06 березня 2025 року
м. Київ
Справа № 521/20426/24
Провадження № 51 - 834 впс 25
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні подання голови Одеського апеляційного суду ОСОБА_4 про направлення матеріалів провадження (справа № 521/20426/24) за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на ухвалу слідчого судді Малиновського районного суду м. Одеси від 23 грудня 2024 року, з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів,
встановив:
Подання мотивоване тим, що в Одеському апеляційному суді неможливо утворити склад суду для судового розгляду вказаної апеляційної скарги ОСОБА_5 , у зв'язку з чим необхідно вирішити питання про передачу цього провадження на розгляд до іншого апеляційного суду в порядку ст. 34 ч. 3 КПК України
Учасникам судового провадження повідомлено про час та місце розгляду подання. Заперечень та заяв про відкладення розгляду подання від учасників судового провадження, які не прибули в судове засідання, не надійшло.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши наведені у поданні доводи, вивчивши матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла до такого висновку.
Згідно зі ст. 31 ч. 4 КПК кримінальне провадження в апеляційному порядку здійснюється колегіально судом у складі не менше трьох суддів.
Відповідно до вимог ст. 34 ч. 1 п. 2 КПК України кримінальне провадження передається на розгляд іншого суду, якщо після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити склад суду для судового розгляду.
Статтею 31 частиною 13 КПК України передбачено, що у разі якщо в суді першої
або апеляційної інстанції, який згідно з правилами підсудності має здійснювати кримінальне провадження (крім Вищого антикорупційного суду), неможливо утворити склад суду, передбачений цією статтею, кримінальне провадження здійснює найбільш територіально наближений суд, в якому можливо утворити такий склад суду.
Відповідно до ст. 34 ч. 3 КПК України питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів, а також про направлення провадження з одного суду апеляційної інстанції до іншого вирішується колегією суддів Верховного Суду за поданням суду апеляційної інстанції або за клопотанням сторін чи потерпілого не пізніше п'яти днів з дня внесення такого подання чи клопотання, про що постановляється вмотивована ухвала.
З наданих суду матеріалів провадження вбачається, що ухвалою слідчого судді Малиновського районного суду м. Одеси від 23 грудня 2024 року повернуто скаргу ОСОБА_5 на бездіяльність прокурора Малиновської окружної прокуратури м. Одеси щодо невнесення відомостей про вчинення кримінальних правопорушень до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
ОСОБА_5 оскаржив вказану ухвалу в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду.
До судової палати з розгляду кримінальних справ Одеського апеляційного суду входять п'ять суддів, а саме: ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які заявили самовідвід у цьому провадженні.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського апеляційного суду від 22 січня 2025 року визначено склад колегії суддів у цьому провадженні: головуючого суддю - ОСОБА_9 та суддів ОСОБА_6 та ОСОБА_4 . Ухвалою Одеського апеляційного суду від 27 січня 2025 року задоволено заяви про самовідвід суддів ОСОБА_9 , ОСОБА_4 та ОСОБА_6 .
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського апеляційного суду від 05 лютого 2025 року визначено склад колегії суддів у цьому провадженні: головуючого суддю - ОСОБА_8 та суддів ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , які є суддями судової палати з розгляду цивільних справ. Ухвалою Одеського апеляційного суду від 06 лютого 2025 року задоволено заяву про самовідвід судді ОСОБА_8 .
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського апеляційного суду від 17 лютого 2025 року визначено склад колегії суддів у цьому провадженні: головуючого суддю - ОСОБА_7 та суддів ОСОБА_10 , ОСОБА_11 . Ухвалою Одеського апеляційного суду від 19 лютого 2025 року задоволено заяву про самовідвід судді ОСОБА_7 .
Відповідно до звіту про неможливість розподілу справи між суддями від 25 лютого 2025 року усі судді судової палати з розгляду кримінальних справбули виключені з автоматизованого розподілу, оскільки задоволені їх заяви про самовідвід.
З протоколу щодо неможливості автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського апеляційного суду від 25 лютого 2025 року вбачається, що розподіл справи не відбувся через відсутність необхідної кількості суддів для розподілу справи.
З огляду на викладене, в Одеському апеляційному суді відсутні судді судової палати з розгляду кримінальних справ, які можуть брати участь у розгляді провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_5 .
Вказана обставина унеможливлює визначення судді-доповідача для здійснення зазначеного апеляційного розгляду та виконання Одеським апеляційним судом вимог ст. 31 ч. 4 КПК України, відповідно до якої кримінальне провадження в апеляційному порядку здійснюється колегіально судом у складі не менше трьох суддів.
Виходячи зі змісту положень статей 32, 34 КПК України та відповідно до ст. 31 ч. 13 КПК України, колегія суддів вважає за необхідне задовольнити подання голови Одеського апеляційного суду та направити матеріали зазначеного провадження до найбільш територіально наближеного Миколаївського апеляційного суду для розгляду апеляційної скарги ОСОБА_5 .
Керуючись статтями 32, 34 КПК України, Верховний Суд
постановив:
Подання голови Одеського апеляційного суду ОСОБА_4 задовольнити.
Матеріали провадження (справа № 521/20426/24) направити до Миколаївського апеляційного суду для розгляду апеляційної скарги ОСОБА_5 на ухвалу слідчого судді Малиновського районного суду м. Одеси від 23 грудня 2024 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_12 ОСОБА_3