Справа № 420/23072/24
06 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді - Бойко О.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною відмову, зобов'язання нарахувати та виплатити грошову допомогу, що не підлягає оподаткуванню, вирішив адміністративний позов задовольнити.
І. Суть спору:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом позивача, ОСОБА_1 , до відповідачів, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому позивач просить, з урахуванням уточнення позовних вимог:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 20.03.2024 № 213050036998, яким було відмовлено ОСОБА_1 у призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком, відповідно до пункту 7-1 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу ХV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція позивача
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначила, що її право на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах та вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» будь-якого іншого виду пенсії. При цьому, позивач наголосила, що не зважаючи на призупинення трудового договору між нею та Комунальним некомерційним підприємством «Херсонська міська стоматологічна поліклініка» Херсонської міської ради вона має статус працівника зазначеного закладу та на момент призначення пенсії також мала статус медичного працівника.
Таким чином, позивач вважає оскаржуване рішення, яким їй відмовлено у призначенні спірної грошової допомоги таким, що порушує її право на соціальний захист, а тому звернулась до суду із вказаним адміністративним позовом.
(б) Позиція відповідача
07.10.2024 від відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог в повному обсязі.
Представник звернув увагу, що оскільки на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону № 1058 (18.01.2024), позивач не працювала в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, що підтверджує надана позивачем довідка від 11.03.2024 № 9, видана Комунальним некомерційним підприємством “Херсонська міська стоматологічна поліклініка» Херсонської міської ради та довідка ОК-5, право на призначення грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій у позивача відсутнє. Відповідно, права на призначення грошової допомоги, яка підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення позивач немає.
09.10.2024 від відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог в повному обсязі.
Зокрема, представник наголосив, що за результатом розгляду заяви та доданих до неї документів вбачається, що пенсію за віком позивачу призначено із врахуванням загального стажу 40 років 09 місяців 28 днів, з них - 31 рік 09 місяців 01 день стаж роботи з закладах охорони здоров'я, а саме: з 01.07.1987 по 24.07.1996; з 25.08.1999 по 31.12.2003; з 01.01.2004 по 30.04.2022. Довідкою від 11.03.2024 № 9, виданою Комунальним некомерційним підприємством “Херсонська міська стоматологічна поліклініка» Херсонської міської ради підтверджено, що позивач з 01.07.1987 року працює на посаді лікаря-стоматолога. Однак, за даними цієї ж довідки вбачається, що за період з 01.06.1986 по 11.03.2024 роки позивачці надавались відпустки без збереження заробітної плати (наказ №147-к від 30.06.2022), з 01.02.2024 з Позивачкою тимчасово призупинений трудовий договір до закінчення воєнного стану в Україні (наказ №28-к від 01.02.2024).
З огляду на зазначене, представник наголосив, що рішення прийняте відповідачем про відмову позивачу у призначені грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком за нормами Закону №1058, є правомірним та таким, що повністю відповідає умовам чинного законодавства.
ІІІ. Процесуальні дії у справі
16.09.2024 ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
IV. Обставини, встановлені судом
Позивач перебуває на обліку у відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, з 19.01.2024 та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
25.01.2024 позивач звернулась до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, із заявою про призначення пенсії за віком.
31.01.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області винесено рішення про призначення пенсії за віком, відповідно до Закону №1058 з 19.01.2024.
12 березня 2024 року позивач звернулась до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги згідно п.7-1 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За принципом екстериторіальності, заява від 12.03.2024 розглядалась відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області. За результатами розгляду вищезазначеної заяви, відповідачем прийнято рішення від 20.03.2024 №213050036998 про відмову позивачу у призначені грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки на день досягнення пенсійного віку позивач не працювала в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років.
V. Джерела права та висновки суду.
Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок вмотивовує наступним чином.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону № 1058, особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Отже, право на отримання грошової допомоги при призначенні пенсії за віком на підставі Закону № 1058, мають особи, які не отримували будь-яку пенсію та на день досягнення пенсійного віку працювали на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону № 1788, і мають страховий стаж на таких посадах для жінок - 30 років. При цьому, грошова допомога виплачується саме у разі призначення пенсії за віком на підставі Закону № 1058.
Статтею 55 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» передбачені окремі категорії працівників інших галузей народного господарства, які мають право на пенсію за вислугу років, зокрема, працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення (п. е цієї статті).
Згідно Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів е і ж статті 55 Закону України Про пенсійне забезпечення, що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №909 Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Страховий стаж враховується в календарному обчисленні. При цьому допускається підсумовування страхового стажу за періоди роботи, які дають право на призначення пенсії відповідно до пунктів е - ж статті 55 Закону України Про пенсійне забезпечення. Виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенси, яка призначена до виплати.
Верховний Суд у постанові від 27 листопада 2018 року у справі №328/1619/17(2-а/328/80/17) зазначив, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального стажу (від 25 до 30 років) роботи на певних, визначених законодавством, посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної або комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування будь-якого іншого виду пенсії.
У постанові від 28 листопада 2019 року у справі №522/5056/16-а Верховний Суд також зазначив, що для отримання грошової допомоги, при призначенні пенсії за віком, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій, мають бути дотримані такі вимоги: особа має досягнути пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема частиною 1 ст. 26 встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років; на день досягнення пенсійного віку особа мала працювати в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і мати страховий стаж, зокрема для чоловіків - 35 років, на таких посадах; особа до цього не отримувала будь-яку пенсію.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 1058, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 62 Закону № 1788-XII та ч. 1 ст. 48 Кодексу Законів про працю України основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
З огляду на трудову книжку позивача НОМЕР_1 від 01.08.1986 та довідки, виданої Комунальним некомерційним підприємством «Херсонська міська стоматологічна поліклініка» Херсонської міської ради від 11.03.2024 № 9 позивач працювала:
- з 01.08.1986 по 30.06.1987 на посаді лікарем-інтерном;
- з 01.07.1987 на посаді лікарем-стоматологом;
- з 01.09.1987 за сумісництвом лікарем-стоматологом;
- з 01.04.1988 по 01.06.1988 за сумісництвом лікарем-стоматологом;
- з 01.09.1988 за сумісництвом лікарем-стоматологом;
- з 27.09.1993 по 24.08.1999 - періоди перебування у відпустках по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку;
- з 20.10.1990 по 31.01.2024 - періоди перебування у відпусках без збереження заробітної плати;
- з 01.02.2024 порядком переведення з Комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська стоматологічна поліклініка» Херсонської міської ради до Комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська стоматологічна поліклініка» Херсонської міської ради лікарем - стоматологом дитячим по теперішній час.
Відповідно до наказу № 28-к від 01.02.2024 з 01.02.2024 тимчасово призупинений трудовий договір до закінчення воєнного стану в Україні.
При цьому, судом встановлено, що позивачу з 19.01.2024 призначено пенсію за віком, розмір якої обчислено з урахуванням страхового стажу 40 років 9 місяців 28 днів та заробітної плати, визначеної за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 31.12.2023.
Так, підставою для відмови позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги стало те, що оскільки на день досягнення пенсійного віку заявниця не працювала в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років.
Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» визначає особливості проходження державної служби, служби в органах місцевого самоврядування, особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності в Україні, а також осіб, які працюють за трудовим договором, укладеним з фізичними особами (далі - працівники), у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Статтею 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» визначено, що призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.
Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
Отже, не зважаючи на призупинення трудового договору з 01.02.2024 між позивачкою та Комунальним некомерційним підприємством «Херсонська міська стоматологічна поліклініка» Херсонської міської ради лікарем - стоматологом дитячим, позивач має статус працівника зазначеного закладу та відповідно на момент призначення їй пенсії мала статус медичного працівника.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачу було протиправно відмовлено у призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, а тому заявлені позовні вимоги належать до задоволення у повному обсязі.
VI. Судові витрати
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 20.03.2024 № 213050036998, яким було відмовлено ОСОБА_1 у призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком, відповідно до пункту 7-1 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу ХV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять),20 грн.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Оскільки справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, адреса: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6, код ЄДРПОУ 21295057.
Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, адреса: 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802.
Суддя Оксана БОЙКО