Справа № 420/34083/24
07 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Грабової Т.П., представника позивача - Криворучко В.О., представника відповідача - Грандовської Т.М., представник третьої особи - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою Одеської державної академії будівництва та архітектури до Південного офісу Держаудитслужби, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП" про визнання протиправним та скасування висновку,
Одеська державна академія будівництва та архітектури звернулася до суду з позовом до Південного офісу Держаудитслужби, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП", в якому просить: визнати протиправним та скасувати висновок Південного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2024-07-19-009966-a від 18.10.2024 року.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
19.07.2024 року Одеською державною академією будівництва та архітектури було опубліковано оголошення про проведення процедури закупівлі (відкриті торги з особливостями) за предметом закупівлі «Розроблення проектної документації (робочий проект) на Капітальний ремонт (комплексна термомодернізація) навчального корпусу (літ. С, С1) Одеської державної академії будівництва та архітектури на вул. Дідріхсона, 4 в м. Одеса».
Закупівля здійснена без використання бюджетних коштів, що підтверджується реквізитами підписаного договору та іншими документами. Закупівля передбачає використання коштів, що залучаються відповідно до Фінансової угоди (Проект “Вища освіта України») між Україною та Європейським інвестиційним банком, ратифікованої Законом України від 8 листопада 2017 р. № 2186-VIII, власних надходжень Замовника та/або інших джерел, не заборонених законодавством. Порядок використання коштів визначається Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2018 р. № 815.
Переможцем процедури закупівлі стало Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП".
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю автоматично формується електронною системою закупівель протягом одного дня з дати оприлюднення замовником рішення про визначення переможця процедури закупівлі в електронній системі закупівель.
З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника до органу оскарження договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через п'ять днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.
Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладення договору може бути продовжений до 60 днів. У разі подання скарги до органу оскарження після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю перебіг строку для укладення договору про закупівлю зупиняється.
Детально правове обґрунтування підстав для відхилення тендерної пропозиції Учасника ДП «НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ І ПРОЕКТНИЙ ІНСТИТУТ МІСТОБУДУВАННЯ» наведено у Протоколі уповноваженої особи від 17.08.2024 № 17/08/24-05ВТ, що складений відповідно чинного законодавства України у тому числі Постанови № 1178 від 12.10.2022 р. «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування».
Замовником було встановлено невідповідності тендерної пропозиції Учасника, відповідно до яких Замовник, на виконання абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, відхилив тендерну пропозицію Учасника із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель в зв'язку із тим, що тендерна пропозиція Учасника не відповідала умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей. Отже, керуючись абзацом 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей замовник був зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію Учасника.
Висновком про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2024-07-19- 009966-а від 18.10.2024 р. Південний офіс Держаудитслужби зобов'язав позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором про закупівлю, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
У вказаному Висновку встановлене порушення вимог абзаців 1 та 8 пункту 28 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Закону України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 р. №1178, а також за результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» встановлено порушення вимог пункту 43 Особливостей, абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей та частини першої статті 5 Закону. За результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ «Індастріал Констракшн Груп» встановлено порушення вимог пункту 43 Особливостей.
Також позивач зазначив, що усунення виявлених під час проведення моніторингу недоліків в оформленні тендерної документації у запропонований в оскаржуваному висновку спосіб - шляхом розірвання договору виконання робіт, призведе до порушення прав та інтересів третьої особи та в подальшому матиме негативні наслідки для репутації позивача, тобто є непропорційним у співвідношенні із нібито виявленими недоліками.
Між позивачем та ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» укладено договір на розробку проектно-кошторисної документації, згідно якого останній зобов'язується за рахунок і у відповідності з завданням Замовника виконати роботи з розробки проектно-кошторисної документації.
При цьому, вимога відповідача не зазначає, які саме зобов'язання Замовника треба припинити з огляду на те, що частина з них вже виконана (наприклад, надання вихідних даних) та у який спосіб. Не зазначення способу припинення зобов'язань і без посилання на відповідні правові норми робить таку вимогу незрозумілою.
22.11.2024 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, згідно якого він заперечує проти задоволення позову, вказавши таке.
За результатами моніторингу зазначеної процедури закупівлі встановлені порушення Замовником законодавства у сфері публічних закупівель, а саме:
1. на порушення вимог абзаців 1 та 8 пункту 28 Особливостей Замовник у тендерній документації (далі - ТД) не зазначив підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені підпунктами 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10 та 11 пункту 47 Особливостей;
2. на порушення абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовник безпідставно відхилив тендерну пропозицію учасника державного підприємства «НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ І ПРОЕКТНИЙ ІНСТИТУТ МІСТОБУДУВАННЯ» (далі - ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ») із зазначених у протоколі уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 № 17/08/24-05ВТ підстав;
3. на порушення вимог пункту 43 Особливостей Замовник не розмістив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення учасником процедури закупівлі товариством з обмеженою відповідальністю «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» (далі - ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП») невідповідностей в інформації та/або документах, що подані ним у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, а саме: щодо виправлення учасником помилки в частині надання у складі тендерної пропозиції інформації та документального підтвердження, які б відповідали вимогам підпункту 2.1 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД та підпункту 5.1 пункту 5 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД, підпункту 2.4 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД, підпункту 1.1.8 пункту 1, пунктів 6 та 8 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та Додатка 4 до ТД;
4. також оскільки Замовником безпідставно відхилено тендерну пропозицію учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ», остаточна цінова пропозиція якого є меншою на 310000 грн, ніж пропозиція наступного учасника процедури закупівлі ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП», якого визначено переможцем процедури закупівлі, то Замовником не дотримано принципи здійснення публічних закупівель, визначених частиною першою статті 5 Закону, зокрема: максимальна економія, ефективність та пропорційність.
Відповідач вказав, що на порушення вимог абзаців 1 та 8 пункту 28 Особливостей Замовник у ТД не зазначив підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені підпунктами 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10 та 11 пункту 47 Особливостей.
Відповідач звернув увагу, що позивач у позовній заяві цитує вимоги власної тендерної документації, які також не підтверджують зазначення у ТД підстав для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені підпунктами 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10 та 11 пункту 47 Особливостей, оскільки пункт 47 Особливостей містить 12 підстав (підпунктів) для відмови, а визначення Позивачем у ТД обов'язку надання учасниками у складі тендерної пропозиції окремих документів на підтвердження відповідності учасників окремим вимогам ТД Замовника без вказівки на підтвердження яких саме підпунктів пункту 47 Особливостей надаються такі документи не може вважатись зазначенням позивачем у ТД підстав для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені підпунктами 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10 та 11 пункту 47 Особливостей.
Отже, доводи позивача, викладені у позовній заяві, не спростовують виявленого з боку позивача порушення абзаців 1 та 8 пункту 28 Особливостей в частині незазначення у ТД підстав для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені підпунктами 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10 та 11 пункту 47 Особливостей.
Водночас підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені підпунктами 5, 6 та 12 пункту 47 Особливостей, зазначені позивачем у Додатку 11 до ТД.
Крім того, твердження позивача щодо наявності двох частин тендерної документації як одного цілого та таких понять як «електронна» та «паперова» тендерна документація не відповідає чинному законодавству, оскільки такого розмежування та окремих частин тендерної документації наразі не існує, як і не існує поняття можливості заміщення вимог тендерної документації електронними полями електронної системи закупівель та навпаки.
Відповідач вказав, що дійсно відповідно до абзаців 16-18 пункту 47 Особливостей учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в цьому пункті (крім підпунктів 1 і 7 цього пункту), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.
Замовник не вимагає від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених у цьому пункті, крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі відповідно до абзацу шістнадцятого цього пункту.
Замовник самостійно за результатами розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі підтверджує в електронній системі закупівель відсутність в учасника процедури закупівлі підстав, визначених підпунктами 1 і 7 цього пункту.
Водночас таке самостійне декларування учасниками та замовниками в електронній системі закупівель відсутності підстав, встановлених пунктом 47 Особливостей, не звільняє від обов'язку замовників, у тому числі Позивача, зазначати у тендерній документації підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені підпунктами пункту 47 Особливостей.
Відповідач зазначив, що відповідно до протоколу уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 № 17/08/24-05ВТ тендерну пропозицію учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» відхилено на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей.
У протоколі уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 № 117/08/24-05ВТ зазначено підстави відхилення тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ», зокрема, Договірна ціна надана учасником у складі тендерної пропозиції не відповідає кількісним, якісним та іншим вимогам тендерної документації, що призводить до помилкового розрахунку загальної вартості, учасником порушено правила розрахунку, помилково застосовано розцінки на обстеження (кошторис 1) та помилково застосовано для кошторису з обстеження знижуючий коефіцієнт.
Відповідач вказав, що надані учасником ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» інформація та документи відповідають вимогам ТД, у тому числі додаткам до ТД, а невідповідність у наданих учасником інформації та документах, що не передбачені додатками до ТД, не може бути підставою для відхилення тендерної пропозиції зазначеного учасника, оскільки взагалі неподання (відсутність) у складі тендерної пропозиції документів або інформації, що не передбачені додатками до ТД, не є підставою для відхилення тендерної пропозиції учасника.
У складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП», якого Замовник визначив переможцем цієї процедури закупівлі, відсутні Договірна ціна, розрахунки до неї та кошторис № 1 до Зведеного кошторису, що не вплинуло на рішення Замовника про визначення його переможцем процедури закупівлі.
На запит Південного офісу Держаудитслужби від 07.10.2024 щодо обґрунтування рішення Замовника про відхилення тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» згідно з абзацом 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей із зазначених у протоколі уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 № 17/08/24- 05ВТ підстав, Замовник 10.10.2024 надав пояснення, яке не обґрунтовує прийняте Замовником рішення про відхилення тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ», оскільки у ТД Замовника, у тому числі у додатках до ТД, відсутні вимоги щодо надання учасниками у складі тендерної пропозиції Договірної ціни, розрахунків до неї та кошторисів, а інформація про відповідність запропонованої пропозиції технічним вимогам, встановленим замовником у Додатку 3 до ТД, повинна бути підтверджена лише підписаною формою пропозиції Додатка 1 до ТД, яка також містить згоду на відповідні умови тендерної документації, зокрема згоду з проєктом договору.
Крім того, прийняття Замовником рішення про відхилення тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» з підстав невідповідностей у наданих учасником інформації та документах, що не передбачені додатками до ТД, суперечить вимогам абзацу 20 пункту 44 Особливостей, оскільки взагалі неподання (відсутність) у складі тендерної пропозиції документів або інформації, що не передбачені додатками до ТД, не є підставою для відхилення тендерної пропозиції учасника відповідно до абзацу 20 пункту 44 Особливостей, а учасником ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» у складі тендерної пропозиції надано усі необхідні інформацію та документи, що передбачені додатками до ТД, які відповідають вимогам ТД Замовника.
Отже, на порушення абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовник безпідставно відхилив тендерну пропозицію учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» із зазначених у протоколі уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 № 17/08/24-05ВТ підстав.
Учасник ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» у складі тендерної пропозиції надав довідку від 02.08.2024 № 255/2024 про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, згідно з якою учасник повідомляє про наявність у нього та у субпідрядної організації 18 (вісімнадцять) працівників та відповідне документальне підтвердження стосовно працівників, зазначених у довідці.
Проте учасник ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» у складі тендерної пропозиції не надав скан-копії дипломів на працівника ОСОБА_1 , інформація щодо якого зазначена у пункті 3 довідки від 02.08.2024 № 255/2024, та надав інформацію та документальне підтвердження про наявність у нього 1 (одного) інженера-проектувальника (провідного інженера-проектувальника) в частині забезпечення економії енергії (ЕЕФ) СС3 (пункт 5 довідки учасника від 02.08.2024 № 255/2024), а не неменше 2 (двох) таких осіб, як вимагає Замовник, чим не дотримано вимоги підпункту 2.1 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД та підпункту 5.1 пункту 5 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД.
Учасник ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» у складі тендерної пропозиції надав довідку від 02.08.2024 № 230/2024 з інформацією про залучення субпідрядних організацій до виконання робіт, згідно з якою учасник повідомляє про залучення субпідрядної організації товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОСЕРВІСНА КОМПАНІЯ «ГАРАНТ»» за видом робіт з розроблення проектної документації з орієнтовною вартістю робіт 50% до ціни тендерної пропозиції.
Проте учасник ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» у складі тендерної пропозиції не надав попередній договір або договір про наміри із субпідрядною організацією, яка залучатиметься, чим не дотримано вимоги підпункту 2.4 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД, підпункту 1.1.8 пункту 1, пунктів 6 та 8 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та Додатка 4 до ТД.
На запит Південного офісу Держаудитслужби від 07.10.2024 щодо обґрунтування рішення Замовника про відповідність тендерної пропозиції учасника ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» вимогам підпункту 2.4 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД, підпункту 1.1.8 пункту 1, пунктів 6 та 8 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та Додатка 4 до ТД, Замовник 10.10.2024 надав пояснення, яке не спростовує факту виявлених невідповідностей тендерної пропозиції учасника ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» вимогам ТД Замовника.
Отже, Замовник на порушення вимог пункту 43 Особливостей не розмістив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення учасником процедури закупівлі ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» невідповідностей в інформації та/або документах, що подані ним у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, а саме: щодо виправлення учасником помилки в частині надання у складі тендерної пропозиції інформації та документального підтвердження, які б відповідали вимогам підпункту 2.1 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД та підпункту 5.1 пункту 5 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД, підпункту 2.4 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД, підпункту 1.1.8 пункту 1, пунктів 6 та 8 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та Додатка 4 до ТД.
Також оскільки Замовником безпідставно відхилено тендерну пропозицію учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ», остаточна цінова пропозиція якого є меншою на 310 000,00 грн, ніж пропозиція наступного учасника процедури закупівлі ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП», якого визначено переможцем процедури закупівлі, то Замовником не дотримано принципи здійснення публічних закупівель, визначених частиною першою статті 5 Закону, зокрема: максимальна економія, ефективність та пропорційність.
Відповідач вказав, що виявлене Південним офісом порушення з боку позивача абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей щодо безпідставного відхилення тендерну пропозицію учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» із зазначених у протоколі уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 № 17/08/24-05ВТ підстав, має вплив на перебіг процедури закупівлі та на її результат, оскільки внаслідок прийнятого позивачем не відповідно до законодавства рішення порушено законні інтереси відхиленого учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ», а договір про закупівлю з іншим учасником, якого позивач визначив переможцем - (ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП»), взагалі не мав бути укладеним.
Ухвалою від 05.11.2024 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито загальне позовне провадження у справі з призначенням підготовчого засідання.
Ухвалою від 03.12.2024 року відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про залучення третьої особи.
Ухвалою від 10.01.2025 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.
Ухвалою від 20.01.2025 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
У судове засідання, призначене на 25.02.2025 року о 10 год. 00 хв., з'явилися представник позивача та представник відповідача.
Третя особа у судове засідання не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила.
Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала з підстав, викладених у відзиві.
Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що 19.07.2024 року Одеською державною академією будівництва та архітектури було опубліковано оголошення про проведення процедури закупівлі (відкриті торги з особливостями) за предметом закупівлі «Розроблення проектної документації (робочий проект) на Капітальний ремонт (комплексна термомодернізація) навчального корпусу (літ. С, С1) Одеської державної академії будівництва та архітектури на вул. Дідріхсона, 4 в м. Одеса».
Закупівля здійснена без використання бюджетних коштів, що підтверджується реквізитами підписаного договору та іншими документами. Закупівля передбачає використання коштів, що залучаються відповідно до Фінансової угоди (Проект “Вища освіта України») між Україною та Європейським інвестиційним банком, ратифікованої Законом України від 8 листопада 2017 р. № 2186-VIII, власних надходжень Замовника та/або інших джерел, не заборонених законодавством. Порядок використання коштів визначається Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2018 р. № 815.
31.07.2024 року позивачем затверджено Тендерну документацію (а.с. 32-71, т. 1).
Згідно протоколу № 05/09/24ВТ від 05.09.2024 року уповноваженої особи позивача переможцем процедури закупівлі визначено Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП" (а.с.123-125, т.1).
За результатами моніторингу зазначеної процедури закупівлі Південним офісом Держаудитслужби складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі за номером UA-2024-07-19-009966-a від 18.10.2024 року (а.с. 186-194, т. 2).
Відповідно до вказаного висновку за результатами аналізу питання відповідності вимог ТД вимогам Закону з урахуванням Особливостей встановлено наступне.
Відповідно до абзацу 1 пункту 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.
Відповідно до абзацу 5 пункту 28 Особливостей у тендерній документації відомості, наведені у пункті 2 частини другої статті 22 Закону, визначаються відповідно до вимог, зазначених в абзацах шостому - восьмому цього пункту.
Відповідно до абзацу 8 пункту 28 Особливостей у тендерній документації зазначаються підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені пунктом 47 цих особливостей, та інформація про спосіб підтвердження відсутності підстав для відхилення. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відсутність підстав для відхилення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та/або переможця, визначених пунктом 47 цих особливостей, у разі, коли така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, та/ або може бути отримана електронною системою закупівель шляхом обміну інформацією з іншими державними системами та реєстрами.
Проте на порушення вимог абзаців 1 та 8 пункту 28 Особливостей Замовник у ТД не зазначив підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені підпунктами 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10 та 11 пункту 47 Особливостей.
За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій встановлено.
Відповідно до протоколу уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 № 17/08/24-05ВТ тендерну пропозицію учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» відхилено на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей.
У протоколі уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 № 17/08/24-05ВТ зазначено підстави відхилення тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ», зокрема, Договірна ціна надана учасником у складі тендерної пропозиції не відповідає кількісним, якісним та іншим вимогам тендерної, документації, що призводить до помилкового розрахунку загальної вартості, учасником порушено правила розрахунку, помилково застосовано розцінки на обстеження (кошторис 1) та помилково застосовано для кошторису з обстеження знижуючий коефіцієнт.
Аналізом підстав відхилення тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ», зазначених у проколі уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 № 17/08/24-05ВТ, встановлено.
Відповідно до Додатка 10 «Перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції» до ТД Замовником визначено, що учасники подають у складі тендерної пропозиції такі, зокрема, документи та інформацію:
підпункт 1.5 пункту 1 «Загальні документи» Додатка 10 до ТД - заповнена тендерна пропозиція (цінова), оформлена згідно з Додатком 1 до ТД;
абзац 3 підпункту 1.6 пункту 1 «Загальні документи» Додатка 10 до ТД - лист про ознайомлення учасника з умовами проекту Договору, що міститься в Додатку № 2 до ТД та скан проекту Договору з підписами та печатками учасника на кожній сторінці проекту Договору. В проекті Договору учасникам необхідно заповнити всі пункти Договору стосовно Учасника, що передбачено Замовником для заповнення, окрім номеру Договору, дати, ціни. Учасник не повинен відступати від даної форми.
Також у проекті Договору, викладеному Замовником у Додатку 2 до ТД, міститься, зокрема, Додаток № 3 «Зведений кошторис» та зазначено, що зведений кошторис має бути складено за формою № 1-П, передбаченою додатком 3 до Настанови з визначення вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво (пункт 2.21);
підпункт 3.1 пункту 3 «Документи технічної частини» Додатка 10 до ТД - документальне підтвердження відповідності тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі згідно з вимогами пункту 7 Розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та Додатка 3 до ТД.
Також відповідно до пункту 7 Розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД Замовником визначено:
7.1. Учасники процедури закупівлі повинні надати в складі тендерної пропозицій документальне підтвердження відповідності тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником у Додатку 3 до цієї тендерної документації.
Інформація про відповідність запропонованої пропозиції технічним вимогам, встановленим замовником у Додатку 3 до цієї тендерної документації, повинна бути підтверджена наступними документами, поданими і підписаними у складі тендерної пропозиції:
- підписаною формою пропозиції Додатка 1, яка також містить згоду на відповідні умови цієї документації, зокрема згоду з проектом договору.
7.2. Учасник повинен розуміти, що у випадку зазначення у Додатку 3 конкретної марки чи виробника або конкретного процесу, що характеризує продукт чи послугу певного суб'єкта господарювання, чи торгову марку, патент, тип або конкретне місце походження чи спосіб виробництва - необхідно розуміти зазначене, як можливість використання еквіваленту.
7.3 Ціна пропозиції Учасника повинна враховувати усі податки, збори та інші витрати, пов'язані з виконанням робіт, передбачених тендерною документацією.
Ціна пропозиції (договірна ціна) Учасника на виконання робіт, повинна бути розрахована відповідно до Кошторисних норм України у будівництві (КНУ), затверджених наказом Мінрегіону від 01.11.2021 № 281 - зокрема Настанови з визначення вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво.
У Додатку 3 «Завдання на проектування. Розроблення проектної документації (робочий проект) на Капітальний ремонт (комплексна термомодернізація) навчального корпусу (літ. С, С1) Одеської державної академії будівництва та архітектури на вул. Дідріхсона, 4 в м. Одеса» до ТД Замовником визначено технічні, якісні, кількісні та інші до предмета закупівлі, а також зазначено, що їдай Додаток подається учасниками у складі тендерної пропозиції у наведеному нижче вигляді, на фірмовому бланку учасника (за наявністю) та учасник не повинен відступати від даної форми;
підпункт 4.1 пункту 4 «Документи цінової частини» Додатка 10 до ТД - Тендерна пропозиція (цінова), оформлена згідно з вимогами пункту 1 «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції» Розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД, та вимог і форми у Додатку 1 до ТД.
Також відповідно до пункту 1 Розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД Замовником визначено, що тендерна пропозиція повинна складатися з, зокрема, заповненої тендерної пропозиції (цінова), оформленої згідно з Додатком І.
Додатком 1 «Тендерна (цінова) пропозиція» до ТД Замовником визначено форму та зміст відповідного документу, який подається учасниками у складі тендерної пропозиції.
Отже, у ТД Замовника, у тому числі у додатках до ТД, відсутні вимоги щодо надання учасниками у складі тендерної пропозиції Договірної ціни, розрахунків до неї та кошторисів, а інформація про відповідність запропонованої пропозиції технічним вимогам, встановленим замовником у Додатку 3 до ТД, повинна бути підтверджена лише підписаною формою пропозиції Додатка 1 до ТД, яка також містить згоду на відповідні умови тендерної документації, зокрема згоду з проектом договору.
Учасник ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» у складі тендерної пропозиції на виконання вищезазначених вимог ТД Замовника надав:
заповнену тендерну пропозицію (цінову) від 04.08.2024 № 04-08/23/01-10-0500, оформлену згідно з Додатком 1 до ТД; лист-погодження з проектом договору від 03.08.2024 № 03-08/13/01-13-1700 про ознайомлення учасника з умовами проекту Договору, що міститься в Додатку 2 до ТД; скан проекту Договору з підписами та печатками учасника на кожній сторінці проекту Договору із усіма заповненими пунктами Договору стосовно учасника, що передбачено Замовником для заповнення, окрім номеру Договору, дати, ціни;
зведений кошторис, складений за формою № 1 -П, передбаченою додатком 3 до Настанови з визначення вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво (пункт 2.21);
Додаток 3 «Завдання на проектування. Розроблення проектної документації (робочий проект) на Капітальний ремонт (комплексна термомодернізація) навчального корпусу (літ. С, СІ) Одеської державної академії будівництва та архітектури на вул. Дідріхсона, 4 в м. Одеса» з підписами та печатками учасника на кожній сторінці, складений відповідно до встановленої Замовником форми.
