79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"28" лютого 2025 р. Справа №926/2091/24
Західний апеляційний господарський суд в складі колегії:
судді-доповідача Кравчук Н.М.
суддів Матущака О.І.
Скрипчук О.С.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Чернівецький гравійно-піщаний Кар'єр» від 18.12.2024 (вх. № ЗАГС 01-05/3707/24 від 23.12.2024)
на рішення Господарського суду Чернівецької області від 28.11.2024 (повний текст рішення складено та підписано 08.12.2024, суддя Ніколаєв М.І.)
у справі № 926/2091/24
за позовом: Чернівецької міської ради, м. Чернівці
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Чернівецький гравійно-піщаний кар'єр» (надалі - ТзОВ “Чернівецький гравійно-піщаний Кар'єр»), смт. Неполоківці, Кіцманський району, Чернівецької обл.
про: стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати у сумі 142 838,45 грн.
Чернівецька міська рада звернулася до Господарського суду Чернівецької області з позовом до ТзОВ “Чернівецький гравійно-піщаний кар'єр» про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати у сумі 142 838,45 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем у період з 06.09.2019 по 18.08.2021 було зареєстроване право власності на нерухоме майно, що розташоване на земельній ділянці площею 0,2049 га. кадастровий номер 7310136600:26:004:0044, яка знаходиться по вул. Донбасівській, 1Р, м. Чернівці. Проте, орендну плату за час користування землею відповідач не сплачував, у зв'язку з чим Чернівецька міська рада звернулася з позовом про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю за період з 06.09.2019 по 18.08.2021 в сумі 142 838,45 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на положення ст. ст. 10, 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 12, 80, 83, 206 Земельного кодексу України, ст. 289 Податкового кодексу України, ст. ст. 1212, 1214 ЦК України.
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 28.11.2024 у справі №926/2091/24 позов задоволено. Стягнуто з ТзОВ «Чернівецький гравійно-піщаний кар'єр» на користь Чернівецької міської ради безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів в сумі 142 838,45 грн. та 3028,00 грн. судового збору.
При ухваленні рішення, суд виходив з того, що відповідач у період з 06.09.2019 по 18.08.2021 був власником нерухомого майна - нежитлової будівлі, розміщеної на земельній ділянці комунальної власності, якій присвоєно кадастровий номер, отже, земельна ділянка є сформованою. Судом було встановлено, що матеріали справи не містять доказів належного оформлення відповідачем у період з 06.09.2019 по 18.08.2021 права користування спірною земельною ділянкою, зокрема, укладення договорів оренди з Чернівецькою міською радою. Отже, суд виснував, що відповідач користувався земельною ділянкою без достатньої правової підстави. Відтак, ухвалено рішення про стягнення з відповідача на користь позивача безпідставно збережених коштів за користування спірною земельною ділянкою в сумі 142 838,45 грн. , в тому числі: за період з 06.09.2019 по 31.12.2019 - 24537,47 грн., за період з 01.01.2020 по 29.02.2020 - 12548,94 грн., з 01.04.2020 по 31.12.2020 - 57515,98 грн. та за період з 01.01.2021 по 18.08.2021 - 48236,06 грн.
Не погодившись з вказаним рішенням, ТзОВ «Чернівецький гравійно-піщаний кар'єр» звернулося до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій вважає, що рішення ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зокрема, скаржник зазначає, що судом першої інстанції не надано оцінки тому факту, що на момент набуття відповідачем права власності на майна на спірній земельній ділянці в договорі оренди землі № 5672 від 12.02.2009 з попереднім користувачем нормативно грошова оцінка землі була зазначена в сумі 1 269 968,26 грн. Вказана нормативно-грошова оцінка була дійсною і в період з 06.09.2019 до 18.08.2021 . Розрахунки сум орендної плати позивач надав вже згідно з витягом з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером: 7310136600:26:004:0044 площею 0,2049 га, вул. Донбасівська, 1-Р, м. Чернівці від 22.12.2021 на дату 22.12.2021. Однак, зазначає скаржник, на вказану дату ТзОВ «Чернівецький гравійно-піщаний кар'єр» вже не було власником майна, оскільки 18.08.2021 лісопильний цех було продано. Таким чином, на думку скаржника, міська рада вправі була здійснити розрахунок з нормативно-грошової оцінки, яка була зазначена в договорі оренди та яка існувала на час володіння ним майном. Судом не взято до уваги звіт експерта №22-ZN-09-24 згідно з яким зроблено висновок щодо нормативної вартості земельної ділянки з 01.01.2019 по 31.12.2021. Скаржник просить рішення Господарського суду Чернівецької області від 28.11.2024 у справі № 926/2091/24 скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.
Чернівецька міська рада у відзиві на апеляційну скаргу, б/н від 08.01.2025 (вх. №01-04/182/25 від 08.01.2025) заперечила проти доводів апеляційної скарги, вважає її безпідставною, необгрунтованою, такою, що не грунтується на дійсних фактичних обставинах справи. Зокрема, зазначає, що позивач з моменту набуття права власності на об'єкт нерухомості відповідачем не порушував питання щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, у зв'язку із неможливістю її використання. Вважає, що з часу виникнення права власності на нерухоме майно, у набувача виник обов'язок укласти та зареєструвати договір оренди на земельну ділянку. Оскільки цього обов'язку набувач (відповідач) не виконав, тому вважає, що відповідач без законних підстав зберіг у себе майно - кошти за оренду землі. Щодо розрахунку позовних вимог, то вважає, що такий є арифметично правильним, відповідає норма законодавства та обставинам справи, а тому вимоги у вказаній частині позову вважає доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення. Просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 30 грудня 2024 року (головуючий суддя Кравчук Г.М., судді - Скрипчук О.С., Матущак О.І.) відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТзОВ “Чернівецький гравійно-піщаний кар'єр» на рішення Господарського суду Чернівецької області від 28.11.2024 у справі №926/2091/24 в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
13.01.2025 до Західного апеляційного господарського суду надійшли матеріали справи № 926/2091/24.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи № 926/2091/24 в порядку письмового провадження шляхом надсилання ухвали суду від 30.12.2024 до електронних кабінетів, докази чого містяться в матеріалах справи.
Згідно статті 269 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Вивчивши апеляційну скаргу, здійснивши оцінку доказів, що містяться в матеріалах справи, Західний апеляційний господарський встановив таке.
Рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 № 715 затверджено Положення «Про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівцях».
Рішенням Чернівецької міської ради № 784 від 24.12.2008 затверджено список землекористувачів, яким затверджуються проекти відведення земельних ділянок і надаються земельні ділянки в оренду, згідно з п. 4.1 якого зобов'язано землекористувачів, зазначених у додатку 4 до цього рішення, відповідно до умов договору, укласти з Чернівецькою міською радою договори оренди земельних ділянок та сплатити кошти згідно з рішенням міської ради від 22.12.2005 № 922, відповідно до умов договору.
Отже, на підставі вказаного рішення між Чернівецькою міською радою та ТзОВ «Український правовий альянс» укладено договір оренди земельної ділянки на вул.Донбасівській, 1-Р, площею 0,2049 га від 12.02.2009 № 5672 (а.с.31-32).
Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку земельна ділянка, кадастровий номер 7310136600626:004:0044 по вул. Донбасівській 1-Р, площею 0,2049 га. - зареєстрована 27.05.2009 (а.с.17).
В подальшому, рішеннями Чернівецької міської ради від 28.07.2011 № 221 та від 29.03.2012 № 467 внесено зміни до Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівцях.
Згідно з п. 5.1 Положення «Про оренду та порядок розрахунку орендної плати земельні ділянки в м. Чернівцях» затверджені основні ставки орендної плати, у т.ч. 3% для іншого виду діяльності.
Згідно з пунктом 18 рішення Чернівецької міської ради № 392 від 26.01.2012 пункт 11 додатку 4 до рішення міської ради від 24.12.2008 № 784 «Про надання юридичним особам та приватним підприємцям земельних ділянок в оренду та внесення змін в раніше прийняті рішення» втратив чинність в частині надання ТзОВ «Український правовий альянс» земельної ділянки на вул. Донбасівській, 1-Р, площею 0,2049 га в оренду на 3 роки (до 24.12.2011) для обслуговування нежитлових будівель (лісопильний цех), без права виробництва, в зв'язку із входженням земельної ділянки відповідно до генерального плану м. Чернівців, до території спортивного та рекреаційного призначення та вважати припиненим договір оренди землі від 12.02.2009 №5672, укладений між Чернівецькою міською радою і ТОВ «Український правовий альянс» у зв'язку з закінченням терміну оренди земельної ділянки та систематичною несплатою орендної плати за землю (заборгованість по орендній платі за землю станом 01.12.2011 склала 60,5 тис. грн. (лист ДПІ у м. Чернівці від 07.12.2011 №7299/15-310)) (а.с.22)
Рішенням міської ради від 26.02.2021 №118 затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель м. Чернівці, розроблену державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст Дніпромісто імені Ю.М. Білоконя, яку введено в дію з 01.01.2022. (пункт 1 та 2 рішення).
Пунктом 3 вищевказаного рішення визнано такими, що втратили чинність з 01.01.2022 пункти 1-3, 11 рішення міської ради від 12.02.2008 №510 «Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців» та визнання такими , що втратили чинність раніше прийняті рішення.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження нерухомого майна від 28.12.2021 №292769573 (а.с.20) за відповідачем у період з 06.09.2019 по 18.08.2021 було зареєстроване право власності на нерухоме майно, що розташоване на земельній ділянці площею 0,2049 га, кадастровий номер 7310136600:266004:0044, по вул.. Донбасівській 1Р в м. Чернівці. В період з 06.09.2019 по 18.08.2021 відповідач орендну плату за вищевказану земельну ділянку по вул. Донбасівській 1Р в м. Чернівці, кадастровий номер 7310136600:266004:0044 не сплачував, договорів оренди земельної ділянки не укладав.
Пунктом 10 рішенням Чернівецької міської ради № 623 від 01.12.2021 (а.с.23) ТзОВ «Мавіком» надано земельну ділянку за адресою вул. Донбасівська, 1-Р, площею 0,2049га (кадастровий номер 7310136600:26:004:044) в оренду терміном на 5 (п'ять) років для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості для обслуговування виробничих будівель.
28.12.2021 між Чернівецькою міською радою та ТзОВ «Мавіком» укладено договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 7310136600:26:004:044) (а.с.29-30).
Згідно з витягом технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 22.12.2021 нормативно грошова оцінка земельної ділянки в м. Чернівці по вул. Донбасівській, 1-Р, площею 0,2049 га (кадастровий номер 7310136600:26:004:044) становить 2 551 620,00 грн. (а.с.16).
21.01.2022 директором Департаменту урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради затверджено розрахунок безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, які підлягають стягненню з власника об'єктів нерухомого майна на підставі статей 1212, 1214 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), за користування без належних правових підстав земельною ділянкою, на якій ці об'єкти розміщені, відповідно до якого за період 06.09.2019 по 18.08.2021 загальна сума безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по вул. Донбасівській, 1-Р м. Чернівці, площею 0,2049 га, кадастровий номер 7310136600:26:004:044 становить 142 838,45 грн., у тому числі за період з 06.09.2019 по 31.12 2019 нараховано 24 537,47 грн., за період з 01.01.2020 по 29.02.2020 12 548,94 грн., з 01.04.2020 по 31.12.2020 57 515,98 грн. та за період з 01.01.2021 по 18.08.2021 48 236,06 грн. (а.с.15).
24.01.2022 Департамент урбаністики та архітектури міської ради надіслав відповідачу лист № 24/01-08/3-04/4/141 з вимогою сплатити 142 838,45 грн. за фактичне користування вищевказаною земельною ділянкою (а.с.24,25).
01.02.2022 ТзОВ «Чернівецький гравійно-піщаний Кар'єр» повідомило Департамент урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради про те, що договір оренди №784 від 24.12.2008 продовжив свою дію, оскільки попередній власник земельної ділянки продовжував користуватися нею на умовах вищезазначеного договору, нових договорів оренди не укладалося, змін до вищевказаного договору не вносилось (а.с.26-27). Отже, вважає, що розрахунок орендної плати повинен бути розрахований з встановленої в договорі орендної плати 38099,04 грн., таким чином за період з 06.09.2019 по 18.08.2021 орендна плата, що підлягає сплаті становить 71 092,23 грн.
В подальшому, листом від 18.02.2022 Департамент урбаністики та архітектури міської ради повідомив ТзОВ «Чернівецький гравійно-піщаний Кар'єр», що підстави для перерахунку суми безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування без належних на те правових підстав у період з 06.09.2019 по 18.08.2021 земельною ділянкою за адресою вул. Донбасівська 1-Р, площею 0,2049 га є відсутніми (а.с.28).
Також листом від 19.09.2024 Головне управління Держгеокадастру в Чернівецькій області повідомило відповідача, що технічна документація з нормативно грошової оцінки земель м. Чернівці, що затверджена рішенням Чернівецької міської ради від 12.02.2008 №510 втратила чинність. Рішенням Чернівецької міської ради від 26.02.2021 №118 затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель м. Чернівці, яка вступила в дію з 01.01.2022. Чинне законодавство не передбачає можливості надання витягів із технічної документації з нормативної оцінки земель, термін дії якої закінчився (а.с.79).
Згідно зі звітом №22-ZN-09-24 (а.с.80-86), який подано відповідачем і сформовано на адвокатський запит вих. №02-09/24 від 19.09.2024 вбачається, що нормативна вартість земельної ділянки в період з 01.01.2019 по 31.12.2021 визначається ним на підставі рішення міської ради Чернівецької міської ради № 510 від 12.02.2008, де середня (базова) вартість одного квадратного метра земель населеного пункту м. Чернівці становить 195,97 грн/кв.м. Нормативна вартість земельної ділянки загальною площею 0,2049 га кадастровий номер 7310136600:26:004:044, цільове призначення: 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком, що знаходяться за адресою м. Чернівці, вул. Донбасівська, 1-Р склала 401 542,53 грн.
Вказані обставини стали підставою для звернення Чернівецької міської ради до Господарського суду Чернівецької області з даним позовом.
При ухвалені постанови колегія суддів керувалася таким.
Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно зі ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Приписами ч.ч.1,3,4, 9 ст. 79-1 ЗК України встановлено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру; сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера; земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про оренду землі» об'єктом оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди (ч.1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до ч.1 ст. 377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Частинами 1, 4, 6 ст. 120 ЗК України (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди. Укладення договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що пов'язане з переходом права на частину земельної ділянки, здійснюється після виділення цієї частини в окрему земельну ділянку та присвоєння їй окремого кадастрового номера.
Згідно з ст. 79-1 ЗК України земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду правовідносини щодо користування земельною ділянкою, на якій розміщене нерухоме майно, регулюються статтею 1212 ЦК України (стягнення з власника об'єктів нерухомого майна безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю за користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою, на якій ці об'єкти розміщені). Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.
Таким чином, з моменту виникнення у набувача права власності на нерухоме майно, у нього виник й обов'язок укласти та зареєструвати договір оренди на земельну ділянку.
Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника земельної ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч.1 ст. 1212 ЦК України. ( Правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі №926/4628/16-ц (провадження №17-77цс18) та від 20.09.2018 у справі №925/230/17 (провадження №12-188гс18).
Відповідно до п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативно грошова оцінка земельних ділянок.
В свою чергу розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється відповідно до методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджених постановою КМ України від 23.03.1995 №213, де в п.21 вказано, що оцінка земель населених пунктів визначається за спеціальною формулою з урахуванням, зокрема, коефіцієнта, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо).
Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково (ст. 13 Закону України «Про оцінку земель»).
Згідно з вимогами ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж 5-7 років.
Як зазначалося вище, відповідачем було набуто у власність 06.09.2019 за договором дарування від фізичних осіб нежилу будівлю (лісопильний цех) у м. Чернівці по вул.Донбаській 1-р.
Земельна ділянка, на якій розміщена нежила будівлю (лісопильний цех) у м.Чернівці по вул. Донбаській 1-р відповідно до генерального плану м. Чернівців віднесена до території спортивного та рекреаційного призначення.
З обставин справи вбачається, що спірна земельна ділянка є сформованою та їй присвоєно кадастровий номер 7310136600:26:004:044.
Відповідач у період з 06.09.2019 по 18.08.2021 був власником нерухомого майна, розміщеного на земельній ділянці комунальної власті, якій присвоєно вищесказаний кадастровий номер, отже така є сформованою.
З матеріалів та обставин справи вбачається, що відповідачем у період з 06.09.2019 по 18.08.2021 не оформлено право користування спірною земельною ділянкою площею 0,2049 га. з кадастровим номером 7310136600:26:004:044, а саме: не укладено договору з Чернівецькою міською радою.
Отже, судом першої інстанції зроблено обґрунтований висновок про те, що відповідач користувався спірною земельною ділянкою без достатньої правової підстави, що по суті не заперечується відповідачем.
Щодо тверджень скаржника про те, що розрахунки сум орендної плати позивач надав вже згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером: 7310136600:26:004:0044 площею 0,2049 га, вул. Донбасівська, 1-Р, м. Чернівці від 22.12.2021 на дату 22.12.2021, а на цю дату він вже не був власником майна, (18.08.2021 продано лісопильний цех), суд апеляційної інстанції зазначає таке.
