Рішення від 06.03.2025 по справі 460/3289/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2025 року м. Рівне №460/3289/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій.

Позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 12.03.2024 №956090144146 "Про відмову у перерахунку пенсії";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 із 26.01.2023 пенсію за віком як державному службовцю відповідно пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII, виходячи із 60% заробітної плати, вказаної у довідках про заробітну плату від 26.01.2023 №1700-0603-8/6274 та від 01.03.2024 №63-Ф, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку у відповідача-2 та отримує пенсію за віком на умовах Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII. На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02.01.2024 у справі №460/7174/23 відповідачем-2 видано довідку про складові заробітної плати щодо обчислення (призначення) пенсії, як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, станом на грудень 2022 року від 01.03.2024 №63-Ф. 05.03.2024 позивач подала заяву відповідачу про перерахунок її пенсії державного службовця на підставі зазначеної довідки. Проте, рішенням відповідача-1 (обрано для вирішення питання про перерахунок пенсії за принципом випадковості) відмовлено в перерахунку пенсії з врахуванням вказаної довідки з підстав відсутності у позивача стажу державної служби станом на 01.05.2016 - не менше 20 років. Позивач вважає, що рішення відповідача-1 протиправним і таким, що суперечить встановленим судом преюдиційним у справі №460/7174/23 обставинам.

Ухвалою суду від 02.04.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачі подали відзиви на позовну заяву, аналогічні за змістом. В обґрунтування заперечень вказали, що 18.04.2019 позивачу була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (далі - Закон №889-VІІ), виплата пенсії здійснювалося на підставі Закону №1058-IV. У зв'язку зі звільненням з посади, віднесеної до категорій посад державної служби, позивачу 26.01.2023 було поновлено виплату пенсії відповідно до Закону №889-VІІ. Стаж роботи позивача на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців станом на 01.05.2016, тобто на день набрання чинності Законом України "Про державну службу" склав 18 років 1 місяць 22 дні. 05.03.2024 позивач звернулася до органів Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії за віком, призначеної Законом України "Про державну службу", з врахуванням довідок про складові заробітної плати від 26.01.2023 №1700-0603-8/6274 та від 01.03.2024 №63-Ф. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 12.03.2024 №956090144146 було відмовлено в перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців станом на 01.05.2016. Оскільки пенсія позивачу за нормами Закону України "Про державну службу" вже була обчислена з урахуванням середньої заробітної плати в розмірі 15267,69грн, чинного на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, законодавством України не передбачено можливості перерахунку органами Пенсійного фонду України пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Відповідачі просили відмовити у задоволені позовних вимог повністю.

Розглянувши позовну заяву та відзив, дослідивши письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 11.03.1998 до 25.01.2023 перебувала у трудових відносинах із Управлінням Пенсійного фонду України в Костопільському районі, Костопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області та обіймала посади, що належали до категорій посад державної служби.

25.01.2023 ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу надання житлових субсидій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

19.01.2023 позивач звернулась до відповідача-2 із заявами про видачу довідки про стаж державної служби, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

26.01.2023 відповідач-2 видав позивачу довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №1700-0603-8/6274.

Рішенням відповідача-2 від 06.02.2023 підтверджується перерахунок пенсії ОСОБА_1 у спосіб її переведення з виду на вид, умови призначення Закону України "Про державну службу", середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 15267,69грн.

Листом від 26.01.2023 відповідач-2 відмовив позивачу у видачі довідки про складові заробітної плати для обчислення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби з тих підстав, що стаж державної служби станом на 01.05.2016 становить 18 років 01 місяць 21 день.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 02.01.2024 у справі №460/7174/23 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій, бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинення певних дій задоволено частково:

- визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, оформлену листом від 26.01.2023 №1700-0603-8/6272, в оформленні та видачі ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати щодо обчислення (призначення) пенсії, як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, станом на грудень 2022 року (за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3) за посадою, яку вона обіймала перед звільненням з державної служби;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Рівненської області оформити і видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати щодо обчислення (призначення) пенсії, як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, станом на грудень 2022 року (за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3) за посадою, яку вона обіймала перед звільненням з державної служби.

Рішення суду набрало законної сили 26.02.2024 та виконано відповідачем-2 у спосіб видачі позивачу довідки про складові заробітної плати щодо обчислення (призначення) пенсії, як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, станом на грудень 2022 року від 01.03.2024 №63-Ф.

05.03.2024 позивач звернулась до відповідача-2 із заявою про перерахунок її пенсії державного службовця, враховуючи додатково довідку ГУ ПФУ в Рівненській області від 01.03.2024 №63-Ф за період з 26.01.2023, видану на виконання рішення суду

Рішенням відповідача-1 (обраного для розгляду поданих документів за принципом випадковості) позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з врахуванням вказаної довідки з підстав відсутності у ОСОБА_1 стажу державної служби станом на 01.05.2016 - не менше 20 років.

Вважаючи рішення про відмову у призначенні пенсії протиправним, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною першою статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Згідно із пунктом 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі - Закон №3723-XII) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Суд встановив, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 02.01.2024 у справі №460/7174/23 підтверджено право позивача на обчислення та виплату пенсії відповідно до положень Закону України "Про державну службу", що сторонами не заперечується.

Більше того, після звільнення позивача із посади державного службовця рішенням відповідача-2 від 06.02.2023 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у спосіб її переведення з виду на вид, умови призначення Закону України "Про державну службу", середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 15267,69 грн.

Цим рішенням підтверджується, що основний розмір пенсії від середнього заробітку - 9160,61 грн. Загальний страховий стаж склав 47 років 6 місяців 25 днів, а стаж роботи на посадах державної служби - 24 роки 10 місяців 16 днів.

Таким чином, доводи відповідача-2 щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 , яка була призначена ще 18.04.2019 спростовується самою поведінкою такого органу, яка свідчить про перерахунок цього виду пенсії після звільнення позивача з посади державного службовця.

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону №3723-ХІІ, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 1058-15, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до вимог п.4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок №622, застосовуваний в редакції, чинній станом на дату прийняття спірного рішення), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби) (абз.2 п.4 Порядку №622); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні (абз.3 п.4 Порядку №622).

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі (абз.6 п.4 Порядку №622).

Відповідач-1, приймаючи спірне рішення стверджує, що позивач не має права на обчислення пенсії державного службовця на умовах абз.6 п.4 Порядку №622 виходячи із заробітної плати в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за грудень 2022 року відповідно до довідки ГУ ПФУ в Рівненській області від 01.03.2024 №63-Ф, виданої на виконання рішення суду, у зв'язку з відсутністю станом на 01.05.2016 стажу роботи на державній службі не менше 20 календарних років.

Водночас, суд оцінює критично та відхиляє вказані доводи відповідача-1 з таких підстав.

З трудової книжки позивача та розрахунку стажу роботи на посаді державного службовця вбачається, що станом на 12.03.2023 (дату звільнення ОСОБА_1 із державної служби) її спеціальний стаж державного службовця складав 24 роки 10 місяців 16 днів, а станом на 01.05.2016 - 18 років 01 місяць 21 день.

Не заперечується сторонами той факт, що з 26.01.2023 відповідач-2 обчислив пенсію за віком ОСОБА_1 як державному службовцю на підставі її заробітної плати відповідно до абз.2 п.4 Порядку №622 без врахування заробітної плати в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії - грудень 2022 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

У ході розгляду справи №460/7174/23 Рівненський окружний адміністративний суд суд дійшов висновку, що позивач станом на 01.05.2016 обіймала посаду державного службовця, в період до 26.01.2023 пенсії державного службовця не отримувала, з 26.01.2023 звільнена з державної служби, станом на дату звільнення мала не менше 20 років вислуги державного службовця та подавши заяви від 19.01.2023 про видачу довідок станом на 26.01.2023 виявила бажання обчислення розміру її пенсії державного службовця на встановлених абз. 6 п. 4 Порядку №622 умовах.

Постановою Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" №1-3 від 17 січня 2017 року, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за №180/30048 (в редакції, чинній станом на дату прийняття оскарженого рішення), затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІ "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", а саме: - форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); - форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); - форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Відповідно до форми довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3, така видається для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону Про державну службу пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу" про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, а виплати (надбавки, місячні премії) зазначаються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії. Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, зазначаються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді, виходячи із середнього розміру таких виплат у місяці, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, визначеного з урахуванням кількості відповідних (прирівняних) посад.

Таким чином, суд дійшов висновку, що для обчислення пенсії державного службовця виходячи із середніх розмірів відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі, необхідними умовами є: бажання особи на такий порядок обчислення пенсійної виплати; не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців; звільнення з посади державного службовця на момент виходу на пенсію.

Тому, чинне законодавство не містять обов'язкової умови для отримання довідки для обчислення пенсії державного службовця у зазначеному вище порядку як наявність не менше 20 років стажу роботи на посадах державних службовців станом на 01.06.2016, обмежуючись лише наявність такого стажу на дату звільнення з державної служби.

З метою поновлення прав та інтересів позивача на пенсію державного службовця після отримання довідки про заробітну плату, виданої на виконання рішення суду у справі №460/7174/23, яке набрало законної сили 26.02.2024, 05.03.2024 ОСОБА_1 подала відповідачу заяву про перерахунок її пенсії державного службовця із додатковим включенням довідки ГУ ПФУ в Рівненській області від 01.03.2024 №63-Ф за період з 26.01.2023.

Судом встановлено, що в розпорядженні пенсійного органу після набрання рішенням суду законної сили були: довідка про розмір посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років від 26.01.2023 №1700-0603-8/6274 для обчислення пенсії позивача, відповідно до якої наразі обчислюється пенсія, а, як зазначалося вище, на виконання рішення суду у справі №460/7174/23 надано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.03.2024 №63-Ф (без зазначення посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років) - видана саме на виконання вказаного рішення.

У зв'язку з цим, єдиним можливим варіантом обчислення розміру пенсії позивача на підставі її заяви від 05.03.2024, яка подана з метою відновлення права на пенсію за період з 26.01.2023 було виключно врахування заробітної плати на підставі добровільно наданої та наявної в розпорядження Пенсійних органів довідок від 26.01.2023 №1700-0603- 8/6274 від 01.03.2024 №63-Ф.

Усупереч наведеному, відповідач-2 продовжував обчислювати пенсійну виплату ОСОБА_1 без врахування довідки про складові заробітної плати щодо обчислення (призначення) пенсії, як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, станом на грудень 2022 року від 01.03.2024 №63-Ф.

Зважаючи на це, рішення відповідача-1 про відмову в перерахунку пенсії є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки не враховує як основні, так і стимулюючі складові заробітної плати, з якої пенсія державного службовця обчислюється в межах доходу, з якого сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Визначаючи спосіб захисту порушених прав Велика Палата Верховного суду у постанові від 13.02.2019 у справі №822/524/18 (Пз/9901/23/18) (провадження № 11-555заі18) вказала на необхідність зобов'язання відповідача призначити і здійснити нарахування й виплату пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у довідці про заробітну плату (щодо основних та додаткових складових заробітної плати).

При цьому, відповідно до пункту 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права.

Відповідачем-2 переведено ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до положень Законів України "Про державну службу" на підставі заяви 26.01.2023, проте через встановлену судом у справі №460/7174/23 протиправність поведінки Пенсійного фонду, яка виразилася у не видачі довідки про стимулюючі складові заробітної плати, розрахунок пенсії державного службовця ще з 26.01.2023 здійснюється не у обраний позивачем спосіб (виключно з посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугою років).

Відтак, враховуючи зміст рішення суду від 02.01.2024 у справі №460/7174/23 та визнання протиправним і скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області від 12.03.2023 №172750005256 про відмову в перерахунку пенсії за період з 26.01.2023, саме з цієї дати позивач набула право на обчислення пенсії державного службовця на підставі додатково отриманої на виконання рішення суду довідки від 01.03.2024 №63-Ф.

Суд враховує також позицію Верховного Суду, висловлену в постанові від 08.02.2024 по справі № 500/1216/23, згідно з якою дії зобов'язального характеру щодо призначення позивачу пенсії має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. А відтак, у задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області позивачу слід відмовити.

Для відновлення порушених прав позивача в цій частині слід, з метою унеможливлення повторного звернення позивача до суду, зобов'язати відповідача-1, який прийняв оскаржене рішення, перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 із 26.01.2023 пенсію за віком відповідно пункту 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII, виходячи із 60% заробітної плати, вказаної у довідках про заробітну плату від 26.01.2023 №1700-0603-8/6274 та від 01.03.2024 №63-Ф, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, позов підлягає до задоволення.

Враховуючи положення ч.1 ст.139 КАС України, сплачений за подання цього позову судовий збір суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 12.03.2024 №956090144146 про відмову у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 із 26.01.2023 пенсію за віком як державному службовцю відповідно пункту 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII, виходячи із 60% заробітної плати, вказаної у довідках про заробітну плату від 26.01.2023 №1700-0603-8/6274 та від 01.03.2024 №63-Ф, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр.Соборний, 158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69005; ідентифікаційний код юридичної особи 20490012).

Відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул.Олександра Борисенка, 7, м.Рівне, 33028; ідентифікаційний код юридичної особи 21084076).

Рішення складено 06 березня 2025 року.

Суддя О.М. Дудар