07 січня 2025 рокуСправа №160/28378/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
24.10.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427), в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи на шахті імені Фрунзе ПрАТ Суха Балка (до перейменування - ВАТ Суха Балка, ПАТ Суха Балка): 1) з 27.10.2015 року по 18.04.2018 рік - на посаді механіка підземної дільниці, 2) з 03.03.2022 року по дату видачі довідки ПрАТ Суха Балка № 209 від 30.05.2024р. - період проходження військової служби в Збройних Силах України, під час якого за ОСОБА_1 зберігалося місце роботи на посаді механіка;
- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати, починаючи з 20.05.2024 року, ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи на шахті імені Фрунзе ПрАТ Суха Балка (до перейменування - ВАТ Суха Балка, ПАТ Суха Балка): 1) з 27.10.2015 року по 18.04.2018 рік - на посаді механіка підземної дільниці, 2) з 03.03.2022 року по дату видачі довідки ПрАТ Суха Балка № 209 від 30.05.2024р. - період проходження військової служби в Збройних Силах України, під час якого за ОСОБА_1 зберігалося місце роботи на посаді механіка, що дає йому право на обчислення пенсії з урахуванням приписів статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та виплатити йому різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому призначено пенсію на пільгових умовах на підставі п. 1 ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак не весь період роботи на посадах за Списком № 1 було враховано до пільгового стажу. Не зарахування вказаного періоду роботи до пільгового стажу призвело до порушення прав позивача, а саме не застосування положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що призвело до значного зменшення розміру пенсії позивача.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 року відкрито провадження у справі № 160/28378/24 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог статей 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджено паспортом серії НОМЕР_2 .
З 20 травня 2024 року позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах та нараховано пенсію у розмірі 13129,31 грн.
На звернення позивача від 17.06.2024 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало відповідь № 38101-27971/Є-01/8-0400/24 від 02.07.2024 року, в якому зазначено, що при розрахунку пільгового стажу не зараховано період роботи з 27.10.2015 по 18.04.2018, оскільки в переліку робочих місць, згідно наказів "Про результати атестації робочих місць за умовами праці № 2673 від 26.10.2015, № 4286 від 23.10.2020 атестовано робоче місце механіка, а згідно зазначеної вище пільгової довідки позивач працював механіком підземної дільниці.
Листом № 54971-39396/6-01/8-0400/24 від 08.10.2024 року відповідач, за результатами звернення позивача на Урядову "гарячу лінію" від 08.09.2024 року повідомило його, зокрема, про зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 вже 13 років 5 місяців та 19 днів, проте не надано пояснення які саме періоди трудової діяльності зараховано до пільгового стажу.
Позивач, не погодившись з діями відповідача щодо розрахунку його пільгового стажу роботи та не застосування під час розрахунку розміру його пенсії приписів Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України гарантовано право громадянам на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Тобто, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 р. (далі - Закон № 1058-ІV).
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону №1058-IV громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно ч. 1 ст. 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Так, ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 20.05.2024 року та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, обчислену відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з розрахунком стажу позивача (форма РС-право) за Списком 1 позивачеві враховано 11 років.
Статтею 58 Закону №1058-IV передбачено, що пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 року, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення», звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Зазначеним нормам відповідає п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року (далі - Постанова № 637), відповідно до якого основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 3 зазначеного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно із записами трудової книжки серії НОМЕР_3 , позивач має наступний стаж роботи:
На підприємстві ПрАТ "Суха Балка" (до перейменування ВАТ "Суха Балка", ПАТ "Суха Балка"):
-17.04.2008 - прийнятий підземним гірником 1 розряду з повним робочим днем у підземних умовах на шахті імені Фрунзе;
-29.10.2008 - переведений на шахті імені Фрунзе підземним електрослюсарем з повним робочим днем у підземних умовах;
-23.07.2009 - переведений механіком підземної дільниці № 6 на шахті імені Фрунзе з повним робочим днем у підземних умовах;
-19.04.2018 - переведений механіком дільниці № 34 шахти імені Фрунзе з повним робочим днем у підземних умовах, де працює по теперішній час.
Таким чином, відомостями трудової книжки підтверджено, що позивач у вказані вище періоди працював на посадах, які відносяться до Списку № 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202, з повним робочим днем в шахті.
Щодо не зарахування до пільгового стажу роботи позивача періоду роботи з 27.10.2015 року по 18.04.2018 рік, оскільки в Переліку робочих місць, згідно наказів "Про результати атестації робочих місць за умовами праці"№ 2673 від 26.10.2015, № 4286 від 23.10.2020 атестовано робоче місце механіка, а згідно довідки № 209 від 30.05.2024 року, яка видана ПрАТ "Суха Балка", позивач працював у цей період механіком підземної дільниці, суд зазначає наступне.
Слід зазначити, що відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 1 № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
У пункті 4.2 зазначеного Порядку застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 3 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Отже, як вбачається із вищенаведеного, лише у випадку докорінних змін умов і характеру праці (виробництва, роботи, робочого місця), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах можливо проведення позачергової атестації робочих місць, за результатами якої можливо видати Наказ, яким змінюється перелік посад віднесених до Списків робіт який затверджується даним Наказом.
Затвердження Кабінетом Міністрів України нових Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах не є підставою для вилучення посади, професії зі списку, або видання підприємством незаконного наказу про вилучення посади, тим більше без проведення позачергової атестації робочого місця.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком №442 та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 року №41.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові і безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.
Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку №383 проведення атестації строки, a відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував: роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Також слід зазначити, що у випадку, якщо поданих позивачем документів про призначення пенсії було недостатньо, то орган пенсійного фонду мав всі правові підстави для того, щоб самостійно витребувати документи, необхідні для перевірки трудового стажу позивача, провести перевірку, зустрічну перевірку для з?ясування спірних обставини, запропонувати позивачеві надати інформації щодо двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Така позиція суду узгоджується також із висновками Верховного Суду в постанові від 21.02.2018 року у справі № 687/975/17, відповідно до яких, на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі №520/15025/16-а зазначила: на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах.
Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Таким чином, як вбачається з вищенаведеного як посада "механік підземної дільниці" так і "механік" передбачені Списком № 1, розділом 1, підрозділом І Постанови КМУ № 461 від 24.06.201бр.
Щодо незарахування до спеціального та пільгового стажу періодів проходження позивачем військової служби, суд зазначає наступне.
Статтею 2 Закону України 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закону № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Відповідно до статей 1 та 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон № 1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Згідно абзацу 7 підпункту 1 пункту 2.3 розділу II «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 року № 530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
З системного аналізу наведених правових норм вбачається, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
У свою чергу, час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три.
Наведена правова позиція узгоджуються з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17.
В даному випадку, судом встановлено, що до призову на військову службу в особливий період позивач працював за професією механіка з повним робочим днем в шахті, що підтверджено трудовою книжкою позивача.
Отже, зазначені періоди повинні зараховуватись до стажу роботи позивача за спеціальністю, спеціального та пільгового стажу позивача.
Відповідачем, вказаний період не зараховано до пільгового стажу позивача, що свідчить про порушення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вимог наведених норм законодавства.
За викладених обставин, суд вважає обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати, починаючи з 20.05.2024 року, ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи на шахті імені Фрунзе ПрАТ Суха Балка (до перейменування - ВАТ Суха Балка, ПАТ Суха Балка): 1) з 27.10.2015 року по 18.04.2018 рік - на посаді механіка підземної дільниці, 2) з 03.03.2022 року по дату видачі довідки ПрАТ Суха Балка № 209 від 30.05.2024р. - період проходження військової служби в Збройних Силах України, під час якого за ОСОБА_1 зберігалося місце роботи на посаді механіка.
Згідно із ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії терміном не менше 25 років, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 (далі Постанова № 202).
Отже, вказані норми, а саме, ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Постанова № 202 підлягає застосуванню до правовідносин під час призначення пенсії незалежно від віку та за наявності відповідно стажу.
Водночас, позивачеві призначено пенсію на підставі п.1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка встановлює обов?язкову наявність пільгового стажу відповідно до Списку № 1.
Позивач має стаж роботи на посаді механіка, яка відносить до Списку № 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 та від 24 червня 2016 року № 461 з повним робочим днем в шахті, цей стаж становить більше 15 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 2 вересня 2008 року № 345-VI (далі Закон № 345-VI) спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Відповідно до ст. 8 Закону № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії на підставі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» враховується шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Отже, для позивача, який відпрацював більш як 15 років на підземних роботах за Списком № 1 в шахті, законодавчо встановлено необхідність застосування під час обчислення розміру пенсії вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Таким чином, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у не зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи на шахті імені Фрунзе ПрАТ Суха Балка (до перейменування - ВАТ Суха Балка, ПАТ Суха Балка): 1) з 27.10.2015 року по 18.04.2018 рік - на посаді механіка підземної дільниці, 2) з 03.03.2022 року по дату видачі довідки ПрАТ Суха Балка №209 від 30.05.2024р. - період проходження військової служби в Збройних Силах України, під час якого за ОСОБА_1 зберігалося місце роботи на посаді механіка, є протиправними.
Також, позивач у позовній заяві просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи на шахті імені Фрунзе ПрАТ Суха Балка (до перейменування - ВАТ Суха Балка, ПАТ Суха Балка): 1) з 27.10.2015 року по 18.04.2018 рік - на посаді механіка підземної дільниці, 2) з 03.03.2022 року по дату видачі довідки ПрАТ Суха Балка № 209 від 30.05.2024р. - період проходження військової служби в Збройних Силах України, під час якого за ОСОБА_1 зберігалося місце роботи на посаді механіка.
Під бездіяльністю розуміється пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи чи інтереси фізичних або юридичних осіб, в тому числі не прийняття рішення у випадках, коли таке рішення повинно бути прийнято відповідно до вимог закону. Сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити.
В свою чергу дії - це юридичні факти, які пов'язані з волею суб'єктів правовідносин; це поведінка людей; зовнішнє вираження волі людини. Відмінна риса даного виду юридичних фактів полягають у тому, що норми права пов'язують з ними юридичні наслідки саме в силу вольового характеру юридичних дій.
Юридичні дії - це вчинки особи, акти державних органів, інших суб'єктів, що відбуваються за волевиявленням суб'єкта правовідносин.
Аналізуючи викладене вище, суд вважає, що саме діями відповідача, а не бездіяльністю порушуються права позивача, оскільки відповідачем (дією) шляхом формування листів № 38101-27971/Є-01/8-0400/24 від 02.07.2024 року та № 54971-39396/6-01/8-0400/24 від 08.10.2024 відмовлено у зарахуванні періодів роботи до пільгового стажу.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
На підставі викладеного вище, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи на шахті імені Фрунзе ПрАТ «Суха Балка» (до перейменування - ВАТ «Суха Балка», ПАТ «Суха Балка»): 1) з 27.10.2015 року по 18.04.2018 року - на посаді механіка підземної дільниці; 2) з 03.03.2022 року по дату видачі довідки ПрАТ «Суха Балка» №209 від 30.05.2024 року - період проходження військової служби в Збройних Силах України, під час якого за ОСОБА_1 зберігалося місце роботи на посаді механіка.
Враховуючи викладене, задля ефективного захисту прав і свобод позивача, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо зобов'язання Пенсійного органу обчислювати пенсію позивачу з урахуванням приписів статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та здійснити позивачу виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Виходячи з заявлених позовних вимог, положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності не зарахування позивачу до пільгового стажу періодів його роботи згідно трудової книжки, та відмовив у нарахуванні пенсії із застосуванням ст. 8 Закону №345-VI, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат у відповідності до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду даної справи не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи на шахті імені Фрунзе ПрАТ «Суха Балка» (до перейменування - ВАТ «Суха Балка», ПАТ «Суха Балка»): 1) з 27.10.2015 року по 18.04.2018 року - на посаді механіка підземної дільниці; 2) з 03.03.2022 року по дату видачі довідки ПрАТ «Суха Балка» №209 від 30.05.2024 року - період проходження військової служби в Збройних Силах України, під час якого за ОСОБА_1 зберігалося місце роботи на посаді механіка.
Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати, починаючи з 20.05.2024 року, ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи на шахті імені Фрунзе ПрАТ «Суха Балка» (до перейменування - ВАТ «Суха Балка», ПАТ «Суха Балка»): 1) з 27.10.2015 року по 18.04.2018 року - на посаді механіка підземної дільниці; 2) з 03.03.2022 року по дату видачі довідки ПрАТ «Суха Балка» №209 від 30.05.2024 року - період проходження військової служби в Збройних Силах України, під час якого за ОСОБА_1 зберігалося місце роботи на посаді механіка, що дає йому право на обчислення пенсії з урахуванням приписів статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна