Рішення від 03.03.2025 по справі 340/8122/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/8122/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. НАУМЕНКА, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом №32 від 26 листопада 2024 року про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період військовозобов'язаному ОСОБА_1 ;

- зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.11.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», прийнявши за результатами її розгляду обґрунтоване рішення.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ним до ІНФОРМАЦІЯ_3 було подано заяву про надання відстрочки від призову разом з документами, що підтверджують обставини, які є законною підставою для отримання відстрочки і виключають призов на військову службу під час мобілізації, проте відповідач не надав відстрочку, натомість видав повідомлення №3902 вихідний №16490 від 27.11.2024 року про відмову у наданні відстрочки із зазначенням причини «довідка про здобувача освіти за даними ЄДЕБО видана 03.09.2024». Позивач вважає протиправним рішення відповідача та просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою судді від 24.12.2024 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 26). Ухвалу доставлено в особистий електронний кабінет відповідача 25.12.2024 року (а.с. 27).

Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

Дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , 04.11.2024 року засобами поштового зв'язку надіслав до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та як є здобувачем освіти за даними ЄДЕБО (а. с. 12). До заяви додав: заяву від 04.11.2024 за формою додатку 4 до Порядку за Постановою Кабміну № 560 від 16.05.2024 в редакції Постанови від 16 серпня 2024 р. № 930; довідку про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти №262246 від 03.09.2024, дата завершення здобуття освіти 31.12.2025; копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 ; копію довідки №2483 від 19.09.2024 про надання відстрочки.

За результатами розгляду заяви відповідач надав позивачу повідомлення №3902, зареєстроване 27.11.2024 року, за змістом якого, відповідно до протоколу засідання комісії щодо розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період від 26.11.2024 року №32 комісія розглянула заяву позивача та прийняла рішення про відмову у наданні відстрочки ОСОБА_1 . У графі причина відмови вказано «довідка про здобувача освіти за даними ЄДЕБО видана 03.09.2024».

Судом встановлено, що відповідно до довідки №2483 зареєстрованої 19.09.2024, виданою ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується те, що видана довідка про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки він є здобувачем вищої освіти. Довідка видана на строк до 11 листопада 2024 включно.

Позивач вважає протиправними рішення відповідача про відмову у наданні відстрочки, тому звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово був продовжений і діє станом на час розгляду справи.

Пунктом 3 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» постановлено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30, 34, 38, 39, 41,44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Згідно статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII (далі по тексту - Закон №389 - VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Пунктом 56 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 №560 (далі по тексту - Порядок № 560) передбачено, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Пунктом 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають, зокрема, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Отже, для надання відстрочки від призову за наведеною нормою потрібна одночасна наявність 3 умов:

1) особа є здобувачем або професійної (професійно-технічної), або фахової передвищої, або вищої освіти;

2) навчання відбувається за денною або дуальною формою;

3) особою здобувається рівень освіти, вищій ніж раніше здобутий, з дотриманням послідовності рівнів освіти, визначеної частини 2 статті 10 Закону України «Про освіту».

Частина 2 статті 10 Закону України «Про освіту» встановлює такі рівні освіти та їх послідовність:

- дошкільна освіта;

- початкова освіта;

- базова середня освіта;

- профільна середня освіта;

- перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

- другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

- третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

- фахова передвища освіта;

- початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;

- перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;

- другий (магістерський) рівень вищої освіти;

- третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Відповідно до пункту 62 Порядку №560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частини 2 статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури, для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки: довідку про здобувача освіти, сформовану у Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, а також документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.

Позивач до своєї заяви, на підставі якої вирішувалось питання про надання відстрочки, додав довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 03.09.2024 №262246, в якій у графі «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України Про освіту» вказано «Так, не порушує».

Форма довідки є додатком № 9 до Порядку № 560. За правилами пункту 62 Порядку №560 єдиним документом, який здобувач освіти додає до заяви про надання відстрочки від призову, і який підтверджує дотримання послідовності здобуття освіти, є довідка про здобувача освіти, сформована у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, форма якої передбачена додатком № 9 до Порядку №560. Отже, дотримання особою послідовності здобуття освіти, визначеної частини 2 статті 10 Закону України «Про освіту», підтверджується саме цією довідкою.

Надана позивачем довідка містить інформацію про не порушення послідовності здобуття освіти заявником. Водночас довідка датована 03.09.2024 роком, проте містить QR-код, за допомогою якого в ЄДЕБО суд пересвідчився в тому, що вказана довідка дійсна до 31.12.2025 року.

Згідно пункту 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (пункт 59 Порядку №560).

Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Отже, наведеними нормами визначено, що військовозобов'язаний має право на особисте подання на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяви за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку, а комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зобов'язані, зокрема, вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки, й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.

Отже, відповідач, розглянувши заяву позивача про надання відстрочки від призову за мобілізацією від 04.11.2024 року, протоколом засідання комісії від 26.11.2024 року №32, прийняв рішення про відмову у наданні відстрочки ОСОБА_1 , причиною відмови у Повідомленні №3902 за формою відповідно додатку №7 до Порядку №560, вказав «довідка про здобувача освіти за даними ЄДЕБО видана 03.09.2024» (а.с. 19).

Водночас, як було встановлено судом вище, на підставі вказаної довідки з ЄДЕБО від 03.09.2024 року, відповідач також приймав протилежне рішення - про надання відстрочки (а.с. 17).

Перевірити достовірність довідки відповідач мав можливість на сайті ЄДЕБО edbo.gov.ua, вказавши її номер та РНОКПП здобувача освіти, або скориставшись QR-кодом, вказаним на виданій довідці. При цьому у повідомленні взагалі не зазначено, що саме мав на увазі відповідач, вказавши довідку як причину для відмови у наданні відстрочки: порушення послідовності здобуття освіти, закінчення строку дії довідки, те що довідка була видана за два місяці до звернення позивача із заявою, тощо. Правом подати пояснення у справі позивач не скористався.

Суд наголошує, що у формі довідки зазначено, що поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частини 2 статті 10 Закону України «Про освіту».

Суд виходить з того, що відповідач не вправі самостійно ревізувати зміст такої довідки, ставити її під сумнів або не враховувати відомості, що у ній вказані, так як наділений повноваженнями самостійно перевірити її достовірність за допомогою ЄДЕБО.

Відтак, вказана відповідачем підстава прийняття рішення про відмову не ґрунтується на нормах чинного законодавства України та порушує право позивача на продовження відстрочки від призову за мобілізацією, на особливий період відповідно до абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як здобувача освіти. А отже рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом №32 від 26 листопада 2024 року про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період військовозобов'язаному ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

При зверненні до суду з позовом сплачено судовий збір в розмірі 1211,20 грн. (а.с. 22).

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 2, 19, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом №32 від 26 листопада 2024 року про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.11.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за результатами розгляду прийняти обґрунтоване рішення з врахуванням правових висновків суду.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн., за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасникам справи, які зареєстрували електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи. Вказане не позбавляє права таку особу отримати копію судового рішення у паперовій формі за її окремою заявою.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО