Рішення від 05.03.2025 по справі 320/14036/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2025 року Справа№320/14036/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М., розглянувши розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальних виплат і компенсацій Деснянського району Департаменту праці і соціального захисту населення Київської міської ради про протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ТВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціальних виплат і компенсацій Деснянського району Департаменту праці та соціального захисту населення Київської міської ради, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати дії та рішення Управління соціальних виплат і компенсацій Деснянського району Департаменту праці і соціального захисту населення Київської міської ради щодо відмови нарахувати та виплатити мені, ОСОБА_1 , компенсацію за користування послугою «муніципальна няня», починаючи з 01 листопада 2020 року;

- зобов'язати Управління соціальних виплат і компенсацій Деснянського району Департаменту праці і соціального захисту населення Київської міської ради виплатити мені компенсацію послуги «муніципальна няня» в сумі 28 350,00 грн, на підставі поданих квитанцій в підтвердження понесених мною витрат на оплату послуги «муніципальна няня» починаючи від 01 листопада 2020 року по 31 березня 2021 року, шляхом перерахування коштів на мій поточний рахунок, за реквізитами, які були надані разом із заявою;

- зобов'язати Управління соціальних виплат і компенсацій Деснянського району Департаменту праці і соціального захисту населення Київської міської ради повторно розглянути питання щодо підтвердження права на продовження отримання мною компенсації за користування послугою «муніципальна няня», на підставі раніше поданих документів про підтвердження права

В обгрунтування позовних вимог позивач вказує, що відмова відповідача у призначенні виплати компенсації послуги «муніципальна няня» з підстав порушення надавачем такої послуги вимог пункту 4 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 68, є протиправною, та такою, що не відповідає вимогам законодавства. Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.11.2021 адміністративну справу № 320/14036/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальних виплат і компенсацій Деснянського району Департаменту праці та соціального захисту населення Київської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії передано на розгляд до Окружному адміністративному суду міста Києва за підсудністю.

Ухвалою окружного адміністративного суду міста Києва від 21 грудня 2021 року (головуючий суддя Літвінова В.А.) відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач з позовом не погодився та надав відзив на позовну заяву зі змісту якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обгрунутвання своє позиції вказує, що відповідно до абз. 3 п. 4 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» муніципальна няня, яка є фізичною особою - підприємцем, може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду з багатодітної сім'ї. У зв'язку з тим, що Управлінням було виявлено, що особа яка надавала послуги муніципальної няні - ФОП ОСОБА_2 здійснювала догляд одночасно більш як за трьома дітьми (на догляді 11 дітей згідно бази даних) було прийнято рішення про припинення відшкодування вартості послуг з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня».

На виконання вимог пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX та Порядку №399 на підставі Акту приймання-передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва від 15.01.2025, згідно супровідного листа КОАС від 15.01.2025 №01-19/474/25 до Донецького окружного адміністративного суду передано 4132 судові справи, у тому числі адміністративну справу № 320/14036/21.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 320/14036/21 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Криловій М.М.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 320/14036/21, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Як вбачаєтьсь з матеріалів справи, ОСОБА_1 є батьком малолітніх дітей, а саме:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Печерським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві;

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого Печерським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві;

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого Деснянським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4 виданого Службою у справах дітей та сім'ї Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_6 та ОСОБА_1 мають право на пільги, передбачені законодавством України для багатодітних сімей.

01 листопада 2020 року між ОСОБА_1 (замовник) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (виконавець) укладено договір надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» № 1120/1.

Відповідно до п. 1.1 договору Замовник батько дитини ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 доручає, а Виконавець зобов'язується здійснити послугу з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», що надається відповідно до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 68.

Відповідно до пункту 1.4. договір набирає чинності з дати його підписання Сторонами та діє до 14.11.2021 року, але не перевищує дати досягнення дитиною 3 років.

Згідно пункту 2.1. договору вартість послуги «Муніципальна няня» визначається за домовленістю і становить 1800 грн в місяць і не може бути меншою від розміру офіційного, діючого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на момент оплати наданої послуги.

