Рішення від 05.02.2025 по справі 908/1671/24

номер провадження справи 24/130/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.02.2025 Справа № 908/1671/24

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Азізбекян Тетяни Анатоліївни, за участю секретаря судового засідання Коваль А.К., розглянувши матеріали справи № 908/1671/24

за позовом: Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 206 код ЄДРПОУ 04053915)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжсільбудкомплект», (69011, м. Запоріжжя, вул. Перша Ливарна, буд. 48, код ЄДРПОУ 01352356)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Вознесенівська державна податкову інспекція Головного управління ДПС у Запорізькій області,(69001, м.Запоріжжя, вул. Перемоги, 14)

про стягнення заборгованості в сумі 131162,72 грн.

за участі представників сторін

від позивача: Білик Н.О., самопредставництво

від відповідача: Островерхов С.Г., адвокат, посвідчення № 371

Кротов М.О., директор

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області звернулась Запорізька міська рада з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжсільбудкомплект» про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати орендної плати за земельну ділянку за договором оренди землі № 040726100333 від 23.05.2007 у розмірі 131162,72 грн за період з 01.01.2021 по 31.12.2023.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 26.03.2024 здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/1671/24 та визначено до розгляду судді Азізбекян Т.А.

Позовні вимоги вмотивовані неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов'язань за договором оренди землі №040726100333 від 23.05.2007 щодо сплати орендних платежів. У зв'язку з чим, за відповідачем у період з 01.01.2021 по 31.12.2023 рахується заборгованість зі сплати орендної плати за земельну ділянку площею 1,9118 га, розташованою за адресою: м. Запоріжжя, пров. Архангельський, 1 А в розмірі 131162,72 грн. Посилаючись на приписи ст. ст. 11, 16, 377, 509, 525, 526, 530, 651, 759, 762 Цивільного кодексу України, ст. ст. 173, 193, 283 Господарського кодексу України, ст. ст. 83, 120, 206 Земельного кодексу України, Закону України “Про оренду землі», позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 18.06.2024 відкрито провадження у справі № 908/1674/24 за правилами спрощеного позовного провадження, присвоєно справі номер провадження 24/130/24. Судове засідання призначено на 10.07.2024.

05.07.2024 на адресу суду від відповідача надішов відзив на позовну заяву, в якому вказує на те, що контролюючими органами в частині адміністрування податків і зборів, в тому числі плати за землю, є податкові органи, тому, враховуючи той факт, що контролюючим органом за сплатою податків, зборів та платежів та органом стягнення держаною делеговано податковим органам, то звернення з позовною заявою Запорізької міської ради є помилковим, необгрунтованим, в наслідок чого позивач є неналежним. Також зазначає, що зобов'язання щодо сплати товариством орендної плати за землю на час пред'явлення позову був виконаний в повному обсязі, за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 у відповідача перед позивачем заборгованість за оредну плату за землю відсутня.

Також, 05.07.2024 відповідачем подана заява про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Вознесенівську державну податкову інспекцію Головного управління ДПС у Запорізькій області,(69001, м.Запоріжжя, вул. Перемоги, 14).

Ухвалою суду від 10.07.2024 судове засідання відкладено на 05.08.2024. Цією же ухвалою залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Вознесенівську державну податкову інспекцію Головного управління ДПС у Запорізькій області,(69001, м.Запоріжжя, вул. Перемоги, 14).

11.07.2024 позивачем в системі “Електронний суд» сформовано відповідь на відзив, вважає доводи відповідача безпідставними та звертає увагу, що між позивачем і відповідачем існують саме договірні відносини, а не податкові, тож предметом спору по даній справі виступає заборгованість відповідача у зв'язку з неповною сплатою орендної плати за користування земельною ділянкою за Договором №040726100333 від 23.05.2007. Зазначає, що у відповідача відсутні законні підстави для зменшення податкового зобов'язання з орендної плати за землю за період з 01.03.2022 по 31.12.2022 та не сплати орендної плати за укладеним Договором за вказаний період. Вважає, що підстави для залучення в якості третьої особи, яка не.заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Вознесенівської державної податкової інспекції ГУ ДПС у Запорізькій області відсутні, а позов обґрунтованим.

02.08.2024 на адресу суду від третьої особи надійшли пояснення, в яких зазначенго, що станом на 26.07.2024 заборгованість з плати за землю (орендна плата) у ТОВ «ЗАПОРІЖСІЛЬБУДКОМПЛЕКТ» (код ЄДРПОУ 01352356) згідно інтегрованої картки платника податків за земельні ділянки по м. Запоріжжя відсутня. Враховуючи той факт, що контролюючим органом за сплатою податків, зборів та платежів та органом стягнення державою делеговано нодатковим органам, то звернення з позовною заявою Запорізької міської ради є помилковим, необгрунтованим, в наслідок чого позивач є неналежним.

05.08.2024 позивачем подані суду заперечення на пояснення Вознесенівської державної податкової інспекції ГУ ДПС у Запорізькій області.

09.08.2024 відповідачем подано суду заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву.

В судових засіданнях оголошувалися протоколні перерви до 02.09.2024, до 25.09.2024, до 21.10.2024, до 20.11.2024.

23.09.2024 відповідачем подано суду доповнення до заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву.

17.10.2024 відповідачем подано суду клопотання про доручення доказів до матеріалів справи, а саме копію податкового повідомлення-рішення від 09.10.2024 № 0186560407 про сплату штрафу за просрочення платежу за орендну плату за землю за 2023 рік, який було проплачено у 2024 році та платіжну інструкцію від 16.10.2024 про сплачення вищевказаного штрафу.

24.10.2024 відповідачем подано суду клопотання про призначення у справі судову економічну експертизи для з'ясування всіх обставин, що складають предмет доказування, з огляду на обсяг та порядок нарахування заборгованості по орендній платі за землю, протеріччя у розрахунках позивача та відповідача по сумі боргу, позиції третьої особи - Вознесенівської державної податкової інспекції ГУ ДПС у Запорізькій області щодо відсутності боргу у відповідача за спірний період, здійснення перерахувань на підставі платіжних доручень, в яких не зазначений період, за який здійснені платежі. Просить суд доручити її проведення Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз МЮУ. На вирішення судової економічної експертизи поставити питання: чи існує заборгованість у ТОВ «Запоріжсільбудкомплект» перед Запорізькою міською радою за договором оренди землі площею 1,9118га, розташованою за адресою: м. Запоріжжя, пров. Архангельський 1а, № 040726100333 від 23.05.2007 за період 2021-2023 та в якому розмірі.

24.10.2024 відповідачем надані суду пояснення щодо звільнення від орендної плати за землю у зв'язку з поширенням COVID-19 та заява про поновлення процесуального строку на подання клопотання про призначення судової економічної експертизи.

Ухвалою суду від 20.11.2024 судове засідання відкладено на 09.12.2024.

Ухвалою суду від 09.12.2024 клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжсільбудкомплект» про призначення у справі судової економічної експертизи (вх. № 20979/08-08/24 від 24.10.2024) залишено без розгляду.

В судовому засіданні 09.12.2024 оголошено протокольну перерву до 20.01.2025.

19.12.2024 відповідачем через канцелярію суду подано акт звірки взаєморозрахунків та доказ направлення акту звірки позивачу.

В судовому засіданні 20.01.2025 оголошено протокольну перерву до 05.02.2025.

22.01.2025 позивачем подані суду письмові судові дебати.

03.02.2025 відповідачем подані суду письмові судові дебати.

Відповідно до ст. 222 ГПК України здійснювалося фіксування судового засідання 05.02.2025 за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Позивач підтримав вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Просить суд позов задовольнити.

Відповідач проти позову заперечує, свою правову позицію виклав у відзиві на позовну заяву та письмових поясненнях.

В засіданні 05.02.2025 судом, в порядку ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Суд повідомив строк виготовлення повного тексту рішення та роз'яснив порядок і строк його оскарження.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

УСТАНОВИВ:

23.05.2007 між Запорізькою міською радою (Орендодавець, позивач у справі) та товариством з обмеженою відповідальністю “Запоріжсільбудкомплект» (Орендар, відповідач у справі) укладений договір оренди землі № 040726100333 від 23.05.2007, за умовами якого (п. 1) Договору Орендодавець, відповідно до рішення шостої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради №72/26 від 06 грудня 2006 року, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування виробничої бази, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пров. Архангельський, 1а.

Згідно із п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 1.9118 га.

На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: будівлі та споруди орендаря, інші об'єкти інфраструктури відсутні (п.3).

Земельна ділянка передається в оренду разом з будівлями та спорудами орендаря (п. 4).

Згідно п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1304612 гртг. 32 коп. (в цінах 2007 року)

Відповідно до п. 8 Договору договір укладається на дев'ятнадцять років.

За визначенням п. 9 Договору, оренда плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 13046,12 грн, що складає 1% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року.

Пунктом 10 Договору визначено, що обчислення розміру орендної плати за землю державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Згідно із п. 11 Договору орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

Згідно п. 15 Договору оренди землі, цільове призначення земельної ділянки (категорія земель): землі промисловості.

На виконання умов Договору Запорізька міська рада передала Орендарю земельну ділянку загальною площею 1,9118 га з кадастровим номером 2310100000:07:049:0014 за адресою: м. Запоріжжя, пров. Аргангельський 1А, а Орендар прийняв вказану земельну ділянку в оренду, що підтверджується підписаним сторонами та скріпленим печатками сторін Актом приймання-передачі земельної ділянки.

05.02.2010 між Запорізькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю “Запоріжсільбудкомплект» укладена додаткова угода до Договору оренди землі, якої внесено зміни та доповнення в Договір оренди землі в частині орендної плати за землю та її індексування, а саме:

- пунктом 1 Додаткової угоди п. 9 Договору оренди землі виклали в наступні редакції:

« 9. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі: 22 087 грн. 80 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 р. із врахуванням часткового звільнення Орендаря від сплати орендної плати на 2010 р.; згідно рішення Запорізької міської ради № 6 від 19.11.2008 р. та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 р. №7.»

Пунктом 2 Додаткової угоди:

« 2. До даної додаткової угоди додається розрахунок 1, 2 розміру орендної плати за земельну ділянку, які є невід'ємною частиною даної додаткової угоди.».

В розрахунку 2 розміру орендної плати за земельну ділянку на 01.01.2010 р. розмір орендної плати становить 49 663,99 грн.

Власником земельної ділянки загальною площею 1,9118 га з кадастровим номером 2310100000:07:049:0014 за адресою: м. Запоріжжя, пров. Аргангельський 1А є територіальна громада міста Запоріжжя, згідно ч. 1 ст. 83 Земельного кодексу України (далі по тексту - ЗК України), на праві комунальної власності.

28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564).

Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

Відповідно до додатку до вказаного рішення (повний текст додатку до рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайті Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/upload/content/o_lctv8454oljoglo5810p7g8qq2tm6.pdf) річний розмір орендної плати для земельної ділянки, що є предметом укладеного сторонами договору, зокрема у відповідності до п. 9 договору, складає 3% від нормативної грошової оцінки.

Запорізькою міською радою складено наступний розрахунок, щодо розміру заборгованості за Договором оренди землі відповідача, за користування земельною ділянкою площею 1,9118 га, розташованою за адресою: м. Запоріжжя, пров. Архангельський, 1 А, за період з 01.01.2021 по 31.12.2023, який розраховано наступним чином:

Згідно ст. 289 Податкового Кодексу України (далі - ПК України), для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель,зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до даних офіційного сайту Державної податкової служби України (https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/print-5 53960.html) Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання статті 289 ПК України листом від 12.01.2024 №6-28-0.222-600/2-24 повідомила про значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2010 рік складав 1,0, за 2011 рік складав 1,0, за 2012 рік складав 1,0, за 2013 рік складав 1,0, за 2014 рік складав 1,249, за 2015 рік складав 1,433, за 2016 рік складав 1,06, за 2017 рік складав 1,0, за 2018 рік складав 1,0, за 2019 рік складав 1,0, за 2020 рік складав 1,0, за 2021 рік складав 1,1 та за 2022 рік складав 1,15.

Оскільки позивач у позовній заяві просить стягнути з відповідача заборгованість за договором оренди землі з 01.01.2021 по 31.12.2023, то сума заборгованості розрахована наступним чином:

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2011р.:

1 636 133 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2010р.) * 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2010р.) = 1 636 133 грн.;

Розмір орендної плати у 2011 р.: 1 636 133 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2011р.) = 49 083,99 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2012р.:

1 636 133 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2011р.) * 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2011р.) = 1636133 грн;

Розмір орендної плати у 2012 р.: 1 636 133 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2012р.) = 49 083,99 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2013р.:

1 636 133 грн. (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2012р.) * 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за2012р.) = 1636133 грн;

Розмір орендної плати у 2013 р.: 1 636 133 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2013р.) = 49 083,99 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2014р.:

1 636 133 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2013р.) * 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2013р.) = 1636 133 грн.;

Розмір орендної плати у 2014 р.: 1 636 133 грн * 3 % (від нормативної грошовш-оцінки землі 2014р.) = 49 083,99 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2015р.:

1 636 133 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2014р.) * 1,249 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок 2014р.) = 2043530,12 грн;

Розмір орендної плати у 2015 р.: 2 043 530,12 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2015р.) = 61 305,90 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2016р.:

2 043 530,12 грн. (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2015р.) * 1,433 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2015р.) = 2 928 378,66 грн.;

Розмір орендної плати у 2016 р.: 2 928 378,66 грн. * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2016р.) = 87 851,36 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2017р.:

2 928 378,66 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2016р.) * 1,06 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2016р.) - 3104081,38 грн.;

Розмір орендної плати у 2017 р.: З 104 081,38 грн. * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2017р.) = 93 122,44 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2018р.:

3 104 081,38 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2017р.) * 1,00 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2017р.) = 3104081,38 грн.;

Розмір орендної плати у 2018 р.: 3 104 081,38 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2018р.) = 93 122,44 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2019 р.

3 104 081,38 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2018р.* 1,00 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2018р.) = 3104081,38 грн.;

Розмір орендної плати у 2019 р.: 3 104 081,38 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2019р.) = 93 122,44 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2020р.:

3 104 081,38 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2019р.) * 1,00 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2019р.) = 3104081,38 грн.;

Розмір орендної плати у 2020 р.: 3 104 081,38 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2020р.) = 93 122,44 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2021р.:

3 104 081,38 грн. (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2020р.) * 1.00 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2020р.) = 3104081,38 грн;

Розмір орендної плати у 2021 р.: 3 104 081,38 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2021р.) = 93 122,44 грн.;

Відповідно до листа Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 25.03.2024 за № 06.1-14/485 за даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LОGІКА», через яку у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 № 627 здійснюється інформаційна взаємодія між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування, а також за даними виписок управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області відповідачем загалом у 2021 році сплачено 85 360,11 грн.

Таким чином, сума заборгованості з орендної плати відповідача за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 складає: 93 122,44 грн - 85 360,11 грн = 7 762,33 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2022р.:

3 104 081,38 грн. (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2021 року) * 1.1 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2021р.) = 3 414 489,52 грн;

Розмір орендної плати у 2022 р.: 3 414 489,52 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2022р.) = 102 434,69 грн;

Відповідно до листа Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 25.03.2024 за № 06.1-14/485 за даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LОGІКА», через яку у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 № 627 здійснюється інформаційна взаємодія між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування, а також за даними виписок управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області відповідачем загалом у 2022р. сплачено 34 920,04 грн.

Таким чином, сума заборгованості з орендної плати відповідача за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 складає: 102 434,69 грн - 34 920,04 грн = 67 514,65 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2023р.:

3 414 489,52 грн. (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2022 року) * 1,15 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022р.) = 3 926 662,95 грн.;

Розмір орендної плати у 2023 р.: 3 926 662,95 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2023р.) = 117 799,89 грн.

Відповідно до листа Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 25.03.2024 за № 06.1-14/485 за даними інформащйно-аналітичйгі системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LОGІКА», через яку у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 № 627 здійснюється інформаційна взаємодія між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування, а також за даними виписок управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області відповідачем загалом у 2023 р. сплачено 61 914,15 грн.

Таким чином, сума заборгованості з орендної плати за період 01.01.2023 по 31.12.2023 відповідача складає: 117 799,89 грн - 61 914,15 грн = 55 885,74 грн.

Отже, загальна сума заборгованості з орендної плати відповідача за період 01.01.2021 по 31.12.2023 складає: 7 762,33 грн (за 2021р.) + 67 514,65 грн (за 2022 р.) + 55 885,74 грн (2023 р.) = 131 162,72 грн.

Неналежне виконання відповідачем зобов'язання щодо сплати орендних платежів у визначений договором строк стало підставою для звернення позивача до суду за захистом порушених прав та інтересів територіальної громади.

Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази, суд визнав позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відносини пов'язані з орендою землі унормовані, зокрема, спеціальним Законом України “Про оренду землі», Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та загальними нормами Цивільного та Господарського кодексів України.

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

У ст. 206 ЗК України та ст. 270 ПК України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 ПК України (розділ «Податок на майно») об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на| умовах оренди.

Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 ЗК України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до вимог статті 124 ЗК України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У статті 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За положеннями статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Тож, згідно положень ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Цивільні зобов'язання виникають з підстав, передбачених ст. 11 Цивільного кодексу України, зокрема з договорів та інших правочинів.

У відповідності до ст. 509 ЦК України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов' язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України, яка кореспондується з приписами ст. 759 ЦК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно з ч. 1 статті 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

За приписами пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).

За змістом ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтями 525, 526 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до приписів ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Виходячи із змісту вищенаведених норм права, на відповідача покладено обов'язок щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування земельної ділянкою за договором.

Між тим, за відповідачем за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 рахується заборгованість, розмір якої становить 131 162,72 грн.

Оренда плата є одним із основних джерел наповнення міського бюджету, а існуюча заборгованість відповідача з орендної плати за землю порушує інтереси територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради в частині позбавлення можливості ефективного використання права комунальної власності на недоотримання місцевим бюджетом відповідного доходу, які можуть бути використані для задоволення її нагальних потреб.

Доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву та письмових пояснення є безпідставними виходячи з наступного.

Верховний Суд України висловився щодо розмежування понять «земельний податок» і «орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності». Таких висновків дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду при розгляді справи №922/2378/20.

У висновку ідеться, що власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і постійні землекористувачі є платниками земельного податку, а орендарі земель державної та комунальної власності - орендної плати за такі земельні ділянки.

Особа, яка є фактичним користувачем земельної ділянки, не маючи права власності або постійного користування на неї і використовуючи її без укладення договору оренди землі, не підпадає під правове регулювання норм Податкового кодексу України.

Договір оренди землі №040726100333 від 23.05.2007 укладено між Запорізькою міською радою та ТОВ «Запоріжсільбудкомплект» на 19 років.

У спорі про стягнення з відповідача заборгованості за договором оренди землі за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 у розмірі 131 162,72 грн, які мав заплатити власнику земельної ділянки за користування нею, належним позивачем є міська рада, яка є власником земельної ділянки та має право отримувати плату за її використання.

Згідно зі статтею 80 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

За змістом статей 122 - 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

ТОВ «Запоріжсільбудкомплект», є власником об'єкту нерухомого майна, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 18.03.2024 №370250216, яке розташоване на земельній ділянці комунальної власності.

З моменту укладання Договору оренди землі до 22.05.2026 є орендарем земельної ділянки і відповідно до п. 30 Договору оренди землі, повинен своєчасно вносити орендну плату.

З моменту укладення між землекористувачем та органом місцевого самоврядування договору оренди землі припиняються адміністративні відносини між цими суб єктами та у подальшому виникають договірні відносини, які характеризуються рівністю їх учасників та свободою договору (правовий висновок, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2019 у справі №1917/1188/2012 (№826/1291/17).

В даній категорії справ судом має застосовуватись пріоритетність норм земельного законодавства та Закону України «Про оренду землі», якими регулюються спірні орендні правовідносини між сторонами у даній справі, що відповідає правовій позиції Верховного Суду у постановах від 09.06.2020 у справі № 911/2685/18, від 13.10.2021 у справі №910/14176/20.

Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, про невиконання або неналежне виконання зобов'язань за договорами оренди землі, в тому числі ті, де предметом дослідження є наявність заборгованості з орендної плати або предметом є стягнення заборгованості з орендної плати, розглядаються саме господарськими судами в рамках договірних відносин, а не адміністративними судами в рамках контролюючих відносин, з урахуванням положень земельного законодавства, Цивільного кодексу України, Податкового кодексу України.

Суд вправі самостійно, за наданими сторонами доказами, досліджуючи умови договору оренди землі у сукупності з наданими доказами, встановлювати наявність або відсутність заборгованості з орендної плати за договором оренди землі та розмір такої заборгованості. Це жодним чином не є підміною функцій органу доходів і зборів, адже предметом розгляду у даній справі є стягнення заборгованості саме з орендної плати за договором оренди землі, тобто у зв'язку з неналежним виконанням договірних зобов'язань Орендарем земельної ділянки перед Орендодавцем.

Крім того, Верховний Суд в ухвалі від 18.03.2021 у справі №904/5955/19, закриваючи касаційне провадження вказав, що відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної в постанові від 27.11.2018 у справі №912/1385/17, до правовідносин, які склалися саме між Орендодавцем та Орендарем у межах виконання договору оренди земельної ділянки, підлягають застосуванню норми ст. 2 Закону України «Про оренду землі», відповідно до ч. 1 якої, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 13.10.2021 у справі №910/14176/20 за позовом Дніпровської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Караван-Дніпропетровськ" про стягнення заборгованості за договором оренди землі у розмірі 54 970 759,05 грн. також дійшов висновку, що суди попередніх інстанцій обґрунтовано відхилили заперечення відповідача щодо перевищення позивачем повноважень шляхом нарахування спірної заборгованості та підміну функцій органів доходів і зборів, оскільки предметом спору у даній справі є стягнення заборгованості за договором оренди, а не виконання органами доходів і зборів повноважень щодо донарахування і стягнення обов'язкових платежів.

Таким чином, оскільки відповідач не є власником земельної ділянки, а податковий орган не є стороною договору оренди, за яким стягується заборгованість, між сторонами існують господарські відносини, то повноваженнями стягувати орендну плату за договором оренди земельної ділянки, укладеним між відповідачем та позивачем у даному спорі, наділена саме Запорізька міська рада, як Орендодавець та власник земельної ділянки, що є предметом оренди.

Крім того, надана ГУ ДПС у Запорізькій області (від 02.07.2024 №28924/6/08-01-04-07) інформація про відсутність заборгованості з плати за землю (орендна плата), свідчить про відсутність у відповідача саме податкового боргу, що в даному випадку не є предметом розгляду даної справи та аж ні як не свідчить про відсутність заборгованості, саме за договором оренди землі №040726100333 від 23.05.2007.

Зазначений лист тільки підтверджує суми, які були сплачені відповідачем за користування земельною ділянкою комунальної власності і які були враховані при проведенні розрахунку заборгованості позивачем у позові.

Запорізька міська рада не є органом, що реалізує державну податкову політику тощо і що між сторонами існують господарські правовідносини, враховуючи вищезазначене і наявний укладений Договір оренди землі, та не є розпорядником інформації про податкові зобов'язання платників податків.

Також слід зазначити, що податкове зобов'язання, задеклароване відповідачем відповідно до п.286.2 ст.286 ПК України (де зазначено наступне: «Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.»), не є фактичною та достовірною сумою, що підлягає відповідачем до сплати за умовами Договору оренди земельної ділянки між Сторонами; згідно з п.288.1 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Водночас, ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону; органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Таким чином, між позивачем і відповідачем існують саме договірні відносини, а не податкові, тож предметом спору по даній справі виступає заборгованість відповідача у зв'язку з неповною сплатою орендної плати за користування земельною ділянкою за Договором №040726100333 від 23.05.2007.

Виходячи із змісту вищенаведених норм права, на відповідача покладено обов'язок щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування земельної ділянкою за договором.

Статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Факт порушення відповідачем умов, визначених змістом зобов'язання, та факт несплати відповідачем орендних платежів у визначений Договором строк та розмірі є доведеним. Доказами, наданими позивачем, повністю підтверджуються викладені у позовній заяві обставини.

Відповідач, визнані судом обгрунтованими, позовні вимоги належними і допустимими доказами, в розумінні ст., ст. 76, 77 ГПК України, не спростував, доказів, які могли б свідчити про своєчасне та повне виконання ним зобов'язання по оплаті орендної плати, або наявності підстав для звільнення його від такого обов'язку, не надав.

Таким чином, дослідивши матеріали справи та надані учасниками справи докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати орендної плати за земельну ділянку за договором оренди землі № 040726100333 від 23.05.2007 у розмірі 131162,72 грн за період з 01.01.2021 по 31.12.2023.

Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 233, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжсільбудкомплект» (код ЄДРПОУ 01352356, адреса: 69011, м. Запоріжжя, вул. Перша Ливарна, буд. 48) на користь Запорізької міської ради (код ЄДРГЮУ 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) заборгованість за договором оренди землі №040726100333 від 23.05.2008, за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 в розмірі 131162 (сто тридцять одна тисяча сто шістдесят дві) грн. 72 коп.) на розахунковий рахунок UА 508999980334139812000008479, отримувач: Головне управління казначейства у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37941997, код 18010600.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністюб «Запоріжсільбудкомплект» (код ЄДРПОУ 01352356, адреса: 69011, м. Запоріжжя, вул. Перша Ливарна, буд. 48) на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) витрати на сплату судового збору в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. на розрахунковий рахунок UА 058201720344270024000034816 в Державній казначейській службі України м. Київ, ЄДРПОУ 02140892.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 07.03.2025.

Суддя Т.А. Азізбекян