Відповідно до абзацу 10 пункту 28 Особливостей тендерна документація повинна містити перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі. Зазначені переліки оформляються як окремі додатки до тендерної документації.
Відповідно до абзацу 20 пункту 44 Особливостей відсутність документів або інформації, що не передбачені додатками до тендерної документації, зазначеними в абзаці десятому пункту 28 цих особливостей, не є підставою для відхилення замовником тендерної пропозиції такого учасника процедури закупівлі відповідно до цього пункту.
Таким чином, надані учасником ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» інформація та документи відповідають вимогам ТД, у тому числі додаткам до ТД, а невідповідність у наданих учасником інформації та документах, що не передбачені додатками до ТД, не може бути підставою для відхилення тендерної пропозиції зазначеного учасника, оскільки взагалі неподання (відсутність) у складі тендерної пропозиції документів або інформації, що не передбачені додатками до ТД, не є підставою для відхилення тендерної пропозиції учасника.
Також зазначено, що у складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП», якого Замовник визначив переможцем цієї процедури закупівлі, відсутні Договірна ціна, розрахунки до неї та кошторис № 1 до Зведеного кошторису, що не вплинуло на рішення Замовника про визначення його переможцем процедури закупівлі.
На запит Південного офісу Держаудитслужби від 07.10.2024 щодо обґрунтування рішення Замовника про відхилення тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» згідно з абзацом 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей із зазначених у протоколі уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 № 17/08/24-05ВТ підстав, Замовник 10.10.2024 надав пояснення, яке не обґрунтовує прийняте Замовником рішення про відхилення тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ», оскільки у ТД Замовника, у тому числі у додатках до ТД, відсутні вимоги щодо надання учасниками у складі тендерної пропозиції Договірної ціни, розрахунків до неї та кошторисів, а інформація про відповідність запропонованої пропозиції технічним вимогам, встановленим замовником у Додатку 3 до ТД, повинна бути підтверджена лише підписаною формою пропозиції Додатка 1 до ТД, яка також містить згоду на відповідні умови тендерної документації, зокрема згоду з проектом договору.
Крім того, прийняття Замовником рішення про відхилення тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» з підстав невідповідностей у наданих учасником інформації та документах, що не передбачені додатками до ТД, суперечить вимогам абзацу 20 пункту 44 Особливостей, оскільки взагалі неподання (відсутність) у складі тендерної пропозиції документів або інформації, що не передбачені додатками до ТД, не є підставою для відхилення тендерної пропозиції учасника відповідно до абзацу 20 пункту 44 Особливостей, а учасником ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» у складі тендерної пропозиції надано усі необхідні інформацію та документи, що передбачені додатками до ТД, які відповідають вимогам ТД Замовника. Отже, на порушення абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовник безпідставно відхилив тендерну пропозицію учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» із зазначених у протоколі уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 №17/08/24-05ВТ підстав.
Також за результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» встановлено.
Відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД Замовником визначено, що учасники подають у складі тендерної пропозиції документи щодо наявності в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні та досвід, оформлені згідно з вимогами пункту 5 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД Додатка 5 до ТД.
Відповідно до підпункту 5.1 пункту 5 Розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД Замовником визначено, що учасники у складі тендерної пропозиції на підтвердження наявності в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, надають довідку за формою Додатка 5 цієї документації, яка містить інформацію про наявність у учасника висококваліфікованих фахівців/працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, з зазначенням посади, спеціальності, кваліфікації працівників. Для документального підтвердження кваліфікації фахівців/працівників надаються скан-копії дипломів, кваліфікаційних сертифікатів або кваліфікаційних атестатів та за необхідності свідоцтво про підвищення кваліфікації на працівників, зазначених учасником у довідці, зокрема:
- інженер-проектувальник (провідний інженер проектувальник) в частині забезпечення економії енергії (ЕЕФ) ССЗ - не менш 2 особи.
Учасник ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» у складі тендерної пропозиції надав довідку від 02.08.2024 № 255/2024 про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, згідно з якою учасник повідомляє про наявність у нього та у субпідрядної організації 18 (вісімнадцять) працівників та відповідне документальне підтвердження стосовно працівників, зазначених у довідці. Проте учасник ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» у складі тендерної пропозиції не надав скан-копії дипломів на працівника ОСОБА_1 , інформація щодо якого зазначена у пункті 3 довідки від 02.08.2024 № 255/2024, та надав інформацію та документальне підтвердження про наявність у нього 1 (одного) інженера-проектувальника (провідного інженера-проектувальника) в частині забезпечення економії енергії (ЕЕФ) ССЗ (пункт 5 довідки учасника від 02.08.2024 № 255/2024), а не неменше 2 (двох) таких осіб, як вимагає Замовник, чим не дотримано вимоги підпункту 2.1 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД та підпункту 5.1 пункту 5 Розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД.
Також відповідно до підпункту 2.4 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД Замовником визначено, що учасники подають у складі тендерної пропозиції документи про залучення субпідрядників - у разі їх залучення згідно з підпунктом 1.1.8 пункту 1, пунктами 6 та 8 Розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та Додатка 4 до ТД.
Відповідно до підпункту 1.1.8 пункту 1 Розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД Замовником визначено, зокрема, що у разі залучення до виконання робіт по проекту стороннього суб'єкта господарювання (субпідрядної організації), Учасник надає довідку, за формою згідно з Додатком 4 до ТД, з переліком субпідрядних організацій, які будуть залучені до виконання робіт з обов'язковим наданням копій дозвільних документів, кваліфікаційних сертифікатів та/ або копій ліцензій таких субпідрядних організацій та їх працівників (з переліком робіт) на провадження господарської діяльності, необхідних для виконання робіт до яких їх залучають, якщо отримання ліцензій, кваліфікаційних сертифікатів та/або дозвільних документів на виконання таких робіт передбачено законодавством (дозвільні документи, кваліфікаційні сертифікати та/або ліцензії повинні бути чинними).
У Додатку 4 до ТД Замовником визначено форму довідки, яка містить інформацію про залучення субпідрядних організацій до виконання робіт, та зазначено, що учасник також повинен надати попередній договір або договір про наміри із субпідрядною організацією, яка залучатиметься.
Учасник ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» у складі тендерної пропозиції надав довідку від 02.08.2024 № 230/2024 з інформацією про залучення субпідрядних організацій до виконання робіт, згідно з якою учасник повідомляє про залучення субпідрядної організації товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОСЕРВІСНА КОМПАНІЯ «ГАРАНТ»» за видом робіт з розроблення проектної документації з орієнтовною вартістю робіт 50% до ціни тендерної пропозиції.
Проте учасник ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» у складі тендерної пропозиції не надав попередній договір або договір про наміри із субпідрядною організацією, яка залучатиметься, чим не дотримано вимоги підпункту 2.4 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД, підпункту 1.1.8 пункту І, пунктів 6 та 8 Розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та Додатка 4 до ТД.
На запит Південного офісу Держаудитслужби від 07.10.2024 щодо обгрунтування рішення Замовника про відповідність тендерної пропозиції учасника ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» вимогам підпункту 2.4 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД, підпункту 1.1.8 пункту 1, пунктів 6 та 8 Розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та Додатка 4 до ТД, Замовник 10.10.2024 надав пояснення, яке не спростовує факту виявлених невідповідностей тендерної пропозиції учасника ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» вимогам ТД Замовника.
Отже, Замовник на порушення вимог пункту 43 Особливостей не розмістив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення учасником процедури закупівлі ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» невідповідностей в інформації та/або документах, що подані ним у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, а саме: щодо виправлення учасником помилки в частині надання у складі тендерної пропозиції інформації та документального підтвердження, які б відповідали вимогам підпункту 2.1 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД та підпункту 5.1 пункту 5 Розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД, підпункту 2.4 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД, підпункту 1.1.8 пункту 1, пунктів 6 та 8 Розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та Додатка 4 до ТД.
Також оскільки Замовником безпідставно відхилено тендерну пропозицію учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ», остаточна цінова пропозиція якого є меншою на 310000,00 грн, ніж пропозиція наступного учасника процедури закупівлі - ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП», якого визначено переможцем процедури закупівлі, то Замовником не дотримано принципи здійснення публічних закупівель, визначених частиною першою статті 5 Закону, зокрема: максимальна економія, ефективність та пропорційність.
3а результатами аналізу питання відповідності вимог ТД вимогам Закону з урахуванням Особливостей встановлено Порушення вимог абзаців 1 та 8 пункту 28 Особливостей.
За результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» встановлено порушення вимог абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей та частини першої статті 5 Закону.
За результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» встановлено порушення вимог пункту 43 Особливостей.
За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, внесення змін до ТД, надання роз'яснень на звернення щодо ТД, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, внесення змін до умов договору про закупівлю у відповідності до вимог законодавства та своєчасність їх оприлюднення, надання відповіді на запит органу державного фінансового контролю про надання пояснень щодо прийняття рішень та/або вчинення дій чи бездіяльності, яке є предметом дослідження в рамках моніторингу закупівлі, - порушень не установлено.
З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Південний офіс Держаудитслужби зобов'язав здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором про закупівлю, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-XII визначає правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні.
Відповідно до статті 2 цього Закону, державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Згідно зі ст.5 Закону України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.
Порядок та підстави проведення органом державного фінансового контролю перевірок закупівель встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об'єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 р. №43 затверджене Положення про Державну аудиторську службу України, яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю (надалі - Положення №43 у редакції від 12.10.2023, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно пункту 3 Положення №43, основними завданнями Держаудитслужби є:
1) реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю;
2-1) внесення на розгляд Міністра фінансів пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері державного фінансового контролю;
3) здійснення державного фінансового контролю, спрямованого на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання та збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягнення економії бюджетних коштів;
4) надання у передбачених законом випадках адміністративних послуг.
Відповідно до пп. 3 Положення №43, Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель;
Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи (п.7 Положення).
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади, встановлені Законом України “Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII.
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
За визначенням статті 1 Закону України “Про публічні закупівлі», публічна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом; замовники - суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону; Уповноважений орган - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері публічних закупівель; учасник процедури закупівлі/спрощеної закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент, у тому числі об'єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію/пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі; переможець процедури закупівлі - учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі; тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель; тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації; моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України “Про публічні закупівлі», до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать органи державної влади (орган законодавчої, органи виконавчої, судової влади), та правоохоронні органи держави, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, об'єднання територіальних громад.
Згідно з ч. 1, ч.4 ст.7 Закону України “Про публічні закупівлі» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), уповноважений орган здійснює регулювання та реалізує державну політику у сфері закупівель у межах повноважень, визначених цим Законом.
Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України.
Органи, уповноважені здійснювати контроль у сфері закупівель, не мають права втручатися в проведення закупівель.
На час виникнення спірних правовідносин (здійснення моніторингу), порядок здійснення моніторингу публічних закупівель визначений статтею 8 Закону України “Про публічні закупівлі» (редакція від 01.01.2023).
Зокрема, частиною 1 цієї статті визначено, що моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).
Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України “Про публічні закупівлі», рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав:
1) дані автоматичних індикаторів ризиків;
2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;
3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;
4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель;
5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.
Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися:
інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель;
інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах;
інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Згідно ч.ч. 3-4 ст.8 Закону України “Про публічні закупівлі», повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.
Повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.
Строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель.
Відповідно до ч.5 ст.8 Закону України “Про публічні закупівлі» протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.
Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.
Відповідно до ч.6 ст.8 Закону України “Про публічні закупівлі» за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
Як передбачено ч.7 ст.8 Закону України “Про публічні закупівлі», у висновку обов'язково зазначаються:
1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі;
2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість;
3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі;
4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі;
5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов'язання щодо усунення такого порушення.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.
У відповідності з ч.8 ст.8 Закону України “Про публічні закупівлі», замовник має право протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення висновку одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз'ясненням змісту висновку та його зобов'язань, визначених у висновку.
Протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Згідно з ч.10 ст.8 Закону України “Про публічні закупівлі», у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.
Вирішуючи питання щодо наявності порушення, наведеного відповідачем у спірному висновку від 18.10.2024 року, суд зазначає таке.
Так, за результатами моніторингу зазначеної процедури закупівлі встановлені порушення Замовником законодавства у сфері публічних закупівель, а саме:
1. на порушення вимог абзаців 1 та 8 пункту 28 Особливостей Замовник у тендерній документації (далі - ТД) не зазначив підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені підпунктами 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10 та 11 пункту 47 Особливостей;
2. на порушення абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовник безпідставно відхилив тендерну пропозицію учасника державного підприємства «НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ І ПРОЕКТНИЙ ІНСТИТУТ МІСТОБУДУВАННЯ» (далі - ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ») із зазначених у протоколі уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 № 17/08/24-05ВТ підстав;
3. на порушення вимог пункту 43 Особливостей Замовник не розмістив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення учасником процедури закупівлі товариством з обмеженою відповідальністю «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» (далі - ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП») невідповідностей в інформації та/або документах, що подані ним у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, а саме: щодо виправлення учасником помилки в частині надання у складі тендерної пропозиції інформації та документального підтвердження, які б відповідали вимогам підпункту 2.1 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД та підпункту 5.1 пункту 5 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД, підпункту 2.4 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД, підпункту 1.1.8 пункту 1, пунктів 6 та 8 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та Додатка 4 до ТД;
4. також оскільки Замовником безпідставно відхилено тендерну пропозицію учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ», остаточна цінова пропозиція якого є меншою на 310 000,00 грн, ніж пропозиція наступного учасника процедури закупівлі ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП», якого визначено переможцем процедури закупівлі, то Замовником не дотримано принципи здійснення публічних закупівель, визначених частиною першою статті 5 Закону, зокрема: максимальна економія, ефективність та пропорційність.
Згідно абзацу 1 пункту 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.
Відповідно до абзацу 5 пункту 28 Особливостей у тендерній документації відомості, наведені у пункті 2 частини другої статті 22 Закону, визначаються відповідно до вимог, зазначених в абзацах шостому - восьмому цього пункту.
Згідно абзацу 8 пункту 28 Особливостей у тендерній документації зазначаються підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені пунктом 47 цих особливостей, та інформація про спосіб підтвердження відсутності підстав для відхилення. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відсутність підстав для відхилення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та/або переможця, визначених пунктом 47 цих особливостей, у разі, коли така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, та/або може бути отримана електронною системою закупівель шляхом обміну інформацією з іншими державними системами та реєстрами.
Проте на порушення вимог абзаців 1 та 8 пункту 28 Особливостей Замовник у ТД не зазначив підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені підпунктами 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10 та 11 пункту 47 Особливостей.
Позивач у позовній заяві наводить вимоги власної тендерної документації, які також не підтверджують зазначення у ТД підстав для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені підпунктами 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10 та 11 пункту 47 Особливостей, оскільки пункт 47 Особливостей містить 12 підстав (підпунктів) для відмови, а визначення Позивачем у ТД обов'язку надання учасниками у складі тендерної пропозиції окремих документів на підтвердження відповідності учасників окремим вимогам ТД Замовника без вказівки на підтвердження яких саме підпунктів пункту 47 Особливостей надаються такі документи не може вважатись зазначенням Позивачем у ТД підстав для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені підпунктами 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10 та 11 пункту 47 Особливостей.
Отже, суд погоджується з відповідачем, що доводи позивача, викладені у позовній заяві, не спростовують виявленого порушення з боку позивача абзаців 1 та 8 пункту 28 Особливостей в частині незазначення у ТД підстав для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені підпунктами 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10 та 11 пункту 47 Особливостей.
Водночас підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені підпунктами 5, 6 та 12 пункту 47 Особливостей, зазначені Позивачем у Додатку 11 до ТД.
Крім того, твердження позивача щодо наявності двох частин тендерної документації як одного цілого та таких понять як «електронна» та «паперова» тендерна документація не відповідає чинному законодавству, оскільки такого розмежування та окремих частин тендерної документації наразі не існує, як і не існує поняття можливості заміщення вимог тендерної документації електронними полями електронної системи закупівель та навпаки.
Дійсно відповідно до абзаців 16-18 пункту 47 Особливостей учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в цьому пункті (крім підпунктів 1 і 7 цього пункту), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.
Замовник не вимагає від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених у цьому пункті, крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі відповідно до абзацу шістнадцятого цього пункту.
Замовник самостійно за результатами розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі підтверджує в електронній системі закупівель відсутність в учасника процедури закупівлі підстав, визначених підпунктами 1 і 7 цього пункту.
Водночас таке самостійне декларування учасниками та замовниками в електронній системі закупівель відсутності підстав, встановлених пунктом 47 Особливостей, не звільняє від обов'язку замовників, у тому числі позивача, зазначати у тендерній документації підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені підпунктами пунктом 47 Особливостей.
Відповідно до протоколу уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 № 17/08/24- 05ВТ тендерну пропозицію учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» відхилено на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей.
У протоколі уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 № 117/08/24-05ВТ зазначено підстави відхилення тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ», зокрема, Договірна ціна надана учасником у складі тендерної пропозиції не відповідає кількісним, якісним та іншим вимогам тендерної документації, що призводить до помилкового розрахунку загальної вартості, учасником порушено правила розрахунку, помилково застосовано розцінки на обстеження (кошторис 1) та помилково застосовано для кошторису з обстеження знижуючий коефіцієнт.
Аналізом підстав відхилення тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ», зазначених у проколі уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 № 17/08/24-05ВТ, встановлено.
Відповідно до Додатка 10 «Перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції» до ТД Замовником визначено, що учасники подають у складі тендерної пропозиції такі, зокрема, документи та інформацію:
підпункт 1.5 пункту 1 «Загальні документи» Додатка 10 до ТД - заповнена тендерна пропозиція (цінова), оформлена згідно з Додатком 1 до ТД;
абзац 3 підпункту 1.6 пункту 1 «Загальні документи» Додатка 10 до ТД - лист про ознайомлення учасника з умовами проєкту Договору, що міститься в Додатку № 2 до ТД та сканкопія проєкту Договору з підписами та печатками учасника на кожній сторінці проєкту Договору. В проєкті Договору учасникам необхідно заповнити всі пункти Договору стосовно Учасника, що передбачено Замовником для заповнення, окрім номеру Договору, дати, ціни. Учасник не повинен відступати від даної форми.
Також у проєкті Договору, викладеному Замовником у Додатку 2 до ТД, міститься, зокрема, Додаток № 3 «Зведений кошторис» та зазначено, що зведений кошторис має бути складено за формою № 1-П, передбаченою додатком 3 до Настанови з визначення вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво (пункт 2.21);
підпункт 3.1 пункту 3 «Документи технічної частини» Додатка 10 до ТД - документальне підтвердження відповідності тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі згідно з вимогами пункту 7 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та Додатка 3 до ТД.
Також відповідно до пункту 7 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД Замовником визначено:
7.1. Учасники процедури закупівлі повинні надати в складі тендерної пропозицій
документальне підтвердження відповідності тендерної пропозиції учасника
технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником у Додатку 3 до цієї тендерної документації.
Інформація про відповідність запропонованої пропозиції технічним вимогам, встановленим замовником у Додатку 3 до цієї тендерної документації, повинна бути підтверджена наступними документами, поданими і підписаними у складі тендерної пропозиції:
- підписаною формою пропозиції Додатка 1, яка також містить згоду на відповідні умови цієї документації, зокрема згоду з проєктом договору.
7.2. Учасник повинен розуміти, що у випадку зазначення у Додатку 3 конкретної марки чи виробника або конкретного процесу, що характеризує продукт чи послугу певного суб'єкта господарювання, чи торгову марку, патент, тип або конкретне місце походження чи спосіб виробництва - необхідно розуміти зазначене, як можливість використання еквіваленту.
7.3 Ціна пропозиції Учасника повинна враховувати усі податки, збори та інші витрати, пов'язані з виконанням робіт, передбачених тендерною документацією.
Ціна пропозиції (договірна ціна) Учасника на виконання робіт, повинна бути розрахована відповідно до Кошторисних норм України у будівництві (КНУ), затверджених наказом Мінрегіону від 01.11.2021 № 281 - зокрема Настанови з визначення вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво.
У Додатку 3 «Завдання на проектування. Розроблення проектної документації (робочий проект) на Капітальний ремонт (комплексна термомодернізація) навчального корпусу (літ. С, С1) Одеської державної академії будівництва та архітектури на вул. Дідріхсона, 4 в м. Одеса» до ТД Замовником визначено технічні, якісні, кількісні та інші вимоги до предмета закупівлі, а також зазначено, що зазначений Додаток подається учасниками у складі тендерної пропозиції у наведеному нижче вигляді, на фірмовому бланку учасника (за наявністю) та учасник не повинен відступати від даної форми;
підпункт 4.1 пункту 4 «Документи цінової частини» Додатка 10 до ТД - Тендерна пропозиція (цінова), оформлена згідно з вимогами пункту 1 «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції» Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД, та вимог і форми у Додатку 1 до ТД.
Також відповідно до пункту 1 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД Замовником визначено, що тендерна пропозиція повинна складатися з, зокрема, заповненої тендерної пропозиції (цінова), оформленої згідно з Додатком 1.
Додатком 1 «Тендерна (цінова) пропозиція» до ТД Замовником визначено форму та зміст відповідного документу, який подається учасниками у складі тендерної пропозиції.
Отже, у ТД Замовника, у тому числі у додатках до ТД, відсутні вимоги щодо надання учасниками у складі тендерної пропозиції Договірної ціни, розрахунків до неї та кошторисів, а інформація про відповідність запропонованої пропозиції технічним вимогам, встановленим замовником у Додатку 3 до ТД, повинна бути підтверджена лише підписаною формою пропозиції Додатка 1 до ТД, яка також містить згоду на відповідні умови тендерної документації, зокрема згоду з проєктом договору.
Учасник ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» у складі тендерної пропозиції на виконання вищезазначених вимог ТД Замовника надав:
заповнену тендерну пропозицію (цінову) від 04.08.2024 № 04-08/23/10-10-0500, оформлену згідно з Додатком 1 до ТД;
лист-погодження з проектом договору від 03.08.2024 № 03-08/13/01-13-1700 про ознайомлення учасника з умовами проєкту Договору, що міститься в Додатку 2 до ТД.
скан проєкту Договору з підписами та печатками учасника на кожній сторінці проєкту Договору із усіма заповненими пунктами Договору стосовно учасника, що передбачено Замовником для заповнення, окрім номеру Договору, дати, ціни;
зведений кошторис, складений за формою № 1-П, передбаченою додатком 3 до Настанови з визначення вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво (пункт 2.21);
Додаток 3 «Завдання на проектування. Розроблення проектної документації (робочий проект) на Капітальний ремонт (комплексна термомодернізація) навчального корпусу (літ. С, С1) Одеської державної академії будівництва та архітектури на вул. Дідріхсона, 4 в м. Одеса» з підписами та печатками учасника на кожній сторінці, складений відповідно до встановленої Замовником форми.
