справа№ 380/18848/24
про прийняття звіту про виконання судового рішення
м. Львів
07 березня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 адміністративний позов задоволено повністю та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.03.2024 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та з урахуванням раніше виплачених сум.
21.01.2025 від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. В обґрунтування поданої заяви зазначає, що згідно отриманих перерахунків пенсії станом на 01.03.2024, 01.01.2025 вбачається, що відповідач не виплачує та не нараховує щомісячну доплату до пенсії, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" у розмірі 2000 гривень.
Ухвалою суду від 30.01.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду звіт про виконання судового рішення від 23.10.2024 у справі №380/18848/24 протягом 30-ти днів з дня отримання копії цієї ухвали, копію звіту направити позивачу.
28.02.2025 від відповідача надійшов звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 у справі №380/18848/24, в якому зазначає Головним управлінням рішення суду виконане. Підсумок пенсії на виконання судового рішення з 01.01.2025 становить 39112,16 грн, в тому числі:
основний розмір пенсії (90%) - 38353,86 грн.;
базовий розмір пенсії (22879,9* - 22879,90 грн.;
індексація базового ОСНП 2022 (22879,9*0,1400) - 3203,19 грн.;
індексація базового ОСНП 2023(26083,09*0,1970) - 1500,00 грн.;
індексація базового ОСНП 2024(27583,09*0,0796) - 1500,00 грн.;
в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 29083,09 - 7270,77 грн.;
щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ № 713 - 2000,00 грн;
інвалід війни 3групи/при виконанні обов?язків в/с (ст.. 7) - 708,30 грн.;
інвалід війни 3гр./при виконанні обов?язків в/с - 50,00 грн.
Доплата за період з 01.03.2024 по 31.12.2024 становить 43303,90 грн.
Звертає увагу, що виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України.
При вирішенні питання при прийняття звіту, суд керується таким.
Згідно з ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
За приписами ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За змістом ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Частиною 2 ст. 382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Згідно з частиною 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд враховує, що метою встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі є спонукання відповідача-суб'єкта владних повноважень до виконання рішення суду, ухваленого не на його користь, якщо таке рішення передбачає вчинення певних дій.
При цьому визначальним є те, чи існують достатні підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання судового рішення, маючи реальну можливість його виконати.
Судом встановлено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача. Підсумок пенсії на виконання судового рішення з 01.01.2025 становить 39112,16 грн, в тому числі:
основний розмір пенсії (90%) - 38353,86 грн.;
базовий розмір пенсії (22879,9* - 22879,90 грн.;
індексація базового ОСНП 2022 (22879,9*0,1400) - 3203,19 грн.;
індексація базового ОСНП 2023(26083,09*0,1970) - 1500,00 грн.;
індексація базового ОСНП 2024(27583,09*0,0796) - 1500,00 грн.;
в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 29083,09 - 7270,77 грн.;
щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ № 713 - 2000,00 грн;
інвалід війни 3групи/при виконанні обов?язків в/с (ст.. 7) - 708,30 грн.;
інвалід війни 3гр./при виконанні обов?язків в/с - 50,00 грн.
Доплата за період з 01.03.2024 по 31.12.2024 становить 43303,90 грн.
Виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України.
Також долучено лист до Пенсійного фонду України про виділення коштів для виконання судового рішення.
Отже, встановлені судом обставини та долучені до звіту докази вказують на неможливість самостійного виконання відповідачем рішення суду в повному обсязі, що обумовлюється відсутністю у відповідача необхідного фінансового ресурсу та бюджетних коштів для виплати позивачу присудженого грошового забезпечення.
Згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду, сформованою у постановах від 21 листопада 2018 року у справі № 373/436/17, від 15 травня 2020 року у справі № 812/1813/18, від 21 травня 2020 року у справі № 310/6910/16-а, від 19 лютого 2020 року у справі № 821/1491/17 та багатьох інших, невиконання боржником судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Таким чином, оскільки невиконання відповідачем рішення суду в повному обсязі спричинене об'єктивними причинами, а належних доказів, які б свідчили про намір суб'єкта владних повноважень ухилитися від виконання судового рішення не здобуто.
Підсумовуючи, суд зазначає, що оскільки боржником наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення та заходи, які ним вживаються для виконання судового рішення, тому суд дійшов висновку прийняти поданий звіт про виконання судового рішення.
Разом із тим суд наголошує, що це не звільняє відповідача від обов'язку виконати рішення суду, ухвалене на користь позивача, та не позбавляє позивача права повторно звернутися до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням такого рішення шляхом зобов'язання відповідача подати новий звіт про його виконання, якщо поведінка відповідача буде давати приводи вважати, що він ухиляється від виконання рішення суду, затягує його виконання або ж діє недобросовісно та не вживає заходів, необхідних для його якнайшвидшого виконання.
Отже, наведені вище обставини свідчать про наявність підстав для прийняття поданого звіту.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 293, 294, 295, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3, 370 КАС України, суд
1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 у справі №380/18848/24.
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повну ухвалу складено 07.03.2025.
Суддя Ю.С.Кондратюк