Справа № 320/18644/24
07 березня 2025 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Василяки Д.К.,
за участі секретаря судового засідання Рудого В.А.,
за участі представника позивача - Какоркіної З.М.,
за участі представника відповідача - Сологуба В.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами особливого провадження адміністративну справу за позовом Міністерства внутрішніх справ України до Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування вимоги,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Міністерства внутрішніх справ України до Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування вимоги.
Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено справу розглядати суддею одноособово, з урахуванням особливостей, визначених ст.287 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
Судове засідання призначено на 07.03.2025 року.
Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому, серед іншого, зазначає, що Департамент Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України є неналежним відповідачем у справі, а належним відповідачем вважає відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
В судовому засіданні представник позивача заперечувала проти заміни відповідача у справі.
Представник відповідача вважає, що належним відповідачем по справі є відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України
Розглянувши питання про залучення другого відповідача, суд дійшов такого: предметом позову є дії Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо винесення Вимоги від 04.04.2024 у провадження № 74149067.
Вимога прийнята старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Оленою Григорян.
Згідно з частиною 3 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
При цьому, позивачем в якості відповідача визначено Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Тоді як, відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України є окремим органом державної виконавчої служби.
На підставі частин 1, 3 ст.287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" випадках - на приватних виконавців.
На підставі ст.6 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» систему органів примусового виконання рішень становлять: Міністерство юстиції України; органи державної виконавчої служби, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п.3 розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року №512/5 (в редакції з 27.12.2019) (далі Інструкція №512/5), органами державної виконавчої служби є:
Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України;
відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України;
управління забезпечення примусового виконання рішень в місті Києві Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі - управління забезпечення примусового виконання рішень в місті Києві);
відділи примусового виконання рішень в районах міста Києва управління забезпечення примусового виконання рішень в місті Києві;
управління забезпечення примусового виконання рішень міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі - управління забезпечення примусового виконання рішень);
відділи примусового виконання рішень управлінь забезпечення примусового виконання рішень; районні, районні в містах, міські, міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України.
Отже, у розумінні вищевикладених норм, відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України є органом державної виконавчої служби, а тому є належним відповідачем у справі в контексті ст.287 КАС України.
Відповідно до ч.ч. 4, 5-7 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Відсутність згоди позивача, як і його непогодження на заміну відповідача іншою особою, по своїй суті мають однакові правові наслідки.
Відтак, з урахуванням відсутності згоди позивача на заміну неналежного відповідача у справі, аналізу наведених приписів статті 48 КАС України, суд дійшов висновку про можливість залучення до участі у справі другого відповідача - відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Керуючись статтями 48, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Залучити до участі у справі в якості другого відповідача відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, буд.13, код ЄДРПОУ 00015622).
Розгляд адміністративної справи розпочати спочатку.
Призначити справу до розгляду у засіданні на « 14» березня 2025 року о 11 год. 00 хв.
Встановити відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України строк для подання відзиву на позовну заяву до 14.03.2025 року та направити його на електронну адресу суду: inbox@adm.od.court.gov.ua або здати безпосередньо до канцелярії Одеського окружного адміністративного суду.
Копії ухвали учасникам направити сторонам по справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Д.К.Василяка