Рішення від 06.03.2025 по справі 380/8413/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2025 рокусправа № 380/8413/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Глинянської міської ради Львівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Глинянської міської ради Львівського району Львівської області (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача;

- зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 27.10.2023 про передачу у приватну власність земельної ділянки та затвердження технічної документації на земельну ділянку із цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0, 25 га, що знаходиться по АДРЕСА_1 .

Позовні вимоги обгрунтовані тим, ОСОБА_1 є власником житлового будинку АДРЕСА_1 .

27.10.2023 позивач звернулася до Глинянської міської ради із заявою про затвердження технічної документації та передачу у власність земельної ділянки площею 0,25 га, що знаходиться по АДРЕСА_1 . У цій заяві ОСОБА_1 зазначила, що відповідно до п.п. 5 п. 27 розділу Х Земельного кодексу України під час дії воєнного стану безоплатна передача у приватну власність земельних ділянок дозволяється власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд).

Глинянська міська рада листом від 09.11.2023 повідомила позивача, що на підставі передавальних актів Глинянська міська рада отримала від сільських рад майно та основні засоби. Актом приймання-передачі від Перегноївської сільської ради на баланс Глинянської громади отримано жилий дім у АДРЕСА_1 , а також сарай. Також у цьому листі зазначено, що оскільки будинок АДРЕСА_1 перебувають на балансі громади, Глинянська міська рада відмовила позивачу у передачі в приватну власність земельної ділянки та затвердженні технічної документації.

Позивач стверджує, що відповідач у встановленому законом поряду не прийняв рішення про відмову у передачі земельної ділянки у власність, а відмова у затвердженні технічної документації незаконно та протиправно зазначена у листі Глинянської міської ради від 09.11.2023, наданому у відповідь на запит.

Відтак, позивач вважає бездіяльність Глинянської міської ради у розгляді заяви про затвердження технічної документації та передачі земельної ділянки у власність протиправною, а тому звернулася до суду за захистом порушеного права.

Із наведених підстав, просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою від 23.04.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без участі учасників справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 251 КАС України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами.

Ухвала від 23.04.2024 доставлена до електронного кабінету відповідача 24.04.2024, про що складена довідка від 24.04.2024.

Отже, відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження та розгляд справи у письмовому провадженні.

За правилами ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідач не скористався правом надання відзиву на позовну заяву, відтак суд вирішує цей спір за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступні обставини.

Рішенням виконавчого комітету Глинянської міської ради від 24.05.2021 № 59 "Про переведення житлової квартири у приватний житловий будинок" для впорядкування адрес житлових будинків у селі Кривичі Золочівського р-ну Львівської області вирішено житлову квартиру області у АДРЕСА_2 , що належить на праві приватної власності ОСОБА_1 , перевести у житловий будинок та присвоїти адресну нумерацію: АДРЕСА_3 . Переоформити право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в цілому.

Згідно із витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 21.07.2021, індексний номер витягу: 266869244, житловий будинок АДРЕСА_4 належить на праві приватної власності ОСОБА_1 . Підстава для держаної реєстрації права: рішення Глинянської міської ради від 24.05.2021 №59.

27.10.2023 позивач звернулася до Глинянської міської ради із заявою про затвердження технічної документації та передачу у власність земельної ділянки площею 0,25 га по АДРЕСА_1 . У цій заяві ОСОБА_1 зазначила, що відповідно до п. п. 5 п. 27 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України під час дії воєнного стану безоплатна передача у приватну власність земельних ділянок дозволяється власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд).

Глинянська міська рада листом від 09.11.2023 повідомила позивача, що на підставі передавальних актів Глинянська міська рада отримала від сільських рад майно та основні засоби. Актом приймання-передачі від Перегноївської сільської ради на баланс Глинянської громади отримано жилий дім у с. Кривич, вул. Зелена, а також сарай. Також у цьому листі зазначено, що оскільки будинок АДРЕСА_1 та господарчі споруди по вул. Зелена у селі Кривичі перебувають на балансі громади, Глинянська міська рада відмовила позивачу у передачі в приватну власність земельної ділянки та затвердженні технічної документації.

Позивач вважає протиправну бездіяльність відповідача, оскільки за наслідками заяви від 27.10.2023 Глинянська міська рада не прийняла жодного передбаченого чинним законодавством рішення по суті, що стало підставою для звернення до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку доводам позивача про протиправну бездіяльність відповідача, суд враховує наступні обставини та застосовує такі правові норми.

Право власності на землю гарантоване статтею 14 Конституції України. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Статтею 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності (ч. 1 ст. 81 ЗК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

За змістом ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Так, ч. 1 ст. 118 ЗК України передбачено, що громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

До заяви додається розроблена відповідно до Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення.

За правилами ч. 2 ст. 118 ЗК України у випадку, визначеному частиною першою цієї статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) приймає рішення про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність або вмотивоване рішення про відмову.

Отже, із аналізу наведених вище положень ЗК України слідує, що надання громадянам земельних ділянок у власність, зокрема, для обслуговування житлових будинків та споруд в межах норм, визначених цим Кодексом, належить до повноважень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Для отримання земельної ділянки у власність особа, якій на праві власності належить житловий будинок, що розташований на такій земельній ділянці, звертається до органу місцевого самоврядування із відповідною заявою із одночасним наданням до заяви технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі. Така заява має бути розглянута органом місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання технічної документації із землеустрою із прийняттям рішення про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність або вмотивоване рішення про відмову.

Підстави та порядок переходу права на земельну ділянку у разі набуття, зокрема, права власності на об'єкт нерухомого майна, що розміщені на ній визначений статтею 120 ЗК України.

Відповідно до ч. 11 ст. 120 ЗК України якщо об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), інша будівля або споруда), об'єкт незавершеного будівництва розміщений на земельній ділянці державної або комунальної власності, що не перебуває у користуванні, набувач такого об'єкта нерухомого майна зобов'язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об'єкт звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, що належить йому на праві власності, у порядку, передбаченому статтями 118, 123 або 128 цього Кодексу.

Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов'язаний передати земельну ділянку у власність або користування набувачу в порядку, встановленому цим Кодексом.

Суд встановив, що 27.10.2023 позивач звернулася до відповідача із заявою про затвердження технічної документації та передачу у власність земельної ділянки площею 0,25 га по АДРЕСА_1 .

Глинянська міська рада листом від 09.11.2023 відмовила позивачу у передачі в приватну власність земельної ділянки та затвердженні технічної документації, покликаючись на те, що на підставі передавальних актів Глинянська міська рада отримала від сільських рад майно та основні засоби. Актом приймання-передачі від Перегноївської сільської ради на баланс Глинянської громади отримано жилий дім у АДРЕСА_1 , а також сарай, відтак будинок АДРЕСА_1 та господарчі споруди по АДРЕСА_1 перебувають на балансі громади.

Суд критично оцінює доводи відповідача про те, що будинок АДРЕСА_1 перебувають на балансі Глинянської міської ради, оскільки жодних доказів на підтвердження вказаної обставини відповідач суду не надав.

Натомість, як зазначено вище, позивач надала суду рішення виконавчого комітету Глинянської міської ради від 24.05.2021 № 59, яке слугувало підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності запису про те, що житловий будинок АДРЕСА_4 належить на праві приватної власності ОСОБА_1 .

Суд зауважує, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, регулювання земельних відносин.

За приписами ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Отже, вирішення питання передачі земельної ділянки, зокрема, у власність громадян належить до компетенції сільських та міських рад у спосіб прийняття рішення щодо такого питання на пленарному засіданні ради.

Втім, суд зауважує, що відповідачем за результатами розгляду заяви позивача від 27.10.2023 не було прийнято жодного рішення у порядку, передбаченому ст. 118 ЗК України, ні щодо затвердження технічної документації та передачу земельної ділянки у власність, ні щодо мотивованої відмови.

Таким чином, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність відповідача, яка полягає у не здійсненні належного розгляду заяви позивача від 27.10.2023 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі та передачу земельної ділянки у власність.

Вирішуючи цей спір, суд наголошує на наступних обставинах.

Пунктом 27 розділу Х розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України передбачено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей:

підпункт 5 пункту 27 - безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом.

Частиною 1 ст. 81 ЗК України, зокрема, п. "б" передбачено, що підставами набуття громадянами України права власності на земельні ділянки є безоплатна передача із земель державної і комунальної власності.

Тобто, пряма заборона у підпункті 5 пункту 27 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна.

Таким чином, механізм набуття права власності на земельну ділянку громадянином України за пунктом "б" частини 1 статті 81 ЗК України не містить жодних заборон у контексті п.п. 5 п. 27 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачений Конституцією та законами України.

Отже, не розглянувши у визначеному ЗК України порядку та у строки заяви позивача від 27.10.2023 про затвердження технічної документації та безоплатну передачу у власність земельної ділянки із земель комунальної, відповідач таким чином перешкоджає позивачу у реалізації законодавчо наданого їй права отримання земельної ділянки у власність, чим порушує принципи рівності перед законом та пропорційності, які визначені ст. 2 КАС України.

Беручи до уваги викладене вище, суд дійшов висновку про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не розгляду заяви позивача від 27.10.2023 про затвердження технічної документації та передачу у власність земельної ділянки площею 0,25 га по АДРЕСА_1 .

Відтак, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача від 27.10.2023 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж в натурі та передачу у власність земельної ділянки із цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0, 25 га по АДРЕСА_1 , із прийняттям за результатами її розгляду рішення у порядку та у строки, що передбачені Земельним кодексом України, з урахуванням висновків суду у цій справі.

Частиною 1 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 .

Суд не здійснює розподілу судових витрат, оскільки позивач звільнена від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Глинянської міської ради Львівського району Львівської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 27.10.2023 про затвердження технічної документації та передачу у власність земельної ділянки площею 0,25 га по АДРЕСА_1 .

Зобов'язати Глинянську міську раду Львівського району Львівської області (80720, Львівська область, Львівський район, м. Глиняни, вул. Шевченка, буд. 38; ЄДРПОУ 04374430) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 ; рнокпп НОМЕР_1 ) від 27.10.2023 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж в натурі та передачу у власність земельної ділянки із цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0, 25 га по АДРЕСА_1 , із прийняттям за результатами її розгляду рішення у порядку та у строки, що передбачені Земельним кодексом України, з урахуванням висновків суду у цій справі.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна