Рішення від 07.03.2025 по справі 480/8197/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 березня 2025 року Справа № 480/8197/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду у м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області, і просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у частині відмови у зарахуванні до страхового стажу роботи позивача у районах Крайньої Півночі та, що прирівняні до районів Крайньої Півночі у період з - 01.01.1992 по 19.09.1996, з 15.12.1998 по 28.02.1999, з 09.03.1999 по 28.12.2004, згідно трудової книжки серія НОМЕР_1 від 15.09.1983 та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №182950010369 від 22.08.2024, підписане Начальником відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Тетяною Плітусняк;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити певні дії, тобто зарахувати вказані періоди роботи в РФ з 01.01.1992 по 19.09.1996, з 15.12.1998 по 28.02.1999, з 09.03.1999 по 28.12.2004, у страховий стаж у пільговому обчисленні, як такий, що мав місце у районах Крайньої Півночі та в місцевості, прирівняній до районів Крайньої Півночі з розрахунку один рік роботи за один рік шість місяців (коефіцієнт 1,5), тобто як 16 років 1 місяць 4 дні, разом з уже підрахованим страховим стажем 13 років 1 місяць, а загалом як 29 років 2 місяці 11 днів тобто вірно визначити страховий стаж позивача на дату звернення 15.08.2024 із заявою до територіального органу Пенсійного фонду України, відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про призначення пенсії за віком згідно трудової книжки серія НОМЕР_2 від 15.09.1983 зарахувавши необхідний при призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області вірно обрахувати позивачу загальний страховий стаж на дату звернення 15.08.2024 до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком врахувавши до нього періоди роботи в РФ з 01.01.1992 по 19.09.1996, з 15.12.1998 по 28.02.1999, з 09.03.1999 по 28.12.2004, у пільговому обчисленні , як такі, що мали місце у районах Крайньої Півночі та в місцевості, прирівняній до районів Крайньої Півночі з розрахунку один рік роботи за один рік шість місяців (коефіцієнт 1,5) для можливості в подальшому призначення пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з часу виникнення у позивача права на пенсію та з урахуванням висновків адміністративного суду по позову позивача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком згідно з Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV. Однак, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №182950010369 від 22.08.2024 відмолено у призначенні пенсії, у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу 31 рік. Позивач вважає зазначене рішення протиправним, оскільки відповідач не врахував страховий стаж роботи позивача в районах Крайньої Півночі у місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі. Зазначений період роботи повинен бути зарахований до страхового стажу саме в полуторному розмірі.

ГУ ПФУ в Сумській області повідомлялось про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав. На виконання вимог ухвали суду представником відповідача надано лише документи, які були витребувані судом.

Представник ГУ ПФУ в Одеській подала відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти позовних вимог у повному обсязі та зазначає, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». ГУ ПФУ в Одеській області було винесено рішення про відмову в призначенні пенсії за віком. За доданими документами до страхового стажу не зараховано: періоди роботи з 01.01.1992 по 19.09.1996, з 15.12.1998 по 28.02.1999, з 09.03.1999 по 28.12.2004 згідно трудової книжки серія НОМЕР_3 від 15.09.1983 на території рф у зв'язку із припиненням з 01.01.2023 росією участі в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992; період підприємницької діяльності з 13.04.2004 по 31.12.2016, оскільки відсутні відомості про сплачені страхові внески у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою ОК-5.

Позивач подав відповідь на відзив, в якій заперечує проти доводів відповідача, вважає їх не обґрунтованими та безпідставними, просить задовольнити позов у повному обсязі.

Судом було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою від 15.08.2024 про призначення пенсії за віком згідно Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 82 зворот. стор. - 83).

Рішенням Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 22.08.2024 за №182950010369 (а.с. 83 зворот. стор. - 84) відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком та зазначено, що вік заявника 59 років 11 місяців. Необхідний страховий стаж відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 31 рік. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: з 01 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 24 до 34 років. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2019 року, страхового стажу, передбаченого частинами першою і другою цієї статті, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу: починаючи з 01 січня 2028 року - від 15 до 25 років. Страховий стаж заявника становить 13 років 1 місяць. За доданими документами до страхового стажу не зараховано: періоди роботи з 01.01.1992 по 19.09.1996, з 15.12.1998 по 28.02.1999, з 09.03.1999 по 28.12.2004 згідно трудової книжки серія НОМЕР_3 від 15.09.1983 на території рф у зв'язку із припиненням з 01.01.2023 росією участі в Угоді про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992; період підприємницької діяльності з 13.04.2004 по 31.12.2016, оскільки відсутні відомості про сплачені страхові внески у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою ОК-5.

Не погоджуючись із діями ГУ ПФУ в Одеській області у частині відмови у зарахуванні до страхового стажу роботи позивача у районах Крайньої Півночі та, що прирівняні до районів Крайньої Півночі у період з - 01.01.1992 по 19.09.1996, з 15.12.1998 по 28.02.1999, з 09.03.1999 по 28.12.2004, згідно трудової книжки серія НОМЕР_1 від 15.09.1983 та рішенням ГУ ПФУ в Одеській області №182950010369 від 22.08.2024, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Періоди, з яких складається страховий стаж, визначені у статті 24 Закону № 1058-IV, відповідно до частини четвертої якої, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно із пунктом 5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV період роботи до 01.01.1991 в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01.01.1991.

Порядок надання пільг особам, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, встановлено Указами Президії Верховної Ради СРСР від 10.02.1960 “Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» та від 26.09.1967 “Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», а також Інструкцією про порядок надання пільг, затвердженою постановою Держкомпраці і Президії ВЦРПС від 16.12.1967 №530/П-28.

Відповідно до пункту 3 постанови Ради Міністрів СРСР від 10.02.1960 № 148 “Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 року “Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» кожний рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі після 01.03.1960 року - за 1 рік і 6 місяців при нарахуванні стажу для отримання пенсії за віком та по інвалідності.

Згідно із статтю 3 Тимчасової угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та в місцевостях, які прирівняні до даних районі, в галузі пенсійного забезпечення від 19.01.1993 при призначенні пенсії у відповідності із статтею 1 цієї Тимчасової Угоди на території України, компетентні органи Російської Федерації відшкодують витрати на виплату цієї пенсії у тій її частині, яка відповідає тривалості трудового стажу, виробленого в районах Крайньої Півночі або в місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, починаючи з 01.01.1991. У цьому випадку частина пенсії, яка відповідає тривалості трудового стажу, виробленого в районах Крайньої Півночі або в місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, обчислюються за нормами законодавства Російської Федерації. Порядок відшкодування витрат на виплату зазначених вище пенсій регулюються спеціальною Угодою між компетентними органами Сторін. Відшкодування витрат у відповідності із пунктом 1 цієї статті здійснюється до виникнення права на пенсійне забезпечення згідно законодавства України (з врахуванням Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992).

Тобто, вказана Тимчасова угода надає громадянам Сторін цієї угоди право на достроковий вихід на пенсію по старості (за віком) за вказаних у статті 1 угоди умов, а також визначає порядок реалізації цього права.

Стаття 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (далі - Угода від 13.03.1992) закріплює принцип територіальності, згідно з яким пенсійне забезпечення громадян держав-учасників здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Статтею 3 Угоди від 13.03.1992 також передбачено, що всі витрати, пов'язані зі здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе держава, що надає забезпечення. Взаємні розрахунки не проводяться, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами.

Статтею 3 Тимчасової Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі, та в місцевостях, які прирівняні до даних районів, в галузі пенсійного забезпечення від 15.01.1993 передбачено, що при призначенні пенсії у відповідності із статтею 1 цієї Тимчасової Угоди на території України, компетентні органи Російської Федерації відшкодують витрати на виплату цієї пенсії у тій її частині, яка відповідає тривалості трудового стажу, виробленого в районах Крайньої Півночі або у місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, починаючи з 01.01.1991. У цьому випадку частина пенсії, яка відповідає тривалості трудового стажу, виробленого у районах Крайньої Півночі або у місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, обчислюється за нормами законодавства Російської Федерації.

Так, Верховний Суд у справах №302/662/17-а, №263/13671/16-а, №352/1612/15а (2а/352/70/15), №348/2208/16-а, №265/6105/16-а дійшов висновку, що для обчислення пільгового стажу при роботі в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до неї, повинні бути надані або трудова книжка або письмовий трудовий договір або довідка, в якій зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі. Тобто достатньо одного із перерахованих документів, а не їх сукупність.

Разом з цим такі висновки Верховного Суду сформовані у правовідносинах, які стосувались обчислення пільгового стажу при роботі в районах Крайньої Півночі за періоди такої роботи до 01.01.1991.

Водночас у справі, яка розглядається спір виник щодо визначення трудового стажу, відпрацьованого в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, після 01.01.1991.

З цього приводу суд зазначає, що Законом України від 05.11.1991 № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення» та Законом № 1058-IV не передбачено пільг при обчисленні трудового стажу, відпрацьованого в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, після 01.01.1991.

Не йдеться про пільгове обчислення такого стажу й в Угоді про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, Тимчасовій угоді між Урядом України і Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, в галузі пенсійного забезпечення від 15.01.1993 та затвердженому відповідно до Тимчасової угоди Порядку переведення і виплати пенсій (постанова правління Пенсійного фонду України від 07.08.1996 № 10-3).

Враховуючи викладене, суд вважає, що підстави для зарахування в пільговому обчисленні стажу роботи позивача після 01.01.1991 в районах Крайньої Півночі і в прирівняних до них місцевостях відсутні.

Зазначені висновки узгоджуються і з правовою позицією, викладеною, зокрема у постановах Верховного Суду від 30.01.2018 у справі № 676/7065/14-а та від 30.05.2019 у справі № 348/2974/14-а, від 14.03.2023 по справі №160/20914/21, та, відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають застосуванню при розгляді цієї справі, оскільки Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30 січня 2019 року у справі №755/10947/17 зазначила, що суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати Верховного Суду.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що порядок розподілу судових витрат регламентовано статтею 139 КАС України, якою передбачено, що понесені позивачем судові витрати відшкодовуються за рахунок відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог.

У зв'язку з тим, що позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, витрати понесені ним під час розгляду справи не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у частині відмови у зарахуванні до страхового стажу роботи у районах Крайньої Півночі та, що прирівняні до районів Крайньої Півночі у період з - 01.01.1992 по 19.09.1996, з 15.12.1998 по 28.02.1999, з 09.03.1999 по 28.12.2004, згідно трудової книжки серія НОМЕР_1 від 15.09.1983 та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №182950010369 від 22.08.2024, підписане Начальником відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Тетяною Плітусняк, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити певні дії, тобто зарахувати вказані періоди роботи в РФ з 01.01.1992 по 19.09.1996, з 15.12.1998 по 28.02.1999, з 09.03.1999 по 28.12.2004, у страховий стаж у пільговому обчисленні, як такий, що мав місце у районах Крайньої Півночі та в місцевості, прирівняній до районів Крайньої Півночі з розрахунку один рік роботи за один рік шість місяців (коефіцієнт 1,5), тобто як 16 років 1 місяць 4 дні, разом з уже підрахованим страховим стажем 13 років 1 місяць, а загалом як 29 років 2 місяці 11 днів тобто вірно визначити страховий стаж ОСОБА_1 на дату звернення 15.08.2024 із заявою до територіального органу Пенсійного фонду України, відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про призначення пенсії за віком згідно трудової книжки серія НОМЕР_2 від 15.09.1983, зарахувавши необхідний при призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області вірно обрахувати ОСОБА_1 загальний страховий стаж на дату звернення 15.08.2024 із заявою про призначення пенсії за віком , врахувавши до нього періоди роботи в РФ з 01.01.1992 по 19.09.1996, з 15.12.1998 по 28.02.1999, з 09.03.1999 по 28.12.2004, у пільговому обчисленні, як такі, що мали місце у районах Крайньої Півночі та в місцевості, прирівняній до районів Крайньої Півночі з розрахунку один рік роботи за один рік шість місяців (коефіцієнт 1,5) для можливості в подальшому призначення пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з часу виникнення у ОСОБА_1 права на пенсію та з урахуванням висновків адміністративного суду по позову- відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Гелета