, дане правопорушення вчинено повторно протягом року, перше вчинено 12.01.2025 року за ч.4 ст.126 КУпАП ЕНА №3845488, водія відсторонено від керування транспортним засобом, чим порушив вимоги п.2.1а Правил дорожнього руху. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП.
Вивчивши адміністративний матеріал, приходжу до висновку, що вказані матеріали оформлені з порушенням вимог КУпАП та підлягають належному дооформленню, з огляду на наступне.
Згідно статті 7 КУпАП передбачено: провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статті 278 КУпАП підчас підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про часі місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно вимог статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Із врахуванням положень і тлумачень ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №227570 від 22.01.2025 року у графі «2.місце складання протоколу» зазначене: Тернопільська область, Чотрківський район, дорога М-19, 425,100.
У графі «7. Місце скоєння та суть адміністративного правопорушення , опис установлених даних» місце вчинення адміністративного правопорушення зазначено: «…..дорога М-19, 425…».
Згідно зі ст.276 КУпАП- справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129, і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) КУпАП, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Таким чином, враховуючи те, що місце вчинення адміністративного правопорушення не конкретизовано, а внесені у графу 2 та у графу 7 відомості мають суперечності, є необхідіність в уточненні місця вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення для визначення підсудності справи.
Одночасно суддя вказує, що КУпАП визначено форму і основні елементи протоколу про адміністративні правопорушення та змісту постанови, що приймається в конкретній справі. У них повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення та відомості, необхідні для розгляду справи, зокрема дані про час, місце вчинення адміністративного правопорушення, суть його, дані про свідків і потерпілих, їх пояснення, а якщо правопорушенням спричинено матеріальну шкоду, про це також зазначається у процесуальних документах. У даній категорії справ протокол, який є документом, що офіційно засвідчує факти неправомірних дій і є одним із основних джерел доказів. Якщо протокол не містить даних про час вчинення правопорушення, або до нього не додано жодного документа, це є підставою для доопрацювання.
Зазначені вище недоліки не дають можливості розглянути дану справу та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення.
З урахуванням вище наведеного, суддя вважає за необхідне направити протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 на дооформлення з метою усунення недоліків, що були допущені при його складанні, до відділення поліції №4 (м.Заліщики) Чортківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.256,278 КпАП України, суддя,-
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.5 ст.126 КУпАП повернути відділеню поліції №4 (м.Заліщики) Чортківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області для належного дооформлення.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя А.М.Тимченко