про прийняття адміністративної
справи до провадження
м. Вінниця
07 березня 2025 р. Справа № 826/1979/13-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши матеріали справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче проектно-будівельне об'єднання "Будпластик" до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче проектно-будівельне об'єднання "Будпластик" з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.07.2009 року справу прийнято до провадження та відкрито провадження у справі.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.03.2010 року позовні вимоги задоволені повністю.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2010 року постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.03.2010 року залишена без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.01.2013 року касаційну скаргу ДПІ у Голосіївському районі м. Києва задоволено частково, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.03.2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2010 року - скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Так, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.02.2013 року справу прийнято до свого провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.04.2013 року зупинено провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням у кримінальній справі, що перебуває у провадженні Шевченківського районного суду м. Києва, по обвинуваченню ОСОБА_1 у вчиненні злочинів, передбачених ч.3 ст.27, ч.3ст.28, ч.2 ст.205, ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.2 ст.358, ч.3 ст.27 ч.3 ст. 28, ч. 3 ст. 358, ч.3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст.212 КК України, ОСОБА_2 у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст.205, ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.2 ст.358, ч.3 ст.27 ч.3 ст. 28, ч. 3 ст. 358, ОСОБА_3 у вчиненні злочинів, передбачених ч.3 ст. 28, ч. 5 ст. 27, ч.3 ст. 28 ч. 3 ст.212 КК України, ОСОБА_4 у вчиненні злочинів, передбачених ч.3 ст.28, ч.2 ст.358, ч.5 ст.27, ч.3 ст. 28, ч. 3 ст. 212 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст.212, ч. 2 ст. 366, ч.3 ст.27, ч.2 ст. 366 КК України, ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч.3ст. 28, ч.2 ст.205, ч.3 ст.358 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні злочинів, передбачених ч.3ст. 28, ч.2 ст.205, ч.2 ст.358, ч.3 ст. 358 КК України.
На виконання положень пункту 2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 року № 2825-ІХ, адміністративна справа № 826/1979/13-а надіслана за належністю до Вінницького окружного адміністративного суду супровідним листом Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.12.2023 № 03-19/38598/23.
03.03.2025 року адміністративна справа № 826/1979/13-а надійшла до Вінницького окружного адміністративного суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено Альчука М.П. головуючим суддею, який буде розглядати цю адміністративну справу.
Відповідно до ч. 3 ст. 29 КАС України у разі ліквідації або припинення роботи адміністративного суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи адміністративного суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено.
Частиною 2 статті 30 КАС України передбачено, що адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне прийняти адміністративну справу № 826/1979/13-а до свого провадження.
Згідно ч. 2 ст. 35 КАС України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Суд зауважує, що провадження у цій справі відкрито до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017року № 2147-VIII, яким КАС України викладено у новій редакції та визначені форми адміністративного судочинства (зокрема, загальне або спрощене позовне провадження).
Як передбачено ч. 1-3, ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до пункту 10 розділу Перехідних положень КАС України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників та інші обставини, які мають значення для вирішення даної справи, а також положення ст. 262 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розгляду цієї адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у ній матеріалами.
Окрім того, перевіривши матеріали цієї справи, судом встановлено, що постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 23.12.2013 року звільнено від кримінальної відповідальності ОСОБА_2 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 та закрито кримінальну справу щодо зазначених осіб Шевченківського районного суду м. Києва від 23.12.2013 року. Вказане судове рішення набрало законної сили.
Суд вважає, що вказана постанова містить необхідні відомості для вирішення справи по суті.
Частиною 1 статті 237 КАС Україні визначено, що провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Відтак, враховуючи те, що відповідні обставини, що слугували підставою для зупинення провадження усунуто та з метою вчинення процесуальних дій у справі, суд вважає за необхідне поновити провадження у цій справі.
Одночасно, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відтак, з метою з'ясування усіх обставин справи та ефективного вирішення спору по суті, суд вважає за необхідне витребувати у Шевченківського районного суду м. Києва інформацію про хід розгляду кримінальної справи (із долученням відповідних судових рішень) по обвинуваченню ОСОБА_1 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст.28, ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 358, ч.3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст.212 КК України, ОСОБА_3 у вчиненні злочинів, передбачених ч.3 ст. 28, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 212 КК України, ОСОБА_4 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 358, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 212 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст.212, ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 27, ч.2 ст. 366 КК України
Окремо суд звертає увагу на норми ч. 2 ст. 72 КАС України, якими визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно ч. ч. 6-7 статті 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Крім того, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України № 1074 від 20.10.2011 року затверджено Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі Порядок).
Постановою Кабінету Міністрів України Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України за № 1200 від 18.12.2018 року утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Установлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок). Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Наказом Державної податкової служби України № 36 від 28.08.2019 року у зв'язку із розпорядженням Кабінету Міністрів України "Питання Державної податкової служби" за № 682-р від 21.08.2019 року, керуючись Положенням про Державну податкову службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 227 від 06.03.2019 року, встановлено розпочати виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється, з реалізації податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.
Положенням про головне управління ДФС у м. Києві, затверджено наказом ДФС України від 01.02.2019 року, що розміщений на офіційному порталі ДФС України, ГУ ДФС у м. Києві є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління Міндоходів у м. Києві, ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві, ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві, ДПІ у Деснянському районі ГУ ДФС у м. Києві, ДПІ у Дніпровському районі ГУ ДФС у м. Києві, ДПІ у Оболонському районі ГУ ДФС у м.Киеві, ДПІ у Печорському районі ГУ ДФС у м. Києві, ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві, ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві, ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві, ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві.
Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління ДФС у м. Києві (ЄДРПОУ 39439980) перебуває в стадії припинення (запис в ЄДР про припинення юридичної особи від 01.08.2019 року).
Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України", від 19.06.2019 року № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби, розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 682-р "Питання Державної податкової служби", наказу Державної Податкової Служби України від 12.07.2019 року № 14 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС", створено Головне управління ДПС у м. Києві, про що внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відповідний запис, присвоєно код ЄДРПОУ 43141267 і розпочато реорганізацію Головного управління ДФС у м. Києві.
Згідно з ч. 1 п. 5 Положення про Головне управляння Державної податкової служби у місті Києві, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.07.2019 року № 14, Головне управління ДПС є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у м. Києві.
Також постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" передбачено забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" та враховуючи лист ДІІС від 28.08.2019 № 533/7/99-00-01-01-02 щодо погодження здійснення покладених на Головне управління ДПС у м. Києві Головним управлінням ДПС у м. Києві розпочато виконання функцій і повноважень Головного управління ДФС у м. Києві, яке реорганізовується шляхом приєднання до ГУ ДПС ум. Києві.
Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ 43141267) перебуває в стадії припинення (запис в ЄДР про припинення юридичної особи від 22.10.2020 року).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" постановлено ліквідувати юридичну особу публічного права Головне управління ДПС у м. Києві.
Наказом ДПС України від 30.09.2020 року № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" (далі - Наказ № 529) затверджено перелік територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються як відокремлені підрозділи Державної податкової служби, в якому міститься, зокрема, і Головне управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ ВП: 44116011).
На виконання вимог Наказу ДПС України № 529, Наказом ДПС України від 12.11.2020 року № 643 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС" (далі - Наказ № 643) затверджено Положення про Головне управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ ВП: 44116011).
Пунктом 1 Положення про Головне управління ДПС у м. Києві, затвердженого наказом № 643 встановлено, що Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП: 44116011) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України та забезпечує реалізацію повноважень на території м. Києва. Також Головне управління ДПС у м. Києві (код ВП: 44116011) є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ 43141267).
Відповідно до ч. 1 ст. 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Відповідно до ч. 3 ст. 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Відповідно до положень статті 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Враховуючи викладене, з метою належного розгляду справи, суд вважає за необхідне здійснити заміну відповідача у справі на правонаступника, а саме: на головне управління ДПС у м. Києві (код ВП: 44116011).
Керуючись ст.ст. 12, 29, 30, 43,80, 237, 248, 256 КАС України, -
Прийняти до свого провадження адміністративну справу № 826/1979/13-а за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче проектно-будівельне об'єднання "Будпластик" до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Поновити провадження у справі № 826/1979/13-а.
Витребувати у Шевченківського районного суду м. Києва та зобов'язати подати у 15-денний строк з дня отримання цієї ухвали докази, а саме: інформацію про хід розгляду кримінальної справи (із долучення відповідних судових рішень) по обвинуваченню ОСОБА_1 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст.28, ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 358, ч.3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст.212 КК України, ОСОБА_3 у вчиненні злочинів, передбачених ч.3 ст. 28, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 212 КК України, ОСОБА_4 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 358, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 212 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст.212, ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 27, ч.2 ст. 366 КК України.
Замінити відповідача у справі Державну податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва (код ЄДРПОУ 26088788) його правонаступником головним управлінням ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011).
Запропонувати учасникам справи 15-денний строк з дня вручення цієї ухвали подати до суду додаткові пояснення та документи (докази) щодо обставин щодо предмету позову.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Альчук Максим Петрович