Справа № 650/219/25
провадження № 3/650/168/25
04 березня 2025 року в селищі Велика Олександрівка Великоолександрівський районний суд Херсонської області у складі: головуючого - судді Сікори О.О. , прокурора - Сітека В.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши об'єднані матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Скадовська Херсонської області, проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Щодо порушення строків подання декларацій особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 .
Вимоги щодо заповнення та подання декларації
Відповідно до п. 1 р. II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23 липня 2021 року № 449/21, декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті в Реєстрі.
Згідно з п. 4, п. 5 р. II вказаного порядку, після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб'єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації.
Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних та ознайомлюється з попередженням про відповідальність за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.
Суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Посада та статус ОСОБА_1 .
Згідно з інформацією щорічних декларацій, ОСОБА_1 обіймала посаду головного спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_2 та мала категорію «В» посад державної служби.
Обіймання ОСОБА_1 зазначеної посади підтверджується наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по особовому складу державних службовців) від 16.03.2023 № 6.
Наказом передбачено також виплату ОСОБА_1 компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки та відпустки за стаж державної служби понад п'ять років за відповідні періоди.
Вимоги законодавства щодо декларування
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну службу», посада головного спеціаліста мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 належить до категорії «В» посад державної служби.
Згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», державні службовці є суб'єктами відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Обставини несвоєчасного подання декларацій ОСОБА_1 свідчать про порушення строків, визначених законодавством.
Декларація за 2022 рік мала бути подана не пізніше 31 січня 2024 року до 23:59 год., однак фактично була подана 20 лютого 2024 року о 10:03, тобто із простроченням у 20 днів. Період, протягом якого у неї була можливість подати декларацію, тривав з 12 жовтня 2023 року (дата набрання чинності Законом України № 3384-ІХ) до 31 січня 2024 року, що становить 112 календарних днів. У поясненнях ОСОБА_1 зазначила, що причиною несвоєчасного подання декларації було її незнання строків.
Декларація при звільненні, яка мала бути подана протягом 30 календарних днів з моменту припинення діяльності, мала бути подана до 15 квітня 2023 року. Проте фактична дата її подання - 20 лютого 2024 року о 14:38, що означає прострочення у 312 днів. Враховуючи, що звільнення ОСОБА_1 відбулося 16 березня 2023 року, період для подання декларації тривав до 15 квітня 2023 року включно. Загальний строк, у межах якого вона мала можливість виконати цей обов'язок, становив 30 календарних днів. Причиною несвоєчасного подання, за її поясненнями, було також незнання строків подання.
Щорічна декларація за 2023 рік, яка мала бути подана до 1 квітня 2024 року, була подана лише 14 листопада 2024 року о 15:26, що свідчить про прострочення у 227 днів. Період для подання цієї декларації тривав з 1 січня 2024 року до 1 квітня 2024 року, а загальний строк, протягом якого вона могла виконати цей обов'язок, становив 91 календарний день. У своїх поясненнях ОСОБА_1 знову зазначила, що не знала строків подання.
Таким чином, усі три декларації були подані несвоєчасно, з істотним перевищенням встановлених законом строків.
Відсутність поважних причин для несвоєчасного подання декларацій
Подальшою перевіркою не встановлено поважних причин для несвоєчасного подання декларацій ОСОБА_1 .
На офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції неодноразово публікувалися нагадування щодо необхідності подання декларацій, зокрема інформація про відновлення декларування.
Факт того, що ОСОБА_1 у попередні роки своєчасно подавала декларації (24.02.2017; 20.03.2018; 22.02.2019; 13.02.2020; 15.02.2021; 21.02.2022), свідчить про її обізнаність щодо строків, порядку та алгоритму подання декларацій, а також про вміння працювати з комп'ютерною технікою та Реєстром декларацій.
Таким чином, ОСОБА_1 несвоєчасно подала три декларації, що є порушенням ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та свідчить про невиконання обов'язків державного службовця, визначених ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу».
Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування і зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування статті 22 КУпАП.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків, як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Об'єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, суб'єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у формі непрямого умислу полягає у тому, що ОСОБА_1 своєчасно була обізнаною про вимоги фінансового контролю, зокрема необхідні терміни, алгоритм подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, (при звільненні), оскільки декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_2 подається не вперше.
Вказане також свідчить, що ОСОБА_1 , достовірно знаючи про строки, алгоритм необхідних дій в Реєстрі для успішного подання нею декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, (зокрема при звільненні), була попередженою про обмеження та наслідки невиконання вимог фінансового контролю, але свідомо допускала їх настання.
Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 , була суб'єктом декларування та відповідальності відповідно до ст. 1, п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-6 КУпАП. У порушення вимог, передбачених абз. 1 ч. 2 ст. 45 та п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», вона несвоєчасно, без поважних причин, маючи при цьому фізичні та технічні можливості, подала на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції:
Декларацію за 2022 рік - 20.02.2024 о 10:03, при встановленому граничному строку до 31.01.2024, тобто із простроченням у 20 днів;
Декларацію при звільненні - 20.02.2024 о 14:38, при встановленому граничному строку до 15.04.2023, тобто із простроченням у 312 днів;
Щорічну декларацію за 2023 рік - 14.11.2024 о 15:26, при встановленому граничному строку до 01.04.2024, тобто із простроченням у 227 днів.
Отже, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Факт вчинення ОСОБА_1 вищевказаних адміністративних правопорушень підтверджується щорічною декларацією за 2022 рік, поданою 20.02.2024 о 10:03; декларацією при звільненні, поданою 20.02.2024 о 14:38; щорічною декларацією за 2023 рік, поданою 14.11.2024 о 15:26; даними з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які підтверджують факти несвоєчасного подання декларацій, а також відсутність внесених виправлень у строки, встановлені законодавством; витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 16.03.2023 № 6, яким підтверджується обіймання ОСОБА_1 посади головного спеціаліста мобілізаційного відділення та її звільнення 16.03.2023, що встановлює факт необхідності подання декларації при звільненні до 15.04.2023; щорічними деклараціями ОСОБА_1 за попередні роки (2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022), поданими нею своєчасно, що свідчить про її обізнаність щодо строків, порядку та алгоритму подання декларацій, а також про наявність навичок користування електронною системою декларування; роз'ясненнями НАЗК, опублікованими на офіційному веб-сайті, зокрема інформацією від 20.10.2023 щодо відновлення декларування та встановлення граничного строку подання декларацій до 31.01.2024, що свідчить про належне інформування суб'єктів декларування; відомостями з Акредитованого центру сертифікації ключів АТ КБ «Приватбанк», які підтверджують, що станом на 31.01.2024 у ОСОБА_1 відсутній дійсний кваліфікований електронний підпис, необхідний для подання декларації, а новий електронний підпис вона оформила лише 16.02.2024, що свідчить про її бездіяльність у забезпеченні технічної можливості своєчасного подання декларації; поясненнями ОСОБА_1 , у яких вона визнала свою обізнаність щодо вимог Закону України «Про запобігання корупції» та підтвердила свою відповідальність як суб'єкта декларування, а також зазначила, що причиною несвоєчасного подання декларацій є її незнання строків подання, що не є підставою для звільнення від відповідальності.
Ці докази в сукупності підтверджують факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 трьох декларацій, відсутність поважних причин для їх неподання у встановлені строки та її обізнаність щодо обов'язку подання декларацій.
На судовому засіданні прокурор просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та призначити максимальний розмір штрафу.
На судовому засіданні ОСОБА_1 не визнала свою вину та пояснила, що правопорушення сталося у зв'язку з тим, що їй не було повідомлено відповідальною особою про строки та необхідність подання відповідних декларацій.
Доводи ОСОБА_1 щодо того, що вона не була повідомлена відповідальною особою про строки та необхідність подання декларацій, суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за своєчасне подання декларації покладається виключно на суб'єкта декларування. ОСОБА_1 раніше неодноразово подавала декларації, що підтверджує її обізнаність із процедурою декларування та встановленими законодавством строками. Окрім того, на офіційному веб-сайті НАЗК неодноразово оприлюднювалася інформація про строки подання декларацій. Тому посилання на незнання строків подання декларацій не може вважатися поважною причиною їх порушення.
При обранні виду та міри адміністративного стягнення суддя, відповідно до статті 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, а саме: вчинення правопорушення пов'язаного із зайняттям посади головного спеціаліста мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 , що передбачає виконання обов'язків, пов'язаних із державним управлінням та фінансовим контролем, внаслідок несумлінного ставлення до своїх обов'язків; віднесення вказаного правопорушення до такого, що не становить підвищену суспільну небезпеку.
Обставин, що обтяжують або пом'якшують відповідальність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення не встановлено, відомостей про її майновий стан суду не надано.
Крім того, відповідно до статті 40-1 КУпАП, частини п'ятої статті 4 Закону України «Про судовий збір» з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в дохід держави слід стягнути судовий збір в розмірі 0,2 частин прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому винесено постанову.
Керуючись статтями 24, 27, 33 - 35, 283, 284, 172-6 КУпАП, а також іншими наведеними положеннями законодавства, суддя Великоолександрівського районного суду Херсонської області,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати стосовно неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, шляхом подання апеляційної скарги до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області.
Повний текст постанови складений 06 березня 2025 року.
Суддя _____________ О.О. Сікора