У п.7.19 постанови Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 №905/1680/20 зазначено, що витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначити дані про таку оцінку як на момент його видачі , так і за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.
За правовим висновком, викладеним у постанові Об'єднаної палати касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14.02.2022 у справі №646/4738/19, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, який підтверджує дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
З обставин справи вбачається, що в період 2019-2021 років нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін.
Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю від 21.01.2022 за період з 06.09.2019 до 18.08.2024 сума безпідставно збережених коштів становить 142 838,45 грн. Даний розрахунок визначався на підставі витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за чотири періоди нарахування безпідставно збережених коштів - з 06.09.2019 до 31.12.2019, з 01.01.2020 до 29.02.200, з 01.04.2020 до 31.12.2020, з 01.01.2021 до 18.08.2021.
Відповідач у відзиві зазначав, що функціонал щодо автоматизованого формування витягів з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельних ділянок населених пунктів дозволяє розрахувати її з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру за умови внесення до нього відомостей про оцінку земель населених пунктів. Відтак, вказує, що на підставі даних внесених до вказаного програмного забезпечення, департаментом урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради було розраховано нормативно-грошову оцінку земельної ділянки за період з 06.09.2019 по 18.08.2021, і вказує, що дані витяги формуються автоматично та видаються на дату звернення щодо встановлення грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №1929/252-21 від 22.12.2021 нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 7310136600:26:004:0044) становить 2 551 620 грн.
Пунктом 9 підрозділу 6 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України індекс споживчих цін, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, застосовується із зазначенням 100%: за 2017-2020 - для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення.
У зв'язку із відсутністю витягів нормативної грошової оцінки за період користування земельною ділянкою 2019 року, 2020 року, 2021 року для визначення розміру нормативно грошової оцінки за попередній період користування землею поділено на розмір індексації за 2019 (1,0) за 2020(1,0) за 2021 (1.1), отже нормативно грошова оцінка за 2019 рік становить 24537,47 грн., за 2020 рік - 70064,92 грн., за 2021 рік - 48 236,06. Разом - 142838,45 грн.
Відповідно до статті 73 ГПК України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з частинами першою, третьою статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Скаржник вказує, що судом не дано належної оцінки звіту експерта №22-ZN-09-24 згідно якого надано висновок щодо нормативної вартості земельної ділянки з 01.01.2019 по 31.12.2021 (а.с.57-70), однак такий є належним та допустимим доказом в спростування вимог позовної заяви. Контррозрахунку позовних вимог відповідача матеріали справи не містять.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що по суті обґрунтування апеляційної скарги зводиться до переоцінки доказів та не спростовують висновків суду першої інстанції і свідчить про незгоду скаржника із правовою оцінкою суду першої інстанції обставин справи.
З врахуванням наведеного, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого господарського суду, викладених в рішенні Господарського суду Чернівецької області від 28 листопада 2024 року в даній справі.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судових рішеннях, суд апеляційної інстанції ґрунтується на висновках, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі «Проніна проти України» (рішення ЄСПЛ від 18.07.2006). Зокрема, ЄСПЛ у своєму рішенні зазначив, що п.1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
Суд апеляційної інстанції вважає, що Господарський суд Чернівецької області ухвалив рішення від 28 листопада 2024 року у справі № 926/2091/24 з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Отже, рішення Господарського суд Чернівецької області від 28 листопада 2024 року у справі №926/2091/24 належить залишити без змін, апеляційну скаргу ТОВ «Чернівецького гравійно-піщаного кар'єру» без задоволення.
Згідно з п.2 ч.1 ст.129 ГПК України у спорах, що виникають виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки у цьому випадку суд апеляційної інстанції не змінює рішення, та не ухвалює нового рішення, розподіл судових витрат судом апеляційної інстанції не здійснюється (частина 14 статті 129 ГПК України). Відтак, згідно ст.129 ГПК України сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги слід залишити за скаржником.
Керуючись ст. ст. 129, 236, 269, 275, 276, 282 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд
ухвалив:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Чернівецький гравійно-піщаний кар'єр» - залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Чернівецької області від 28 листопада 2024 року у справі №926/2091/24 - залишити без змін.
3. Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги залишити за скаржником.
4. Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку та в строки, передбачені ст. ст. 287-288 ГПК України.
5. Справу повернути до Господарському суду Чернівецької області.
Веб-адреса судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень: http//reyestr.court.gov.ua.
Головуючий суддя Н.М. Кравчук
Судді О.І. Матущак
О.С. Скрипчук