Рішення від 06.03.2025 по справі 440/109/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/109/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява за позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправною та скасування рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області за № 019 від 20 грудня 2024 року про застосування штрафу за порушення законодавства про ціни і ціноутворення у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 34000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення №019 від 30 грудня 2024 року є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки воно не відповідає вимогам чинного законодавства та позивач не створював перешкод для виконання функцій відповідача під час проведення перевірки. Держпродспоживслужбою проводилась перевірка заяви фізичної особи - споживача категорії «населення» за адресою м. Кременчук, вул.Майора Борщака,19,В, кв.10, проте перевіряючі вимагали надання комплекту всіх документів, поданих підприємством для встановлення двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії, тобто документів, що стали підставою для встановлення тарифів для всіх категорій споживачів: «населення», «бюджетних організацій», «релігійні організації», «інші споживачі, крім населення». Такі дії перевіряючих є незаконними в частині порушення останніми вимог статті 6 Закону №877 щодо з'ясування лише тих питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу. В рамках позапланової перевірки надано запити, які розглянуті підприємством та по кожному пункту запиту надано чи то пояснення, чи копії відповідних документів, що підтверджує факт нестворення перешкод у проведенні перевірки. Зокрема, пояснення щодо неможливості надання комплекту документів для встановлення діючого тарифу, які містять інформацію про об'єкти підприємства, обсяги виробництва, кількість працівників та іншу інформацію з обмеженим доступом. ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, посилаючись на невиконання позивачем вимог про надання документів, необхідних для проведення позапланової перевірки, фактично не погоджується з обсягом виконання ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» письмових запитів № 1-4. Однак, положеннями пункту 4 частини 1 статті 20 Закону України № 5007-VI передбачена відповідальність лише за невиконання приписів, при цьому застережень щодо можливості накладення санкції на суб'єкта господарювання за неналежне або неповне виконання письмових запитів вказана норма не містить. Разом з цим, у даній справі ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області не виносилось жодного припису про усунення порушень вимог законодавства ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО». Письмові ж запити про надання документів, направлені контролюючим органом в порядку статті 18 Закону України № 5007-VI, не є обов'язковими до виконання приписами у розумінні Закону України № 877-V, за невиконання яких до суб'єкта господарювання може бути застосовано санкцію на підставі пункту 4 частини 1 статті 20 Закону України № 5007-VI. Окрім цього, посилаючись на надання позивачем не у повному обсязі документів, контролюючий орган не надавав належної оцінки доводам ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» про неможливість надання деяких документів та інформації, які містять критичну технологічну інформацію з обмеженим доступом. Враховуючи, що ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» включено до секторального переліку об'єктів критичної інфраструктури, на підприємство поширюються вимоги Закону України «Про критичну інфраструктуру», "Про правовий режим воєнного стану", "Про правовий режим надзвичайного стану", "Про оборону України", Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 17 жовтня 2023 року, зокрема, в частині захисту критичної технологічної інформації. Так, з метою забезпечення обороноздатності держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України встановлені відповідні обмеження розповсюдження інформації щодо об'єктів інфраструктури. У зв'язку із зазначеним та задля забезпечення захищеності критичної інфраструктури з метою безперервності її роботи, цілісності і стійкості, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» об'єктивно позбавлене можливості надати документи, які містять критичну технологічну інформацію щодо підприємства.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06 січня 2025 року позовну заяву у справі №440/109/25 передано для розгляду судді Ясиновському І.Г.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 січня 2024 року у справі №440/109/25 заяву про самовідвід судді Ясиновського І.Г. по справі №440/109/25 за позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення - задоволено та матеріали адміністративної справи № 440/109/25 передано до відділу документального забезпечення та документообігу (канцелярії суду) для автоматичного розподілу відповідно до вимог статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08 січня 2025 року позовну заяву у справі №440/109/25 передано для розгляду судді Слободянюк Н.І.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 січня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/109/25. Вирішено проводити розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю /а.с. 54-62/. Свою позицію мотивував посиланням на те, що до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшло звернення ОСОБА_1 , зареєстроване за №ЗВГ-349/24 від 09 липня 2024 року щодо порушень вимог законодавства ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» та з проханням провести перевірку щодо обґрунтованості підвищення тарифу на послугу з постачання теплової енергії. 22 листопада 2024 року на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшов лист, зареєстрований за №ЗВГ-777/24 від 22 листопада 2024 року, яким ОСОБА_1 надав додаткову інформацію та пояснення до звернення. Листом від 26 листопада 2024 року № 01-27/07.3/6087 відповідач звернувся до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів з питання щодо надання погодження на проведення позапланової перевірки. Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів листом № 15.2.2-3/25108 від 04 грудня 2024 року відповідно до вимог абзацу 5 частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», пункту 41 постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» та наказу Держпродспоживслужби від 01 квітня 2024 року № 191 «Про рішення щодо здійснення протягом періоду воєнного стану позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері надання житлово-комунальних послуг» надала погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії. Відповідно до наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 06 грудня 2024 року № 1360-ОД та направлення про проведення позапланової перевірки № 860 від 06 грудня 2024 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області з 06 грудня 2024 року по 19 грудня 2024 року проведено позапланову перевірку Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (код ЄДРПОУ 03338030, місцезнаходження юридичної особи: 36008, м. Полтава, вул. Польська, буд. 2А) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії. 06 грудня 2024 року спеціалістами Головного управління з метою розпочати позапланову перевірку здійснено вихід на ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», що розташоване за юридичною адресою: Полтавська область, м.Полтава, вул. Польська, 2 А. Заступник генерального директора з правових питань ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» Рудницька Юлія Олександрівна (за довіреністю від 02 серпня 2024 року № 29-14/116) була ознайомлена з направленням та погодженням на проведення цієї перевірки, зверненням фізичної особи та отримала копію направлення на таку позапланову перевірку, в результаті чого спеціалісти Головного управління були допущені до проведення позапланового заходу. Посадовими особами пред'явлено заступнику генерального директора з правових питань ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» Рудницькій Ю.О. службові посвідчення, що засвідчують посадових осіб органу державного нагляду (контролю). 06 грудня 2024 року спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області в канцелярії ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» (за адресою: Полтавська обл., м. Полтава, вул. Польська, 2 а) було вручено вимогу № 1 від 06 грудня 2024 року (від 06 грудня 2024 року Вхід.№5608), щодо надання документів та інформації. Термін виконання цієї вимоги було визначено до 11:00 години 10 грудня 2024 року. 12 грудня 2024 року на офіційну електронну адресу (kanc@pte.poltava.ua) ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» надіслано вимогу № 2 від 12 грудня 2024 року щодо надання документів та інформації. Термін виконання цієї вимоги визначено до 10:00 години 13 грудня 2024 року. 16 грудня 2024 року на офіційну електронну адресу (kanc@pte.poltava.ua) ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» надіслано вимогу № 3 від 16 грудня 2024 року щодо надання документів та інформації. Термін виконання цієї вимоги визначено до 10:00 години 17 грудня 2024 року. Відповідно до листа ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» від 12 грудня 2024 року №29-17/5800 (вх.№10066-24 від 12 грудня 2024 року) спеціалістів було повідомлено, що на вимогу № 1 від 06 грудня 2024 року надано відповіді та копії запитуваних документів по пунктах 1-4, 6-14. Копії документів по пункту 5 вимоги № 1 від 06 грудня 2024 року (комплект документів, поданий суб'єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води затвердженого КМУ від 01 вересня 2011 року № 869 та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 вересня 2018 року № 239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28 липня 2023 року № 669, від 30 вересня 2022 року № 477; від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», рішення Полтавської обласної ради від 26 вересня 2023 року № 687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28 липня 2023 року № 669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго») підприємством не надано. Відповідно до листа ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» від 18 грудня 2024 року №29-17/10742 (Вх.№10217-24 від 18 грудня 2024 року) спеціалістів повідомлено, що на вимоги від 12 грудня 2024 року № 2 та від 16 грудня 2024 року № 3 надано відповідь по питаннях 1-14 у відповіді підприємства від 12 грудня 2024 року №29-17/5800. 18 грудня 2024 року на офіційну електронну адресу (kanc@pte.poltava.ua) ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» направлено вимогу від 18 грудня 2024 року №4 щодо надання документів та інформації, так як інформації та документів, наданих підприємством на вищезазначені вимоги №1, №2, №3, недостатньо для проведення цієї перевірки. Термін виконання по вимозі від 18 грудня 2024 року №4 визначено до 10:00 години 19 грудня 2024 року. Станом на 14:00 год 19 грудня 2024 року ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» не було надано в повному обсязі документів та запитуваної інформації, що необхідна для проведення перевірки. Таким чином, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» створено перешкоди, а саме: невиконання законних вимог посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії. За результатами проведення позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін відповідачем складений акт № 025 від 19 грудня 2024 року, в якому зафіксовано вищевикладені обставини та порушення. У подальшому Головне управління винесло рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення від 20 грудня 2024 року №019, яким застосовано до ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» штраф в сумі 34000 грн.

27 січня 2025 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив /а.с. 112-114/, у якій зазначено, що письмові запити про надання документів, направлені контролюючим органом в порядку статті 18 Закону України №5007-VI, не є обов'язковими до виконання приписами у розумінні Закону України №877-V, за невиконання яких до суб'єкта господарювання може бути застосовано санкцію на підставі пункту 4 частини 1 статті 20 Закону України № 5007-VI. ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, посилаючись на невиконання позивачем вимог про надання документів, необхідних для проведення позапланової перевірки, фактично не погоджується з обсягом виконання ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» письмових запитів № 1-4. Положеннями пункту 4 частини 1 статті 20 Закону України № 5007-VI передбачена відповідальність лише за невиконання приписів, при цьому застережень щодо можливості накладення санкції на суб'єкта господарювання за неналежне або неповне виконання письмових запитів вказана норма не містить. Таких висновків дійшов Другий апеляційний адміністративний суд, про що свідчить постанова від 27 грудня 2024 року у справі №440/6835/24. Відповідач у відзиві надає інформацію про притягнення до адміністративної відповідальності заступника генерального директора з правових питань Рудницької Ю.О. за статтею 188-3 КУпАП та вважає, що з вищевикладеного чітко вбачається, що позаплановий захід щодо позивача проведено із дотриманням норм чинного законодавства. Разом з тим, постанову про притягнення до адміністративної відповідальності № 022 від 30 грудня 2024 року, винесену відносно ОСОБА_2 , оскаржено до Октябрського районного суду м. Полтави. Адміністративна справа № 554/305/25 (провадження № 2-а/554/68/2025) перебуває в провадженні судді Октябрського районного суду м. Полтави Сініцина Е.Б. Притягнення службової особи до адміністративної відповідальності не підтверджує факту проведення позапланового заходу щодо позивача із дотриманням норм чинного законодавства. Також Держпродспоживслужба вимагає надання комплекту всіх документів, поданих підприємством до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого двоставкового на послугу з постачання теплової енергії, тобто документів, що стали підставою для встановлення тарифів для всіх категорій споживачів: «бюджетних організацій», «релігійні організації», «інші споживачі, крім населення», чим порушує вимоги Закону №877 щодо проведення позапланових перевірок. Враховуючи, що ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» включено до секторального переліку об'єктів критичної інфраструктури, на підприємство поширюються вимоги Закону України «Про критичну інфраструктуру», "Про правовий режим воєнного стану", "Про правовий режим надзвичайного стану", "Про оборону України", Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 17 жовтня 2023 року, зокрема, в частині захисту критичної технологічної інформації. Окрім цього, матеріали справи містять докази направлення підприємством електронною поштою 24 грудня 2024 року на адресу відповідача письмових зауважень за № 29-17/5921 від 24 грудня 2024 року на акт за результатами перевірки від 19 грудня 2024 року № 025. Спірне Рішення № 019 прийнято 20 грудня 2024 року, яке отримано підприємством 26 грудня 2024 року, що підтверджено трекінгом поштового відправлення Укрпошта. Тобто письмові заперечення на акт перевірки отримані відповідачем, але не враховані при прийнятті оскаржуваного рішення.