Додатковою угодою № 1 до Договору № 1120/1 від 01.11.2020 року внесено зміни до п.2 Договору та визначено вартість послуги «Муніципальна няня» 1950 грн.

01 листопада 2020 року між ОСОБА_1 (замовник) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (виконавець) укладено договір надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» № 1120/2.

Відповідно до п. 1.1 договору Замовник батько дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 доручає, а Виконавець зобов'язується здійснити послугу з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», що надається відповідно до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 68.

Відповідно до пункту 1.4. договір набирає чинності з дати його підписання Сторонами та діє до 14.11.2021 року, але не перевищує дати досягнення дитиною 3 років.

Згідно пункту 2.1. договору вартість послуги «Муніципальна няня» визначається за домовленістю і становить 1800 грн в місяць і не може бути меншою від розміру офіційного, діючого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на момент оплати наданої послуги.

Додатковою угодою № 1 до Договору № 1120/2 від 01.11.2020 року внесено зміни до п.2 Договору та визначено вартість послуги «Муніципальна няня» 1950 грн.

01 листопада 2020 року між ОСОБА_1 (замовник) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (виконавець) укладено договір надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» № 1120/3.

Відповідно до п. 1.1 договору Замовник батько дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 доручає, а Виконавець зобов'язується здійснити послугу з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», що надається відповідно до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 68.

Відповідно до пункту 1.4. договір набирає чинності з дати його підписання Сторонами та діє до 14.11.2021 року, але не перевищує дати досягнення дитиною 3 років.

Згідно пункту 2.1. договору вартість послуги «Муніципальна няня» визначається за домовленістю і становить 1800 грн в місяць і не може бути меншою від розміру офіційного, діючого прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на момент оплати наданої послуги.

Додатковою угодою № 1 до Договору № 1120/3 від 01.11.2020 року внесено зміни до п.2 Договору та визначено вартість послуги «Муніципальна няня» 1950 грн.

Відповідно до наявних у матеріалах справи квитанціях позивач постійно оплачував вартість наданих послуг.

Позивач звернувся із заявою до відповідача з вимогою виплатити компенсацію "муніципальна няня", однак рішенням від 14.09.2021 року № 562/19 йому було відмовлено що няня не може здійснювати догляд взагалі більш ніж за трьома дітьми.

Не погоджуючись із зазначеними рішеннями позивач звернулась із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 №68 затверджений Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - Порядок № 68).

Згідно з п. 3 Порядку № 68 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), відшкодування вартості послуги "муніципальна няня" є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків (усиновлювачів), опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги "муніципальна няня").

Призначення та виплата компенсації послуги "муніципальна няня" здійснюються згідно з рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської ради, ради об'єднаної територіальної громади (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).

Відповідно до п. 4 Порядку № 68, компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується одержувачу послуги "муніципальна няня" в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня, але не більше від вартості послуги "муніципальна няня", сплаченої отримувачем послуги "муніципальна няня".

Муніципальна няня, яка є фізичною особою - підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім'ї.

Муніципальна няня, яка є юридичною особою (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), може забезпечувати здійснення догляду одночасно не більше ніж за десятьма дітьми з різних сімей за адресою, визначеною муніципальною нянею.

Згідно з п. 5 Порядку №68, право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.

Компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", за винятком отримувачів послуги "муніципальна няня", які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги "муніципальна няня", у яких одночасно народилося троє і більше дітей.

Компенсація послуги "муніципальна няня" надається у разі, коли один або обидва з батьків, опікунів не зайняті та є особами з інвалідністю I або II групи.

Компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги "муніципальна няня", які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до п. 6 Порядку № 68, договір укладається у письмовій формі між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею.

У договорі має бути зазначено, зокрема, назву послуги, її обсяг з визначенням конкретних заходів, інформацію про дітей, за якими здійснюється догляд, та інформацію про особу, яка здійснює догляд за такими дітьми, умови та строк надання послуги, її вартість, періодичність оплати, відповідальність сторін, місце проживання отримувача послуги "муніципальна няня", місце проживання муніципальної няні (для фізичних осіб - підприємців) /місцезнаходження муніципальної няні (для юридичних осіб).