Відповідно до абзацу 10 пункту 28 Особливостей тендерна документація повинна містити перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі. Зазначені переліки оформляються як окремі додатки до тендерної документації.
Відповідно до абзацу 20 пункту 44 Особливостей відсутність документів або інформації, що не передбачені додатками до тендерної документації, зазначеними в абзаці десятому пункту 28 цих особливостей, не є підставою для відхилення замовником тендерної пропозиції такого учасника процедури закупівлі відповідно до цього пункту.
Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача про те, що надані учасником ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» інформація та документи відповідають вимогам ТД, у тому числі додаткам до ТД, а невідповідність у наданих учасником інформації та документах, що не передбачені додатками до ТД, не може бути підставою для відхилення тендерної пропозиції зазначеного учасника, оскільки взагалі неподання (відсутність) у складі тендерної пропозиції документів або інформації, що не передбачені додатками до ТД не є підставою для відхилення тендерної пропозиції учасника.
Слід зазначити, що у складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП», якого Замовник визначив переможцем цієї процедури закупівлі, відсутні Договірна ціна, розрахунки до неї та кошторис № 1 до Зведеного кошторису, що не вплинуло на рішення Замовника про визначення його переможцем процедури закупівлі.
На запит Південного офісу Держаудитслужби від 07.10.2024 щодо обґрунтування рішення Замовника про відхилення тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» згідно з абзацом 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей із зазначених у протоколі уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 № 17/08/24- 05ВТ підстав, Замовник 10.10.2024 надав пояснення, яке не обґрунтовує прийняте Замовником рішення про відхилення тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ», оскільки у ТД Замовника, у тому числі у додатках до ТД, відсутні вимоги щодо надання учасниками у складі тендерної пропозиції Договірної ціни, розрахунків до неї та кошторисів, а інформація про відповідність запропонованої пропозиції технічним вимогам, встановленим замовником у Додатку 3 до ТД, повинна бути підтверджена лише підписаною формою пропозиції Додатка 1 до ТД, яка також містить згоду на відповідні умови тендерної документації, зокрема згоду з проєктом договору.
Крім того, прийняття Замовником рішення про відхилення тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» з підстав невідповідностей у наданих учасником інформації та документах, що не передбачені додатками до ТД, суперечить вимогам абзацу 20 пункту 44 Особливостей, оскільки взагалі неподання (відсутність) у складі тендерної пропозиції документів або інформації, що не передбачені додатками до ТД, не є підставою для відхилення тендерної пропозиції учасника відповідно до абзацу 20 пункту 44 Особливостей, а учасником ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» у складі тендерної пропозиції надано усі необхідні інформацію та документи, що передбачені додатками до ТД, які відповідають вимогам ТД Замовника.
Отже, на порушення абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовник безпідставно відхилив тендерну пропозицію учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» із зазначених у протоколі уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 № 17/08/24-05ВТ підстав.
Також суд зазначає, що відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД Замовником визначено, що учасники подають у складі тендерної пропозиції документи щодо наявності в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, оформлені згідно з вимогами пункту 5 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та Додатка 5 до ТД.
Відповідно до підпункту 5.1 пункту 5 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД Замовником визначено, що учасники у складі тендерної пропозиції на підтвердження наявності в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, надають довідку за формою Додатка 5 цієї документації, яка містить інформацію про наявність у учасника висококваліфікованих фахівців/працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, з зазначенням посади, спеціальності, кваліфікації працівників.
Для документального підтвердження кваліфікації фахівців/працівників надаються скан-копії дипломів, кваліфікаційних сертифікатів або кваліфікаційних атестатів та за необхідності свідоцтво про підвищення кваліфікації на працівників, зазначених учасником у довідці, зокрема:
- інженер-проектувальник (провідний інженер проектувальник) в частині забезпечення економії енергії (ЕЕФ) СС3 - не менш 2 особи.
Учасник ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» у складі тендерної пропозиції надав довідку від 02.08.2024 № 255/2024 про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, згідно з якою учасник повідомляє про наявність у нього та у субпідрядної організації 18 (вісімнадцять) працівників та відповідне документальне підтвердження стосовно працівників, зазначених у довідці. Проте учасник ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» у складі тендерної пропозиції не надав скан-копії дипломів на працівника ОСОБА_1 , інформація щодо якого зазначена у пункті 3 довідки від 02.08.2024 № 255/2024, та надав інформацію та документальне підтвердження про наявність у нього 1 (одного) інженера-проектувальника (провідного інженера-проектувальника) в частині забезпечення економії енергії (ЕЕФ) СС3 (пункт 5 довідки учасника від 02.08.2024 № 255/2024), а не неменше 2 (двох) таких осіб, як вимагає Замовник, чим не дотримано вимоги підпункту 2.1 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД та підпункту 5.1 пункту 5 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД.
Також відповідно до підпункту 2.4 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД Замовником визначено, що учасники подають у складі тендерної пропозиції документи про залучення субпідрядників - у разі їх залучення згідно з підпунктом 1.1.8 пункту 1, пунктами 6 та 8 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та Додатка 4 до ТД.
Відповідно до підпункту 1.1.8 пункту 1 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД Замовником визначено, зокрема, що у разі залучення до виконання робіт по проекту стороннього суб'єкта господарювання (субпідрядної організації), Учасник надає довідку, за формою згідно з Додатком 4 до ТД, з переліком субпідрядних організацій, які будуть залучені до виконання робіт з обов'язковим наданням копій дозвільних документів, кваліфікаційних сертифікатів та/або копій ліцензій таких субпідрядних організацій та їх працівників (з переліком робіт) на провадження господарської діяльності, необхідних для виконання робіт до яких їх залучають, якщо отримання ліцензій, кваліфікаційних сертифікатів та/або дозвільних документів на виконання таких робіт передбачено законодавством (дозвільні документи, кваліфікаційні сертифікати та/або ліцензії повинні бути чинними).
У Додатку 4 до ТД Замовником визначено форму довідки, яка містить інформацію про залучення субпідрядних організацій до виконання робіт, та зазначено, що учасник також повинен надати попередній договір або договір про наміри із субпідрядною організацією, яка залучатиметься.
Учасник ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» у складі тендерної пропозиції надав довідку від 02.08.2024 № 230/2024 з інформацією про залучення субпідрядних організацій до виконання робіт, згідно з якою учасник повідомляє про залучення субпідрядної організації товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОСЕРВІСНА КОМПАНІЯ «ГАРАНТ»» за видом робіт з розроблення проектної документації з орієнтовною вартістю робіт 50% до ціни тендерної пропозиції.
Проте учасник ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» у складі тендерної пропозиції не надав попередній договір або договір про наміри із субпідрядною організацією, яка залучатиметься, чим не дотримано вимоги підпункту 2.4 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД, підпункту 1.1.8 пункту 1, пунктів 6 та 8 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та Додатка 4 до ТД.
На запит Південного офісу Держаудитслужби від 07.10.2024 щодо обґрунтування рішення Замовника про відповідність тендерної пропозиції учасника ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» вимогам підпункту 2.4 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД, підпункту 1.1.8 пункту 1, пунктів 6 та 8 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та Додатка 4 до ТД, Замовник 10.10.2024 надав пояснення, яке не спростовує факту виявлених невідповідностей тендерної пропозиції учасника ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» вимогам ТД Замовника.
Отже, Замовник на порушення вимог пункту 43 Особливостей не розмістив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення учасником процедури закупівлі ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП» невідповідностей в інформації та/або документах, що подані ним у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, а саме: щодо виправлення учасником помилки в частині надання у складі тендерної пропозиції інформації та документального підтвердження, які б відповідали вимогам підпункту 2.1 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД та підпункту 5.1 пункту 5 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД, підпункту 2.4 пункту 2 «Документи кваліфікаційної частини» Додатка 10 до ТД, підпункту 1.1.8 пункту 1, пунктів 6 та 8 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та Додатка 4 до ТД.
Також, оскільки Замовником безпідставно відхилено тендерну пропозицію учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ», остаточна цінова пропозиція якого є меншою на 310000 грн, ніж пропозиція наступного учасника процедури закупівлі - ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП», якого визначено переможцем процедури закупівлі, то суд погоджується з доводами відповідача про те, що Замовником не дотримано принципи здійснення публічних закупівель, визначених частиною першою статті 5 Закону, зокрема: максимальна економія, ефективність та пропорційність.
Суд бере до уваги доводи відповідача, що виявлене Південним офісом порушення з боку Позивача абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей щодо безпідставного відхилення тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ» із зазначених у протоколі уповноваженої особи Замовника від 17.08.2024 № 17/08/24- 05ВТ підстав, має вплив на перебіг процедури закупівлі та на її результат, оскільки внаслідок прийнятого позивачем не відповідно до законодавства рішення порушено законні інтереси відхиленого учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ», а договір про закупівлю з іншим учасником, якого позивач визначив переможцем (ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП»), взагалі не мав бути укладеним.
Також суд зазначає, що відповідно до умов Угоди про передачу коштів позики від 02.02.2024 № 13110-05/33, наданою позивачем на запит Південного офісу про надання пояснень, укладеної між Міністерством фінансів України, Міністерством освіти і науки України та Одеською державною академією будівництва та архітектури: згідно з Фінансовою Угодою (Проект «Вища освіта України»), укладеною між Україною (далі - Позичальник) та Європейським інвестиційним банком (далі - ЄІБ) від 19 грудня 2016 р. № FI number 84.174 Serapis 2012 0493, ратифікованою Законом України від 8 листопада 2017 р. № 2186-VIII (далі - Фінансова угода), ЄІБ погодився надати Позичальнику кредит у сумі 120 000 000 євро (сто двадцять мільйонів євро) (далі - Кредит) для фінансування Проекту «Вища освіта України») (далі - Проект).
Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 26 вересня 2018 року № 815 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію Проекту «Вища освіта України» (далі - Порядок використання коштів), яка визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 2201610 «Вища освіта, енергоефективність та сталий розвиток» (далі - Бюджетні кошти), джерелом надходження яких є кредитні кошти, що отримані відповідно до Фінансової угоди.
Крім того, у висновку про результати моніторингу цієї процедури закупівлі зазначено «Також оскільки Замовником безпідставно відхилено тендерну пропозицію учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ», остаточна цінова пропозиція якого є меншою на 310000 грн, ніж пропозиція наступного учасника процедури закупівлі ТОВ «ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП», якого визначено переможцем процедури закупівлі, то Замовником не дотримано принципи здійснення публічних закупівель, визначених частиною першою статті 5 Закону, зокрема: максимальна економія, ефективність та пропорційність.»
Позивач у позовній заяві обґрунтовує рішення про відхилення тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ», покликаючись на рішення Комісії антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі - Комісія) від 09.04.2024 № 6347-р/пк-пз.
Проте, таке твердження позивача є безпідставним, оскільки предметом розгляду Комісією у межах вказаного рішення були інші вимоги тендерної документації та інші подані учасниками документи та інформація, що не може бути релевантним до цієї справи та обґрунтуванням правомірності прийнятого позивачем рішення про відхилення тендерної пропозиції учасника ДП «НДПІ МІСТОБУДУВАННЯ».
Щодо зобов'язальної частини висновку, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною шостою статті 8 Закону за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
Відповідно до частини сьомої статті 8 Закону у висновку обов'язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі; 5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІІ «Порядок заповнення констатуючої частини форми висновку» Порядку заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.09.2020 № 552, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01.10.2020 за № 958/35241 (далі - Порядок № 552) у разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель пункт 3 має містити посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно - правового акта, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов'язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення, а також зобов'язання щодо їх усунення.
Дотримуючись пункту 3 Порядку № 552 у констатуючій частині висновку про результати моніторингу закупівлі зазначено, що керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі», Південний офіс Держаудитслужби зобов'язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом розірвання договору з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Суд бере до уваги доводи відповідача, що Південним офісом визначено зобов'язання щодо усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель шляхом припинення зобов'язань за договором про закупівлю, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору, як єдиного можливого шляху усунення виявлених порушень на момент проведення моніторингу цієї процедури закупівлі та складання висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та є таким, що направлене на приведення взаємовідносин у первісний стан, у правову, законодавчо врегульовану площину.
Порядок здійснення моніторингу процедур публічних закупівель визначено статтею 8 Закону.
Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Отже, законодавець встановив можливість проведення органами державного фінансового контролю моніторингу процедур закупівель, у тому числі, коли договори про закупівлю, укладені за результатами проведених замовникам процедур закупівель, знаходяться вже на стадії виконання сторонами та до кінцевого виконання сторонами своїх зобов'язань.
При цьому, не завжди органи державного фінансового контролю мають можливість охопити усі процедури закупівель замовників на стадії проведення процедур закупівель до укладання договору.
Тому, у таких випадках у разі виявлення органами державного фінансового контролю порушень замовниками законодавства у сфері закупівель єдиним можливим та співмірним у часі зобов'язанням щодо усунення виявлених порушень може бути лише зобов'язання щодо припинення зобов'язань за договором про закупівлю, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору.
При цьому, враховуючи той факт, що виявлені порушення мають вплив на перебіг процедури закупівлі та на її результат, зобов'язання Південного офісу щодо припинення зобов'язань за договором про закупівлю, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору, на думку суду, є пропорційним та співмірним з виявленими порушеннями.
Аналогічна правова позиція викладена у рішеннях Верховного Суду по справах за №№ 160/4436/21, 420/693/21, 200/10092/20, 280/8475/20, 260/2993/21, в яких зазначено «із приписів Закону №922-УІІІ вбачається, що на відповідача покладений обов'язок зазначити варіанти правомірної поведінки.... Варіант усунення порушення шляхом розірвання договору направлений на приведення відносин між сторонами у первісний стан. У разі недотримання учасником процедури закупівлі усіх кваліфікаційних вимог, зазначених у тендерній документації замовника, останній на вимогу Закону № 922 повинен відхилити тендерну пропозицію учасника та відмінити закупівлю, що робить укладання договору взагалі неможливим.
Відповідно до частини першої статті 41 Закону №922-VІІІ договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Згідно із частиною другою статті 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільного права може бути, зокрема, визнання правочину недійсним.
Відповідно до частини першої статті 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п 'ятою статті 203 цього Кодексу.
Таким чином, укладення договорів є завершальною стадією проведення процедури закупівлі, тому не відхилення пропозиції учасника та, як наслідок, укладення договору, є підставою для розірвання такого договору.
Як вбачається зі змісту Висновку, відповідач конкретизував, яких саме заходів має вжити позивач, визначив спосіб усунення виявлених під час моніторингу порушень, що свідчить про його чіткість та визначеність.
За викладених обставин, суд дійшов висновку, що оскаржуваний позивачем висновок відповідача відповідає приписам ч.2 ст.2 КАС України, оскільки прийнятий: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; неупереджено; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.
Решта доводів учасників справи висновків суду не спростовують, а тому не беруться судом до уваги.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини 2 вказаної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову Одеської державної академії будівництва та архітектури слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, 293 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративного позову Одеської державної академії будівництва та архітектури (адреса: вул. Дідріхсона, 4, м. Одеса, 65052, код ЄДРПОУ 02071033) до Південного офісу Держаудитслужби (адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 40477150), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНДАСТРІАЛ КОНСТРАКШН ГРУП" (адреса: вул. Вітчизни, буд. 9, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50051, код ЄДРПОУ 37215372), про визнання протиправним та скасування висновку Південного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2024-07-19-009966-a від 18.10.2024 року - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 07 березня 2025 року.
Суддя В.В. Андрухів
.