06 березня 2025 р. Справа № 120/15222/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши у м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом виконувача обов'язків керівника Тульчинської окружної прокуратури в інтересах держави до Піщанської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комунальний заклад "Дмитрашківкий ліцей" Піщанської селищної ради, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
13.11.2024 поштою до суду надійшла позовна заява в.о. керівника Тульчинської окружної прокуратури в інтересах держави до Піщанської селищної ради про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки комунального закладу "Дмитрашківський ліцей" Піщанської селищної ради за адресою: Вінницька область, Тульчинський район, с. Дмитрашківка, вул. Шевченка Тараса Григоровича, 60, 80-A.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що Піщанською селищною радою Тульчинської району Вінницької області тривалий час не вживаються належні та достатні заходи щодо оформлення земельної ділянки вказаного навчального закладу та проведення її реєстрації, що створює ризики для використання вказаної земельної ділянки в цілях навчального закладу та нормального функціонування закладу в цілому.
Водночас Тульчинською окружною прокуратурою встановлено, що на земельні ділянки, які знаходиться у користуванні вказаного закладу відсутні правовстановлюючі документи, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою і ризики для нормального функціонування закладу та здійснення покладених на нього функцій, що може призвести до негативних наслідків.
Ухвалою суду від 18.11.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за позовом прокурора та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Крім того, цією ж ухвалою залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комунальний заклад "Дмитрашківкий ліцей" Піщанської селищної ради.
Згідно з ч. 1 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.
Відповідно до ч. 7 ст. 18 КАС України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
З матеріалів справи видно, що копію ухвали від 18.11.2024 доставлено відповідачу до його електронного кабінету 20.11.2024 о 19:42 год, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, яка міститься в матеріалах справи.
Втім, як у встановлений судом строк, так і станом на дату ухвалення рішення відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву.
При цьому суд враховує, що у постанові від 23.11.2022 у справі № 500/8027/21 Верховний Суд дійшов висновку про те, що довідка про доставку в електронному вигляді рішення суду є належним доказом отримання стороною такого рішення.
Крім того, з матеріалів справи видно, що копію ухвали від 18.11.2024 отримано третьою особою 07.02.2025 за юридичною адресою комунального закладу (вул. Шевченка, 60, 80-А, с. Дмитрашківка, Тульчинський район, Вінницька область, 24714).
Отже, в силу положень ст.ст. 124, 162, 165 КАС України третя особа вважається такою, що належним чином повідомлена про розгляд цієї справи, однак своїм правом на подання пояснень не скористалась.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ч. 6 ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені прокурором доводи на підтримку своїх вимог, суд встановив такі обставини справи.
Відповідно до рішення 7 сесії 8 скликання № 124 від 12.04.2021 "Про прийняття зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ Піщанського району у комунальну власність територіальної громади Піщанської селищної ради нерухомого майна та іншого індивідуально визначеного майна" у комунальну власність Піщанської територіальної громади в особі Піщанської селищної ради зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ Піщанського району Вінницької області прийнято безоплатно комунальний заклад "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів с. Дмитрашківка", який розташований за адресою: Вінницька область, Тульчинський район, с. Дмитрашківка, вул. Шевченка, 60.
У подальшому, рішенням 25 сесії 8 скликання № 1282 від 30.08.2022 назву комунального закладу "Заклад загальної освіти І-ІІІ ступенів с. Дмитрашківка" Піщанської селищної ради змінено на Комунальний заклад "Дмитрашківкий ліцей" Піщанської селищної ради (повне найменування), КЗ "Дмитрашківський ліцей" (скорочене найменування). Також затверджено Статут комунального закладу "Дмитрашківкий ліцей" Піщанської селищної ради в новій редакції.
Дмитрашківський ліцей Піщанської селищної ради має в користуванні дві земельні ділянки під вищевказаним закладом орієнтовною площею 2 га.
Відповідно до п. 1.1. Розділу 1 Статуту Дмитрашківського ліцею Піщанської селищної ради, затвердженого рішенням № 1282 Піщанської селищної ради від 30.08.2022 (далі ? Статут) "Дмитрашківський ліцей" Піщанської селищної ради (далі ? заклад), є комунальною власністю територіальної громади, що надає початкову, базову, повну загальну середню освіту.
Згідно з п. 1.2. Статуту засновником закладу є Піщанська селищна рада Тульчинського району Вінницької області.
Пунктом 1.3. Статуту визначено, що Заклад є юридичною особою публічного права та неприбутковою установою, що утворена та зареєстрована в порядку, визначеному Законом, який регулює діяльність відповідної неприбуткової організації, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, рахунок в органах Казначейства, самостійний баланс, ідентифікаційний номер.
Відповідно до розділу 5 Статуту передбачено, що матеріально-технічна база закладу включає нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспорті засоби, службове житло, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі Закладу (п. 5.1.).
Заклад відповідно до чинного законодавства користується землею, іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог та норм з їх охорони (п. 5.4).
Відповідно до рішення органу місцевого самоврядування, заклад має земельну ділянку, де розміщуються спортивні та ігрові майданчики, зона відпочинку, господарські будівлі (п. 5.6).
Дмитрашківський ліцей Піщанської селищної ради є єдиним на території села Дмитрашківка закладом для здобуття повної загальної середньої освіти дитячого населення.
Відповідно до листа відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму Піщанської селищної ради № 154в від 12.04.2022 на території Піщанської територіальної громади здійснюють діяльність 9 закладів загальної середньої, з них:
- комунальний заклад "Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів с. Дмитрашківка" Піщанської селищної ради, який знаходиться за адресою Вінницька область, Тульчинський район с. Дмитрашківка, вул. Шевченка Тараса Григоровича, буд. 60; загальна площа закладу 915,7 м.кв, з них 17,1 м.кв вбиральня; документи на земельну ділянку під навчальним закладом в процесі розробки;
- комунальний заклад "Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів с. Дмитрашківка" Піщанської селищної ради, який знаходиться за адресою Вінницька область, Тульчинський район с. Дмитрашківка, вул. Шевченка Тараса Григоровича, буд. 80 (початкова школа); загальна площа закладу 547,7 м.кв; документи на земельну ділянку під навчальним закладом в процесі розробки.
Згідно із витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна від 04.10.2024 Піщанською селищною радою проведено реєстрацію права комунальної власності на нерухоме майно за адресою Вінницька область Тульчинський район с. Дмитрашківка, вул. Шевченка Тараса Григоровича, 80-А, а саме на будівлі комунального закладу "Дмитрашківський ліцей" Піщанської селищної ради.
Також Піщанською селищною радою проведено реєстрацію права комунальної власності на нерухоме майно за вказаною адресою, а саме: на житловий будинок садибного типу, складовою якого є вбиральня площею 915,7 м.кв, в тому числі 17,1 м.кв, які перебувають у користуванні комунального закладу "Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів, с. Дмитрашківка".
В той же час, згідно з інформацією відділу освіти, молоді, спорту, культури та туризму Піщанської селищної ради від 13.06.2024 правовстановлюючі документи на дві земельні ділянки під навчальним закладом "Дмитрашківський ліцей" Піщанської селищної ради відсутні, кадастрові номера земельних ділянок не присвоєно.
Крім того, рішенням Піщанської селищної ради Тульчинського району Вінницької області від 28.10.2024 № 2168 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на території Піщанської селищної ради" вирішено надати дозвіл комунальному закладу "Дмитрашківський ліцей" Піщанської селищної ради на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти орієнтовною площею 0,5000 га, яка розташована за адресою вул. Шевченка Тараса Григоровича, 80-А, с. Дмитрашківка Тульчинського району Вінницької області.
Також рішенням Піщанської селищної ради Тульчинського району Вінницької області від 28.10.2024 № 2169 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на території Піщанської селищної ради" вирішено надати дозвіл комунальному закладу "Дмитрашківський ліцей" Піщанської селищної ради на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти орієнтовною площею 1,5000 га, яка розташована за адресою вул. Шевченка Тараса Григоровича, 60, с. Дмитрашківка Тульчинського району Вінницької області.
Відповідно до Інформації із Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за Дмитрашківським ліцеєм Піщанської селищної ради ("Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, с. Дмитрашківка) за адресою: Вінницька область, Тульчинський район, с. Дмитрашківка, вул. Шевченка Тараса Григоровича, 60, 80-А, відсутні відомості щодо державної реєстрації права власності на земельні ділянки за вказаною адресою.
Таким чином, як зазначає прокурор, проведеною перевіркою встановлено, що на земельні ділянки, які знаходиться у користуванні вказаного закладу відсутні правовстановлюючі документи, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою і ризики для нормального функціонування закладу та здійснення покладених на нього функцій, що може призвести до негативних наслідків.
Наведене, на думку прокурора, є свідченням того, що Піщанською селищною радою протягом тривалого не вжито заходів, направлених на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка знаходиться у користуванні вказаного закладу освіти.
При цьому прокурор зауважує, що рішення Піщанської селищної ради за №№ 2168, 2169 від 28.10.2024 було прийнято лише після надходження запиту від Тульчинської окружної прокуратури (№ 02.55/1-710 вих 24 від 04.07.2024).
Відтак, з метою спонукання відповідача вчинити дії, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки комунального закладу, прокурор в інтересах держави звернувся до суду з цим позовом.
Щодо наявності підстав для представництва прокурором державних інтересів, то суд зазначає таке.
Прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно. Аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17 та від 23.10.2018 у справі № 906/240/18.
З огляду на позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, звертаючись до суду з позовом, прокурор має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.
Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк. Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.
Таким чином, при зверненні з позовом прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
Суд також враховує, що бездіяльність компетентного органу не обов'язково повинна носити умисний характер достатньо самого факту наявності бездіяльності, яка може також виявлятися у пасивній поведінці, неможливості реалізувати відповідні повноваження з незалежних від органу причин, тощо.
Як зазначає прокурор у позовній заяві, що у даному випадку відсутній державний орган, який уповноважений здійснювати представництво інтересів держави у спірних правовідносинах. Відтак звернення прокурора до суду з цим позовом здійснюється з метою захисту інтересів держави в сфері освіти, забезпечення збереження базової мережі закладів освіти, спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні питання про оформлення права власності на будівлю навчального закладу та споруду цивільного захисту.
Оцінивши наведені у позовній заяві доводи прокурора на підтримку підстав звернення до адміністративного суду, суд доходить висновку, що в.о. керівник Тульчинської окружної прокуратури Вінницької області, реалізуючи свої представницькі повноваження, в достатньому обсязі обґрунтував в чому саме полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту та передбачені законом підстави для звернення до суду з цією позовною заявою.
Отже, прокурор правомірно та за наявності відповідних підстав звернувся до адміністративного суду з позовом задля забезпечення представництва в суді законних інтересів держави.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд керується такими мотивами.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 2.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону № 280/97-ВР матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
За змістом ст. 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.
У відповідності до положень ст. 29 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону № 280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Частиною другою статті 60 Закону № 280/97-ВР визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону № 280/97-ВР органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом (ч. 8 ст. 60 Закону № 280/97-ВР).
Враховуючи наведене, органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території Піщанської селищної об'єднаної територіальної громади, на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи в суді є Піщанська селищна рада.
Як видно з матеріалів справи, рішенням 7 сесії 8 скликання № 124 від 12.04.2021 "Про прийняття зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ Піщанського району у комунальну власність територіальної громади Піщанської селищної ради нерухомого майна та іншого індивідуально визначеного майна" у комунальну власність Піщанської територіальної громади, в особі Піщанської селищної ради зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ Піщанського району Вінницької області прийнято безоплатно комунальний заклад "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів с. Дмитрашківка", який розташований за адресою: Вінницька область, Тульчинський район, с. Дмитрашківка, вул. Шевченка, 60.
Рішенням 25 сесії 8 скликання № 1282 від 30.08.2022 назву комунального закладу "Заклад загальної освіти І-ІІІ ступенів с. Дмитрашківка" Піщанської селищної ради змінено на Комунальний заклад "Дмитрашківкий ліцей" Піщанської селищної ради (скорочено КЗ "Дмитрашківський ліцей"), а також затверджено Статут комунального закладу "Дмитрашківкий ліцей" Піщанської селищної ради в новій редакції.
Дмитрашківський ліцей Піщанської селищної ради має в користуванні дві земельні ділянки під вище вказаним закладом орієнтовною площею 2 га.
Відповідно до ст. 22 Закону України від 05.09.2017 № 2145-VIII "Про освіту" (далі - Закону № 2145-VIII ) юридична особа має статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність.
Заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.
Згідно зі ст. 66 Закону № 2145-VIII сільські ради відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти, забезпечення доступності дошкільної та повної загальної середньої освіти, засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів.
В силу положень ст. 80 Закону № 2145-VIII до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти, належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо. Основні фонди, оборотні кошти та інше майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають вилученню, крім випадків, встановлених законом.
Разом з тим згідно з ч. 1 ст. 328 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
За правилами ч. 4 ст. 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон № 1952-IV) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 2 частини 1 статті 3 Закону № 1952-IV передбачено, що загальними засадами державної реєстрації прав є: обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.
За приписами пунктів 6, 7, 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.
Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", іншими законами України та цим Порядком.
Для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об'єкт державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються: документ, що підтверджує факт перебування закінченого будівництвом об'єкта у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування закінченого будівництвом об'єкта у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).
Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства та беручи до уваги, що Піщанська селищна рада є органом, уповноваженим здійснювати управління комунальним майном, суд погоджується з доводами прокурора, що саме на відповідача покладено обов'язок щодо вжиття заходів, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності земельних ділянок комунального закладу "Дмитрашківський ліцей" Піщанської селищної ради.
Однак, як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, Піщанська селищна рада як суб'єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, не оформила правовстановлюючих документів на земельні ділянки комунального закладу "Дмитрашківський ліцей" Піщанської селищної ради, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Щодо рішень Піщанської селищної ради № 2168 та № 2169 від 28.10.2024 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на території Піщанської селищної ради", то такі були ухвалені лише після надходження запиту від Тульчинської окружної прокуратури (№ 02.55/1-710 вих 24 від 04.07.2024). Попри це, у Державному реєстрі прав на нерухоме майно відсутні відомості про реєстрацію права власності на земельні ділянки за адресами: Вінницька область, Тульчинський район, с. Дмитрашківка, вул. Шевченка Тараса Григоровича, 60 та 80-А.
Наведене підтверджує правомірність доводів прокурора, оскільки прийняття рішення без подальшої реєстрації не усуває проблему юридичної невизначеності щодо права власності.
Вказаного висновку відповідач під час розгляду справи не спростував, відзиву на позовну заяву не подав, позовних вимог прокурора не заперечив.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши обґрунтованість вимог прокурора, оцінивши надані ним докази та враховуючи неподання відповідачем відзиву на позовну заяву, суд приходить до переконання про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки під час розгляду справи не залучались свідки та не проводились експертизи, питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись ст.ст. 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Піщанської селищної ради щодо вжиття заходів до оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки комунального закладу "Дмитрашківський ліцей" Піщанської селищної ради, що знаходяться за адресою: вул. Шевченка, 60, 80-А, с. Дмитрашківка, Тульчинський район, Вінницька область.
Зобов'язати Піщанську селищну раду вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки комунального закладу "Дмитрашківський ліцей" Піщанської селищної ради, що знаходяться за адресою: вул. Шевченка, 60, 80-А, с. Дмитрашківка, Тульчинський район, Вінницька область, шляхом виготовлення технічної документації із землеустрою та реєстрації речового права на зазначені земельні ділянки.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Інформація про учасників справи:
1) позивач: в.о. керівник Тульчинської окружної прокуратури (код ЄДРПОУ 02909909, службова адреса: вул. Ростислава Покиньчереди, 14, м. Тульчин, Вінницька область, 23600) в інтересах держави;
2) відповідач: Піщанська селищна рада (код ЄДРПОУ 04325986, місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 36, смт. Піщанка, Вінницька область, 24700);
3) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Комунальний заклад "Дмитрашківкий ліцей" Піщанської селищної ради (код ЄДРПОУ 35150667, місцезнаходження: вул. Шевченка, 60, с. Дмитрашківка, Тульчинський район, Вінницька область, 24714).
Повне рішення суду складено 06.03.2025.
Суддя Сало Павло Ігорович