Рішення від 06.03.2025 по справі 200/8247/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2025 року Справа№200/8247/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:

визнати протиправними дії щодо застосування з 01.01.2016 зменшеного до 70% відсотку грошового забезпечення під час визначення розміру пенсії;

зобов'язати здійснити перерахунок пенсії із визначенням її розміру на рівні 88 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 та провести виплату пенсії з цієї дати з урахуванням фактично виплачених сум;

визнати протиправною відмову здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Головного сервісного центру МВС Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях про розмір грошового забезпечення від 24.08.2024 № 31/28-2197;

зобов'язати здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії на підставі довідки Головного сервісного центру МВС Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 24.08.2024 № 31/28-2197 про розмір грошового забезпечення та провести її виплату з цієї дати з урахуванням фактично виплачених сум.

В обґрунтування позову зазначено, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 88 % грошового забезпечення. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016. Під час перерахунку відсоткове значення розміру пенсії позивача зменшено з 88 % на 70 % грошового забезпечення. Посилаючись на те, що Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено зменшення основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку, оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії, відтак, на визначення її розміру під час перерахунку не може поширюватися законодавство, що набуло чинності після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Крім цього, відповідачу направлено довідку щодо грошового забезпечення позивача з метою проведення перерахунку його пенсії з 01.12.2019. Однак, відповідач повідомив позивача, що підстави для перерахунку пенсії на підставі довідки МВС відсутні. Посилаючись на Закон № 2262-XII, Постанову КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019, що набрало законної сили 19.11.2019, позивач наполягав на набутті ним права на перерахунок пенсії після отримання відповідачем оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом навів в наданому до суду відзиві.

Згідно з викладеним відповідачем у відзиві, позивач звернувся до суду із позовом із порушенням строку звернення до суду.

Також відповідач вказав, що Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII внесено зміни до статті 13 Закону № 2262, згідно з якими максимальний розмір пенсії за вислугу років, не повинен перевищувати 70 % сум грошового забезпечення за будь-якою із підстав зазначеною в статті 63 Закону № 2262. Відповідач зауважив, що вказані зміни в законодавстві не призвели до зниження розміру пенсії позивача, оскільки змінився процент відповідних сум грошового забезпечення, що, на його думку, свідчить про відсутність порушень прав позивача.

Крім іншого, відповідач зауважив, що підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Водночас, через скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 не відбулося змін розміру складових грошового забезпечення, передбачених Постановою № 988, яка є чинною. Розміри грошового забезпечення, які визначені вказаною постановою не переглядалися та не змінювалися. Зауважуючи на тому, що перерахунок пенсій здійснюється згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 та посилаючись на встановлення цим Порядком певних умов для перерахунку пенсійних виплат особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, відповідач зауважив на відсутності законних підстав перерахунку пенсійних виплат.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 02.12.2024 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін. Ухвалою від 03.02.2025 позов залишено без руху. Ухвалою від 03.03.2025 залишено без розгляду позов в частині позовних вимог про визнання протиправними дій щодо застосування з 01.01.2016 по 25.05.2024 під час визначення розміру пенсії зменшеного до 70% відсоткового значення пенсії; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з розміру 88 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 по 25.05.2024 та провести її виплату з цієї дати з урахуванням фактично виплачених сум.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 , отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач у справі).

Згідно з протоколом з пенсійної справи позивача (МВС) від 01.01.2010 основний розмір пенсії визначений на рівні 88 % від грошового забезпечення розміром 2503,56 грн та становить 2203,13 грн. Загальний розмір пенсії - 2564,63 грн.

На підставі розпорядження про перерахунок пенсії від 28.03.2018 позивачу перераховано пенсію «на підставі ПКМУ №103 від 21.02.2018, пункт 3, з 01.01.2016», основний розмір пенсії визначений на рівні 70 % грошового забезпечення розміром 7238,94 грн (у т.ч. посадовий оклад 2700,00 грн, оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2350,00 грн, премія - 188,94 грн) та становить 5067,26 грн. Загальний розмір пенсії - 5793,26 грн.

Згідно з протоколом від 13.12.2024 станом на цей час позивач отримує пенсію, виходячи з 70 % від грошового забезпечення розміром 7238,94 грн, тож основний розмір пенсії становить 5067,26 грн, з урахуванням індексації, надбавок, доплат у підсумку - 10645,60 грн.

Відповідно до довідки Головного сервісного центру МВС Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях про розмір грошового забезпечення від 24.08.2024 № 31/28-2197 за листопад 2019 року згідно з постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною розмір грошового забезпечення становить 15 967,90 грн, у т.ч. посадовий оклад 2700,00 грн, оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років - 2350,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби - 4 552,89 грн, премія - 4 365,01 грн.

У примітці довідки вказано, що довідку складено на підставі рішень Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 та Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18.

Листом від 10.10.2024 № 27892-25210/Б-02/8-0500/24 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку призначеної пенсії. Вказав, що відповідно до ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій проводиться у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсію згідно із цим законом на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Згідно з положеннями Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється після прийняття Кабінету Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення. На теперішній час постанов КМУ щодо проведення перерахунку пенсій означеній категорії не приймалось, підстави перерахунку пенсії позивача в нього відсутні.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Преамбулою цього закону встановлено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно зі ст. 1-1 вказаного Закону законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 цього Закону особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на

Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Частина 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII в редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI передбачала обмеження максимального розміру пенсії, обчисленого відповідно до цієї статті 80 процентами відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII (який набрав чинності 01.04.2014) також внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".

Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Статтею 22 Конституції України визначено, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Спірним у межах цієї справи є, в тому числі, обчислення відповідачем пенсії позивача з 26.05.2024 (враховуючи ухвалу від 03.03.2025), виходячи з 70 % від грошового забезпечення після проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2018 згідно з розпорядження про перерахунок пенсії від 28.03.2018 на підставі п. 3 постанови КМУ №103 від 21.02.2018 з 01.01.2016 у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення, із якого обчислювалась пенсія позивача.

Суд зауважує при цьому, що стаття 13 Закону № 2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а підстави, умови і порядок їх перерахунку визначає стаття 63 цього Закону.

Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а складові пенсії та їх розміри визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відсотковий розмір пенсії, що встановлений статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Суд зазначає, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках також стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Механізм перерахунку пенсії за вислугу років встановлений положеннями статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка не зазнала змін. Під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, у той час як відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

З урахуванням викладеного, cуд дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії позивача з 01.04.2018 згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії від 28.03.2018 на підставі п. 3 постанови КМУ №103 від 21.02.2018 з 01.01.2016 у відповідача були відсутні підстави для застосування механізму обчислення пенсії із застосуванням норм частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується при призначенні пенсії. Внесені Законом № 1166-VІІ зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення не застосовуються до перерахунку вже призначеної пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним. Відтак, обчислення пенсії у розмірі 70 % грошового забезпечення замість 88 % та виплата її у такому розмірі, в тому числі, з 26.05.2024, є безпідставним.

Аналогічних висновку дійшли Верховний Суд, зокрема у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17, Велика Палата Верховного Суду в постановах від 06.10.2019 у справі № 240/5401/18, від 16.02.2022 у справі № 200/7786/19-а, Верховний Суд у постанові від 27.06.2023 у справі № 260/3724/22.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо застосування з 26.05.2024 до розміру пенсії позивав зменшення процентного розміру до 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Отже, відповідач має здійснити з 26.05.2024 перерахунок пенсії з розміру 88 % відповідних сум грошового забезпечення та провести її виплату з цієї дати з урахуванням фактично виплачених сум. Відтак, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача стосовно відмови відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, то під час їх вирішення суд виходить із такого.

Відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Згідно із частиною 3 статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин 1, 3 статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно з приписами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Процедура перерахунку пенсії визначена Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) встановлено перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016.

Пунктом 6 цієї постанови внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393».

Так, абзацами першим та другим пункту 5 Порядку № 45 (в редакції Постанови КМУ № 103) передбачалося, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою № 103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначав форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання “заслужений» чи “народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою № 988, премія.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва № 826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103. У зазначеному рішенні Окружний адміністративний суд міста Києва зазначив, що у встановлений Постановою № 988 двотижневий строк уповноваженими міністерствами не було затверджено порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським, тому фактично доплати, додаткові види грошового забезпечення поліцейські у січні 2016 року не отримували. Водночас, пункт 3 оскаржуваної Постанови №103 передбачає перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України №260 від 06.04.2016. Оскільки пункт 3 Постанови № 103 звужує зміст та обсяг існуючих прав і свобод, через скасування надбавок, доплат, підвищень і премій, які отримували пенсіонери органів внутрішніх справ (міліції) під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій, тому, на думку суду, змінює умови і норми пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) або за прирівняними до них посадами, а відтак є протиправним та таким, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили.

Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18 - пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність.

Пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яким передбачалося внесення змін до інших постанов КМУ, зокрема, зміни до п. 5 постанови КМУ № 45, скасований Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18 (залишено без змін постановою Верховного Суду від 20.10.2022), оскільки такі зміни суперечать вимогам частини третьої статті 1-1, статті 43, частини четвертої статті 63 та Закону № 2262-XII та протиправно змінюють встановлені цими нормами умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців та осіб, яким призначено пенсію на підставі положень Закону України № 2262.

Отже, будь-які нормативні акти, які б визначали склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для перерахунку пенсії, відсутні.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку № 3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою перерахунку раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ. При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Аналогічний правовий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Відповідачу надіслано довідку від 24.08.2024 № 31/28-2197, видану позивачу Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській про розмір грошового забезпечення позивача, що свідчить про наявність підстав для здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи зазначення у довідці ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 24.08.2024 № 31/28-2197 грошового забезпечення із складовими (після підвищення) за листопад 2019 року, відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії позивача з урахуванням усіх щомісячних видів грошового забезпечення, має бути здійснений з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто - з 01.12.2019.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач діяв протиправно відмовляючи позивачу здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24.08.2024 № 31/28-2197, виданої Головним сервісним центром МВС Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, а відтак є підстави зобов'язати відповідача здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії позивача на підставі виданої Головним сервісним центром МВС Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях довідки від 24.08.2024 № 31/28-2197 про розмір грошового забезпечення та провести її виплату з цієї дати з урахуванням фактично виплачених сум. Отже, відповідні позовні вимоги підлягають задоволенню.

Таким чином, позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн, який враховуючи задоволення позову підлягає присудженню позивачу з відповідача.

З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 241-243, 245, 246, 257, 262, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо визначення з 26.05.2014 розміру пенсії ОСОБА_1 із застосуванням зменшеного до 70 % відсотку відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розміру 88 % відповідних сум грошового забезпечення з 26.05.2014 та провести її виплату з цієї дати з урахуванням фактично виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24.08.2024 № 31/28-2197, виданої Головним сервісним центром МВС Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої Головним сервісним центром МВС Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях довідки від 24.08.2024 № 31/28-2197 про розмір грошового забезпечення та провести її виплату з цієї дати з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) - адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач) - адреса: 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3, ЄДРПОУ 13486010.

Суддя А.С. Михайлик