Пунктом 12 Порядку № 68 передбачено, що компенсація послуги «муніципальна няня» призначається на строк здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі, укладеному між отримувачем послуги «муніципальна няня» та муніципальною нянею. У разі продовження строку дії цього договору виплата компенсації послуги «муніципальна няня» продовжується за заявою отримувача послуги «муніципальна няня» з місяця подання заяви. Виплата компенсації послуги «муніципальна няня» здійснюється щомісяця на підставі поданих отримувачем послуги «муніципальна няня» документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня».

Згідно з положеннями п. 7 Порядку № 68, для отримання компенсації послуги "муніципальна няня" отримувач послуги "муніципальна няня" подає заяву та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в п. 8 і 9 цього Порядку.

За змістом п. 8 Порядку № 68 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у паперовій формі отримувач послуги "муніципальна няня" подає такі документи: заяву про надання компенсації послуги "муніципальна няня"; заяву про перерахування коштів для компенсації послуги "муніципальна няня" із зазначенням рахунка в установі банку, вибраного отримувачем послуги "муніципальна няня" відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596; копію договору між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею; документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні вартості послуги "муніципальна няня", сплаченої отримувачем послуги "муніципальна няня" (виписка з банківського рахунка, касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, оформлені відповідно до Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13, Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88, за місяць, в якому подано заяву.

До заяви додаються копії: свідоцтва про народження дитини. У разі народження дитини за кордоном та відсутності свідоцтва про народження, виданого органами державної реєстрації актів цивільного стану України, - копія виданого компетентним органом країни перебування та легалізованого в установленому порядку документа про народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, з перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально; паспорта отримувача компенсації послуги "муніципальна няня" з даними про прізвище, ім'я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації; документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземця та особи без громадянства); документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті) отримувача компенсації послуги "муніципальна няня"; рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною);довідки про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок ІV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги (у разі потреби); медичного висновку лікарсько-консультативної комісії про наявність у дитини інвалідності (для дітей з інвалідністю); трудової книжки отримувача послуги "муніципальна няня" та документа з

Алгоритм дій місцевих структурних підрозділів з питань соціального захисту населення визначений пунктом 11 Порядку № 68, а саме:

розглядають подані документи;

перевіряють факт реєстрації фізичної особи - підприємця/юридичної особи, яка надає послугу з догляду за дітьми, з якою укладено договір на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

протягом десяти робочих днів з дати надходження документів приймають рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги "муніципальна няня";

протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги "муніципальна няня" письмово або в електронній формі інформують отримувача послуги "муніципальна няня" про прийняте рішення.

У силу вимог п. 11 Порядку № 68, отримувачу послуги "муніципальна няня" може бути відмовлено у призначенні компенсації послуги "муніципальна няня":

- у разі подання неповного пакета документів, передбаченого пунктами 8 і 9 цього Порядку,

- відсутності інформації про муніципальну няню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань,

- та/або викладення недостовірної інформації в договорі.

Підставою для відмови в призначенні або для припинення виплати компенсації послуги "муніципальна няня" є також установлення факту порушення:

- муніципальною нянею - вимог, передбачених абзацами третім і четвертим пункту 4 цього Порядку;

- отримувачем послуги "муніципальна няня" - вимог, передбачених абзацами другим і третім пункту 5 цього Порядку.

Згідно з абзацом 3 пункту 4 Порядку №68, муніципальна няня, яка є фізичною особою - підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім'ї.

Буквальне тлумачення даної норми дає підстави для висновку, що за однією адресою, визначеною муніципальною нянею, одночасно може здійснюватися догляд не більше ніж за трьома дітьми з різних сімей. Тобто, пункт 4 Порядку не містить обмеження щодо кількості отримувачів послуги "муніципальна няня", з якими ФОП, який надає цю послугу, може мати договірні відносини в один період та/або кількості договорів між муніципальною нянею та отримувачами цієї послуги, діючих одночасно. Отже, обмеження, визначені пунктом 4 Порядку, встановлюють кількість дітей (не більше 3), за якими муніципальною нянею здійснюється догляд одночасно за однією визначеною адресою. Практична доцільність такої редакції пункту 4 Порядку зводиться до необхідності розмежування функціоналу муніципальних нянь та закладів дошкільної освіти/дитячих закладів.

За надані послуги позивачем сплачено визначено договором суму грошових коштів, що не заперечується відповідачем.

Матеріалами справи підтверджено, що "муніципальна няня" здійснювала за адресою замовника догляд за трьома дитинами - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Жодних належних та допустимих доказів того, що саме за цією адресою надавачі послуг «муніципальної няні» здійснювали догляд одночасно більше ніж за 3 чи 10 дітьми, відповідачем суду не надано, матеріали справи не містять і судом не встановлено.

При цьому, за аналізом Порядку № 68 судом встановлено, що процедура виплати компенсації складається з двох основних етапів:

вирішення питання про призначення компенсації як такої за результатом перегляду наданих документів та встановлення фактичних обставин надання послуг (п. 6 - 10 Порядку № 68);

фактична виплата компенсації щомісяця на підставі наданих доказів проведення оплати послуг няні.

Як встановлено матеріалами справи, позивачу було відмовлено в призначенні компенсації за надані послуги.

Таким чином, подальша відмова у призначенні компенсації можлива лише за такої умови:

у разі подання неповного пакета документів, передбаченого п. 8 і 9 цього Порядку, відсутності інформації про муніципальну няню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та/або викладення недостовірної інформації в договорі.

Інших підстав для не проведення виплати після прийняття рішення про призначення компенсації Порядок не передбачає.

Отже не призначення виплати позивачу компенсації з підстав, не передбачених Порядком № 68, а саме - у зв'язку із сумнівами щодо реальності послуг няні чи недоліками документів є неправомірним.

У зв'язку з вищевикладеним, суд вважає, що відповідач безпідставно прийняв рішення про відмову в призначенні та виплаті компенсації за отримані послуги «муніципальна няня» починаючи з 01 листопада 2020 року, у зв'язку з чим позовні вимоги про визнання рішення протиправним та його скасування є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Більш того, згідно пункту 14 Порядку №68 кошти компенсації послуги «муніципальна няня», не одержані отримувачем послуги «муніципальна няня» з вини органу, який її призначає та виплачує, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого у рік призначення виплати.

Враховуючи те, що висновки відповідача щодо відсутності у позивача права на отримання компенсації за послуги «муніципальна няня», які зазначені в рішенні від 14.09.2021 року № 562/19 судом визнано безпідставним та необґрунтованим, суд вважає позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату щомісячно компенсації за користування послугою «муніципальна няня» з 01 листопада 2020 року на підставі поданих документів, враховуючи правові висновки суду.

При цьому, позовні вимоги в частині зобов'язання Управління соціальних виплат і компенсацій Деснянського району Департаменту праці і соціального захисту населення Київської міської ради виплатити компенсацію послуги «муніципальна няня» в сумі 28 350,00 грн, оскільки рішення щодо виплати такої компенсації ще не прийнято, а тому відповідач не порушував законних прав та інтересів позивача в цій частині вимог.

Аналізуючи вищевикладене та надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На переконання суду, відповідачем не доведено правомірності вчинених дій, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно до частини 5 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки матеріали справи не містять доказів понесення сторонами судових витрат, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат та компенсації судових витрат за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, відсутні.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-10, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціальних виплат і компенсацій Деснянського району Департаменту праці і соціального захисту населення Київської міської ради про протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціальних виплат і компенсацій Деснянського району Департаменту праці і соціального захисту населення Київської міської ради, викладене у листі від 14.09.2021 року № 562/19, про відмову у призначенні ОСОБА_1 компенсації за послугу «муніципальна няня» починаючи з 01 листопада 2020 року.

Зобов'язати Управління соціальних виплат і компенсацій Деснянського району Департаменту праці і соціального захисту населення Київської міської ради (адреса: м. Київ, вул. Закревського, б. 87Д; код ЄДРПОУ 37501611) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) про призначення та виплату щомісячно компенсації за користування послугою «муніципальна няня» з 01 листопада 2020 року на підставі поданих документів, враховуючи правові висновки суду.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя М.М. Крилова