Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
05 березня 2025 року № 520/22231/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області в особі Харківського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області в особі Харківського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, яка полягає у не надсиланні до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 25.04.2024 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, з доданими до неї документами;
- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області в особі Харківського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області надіслати до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області подану заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 25.04.2024 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, з доданими до неї документами.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області в особі Харківського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, яка полягає у не надсиланні до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 25.04.2024 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, з доданими до неї документами є протиправною та такою, що порушує права позивача, оскільки ним було направлено у відповідності до норм діючого законодавства повний пакет документів. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 14.08.2024 року прийнято вищевказану позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
Представником відповідача через канцелярію суду подано відзив на позов, в якому зазначено, що відповідач проти заявленого позову заперечує з підстав його необґрунтованості та недоведеності. Також представником відповідача вказано, що у відповідь на лист, направлений адвокатом Репетун К.В. до Харківського відділу ГУ ДМС України в Харківській області засобами поштового зв'язку лист від 13.05.2024 з проханням прийняти та розглянути заяву громадянина рф ОСОБА_1 з додатками щодо оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України», адвокату Репетун К.В. було надано відповідь за підписом начальника Харківського відділу ГУДМС України в Харківській області за вих. № 6351-656/6351-24 від 16.05.2024 з приводу дотримання самим заявником належного порядку звернення особи з питання набуття громадянства України. Також представником відповідача із посиланням на положення абз.1 п.3 Порядку № 215 вказано, що заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником, а положеннями абз.1 п.4 Порядку № 215 визначено, що заяви та інші документи з питань громадянства подаються особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні. Крім того, положеннями абз.1 п.5 Порядку № 215 визначено, що заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто. Отже, представником відповідача вказано, що чинне законодавство України чітко визначає як суб'єкта подання, так і суб'єкта отримання вищевказаних документів. До суду позивачем не надано підтвердження наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо), які надавали б йому можливість не виконати пряму вказівку чинного законодавства щодо особистого звернення з заявою з питання громадянства України. А посилання на довідку № 312310 серії 12 ААГ не може слугувати підтвердженням хвороби заявника, яка унеможливлює його особисте звернення з указаного питання, оскільки така містить зазначення щодо причини інвалідності - «загальне захворювання», а в графі 12 зазначено, що він потребує сторонньої допомоги, проте із вказаного висновку не вбачається відомостей щодо порушень функцій органів чи систем організму, у зв'язку із чим ОСОБА_1 позбавлений можливості самостійно пересуватись. Відтак, за відсутності належних документів, котрі підтверджують неможливість самостійного пересування, заявник зобов'язаний виконати імперативні вимоги абзацу першого пункту 5 Порядку № 215 щодо особистого звернення з заявою з питань громадянства.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином російської федерації, який народився на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України», та вже довгий час проживає в Україні.
Фактичні обставини громадянства позивача підтверджується копією закордонного паспорту останнього долученою до матеріалів позовної заяви разом з перекладом на українську мову.
Також, матеріали справи містять копії посвідки на постійне проживання, атестату, довідки про реєстрацію місця проживання, якими, як вказує позивач у позовній заяві, підтверджуються обставини з приводу того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на постійній основі проживає на території України.
Зі змісту позовної заяви встановлено доводи позивача стосовно того, що він народився до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", а саме: на території міста Стаханова Луганської області, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 разом з перекладом з російської мови на українську мову, копією свідоцтва про народження від 28 квітня 2023 року серії НОМЕР_2 .
Із посиланням на положення ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України», якою передбачено, що особа (іноземець або особа без громадянства), яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), а також її неповнолітні діти мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням, позивачем вказано, він, маючи усі підстави для набуття громадянства України за територіальним походженням, надіслав через свого представника адвоката - Репетун К.В. засобами поштового зв'язку до Харківського відділу ГУ ДМС у Харківській області (62472, м. Мерефа, вул. Дніпровська, 251) заяву про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, з доданими до неї документами, встановленими Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/200, що підтверджується копією заяви про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, копією опису вкладення у цінний лист, копією накладної №6237009567897 та копією фіскального чеку від 14.05.2024, які долучено до матеріалів позовної заяви.
У позовній заяві позивачем вказано, що оскільки він за станом здоров'я не має можливості особисто звернутися до відповідного територіального підрозділу Державної міграційної служби України, його заява про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням з доданими документами була подана його представником засобами поштового зв'язку.
На підтвердження стану власного здоров'я позивачем до суду подано копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №312310, яка додавалася до супровідного листа адвоката Репетун К.В. і була надіслана разом із відповідною заявою позивача.
Представником позивача було отримано від відповідача Харківського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області лист від 16.05.2024 року №6351-656/6351-24, в якому останнє повідомило про те, що у відповідь на звернення про прийняття заяви щодо набуття громадянства України громадянином російської федерацій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено, що умови та порядок набуття Громадянства України регламентуються Законом України від 18.01.2001 «Про громадянство України» (далі - Закон) та Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України», яким затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, (далі - Порядок). Також вказано, що відповідно до п.5 Порядку заяву та інші документи з питань громадянства особа, яка проживає в Україні на законних підставах, подає особисто до районного, районного у місті, міського управління або відділу ДМС за місцем її проживання.
Зі змісту позовної заяви встановлено, що після отримання вказаної відповіді, представником позивача - адвокатом Репетун К.В. був надісланий на електронну адресу відповідача адвокатський запит від 27.06.2024, в якому представник просила повідомити інформацію з приводу незастосування абзацу 2 пункту 5 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006), під час розгляду надісланої з супровідним листом засобами поштового зв'язку заяви ОСОБА_1 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, разом з доданими документами.
Харківський відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області у листі від 05.07.2024 року №6351-893/6351-24 повідомив представника позивача про те, що прийняття заяви щодо набуття громадянства України є можливим лише за умови особистого звернення заявника та наданні оригіналів документів передбачених законодавством. Також звернуто увагу, що заява про набуття громадянства України формується засобами інформаційної підсистеми «Облік осіб, які набули або припинили громадянство України» ЄІАС УМП ДМС та засвідчується особистим підписом заявника. Умови та порядок набуття громадянства України регламентуються Законом України від 18.01.2001 «Про громадянство України» (далі -Закон) та Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 Питання організації виконання «Закону України Про громадянство України» яким затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, (далі - Порядок). Відповідно до п.5 Порядку заяву та інші документи з питань громадянства особа, яка проживає в Україні на законних підставах, подає особисто до районного, районного у місті, міського управління або відділу ДМС за місцем її проживання
У позовній заяві позивачем вказано, що згідно із положеннями п.5 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006), встановлено, що заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто, за наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть подаватися іншою особою або надсилатися поштою. Отже, позивач за станом здоров'я, не має можливості особисто звернутися до відповідного територіального підрозділу Державної міграційної служби України, у зв'язку з чим його заява з додатками була подана засобами поштового зв'язку. Подані позивачем належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до територіального органу Державної міграційної служби України. Таким чином, позивач правомірно надіслав засобами поштового зв'язку до Харківського відділу Головного управління ДМС у Харківській області (62472, м. Мерефа, вул. Дніпровська, 251) заяву про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, з доданими до неї документами, але відповідач протиправно допустив бездіяльність, яка полягає у не надсиланні до територіального органу Державної міграційної служби України, а саме до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області його належно оформленої заяви про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, з доданими до неї документами, чим допустив порушення його прав та законних інтересів.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Згідно з вимогами статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Приписами ст.3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно із приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначає Закон України "Про громадянство України" від 18.01.2001 № 2235-III (далі - Закон №2235).
Приписами ст.1 Закону №2235 визначено, що громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках; громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України; реєстрація громадянства України - внесення запису про набуття особою громадянства України спеціально уповноваженим на те органом у відповідні облікові документи; проживання на території України на законних підставах - проживання в Україні іноземця чи особи без громадянства, які мають у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року відмітку про постійну чи тимчасову прописку на території України, або зареєстрували на території України свій національний паспорт, або мають посвідку на постійне чи тимчасове проживання на території України, або мають військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу, виданий іноземцю чи особі без громадянства, які в установленому порядку уклали контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України, або їм надано статус біженця чи притулок в Україні.
Згідно із положеннями ст.2 Закону №2235 законодавство України про громадянство ґрунтується на таких принципах: 1) єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України; 2) запобігання виникненню випадків безгромадянства; 3) неможливості позбавлення громадянина України громадянства України; 4) визнання права громадянина України на зміну громадянства; 5) неможливості автоматичного набуття громадянства України іноземцем чи особою без громадянства внаслідок укладення шлюбу з громадянином України або набуття громадянства України його дружиною (чоловіком) та автоматичного припинення громадянства України одним з подружжя внаслідок припинення шлюбу або припинення громадянства України другим з подружжя; 6) рівності перед законом громадян України незалежно від підстав, порядку і моменту набуття ними громадянства України; 7) збереження громадянства України незалежно від місця проживання громадянина України.
Відповідно до ст.3 Закону №2235 громадянами України є, зокрема, особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.
Згідно із положеннями ст.6 Закону №2235 визначено підстави набуття громадянства України, відповідно до якої громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Відповідно до статті 8 Закону № 2235 особа (іноземець або особа без громадянства), яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), а також її неповнолітні діти мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням.
Для оформлення набуття громадянства України в установленому порядку разом із заявою (клопотанням) про набуття громадянства України подається: особою без громадянства - декларація про відсутність іноземного громадянства; іноземцем - зобов'язання припинити іноземне громадянство.
Іноземці, які перебувають у громадянстві (підданстві) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство (підданство) усіх цих держав.
Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство (підданство) не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави.
Іноземці, які подали зобов'язання припинити іноземне громадянство (підданство), повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України. Іноземці, які мають усі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання документа про припинення громадянства (підданства), але з незалежних від них причин не можуть отримати його, подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.
Особа, яка набула громадянство України і подала декларацію про відмову від іноземного громадянства, зобов'язується повернути паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави. Вимога про взяття зобов'язання повернути паспорт іноземної держави не поширюється на осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону № 2235 іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України.
З аналізу викладених вище норм вбачається, що особа набуває громадянства за територіальним походженням, зокрема, у тому випадку, якщо хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і така особа є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України.
Указом Президента України від 27.03.2001 №215 затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі-Порядок №215).
Відповідно до п.1 розділу І Порядку №215 для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.
У випадках, передбачених законодавством України, за подання заяви та інших документів з питань громадянства сплачується державне мито або консульський збір, документ про сплату якого подається разом із заявами та іншими документами з питань громадянства.
Пунктом 2 розділу І Порядку №215 передбачено, що заяви з питань громадянства оформлюються: про оформлення набуття громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім'я керівника територіального органу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи.
Відповідно до п.3 розділу І Порядку №215 заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником.
Пунктом 4 розділу І Порядку №215 визначено, що заяви та інші документи з питань громадянства подаються: особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні.
Пунктом 5 розділу І Порядку №215 передбачено, що заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто.
За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть подаватися іншою особою або надсилатися поштою.
Під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред'являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України або про його постійне проживання за кордоном та подаються копії таких документів.
Пунктом 24 розділу ІІ Порядку №215 передбачено, що для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка народилася до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили на момент народження особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає: а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням; б) дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм); в) один із таких документів: - декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства; - зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України; - декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні; - декларацію про відмову особи, яка є громадянином Російської Федерації і зазнала переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує переслідування через політичні переконання (довідка Міністерства закордонних справ України, дипломатичного представництва чи консульської установи України, видана в установленому Кабінетом Міністрів України порядку), - для іноземців, які є громадянами Російської Федерації та зазнали переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності; - заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України.
Пунктом 92 розділу IV Порядку №215 встановлено, що територіальні органи Державної міграційної служби України приймають рішення про оформлення набуття громадянства України: за народженням; за територіальним походженням; внаслідок поновлення у громадянстві; внаслідок усиновлення; внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя; внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Згідно із п.93 розділу IV Порядку №215 територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи про оформлення набуття громадянства України знайдою, також одержує від відповідного органу реєстрації актів громадянського стану копію запису акта громадянського стану, який підтверджує, що новонароджену дитину знайдено на території України і батьки її невідомі.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до територіального органу Державної міграційної служби України.
Пунктом 94 розділу IV Порядку №215 визначено, що територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, а стосовно поновлення особи у громадянстві України також відсутні передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає рішення про оформлення набуття особою громадянства України.
Відповідно до п.95 розділу IV Порядку №215 рішення про оформлення набуття особою громадянства України або про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України не пізніш як у тримісячний строк з дня надходження документів надсилається до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником.
Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником, не пізніш як у тижневий строк з дня надходження відповідного рішення повідомляє про нього заявника у письмовій формі. У разі прийняття рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України заявникові у письмовій формі повідомляються причини відмови.
Відповідно до п.117 розділу V Порядку №215 у разі прийняття щодо особи рішення про встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України або оформлення набуття громадянства України територіальний орган Державної міграційної служби України, дипломатичне представництво чи консульська установа України за місцем її проживання реєструють особу громадянином України.
Такій особі видається довідка про реєстрацію особи громадянином України, яка подається нею для одержання документів, що підтверджують громадянство України.
Під час розгляду справи встановлено доводи позивача стосовно того, що він за станом здоров'я, не має можливості особисто звернутися до відповідного територіального підрозділу Державної міграційної служби України, у зв'язку з чим його заява з додатками була подана засобами поштового зв'язку на адресу відповідача.
Натомість, як вказує позивач, відповідач листом повідомив його представника про те, що відповідно до п.5 Порядку заяву та інші документи з питань громадянства особа, яка проживає в Україні на законних підставах, подає особисто до районного, районного у місті, міського управління або відділу ДМС за місцем її проживання.
Надаючи оцінку вказаному та враховуючи положення абз.1 п.3, абз.1 п.4 та абз.1 п. 5 Порядку № 215 суд зазначає, що чинне законодавство України чітко визначає дії як суб'єкта подання, так і суб'єкта отримання вказаних документів у випадку звернення із заявою щодо набуття громадянства України.
В рамках розгляду справи було встановлено, що подання позивачем заяви про набуття громадянства України поштовим зв'язком до Харківського відділу Головного управління ДМС України в Харківській області через свого представника обумовлено наявною у останнього поважною причиною - хворобою.
При цьому, позивач вказав, що він не має можливості самостійно прибути до територіального підрозділу та подати документи за станом здоров'я, підтвердженням чого є довідка №312310 серії 12 ААГ до акта огляду медико-соціальної експертної комісії від 12.02.2024 року.
Суд зазначає, що матеріали справи будь-яких інших доказів підтвердження наявності у позивача поважних причин (хвороба, стихійне лихо тощо), які не надавали б йому можливість особисто звернутися із заявою з питання громадянства України до відповідача, не містять.
При цьому, довідка № 312310 серії 12 ААГ не може вважатися судом належним доказом хвороби заявника, яка унеможливлює його особисте звернення з приводу порушеного питання до відповідача, оскільки не свідчить про відсутність у останнього можливості особистого звернення до відповідача.
Відтак, враховуючи викладене вище слід дійти висновку про те, що саме вказівка у відповідних медичних документах щодо причини хвороби, яка унеможливлює самостійне пересування, і є належною причиною, яка давала б заявнику право скористатись виключенням із загального правила щодо особистого подання документів з питання громадянства України.
Отже, з огляду на не надання позивачем належних документів, котрі підтверджують неможливість самостійного пересування, у позивача відсутні підстави для не виконання вимог абз.1 п.5 Порядку № 215 щодо особистого звернення з заявою з питань громадянства.
З огляду на викладене вище, суд доходить висновку про відсутність підстав для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області в особі Харківського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, яка полягає у не надсиланні до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 25.04.2024 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, з доданими до неї документами.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.2, 6-11, 14, 77, 78, 139, 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області в особі Харківського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Дніпровська, буд. 251, м. Мерефа, Харківський р-н, Харківська обл., 62472) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мельников Р.В.