У наданих до суду запереченнях на відповідь на відзив на позовну заяву представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю /а.с. 117-118/, покликаючись на те, що позапланова перевірка була проведена на підставі обґрунтованої заяви фізичної особи - споживача категорії «населення». Разом із цим, перевірка вимагала з'ясування питань, які безпосередньо стосуються економічного обґрунтування тарифів на теплову енергію, що застосовуються підприємством. Позивач не надав у повному обсязі запрошуваних документів, а отже частково не виконав законні вимоги контролюючого органу, що перешкоджало об'єктивному розгляду питання, яке стало підставою для перевірки. Позивач стверджує, що відповідач вийшов за межі предмета перевірки, оскільки перевірка була ініційована заявою споживача категорії «населення», а відповідач вимагав документи щодо всіх категорій споживачів. Водночас відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V під час позапланової перевірки можуть з'ясовуватися лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для її проведення. Відповідно до Порядку формування тарифів на комунальні послуги, затвердженого постановою КМУ № 869, тарифи для всіх категорій споживачів формуються на єдиних принципах. Позивач подає тарифи для всіх категорій споживачів до органу місцевого самоврядування на затвердження єдиним пакетом документів, що містить єдину економічну модель. Тому перевірка тарифів для категорії «населення» неможлива без аналізу загальної структури тарифоутворення. Однак, у вимогах наданих відповідачем позивачу, що містяться в матеріалах цієї судової справи, зазначається, про необхідність надати документи в розрізі «населення», а отже твердження позивача є безпідставними. У відповідь на твердження позивача щодо забезпечення нерозголошення комерційної таємниці та конфіденційної інформації відповідач вважає за необхідне звернути увагу на те, що посилання позивача на «критичну технологічну інформацію» у контексті Порядку 239 та інших нормативних актів є недоречним. Критична технологічна інформація, згідно з визначенням Закону України «Про критичну інфраструктуру», належить до інформації з обмеженим доступом і підлягає особливому захисту, але позивач не продемонстрував, що саме ця інформація є такою. Відповідач категорично заперечує твердження позивача про те, що його зауваження не були враховані. Відповідачем було розглянуто та враховано усі письмові та усні пояснення та зауваження позивача, однак жодне з них не спростовує факту вчиненого та виявленого порушення, зафіксованого, зокрема в акті перевірки.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" зареєстроване як юридична особа та основним видом його діяльності за КВЕД є: 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря, що учасниками справи не заперечується.

До Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшло звернення ОСОБА_1 , зареєстроване за №ЗВГ-349/24 від 09 липня 2024 року, щодо порушень вимог законодавства ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» та з проханням провести перевірку щодо обґрунтованості підвищення тарифу на послугу з постачання теплової енергії шляхом застосування двоставкових тарифів /а.с. 66-67/.

Листом від 13 вересня 2024 року, що зареєстрований в ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області 17 вересня 2024 року за вх.№ЗВГ-650/24, ОСОБА_1 надав рахунки за період 2021-2024 роки та вказав про відсутність у нього договорів /а.с. 68-70/.

22 листопада 2024 року на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшов лист, зареєстрований за №ЗВГ-777/24 від 22 листопада 2024 року, яким ОСОБА_1 надав додаткову інформацію та пояснення до звернення /а.с. 70 зі звороту, 71, 71 зі звороту/.

Листом від 26 листопада 2024 року № 01-27/07.3/6087 Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області звернулося до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів з питання щодо надання погодження на проведення позапланової перевірки /а.с. 72/.

Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів листом № 15.2.2-3/25108 від 04 грудня 2024 року відповідно до вимог абзацу 5 частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», пункту 41 постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» та наказу Держпродспоживслужби від 01 квітня 2024 року № 191 «Про рішення щодо здійснення протягом періоду воєнного стану позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері надання житлово-комунальних послуг» надано погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії на підставі звернень громадянина ОСОБА_1 від 30 липня 2024 року, 13 вересня 2024 року та 19 листопада 2024 року про можливі порушення його прав, законних інтересів Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (код ЄДРПОУ 03338030, місцезнаходження юридичної особи: 36008, м. Полтава, вул. Польська, буд. 2А) /а.с. 73/.

Відповідно до наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 06 грудня 2024 року № 1360-ОД /а.с. 73 зі звороту - 74/ та направлення про проведення позапланової перевірки № 860 від 06 грудня 2024 року /а.с. 74 зі звороту/, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області з 06 грудня 2024 року по 19 грудня 2024 року проведено позапланову перевірку Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (код ЄДРПОУ 03338030, місцезнаходження юридичної особи: 36008, м. Полтава, вул. Польська, буд. 2А) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії, результати якої оформлені актом від 19 грудня 2024 року №025, складеним за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін /а.с. 75-97/.

06 грудня 2024 року спеціалістами Головного управління з метою розпочати позапланову перевірку здійснено вихід на ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», що розташоване за юридичною адресою: Полтавська область, м.Полтава, вул. Польська, 2 А.

Заступник генерального директора з правових питань ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», Рудницька Юлія Олександрівна (за довіреністю від 02 серпня 2024 року № 29-14/116), ознайомлена з направленням, погодженням на проведення даної перевірки, зверненням фізичної особи та отримала копію направлення.

06 грудня 2024 року спеціалістами Головного управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області в канцелярії ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» (за адресою: Полтавська обл., м. Полтава, вул. Польська, 2 а) вручено вимогу № 1 від 06 грудня 2024 року (від 06 грудня 2024 року Вхід.№5608) щодо надання документів та інформації, а саме: 1) установчих документів (Статуту, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, свідоцтва платника ПДВ, свідоцтва про державну реєстрацію), копій наказів про призначення керівника (контракт з керівником підприємства), копії наказу про призначення відповідальної особи за проведення перевірки (за довіреністю) та особи, відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів; посадову інструкцію, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; 2) положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; 3) ліцензії на види діяльності та дозволи; 4) рішень уповноважених органів про встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії, наказів підприємства про введення в дію даних тарифів (в розрізі категорії населення); 5) комплекту документів, поданого суб'єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01 вересня 2011 року №869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 вересня 2018 року №239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28 липня 2023 року №669, від 30 вересня 2022 року №477; від 21 жовтня 2021 року №286 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», рішення Полтавської обласної ради від 26 вересня 2023 року №687 "Про внесення змін до рішення обласної ради від 28 липня 2023 року №669 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води", що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»; 6) балансу (форма №1), звіту про фінансові результати (форма №2) за 3022-2023 роки 7) зони обслуговування ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» по періодах 2022-2024 років; 8) копії рахунків на оплату по послузі з постачання теплової енергії за період грудень 2022 року, січень-грудень 2023 року, січень-жовтень 2024 року, які нараховувалися за адресою: АДРЕСА_1 ; 9) звіту про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма №11-МТП) за 2022-2023 роки; 10) довідки підприємства про те чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2022-2023 роки; 11) копії договору, укладеного зі споживачем за адресою: АДРЕСА_1 ; 12) звіту про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма №1-С) за 2022-2023 роки та 1 квартал 2024 року; 13) інформації для моніторингу ринку теплової енергії за грудень 2022 року, січень-грудень 2023 року, січень-жовтень 2024 року (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії ; 14) іншої інформації, яка стосується питання, що є предметом перевірки. Термін виконання цієї вимоги визначено до 11:00 години 10 грудня 2024 року /а.с. 28-29/.

Листом ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» від 12 грудня 2024 року №29-17/5800 (вх.№10066-24 від 12 грудня 2024 року) спеціалістів управління повідомлено, що розглянувши вимогу № 1 від 06 грудня 2024 року підприємство надає наступні копії документів та пояснення. Зокрема, по першому питанню: статут ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»; -витяг з реєстру платників податку на додану вартість; виписку з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; витяг з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; розпорядження Полтавської обласної ради №176 від 28 червня 2024 року. Керівник підприємства не видавав накази про призначення відповідальної особи за проведення перевірки (за довіреністю) та особи, відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів. Посадова інструкція, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу, на підприємстві не розроблялася та не затверджувалася. Укладання контракту з виконувачем обов'язків керівника підприємства діючим Положенням не передбачено. По другому питанню: Положення про облікову політику підприємства з додатками. По третьому питанню: ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» здійснює ліцензовану господарську діяльність з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії на підставі відповідних ліцензій. Ліцензії були переоформлені на безстрокові на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №739 від 06 червня 2017 року. Підприємство внесено до ліцензійного переліку суб'єктів господарювання. По четвертому питанню: копії рішень Полтавської обласної ради від 30 вересня 2022 №477, від 28 липня 2023 року №669, від 26 вересня 2023 року №687. Накази по підприємству про введення в дію тарифів не видавались. По п'ятому питанню: з огляду на розгляд адміністративних справ у судах, комплекти документів, які подані ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» до Полтавської обласної ради та НКРЕКП для встановлення тарифів у паперовій формі у підприємства відсутні. Одночасно ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» включено до секторального переліку об'єктів критичної інфраструктури, на підприємство поширюються вимоги Закону України «Про критичну інфраструктуру», «Про правовий режим воєнного стану», «Про правовий режим надзвичайного стану», «Про оборону України» та Загальні вимоги до кіберзахисту об'єктів критичної інфраструктури. Інформація, що міститься в комплекті документів для встановлення тарифу, має критичну технологічну інформацію з обмеженим доступом та підлягає захисту відповідно із законом. По шостому питанню: баланс (форма №1) за 2022-2023 роки; звіт про фінансові результати (форма №2) за 2022-2023 роки. По сьомому питанню: ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» здійснює господарську діяльність з вироблення, транспортування, постачання теплової енергії та гарячої води у м. Полтаві, м. Карлівці, м. Решетилівці, смт Машівці, смт Котельві. Починаючи з 01.11.2022 на лівобережній частині м. Кременчука. По восьмому питанню: копії рахунків-квитанцій на оплату комунальних послуг з грудня 2022 - жовтня 2024 року за адресою: м. Кременчук, вул. Майора Борищака, б. 19В, кв. 10. По дев'ятому питанню: звіти про постачання та використання енергії за період 2022-2023 роки. По десятому питанню: довідка щодо субвенцій з державного та місцевого бюджетів за період 2022-2024 роки. По одинадцятому питанню: співвласники багатоквартирного будинку за адресою: м. Кременчук, вул. Майора Борищака, б. 19В не повідомили ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» про прийняття рішення щодо вибору моделі договірних відносин і не уклали з підприємством відповідні договори на послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води. Взаємовідносини між співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: м. Кременчук, вул. Майора Борищака, б. 19В, в тому числі і зі споживачем квартири №10 за зазначеною адресою, з 01.11.2022 врегульовано індивідуальними договорами про надання послуг з постачання теплової енергії та про надання послуги з постачання гарячої води, які є публічними договорами приєднання і опубліковані на офіційному сайті підприємства. По дванадцятому питанню: звіти про витрати виробництва (форма №1-С) за 2021-2023 роки та 1 квартал 2024 року. По тринадцятому питанню: інформація для моніторингу ринку теплової енергії за період жовтень-грудень 2023 року та січень-травень 2024 року. По чотирнадцятому питанню: ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» при здійсненні своєї господарської діяльності зобов'язано застосовувати тарифи, встановлені для підприємства уповноваженим на це органом - Полтавською обласною радою у єдиному розмірі. Тариф ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» єдиний для всіх споживачів Полтавської області і будь-які підстави для обрахування вартості теплової енергії для споживачів м. Кременчука за окремим тарифом відсутні. ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» правомірно застосовує до споживачів лівобережної частини м. Кременчука, в тому числі і до споживача ОСОБА_1 , двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії /а.с. 34-41/.

12 грудня 2024 року на офіційну електронну адресу (kanc@pte.poltava.ua) ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» надіслано вимогу № 2 від 12 грудня 2024 року (зареєстрована підприємством за вх.№6043 від 19 грудня 2024 року) щодо надання документів та інформації, а саме: 1) установчих документів (Статуту, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, свідоцтва платника ПДВ, свідоцтва про державну реєстрацію), копій наказів про призначення керівника (контракт з керівником підприємства), копії наказу про призначення відповідальної особи за проведення перевірки (за довіреністю) та особи, відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів; посадову інструкцію, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; 2) положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; 3) ліцензії на види діяльності та дозволи; 4) рішень уповноважених органів про встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії, наказів підприємства про введення в дію даних тарифів (в розрізі категорії населення); 5) комплекту документів, поданого суб'єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01 вересня 2011 року №869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 вересня 2018 року №239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28 липня 2023 року №669, від 30 вересня 2022 року №477; від 21 жовтня 2021 року №286 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», рішення Полтавської обласної ради від 26 вересня 2023 року №687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28 липня 2023 року №669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води», що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»; 6) балансу (форма №1), звіту про фінансові результати (форма №2) за 3022-2023 роки 7) зони обслуговування ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» по періодах 2022-2024 років; 8) копії рахунків на оплату по послузі з постачання теплової енергії за період грудень 2022 року, січень-грудень 2023 року, січень-жовтень 2024 року, які нараховувалися за адресою: АДРЕСА_1 ; 9) звіту про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма №11-МТП) за 2022-2023 роки; 10) довідки підприємства про те чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2022-2023 роки; 11) копії договору укладеного зі споживачем за адресою: АДРЕСА_1 ; 12) звіту про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма №1-С) за 2022-2023 роки та 1 квартал 2024 року; 13) інформації для моніторингу ринку теплової енергії за грудень 2022 року, січень-грудень 2023 року, січень-жовтень 2024 року (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії ; 14) іншої інформації, яка стосується питання, що є предметом перевірки. Термін виконання даної вимоги було визначено до 10:00 години 13 грудня 2024 року /а.с. 29 зі звороту, 30, 30 зі звороту/.

16 грудня 2024 року на офіційну електронну адресу (kanc@pte.poltava.ua) ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» надіслано вимогу № 3 від 16 грудня 2024 року (зареєстрована підприємством за вх.№6044 від 19 грудня 2024 року) щодо надання документів та інформації, а саме: 1) комплекту документів, поданого суб'єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01 вересня 2011 року №869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 вересня 2018 року №239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28 липня 2023 року №669, від 30 вересня 2022 року №477; від 21 жовтня 2021 року №286 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", рішення Полтавської обласної ради від 26 вересня 2023 року №687 "Про внесення змін до рішення обласної ради від 28 липня 2023 року №669 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води", що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго"; 2) іншої інформації, яка стосується питання, що є предметом перевірки. Термін виконання цієї вимоги визначено до 10:00 години 17 грудня 2024 року /а.с. 31/.

За змістом акту перевірки від 19 грудня 2024 року №025 листом ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" від 12 грудня 2024 року №29-17/5800 на вимогу №1 від 06 грудня 2024 року надано відповіді та копії запитуваних документів по пунктах 1-4, 6-14. Копії документів по пункту 5 вимоги № 1 від 06 грудня 2024 року (комплект документів, поданий суб'єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води затвердженого КМУ від 01 вересня 2011 року № 869 та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 вересня 2018 року № 239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28 липня 2023 року № 669, від 30 вересня 2022 року № 477; від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», рішення Полтавської обласної ради від 26 вересня 2023 року № 687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28 липня 2023 року № 669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго») підприємством не надано /а.с. 94/.

Відповідно до листа ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» від 18 грудня 2024 року №29-17/10742 (Вх.№10217-24 від 18 грудня 2024 року) спеціалістів управління повідомлено, що на вимоги від 12 грудня 2024 року № 2 та від 16 грудня 2024 року № 3 надано відповідь по питаннях 1-14 у відповіді підприємства від 12 грудня 2024 року №29-17/5800 /а.с. 33 зі звороту/.

18 грудня 2024 року на офіційну електронну адресу (kanc@pte.poltava.ua) ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» направлено вимогу від 18 грудня 2024 року №4 щодо надання документів та інформації, а саме: 1) комплекту документів, поданого суб'єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01 вересня 2011 року №869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 вересня 2018 року №239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28 липня 2023 року №669, від 30 вересня 2022 року №477; від 21 жовтня 2021 року №286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», рішення Полтавської обласної ради від 26 вересня 2023 року №687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28 липня 2023 року №669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води", що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго». Термін виконання по вимозі від 18 грудня 2024 року №4 визначено до 10:00 години 19 грудня 2024 року /а.с. 32-33/.

За висновками акту перевірки від 19 грудня 2024 року №025 станом на 14:00 год 19 грудня 2024 року ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» не надано в повному обсязі документів та запитуваної інформації, що необхідна для проведення перевірки. Таким чином, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» створено перешкоди, а саме: невиконання законних вимог посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії /а.с. 95-96/.

Примірник акту №025 від 19 грудня 2024 року, в якому зафіксовано вищевикладені обставини та порушення, отримано особисто ОСОБА_2 19 грудня 2024 року, що підтверджується її підписом на останній сторінці акту /а.с. 97/.

На підставі вищевказаних висновків акту №025 від 19 грудня 2024 року Головним управління Держпродспоживслужби в Полтавській області прийнято рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення від 20 грудня 2024 року №019, яким застосовано до ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» штраф в сумі 34000 грн /а.с. 97 зі звороту-100/.

Зазначене рішення направлено ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» листом № 01-27/07.3/6498 від 23 грудня 2024 року, що підтверджується чеком поштового відправлення. Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0600996752507 лист з рішенням підприємством отримано 26 грудня 2024 року /а.с. 100 зі звороту -101/.

Не погодившись з рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення від 20 грудня 2024 року №019, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V /надалі - Закон №877-V/.

Відповідно до статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Частиною першою статті 2 Закону №877-V встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

За приписами абзацу 8 частини першої статті 6 Закону № 877-V підставою для здійснення позапланового заходу є, зокрема, доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю) /абзац 11 частини першої статті 6 Закону №877-V/).

Відповідно до частини першої статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Частинами першою - п'ятою статті 7 Закону №877-V встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

Слід зазначити, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався відповідними указами Президента України та дії до цього часу.

Згідно з пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану» вирішено припинити проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».

Протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) в окремих сферах, зокрема щодо запобігання неконтрольованому зростанню цін на товари, які мають істотну соціальну значущість, виключно на підставі рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

З наведеного слідує, що єдиною підставою для проведення позапланової перевірки у період дії воєнного стану може бути рішення центрального органу виконавчої влади виключно при наявності загрози що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Судовим розглядом встановлено, що в якості підстави для призначення позапланової перевірки відповідно до наказу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 06 грудня 2024 року №1360-ОД слугувало погодження Держпродспоживслужби від 04 грудня 2024 року №15.2.2-3/25108 на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про можливі порушення її прав, законних інтересів.

Відповідно до частини шостої статті 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

У разі створення суб'єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов'язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Згідно зі статтею 11 Закону №877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний:

допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;

не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону;

виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;

надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;

одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Як слідує з матеріалів справи, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області з 06 грудня 2024 року по 19 грудня 2024 року проведено позапланову перевірку Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (код ЄДРПОУ 03338030, місцезнаходження юридичної особи: 36008, м. Полтава, вул. Польська, буд. 2А) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії, за результатами якої складено акт перевірки від 19 грудня 2024 року №025 /а.с. 75-97/.

Стосовно виявлених порушень, зафіксованих у акті від 19 грудня 2024 року №025, суд зазначає наступне.

Відповідно до підпунктів 2 та 3 частини першої статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 21 червня 2012 року №5007-VI /надалі - Закон №5007-VІ/ уповноважені органи мають право: одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки; одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу.

Відповідно до оскаржуваного рішення №019 від 20 грудня 2024 року до позивача застосовано адміністративно-господарські санкції на підставі пункту 4 частини першої та частини другої статті 20 Закону №5007-VI, а саме: встановлено невиконання законних вимог посадових осіб ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії.

Судовим розглядом встановлено, що 06 грудня 2024 року спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області в канцелярії ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» (за адресою: Полтавська обл., м. Полтава, вул. Польська, 2 а) вручено вимогу № 1 від 06 грудня 2024 року (від 06 грудня 2024 року Вхід.№5608) щодо надання документів та інформації, а саме: 1) установчих документів (Статуту, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, свідоцтва платника ПДВ, свідоцтва про державну реєстрацію), копій наказів про призначення керівника (контракт з керівником підприємства), копії наказу про призначення відповідальної особи за проведення перевірки (за довіреністю) та особи, відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів. Посадову інструкцію, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; 2) положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; 3) ліцензії на види діяльності та дозволи; 4) рішень уповноважених органів про встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії, наказів підприємства про введення в дію даних тарифів (в розрізі категорії населення); 5) комплекту документів, поданого суб'єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01 вересня 2011 року №869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 вересня 2018 року №239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28 липня 2023 року №669, від 30 вересня 2022 року №477; від 21 жовтня 2021 року №286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», рішення Полтавської обласної ради від 26 вересня 2023 року №687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28 липня 2023 року №669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води», що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»; 6) балансу (форма №1), звіту про фінансові результати (форма №2) за 3022-2023 роки 7) зони обслуговування ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» по періодах 2022-2024 років; 8) копії рахунків на оплату по послузі з постачання теплової енергії за період грудень 2022 року, січень-грудень 2023 року, січень-жовтень 2024 року, які нараховувалися за адресою: АДРЕСА_1 ; 9) звіту про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма №11-МТП) за 2022-2023 роки; 10) довідки підприємства про те чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2022-2023 роки; 11) копії договору, укладеного зі споживачем за адресою: АДРЕСА_1 ; 12) звіту про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма №1-С) за 2022-2023 роки та 1 квартал 2024 року; 13) інформації для моніторингу ринку теплової енергії за грудень 2022 року, січень-грудень 2023 року, січень-жовтень 2024 року (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії ; 14) іншої інформації, яка стосується питання, що є предметом перевірки. Термін виконання цієї вимоги визначено до 11:00 години 10 грудня 2024 року /а.с. 28-29/.

У відповідь на вказану вимогу ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» листом від 12 грудня 2024 року №29-17/5800 (вх.№10066-24 від 12 грудня 2024 року) повідомило спеціалістів управління про розгляд вимоги та надання наступних копій документів та пояснень. Так, зокрема, по першому питанню: статут ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго"; витяг з реєстру платників податку на додану вартість; виписку з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; витяг з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; розпорядження Полтавської обласної ради №176 від 28 червня 2024 року. Керівник підприємства не видавав накази про призначення відповідальної особи за проведення перевірки (за довіреністю) та особи, відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів. Посадової інструкції, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу, на підприємстві не розроблялося та не затверджувалося. Укладання контракту з виконувачем обов'язків керівника підприємства діючим Положенням не передбачено. По другому питанню: Положення про облікову політику підприємства з додатками. По третьому питанню: ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» здійснює ліцензовану господарську діяльність з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії на підставі відповідних ліцензій. Ліцензії були переоформлені на безстрокові на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №739 від 06 червня 2017 року. Підприємство внесено до ліцензійного переліку суб'єктів господарювання. По четвертому питанню: копії рішень Полтавської обласної ради від 30 вересня 2022 №477, від 28 липня 2023 року №669, від 26 вересня 2023 року №687. Накази по підприємству про введення в дію тарифів не видавались. По п'ятому питанню: з огляду на розгляд адміністративних справ у судах, комплекти документів, які подані ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» до Полтавської обласної ради та НКРЕКП для встановлення тарифів у паперовій формі у підприємства відсутні. Одночасно, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» включено до секторального переліку об'єктів критичної інфраструктури, на підприємство поширюються вимоги Закону України «Про критичну інфраструктуру», «Про правовий режим воєнного стану», «Про правовий режим надзвичайного стану», «Про оборону України» та Загальні вимоги до кіберзахисту об'єктів критичної інфраструктури. Інформація, що міститься в комплекті документів для встановлення тарифу, має критичну технологічну інформацію з обмеженим доступом та підлягає захисту відповідно із законом. По шостому питанню: баланс (форма №1) за 2022-2023 роки; звіт про фінансові результати (форма №2) за 2022-2023 роки. По сьомому питанню: ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» здійснює господарську діяльність з вироблення, транспортування, постачання теплової енергії та гарячої води у м. Полтаві, м. Карлівці, м. Решетилівці, смт Машівці, смт Котельві. Починаючи з 01.11.2022 на лівобережній частині м. Кременчука. По восьмому питанню: копії рахунків-квитанцій на оплату комунальних послуг з грудня 2022 - жовтня 2024 року за адресою: м. Кременчук, вул. Майора Борищака, б. 19В, кв. 10. По дев'ятому питанню: звіти про постачання та використання енергії за період 2022-2023 роки. По десятому питанню: довідка щодо субвенцій з державного та місцевого бюджетів за період 2022-2024 роки. По одинадцятому питанню: співвласники багатоквартирного будинку за адресою: м. Кременчук, вул. Майора Борищака, б. 19В не повідомили ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» про прийняття рішення щодо вибору моделі договірних відносин і не уклали з підприємством відповідні договори на послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води. Взаємовідносини між співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: м. Кременчук, вул. Майора Борищака, б. 19В, в тому числі і зі споживачем квартири №10 за зазначеною адресою, з 01.11.2022 врегульовано індивідуальними договорами про надання послуг з постачання теплової енергії та про надання послуги з постачання гарячої води, які є публічними договорами приєднання і опубліковані на офіційному сайті підприємства. По дванадцятому питанню: звіти про витрати виробництва (форма №1-С) за 2021-2023 роки та 1 квартал 2024 року. По тринадцятому питанню: інформація для моніторингу ринку теплової енергії за період жовтень-грудень 2023 року та січень-травень 2024 року. По чотирнадцятому питанню: ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» при здійсненні своєї господарської діяльності зобов'язане застосовувати тарифи, встановлені для підприємства уповноваженим на це органом - Полтавською обласною радою у єдиному розмірі. Тариф ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» єдиний для всіх споживачів Полтавської області, і будь-які підстави для обрахування вартості теплової енергії для споживачів м. Кременчука за окремим тарифом відсутні. ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» правомірно застосовує до споживачів лівобережної частини м. Кременчука, в тому числі і до споживача ОСОБА_1 , двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії /а.с. 34-41/.

12 грудня 2024 року на офіційну електронну адресу (kanc@pte.poltava.ua) ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» надіслано вимогу № 2 від 12 грудня 2024 року (зареєстрована підприємством за вх.№6043 від 19 грудня 2024 року) щодо надання документів та інформації /а.с. 29 зі звороту, 30, 30 зі звороту/.

16 грудня 2024 року на офіційну електронну адресу (kanc@pte.poltava.ua) ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» надіслано вимогу № 3 від 16 грудня 2024 року (зареєстрована підприємством за вх.№6044 від 19 грудня 2024 року) щодо надання документів та інформації /а.с. 31/.

Відповідно до листа ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» від 18 грудня 2024 року №29-17/10742 (Вх.№10217-24 від 18 грудня 2024 року) спеціалістів повідомлено, що на вимоги від 12 грудня 2024 року № 2 та від 16 грудня 2024 року № 3 надано відповідь по питаннях 1-14 у відповіді підприємства від 12 грудня 2024 року №29-17/5800 /а.с. 33 зі звороту/.

18 грудня 2024 року на офіційну електронну адресу (kanc@pte.poltava.ua) ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» було направлено вимогу від 18 грудня 2024 року №4 щодо надання документів та інформації /а.с. 32-33/.

Відповідно до абзацу 3 частини першої статті 11 Закону №877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону.

При цьому варто зазначити, що відповідно до положень статті 10 Закону №877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право:

не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо, зокрема, державний нагляд (контроль) здійснюється з порушенням передбачених законом вимог щодо періодичності проведення таких заходів;

вимагати припинення здійснення заходу державного нагляду (контролю) у разі: перевищення посадовою особою органу державного нагляду (контролю) визначеного цим Законом максимального строку здійснення такого заходу; використання посадовими особами органу державного нагляду (контролю) неуніфікованих форм актів; з'ясування посадовими особами під час здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) питань, інших ніж ті, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такого заходу.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 20 Закону №5007-VI до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З наведеного слідує, що адміністративно-господарський штраф за пунктом 4 частини першої статті 20 Закону №5007-VI застосовується у двох випадках: 1) за невиконання приписів уповноважених осіб або 2) за створення перешкод під час проведення перевірки.

При цьому за приписами абзацу третього частини першої статті 11 Закону №877-V обов'язковою умовою, за якою повинні діяти контролюючі органи, а суб'єкт господарювання не має права створювати відповідні перешкоди, є дотримання посадовими особами органів державного нагляду (контролю) вимог законодавства.

Разом з цим, у цій справі ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, посилаючись на невиконання позивачем законних вимог контролюючого органу, зокрема, вимог про надання документів, необхідних для проведення позапланової перевірки, фактично не погоджується з обсягом виконання ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» письмових запитів №1, №2, №3 та №4.

Однак, положеннями пункту 4 частини першої статті 20 Закону №5007-VI передбачено відповідальність лише за невиконання приписів та створення перешкод під час проведення перевірки, при цьому застережень щодо можливості накладення санкції на суб'єкта господарювання за неналежне або неповне виконання письмових запитів вказана норма не містить.

Суд зазначає, що за визначенням частини восьмої статті 7 Закону України №877-V припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Разом з цим, у цій справі ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області не виносилось жодного припису про усунення порушень вимог законодавства ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго».

Письмові запити про надання документів, направлені контролюючим органом в порядку статті 18 Закону України №5007-VI, не є обов'язковими до виконання приписами у розумінні Закону №877-V, за невиконання яких до суб'єкта господарювання може бути застосовано санкцію на підставі пункту 4 частини першої статті 20 Закону №5007-VI.

Крім того, посилаючись на надання позивачем не у повному обсязі документів, контролюючий орган, на думку суду, не надавав належної оцінки доводам ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» стосовно того, що ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» включено до секторального переліку об'єктів критичної інфраструктури, на підприємство поширюються вимоги Закону України «Про критичну інфраструктуру», «Про правовий режим воєнного стану», «Про правовий режим надзвичайного стану», «Про оборону України» та Загальні вимоги до кіберзахисту об'єктів критичної інфраструктури.

З урахуванням наведеного, суд доходить висновку, що відповідачем не підтверджено належними доказами того, що позивач вчиняв дії чи бездіяльність, спрямовану на невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами, або створював перешкоди для виконання покладених на них обов'язків.

Таким чином, рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №019 від 20 грудня 2024 року про застосування до ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» адміністративно-господарських санкцій є протиправним та підлягає скасуванню.

Інші доводи сторін висновки суду не спростовують.

Також варто зазначити, що при вирішенні цієї справи суд відступив від своїх висновків, викладених у рішенні від 09 серпня 2024 року у справі 440/6835/24 при вирішенні спору у подібних правовідносинах з цим позивачем, оскільки таке рішення суду скасовано постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2024 року та прийнято нове судове рішення про задоволення позовних вимог ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго».

Отже, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 3028,00 грн, що зарахований до спеціального фонду Державного бюджету / а.с. 16/.

Відповідач доказів понесення судових витрат не надав.

Суд враховує, що цей позов поданий через електронний кабінет користувача «Електронного суду».

За змістом підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано юридичною особою, встановлюється ставка судового збору у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У силу положень частини першої статті 4 названого Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено у 2025 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема, працездатних осіб: з 01 січня 2025 року - 3028,00 грн.

При цьому, як визначено частиною третьою статті 4 Закону України «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Тож за звернення до суду з цією позовною заявою позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 2422,40 грн (3028,00 грн х 0,8).

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Зважаючи на ухвалення рішення суду про задоволення позовних вимог ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Підстави для повернення позивачу надміру сплаченого судового збору у розмірі 605,60 грн (3028,00 грн - 2422,40 грн) наразі відсутні, оскільки така сума підлягає поверненню за клопотанням позивача.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (вул. Польська, буд. 2а, м. Полтава, Полтавська область, 36008, ідентифікаційний код 03338030) до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, буд. 7, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ідентифікаційний код 40358617) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №019 від 20 грудня 2024 року про застосування до Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» штрафу за порушення законодавства про ціни і ціноутворення у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 34000 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (ідентифікаційний код 40358617) на користь Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (ідентифікаційний код 03338030) судовий збір у розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк