печерський районний суд міста києва
Справа № 757/8989/24-ц
пр. 2-2525/25
04 листопада 2024 року Печерський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Новака Р.В.,
при секретарі судового засідання - Бурячок А.І.,
справа № 757/8989/24-ц
сторони:
позивач - ОСОБА_1
відповідач - АТ «Київгаз»
предмет та підстави позову - захист прав споживачів
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Київгаз» про захист прав споживачів,
ОСОБА_1 звернулась до суду із вказаним позовом, мотивуючи його тим, що 29.06.2023 комісією з розгляду актів про порушення КГС було вирішено здійснити позивачці перерахунок спожитого природного газу та донарахувати додатково 5261 м.куб. на суму 39034,78 грн. Проте, ОСОБА_1 з таким рішенням не погоджується та вважає його незаконним. Вказує, що 18.06.2023 під час перевірки працівники АТ «Київгаз» повідомили про те, що газовий лічильник для обліку спожитого в належному ОСОБА_1 будинку ( АДРЕСА_1 ) природного газу потрібно зняти для направлення на періодичну перевірку. Лічильник працівниками відповідача був знятий, взамін на нього поставлений інший, після чого позивачку попросили розписатись в невідомих їй актах, зміст яких вона не читала. Так, в січні 2024 вона отримала від відповідача лист №83/28, в якому було зазначено про те, що 18.06.2023 щодо споживання газу в будинку позивачки було встановлено порушення, передбачене пп.3 п.1 гл.2 р.ХІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕ від 30.09.2015 №2494 (далі - КГС), про що був складений акт про порушення №0086 від 18.06.2023 (далі - акт про порушення). Цей акт про порушення був 29.06.2023 розглянутий на засіданні комісії, в результаті чого було розраховано не облікований (донарахований) об?єм природного газу за несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, який склав 5261 м куб на загальну суму 39034,78 грн. На вказану суму був сформований та направлений позивачці разом з листом рахунок №0086/29-6/0086 від 29.06.2023 для її оплати протягом 10 днів з дати отримання рахунку. Також, до листа була додана і копія акту про порушення, 17.01.2024 ОСОБА_1 зверталась до відповідача із заявою про надання можливості ознайомитись з матеріалами засідання комісії, на якому було прийнято оскаржуване рішення. Проте, ознайомитись їй можливості не надали, натомість вона отримала відповідь №484/09-3 від 30.01.2024 із копіями деяких документів, після вивчення яких дійшла висновку про безпідставність і акту про порушення, і рішення відповідача про нарахування вказаних санкцій, на підставі чого, просить суд скасувати вищезазначене рішення комісії.
Ухвалою суду від 02.04.2024 у справі за вказаним позовом відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом сторін.
20.08.2024 від адвоката Олега Мельника в інтересах АТ «Київгаз» надійшов у справі відзив, відповідно до якого, позовну заяву вважав необґрунтованою, зазначив, що позовні вимоги ОСОБА_1 є лише її припущеннями, що не підтверджені належними доказами, окрім того, зазначив, що позовні вимоги ґрунтуються виключно на незгоді позивачки із ухваленим рішенням комісії з розгляду акту про порушення №0086 від 18.06.2023, яке останній вважає законним та обґрунтованим, а тому просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю та покласти на позивачку судові витрати.
В судове засідання учасники справи не з'явились, направили до суду заяви про розгляд справи без їх участі.
Частиною 1 ст. 223 ЦПК України встановлено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Отже, оскільки всі учасники справи були належним чином повідомлені про розгляд справи, суд, ураховуючи заяву позивача про розгляд справи без участі, дійшов висновку про розгляд справи за відсутності учасників справи.
Дослідивши письмові докази у справі у їх сукупності, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
За ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч. 1 ст. 4 ЦПК України).
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. ч. 1-4 ст. 12 ЦПК України).
За ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За загальним правилом статей 15 та 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес у один із способів, визначених ч. 2 ст. 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.
Судом встановлено, що АТ «Київгаз» є оператором газорозподільних систем та здійснює діяльність з надання послуг з розподілу газу на відповідному ринку згідно отриманої ліцензії.
Взаємовідносини оператора ГРМ із суб'єктами ринку природного газу визначаються Законом України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 №329-VIII (далі - Закон), Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» від 16.06.2011 №3533-VI, Кодексом газорозподільних систем (постанова НКРЕКП від 30.09.2015 №2494, далі - Кодекс), договором розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2498, іншими діючими законами, нормативними та нормативно-правовими актами.
Згідно положень частини 1 статті 40 Закону, розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
У відповідності до положень розділу ІІ договору розподілу, за цим договором Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до присів пунктів 5.1., 5.2., абзацу третього пункту 5.3. та пункту 5.4. розділу V договору розподілу, облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об'єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог кодексу газорозподільних систем.
Визначення об?єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених кодексом газорозподільних систем та цим договором.
Для визначення об'єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку споживача.
У разі виявлення порушень вимог кодексу газорозподільних систем при обліку спожитого природного газу побутовим споживачем та споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об?єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами кодексу газорозподільних систем.
Порядок визначення об'єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього договору.
У відповідності до норм п.л.1, 4, 5, 8, 10, 11 п.3 гл.2 р.І Кодексу, основними функціями Оператора ГРМ є: забезпечення розподілу (переміщення) природного газу від місць його надходження в ТРМ З ГТС та з інших джерел (від ГДП та ВБГ, підключених до ГРМ, та від суміжних ГРМ) до споживачів природного газу з урахуванням його якісних і фізико-хімічних характеристик та потреб цих споживачів; забезпечення організації та реєстрації взаємовідносин (адміністрування) суб'єктів ринку природного газу, які підключені до/через ГРМ та співпрацюють з ним, при забезпеченні розподілу (передачі) природного газу ГРМ; виконання договірних зобов'язань при розподілі (споживанні, передачі) природного газу ГРМ; забезпечення комерційного обліку природного газу, у тому числі приладового, в ГРМ; забезпечення балансування між об'ємами і обсягами передачі природного газу до ГРМ (віо ГТС, ГДП, ВБГ, інших ГРМ) та об'ємами і обсягами передачі природного газу з ГРМ (споживачам, для транзиту в інші ГРМ); формування добових, декадних, місячних, квартальних та річних показників фактичного об'єму та обсягу передачі (розподілу, споживання) природного газу по об'єктах суб'єктів ринку природного газу, які знаходяться на ліцензованій території Оператора ГРМ та/або які замовили розподіл природного газу ГРМ у відповідному періоді.
Комерційні умови доступу до газорозподільної системи для отримання/передачі природного газу врегульовано розділом VI Кодексу та розділом ІІІ договору розподілу.
У відповідності до положень п.1 та п.2 гл.1 р. VI Кодексу, суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Доступ споживачів до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, що укладається за формою типового договору розподілу природного газу (затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2498) в порядку, визначеному цим розділом.
Згідно відомості включення газу в будинку по АДРЕСА_2 , первинний пуск газу до об?єкту споживача було здійснено 02.09.2003, за фактом пуску газу із позивачем був укладений договір розподілу природного газу особовий рахунок № НОМЕР_1 , в подальшому споживачу як суб'єкту ринку природного газу присвоєний ЕІС-код 56ХМ19А15197512V.
У відповідності до положень п.5.2. договору, для визначення об'єму розподілу та споживання природного газу на об?єкті споживача був встановлений комерційний вузол обліку газу у складі побутового лічильника газу типорозміром G6 зав. №8717010 рік випуску 1994, який є власністю позивача.
Відповідно до виданого Жулянським машинобудівним заводом «ВІЗАР» свідоцтва про ремонт на лічильник газу G6 зав. №8717010, цей лічильник був відремонтований та прийнятий у відповідності з вимогами державних стандартів і визнаний придатним до експлуатації.
Більш того, в свідоцтві про ремонт було зафіксовано відтиск відбитку тавра державного повірника, яким засвідчено позитивні результати повірки ЗВТ.
Відтиск такого відбитку проставляється на пломбах заводу-виробника (або на пломбах після ремонту) в місцях кріплення лічильного механізму до корпусу лічильнику газу, що закривають доступ до гвинтів кріплення відлікового механізму до корпусу лічильника газу.
На відтиску відбитку в свідоцтві про ремонт цифри/літери/символи, які містять особливу інформацію/відомості, а саме: зверху відбитку повірочного тавра містяться букви «ІТ» - шифр Українського Центру стандартизації та метрології; в центрі відбитку повірочного тавра містяться цифри та буква/символ «0 q 2», де дві арабські цифри - «02» позначають останні цифри року застосування тавра, а «а» - індивідуальний знак персоналу, який проводив повірку; знизу відбитку повірочного тавра містяться цифра та символ «4 ч», де одна арабська цифра «4» - визначає номер кварталу року застосування тавра, а «у» - державний символ. Відтиск відбитку повірочного тавра державного повірника свідоцтві про ремонт лічильника газу G6 зав.№8717010 відповідає малюнку шифру клейма повірочного тавра України, визначеному в п.4 таблиці Б. 1 Додатку Б ДСТУ 3968-2000 «Метрологія. Тавра повірочні та калібрувальні. Правила виготовлення, застосування і зберігання».
На виконання вимог пункту 1 глави 8 розділу Х Кодексу представниками Оператора ГРМ було розпломбовано/знято: 24.05.2013 лічильник газу G6 зав.№8717010 та направлено чергову повірку, про що складено і підписано споживачем акт №3249/22 про зняття побутового лічильника газу, один примірник акту вречений споживачу.
За результатами повірки від 05.06.2013 лічильник газу G6 зав. №8717010 визнаний придатним до використання у якості законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки і допущеним до застосування, що було зафіксовано на етикетці повірки №22 державним повірником шляхом відтиску відбитку повірочного тавра державного повірника.
Після повірки лічильник газу G6 зав.№8717010 був встановлений на об?єкті споживача та опломбований охоронною пломбою Оператора ГРМ R11094572, про що складений та підписаний споживачем акт №б/н про встановлення побутового лічильника газу від 06.08.2013 та відомість на пуск газу від 06.08.2013; 12.05.2021 лічильник газу G6 зав.№8717010 направлено на чергову повірку, про що складено і підписано споживачем акт №71/20 про демонтаж засобу вимірювальної техніки, один примірник акту вручений споживачу.
За результатами повірки видано свідоцтво ДІ «Укрметртестстандарт» від 18.05.2021 №39-1-5/6051 про те, що лічильник газу G6 зав.№8717010 відповідає вимогам п.6.9. Р50-071-98 «Лічильник газу побутові. Методи та засоби повірки» та придатний до використання у якості законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.
Після повірки лічильник газу G6 зав.№8717010 був встановлений на об'єкті споживача та опломбований охоронною пломбою Оператора ГРМ R31913257, про що складений та підписаний споживачем акт №1349/030621 про монтаж засобу вимірювальної техніки від 02.06.2021.
За результатами перевірки 18.06.2023 на об?єкті споживача вузла обліку газу було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу G6 зав.№8717010, про що представниками Оператора ГРМ в присутності споживача було складено акт про порушення №0086, акт №3869 про зняття та встановлення засобу вимірювальної техніки та протокол №0102 направлення 3ВТ та/або пломби на експертизу.
З матеріалів справи слідує, що позивачці було повідомлено в п. 8 акті про порушення №0086 від 18.06.2023 про дату/час та місце проведення засідання комісії з розгляду актів про порушення з розгляду цього акту.
Також було повідомлено в п.4 протоколу №0102 від 18.06.2023 про дату/час та місце проведення експертизи знятого ВОГ чи його складових.
Так, ОСОБА_1 18.06.2023 підписала без зауважень акт про порушення №0086, акт №3869 про зняття та встановлення засобу вимірювальної техніки та протокол №0102 направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу, та отримала по одному примірнику кожного документа на місці складання.
При проведенні експертизи лічильника газу G6 зав №717010 комісією Оператора ГРМ за результатами зовнішнього огляду 3ВТ та/або пломб встановлено: заводське та/або повірочне тавро на ЗВТ: відсутня захисна пломба на відліковому механізмі, на її місці знаходиться речовина невідомого походження без відтиску відбитку тавра державного повірника, що є порушенням вимог ДСТУ 3968-2000 «Метрологія. Тавра повірочні та калібрувальні. Правила виготовлення, застосування і зберігання».
Висновки комісії Оператора ГРМ з проведення експертизи: наявне несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
У відповідності до приписів в пунктах 5.1. і 5.2. розділу 5 Національного стандарту України ДСТУ 9035:2020 «Метрологія. Лічильники газу для побутових потреб та комерційного обліку. Методика повірки», під час проведення повірки лічильників газу виконують операції у послідовності, наведеній в таблиці 1: першою позицією в таблиці 1 «Операції повірки» зазначена операція повірки «Зовнішній огляд». У разі отримання негативних результатів будь-якої з операцій повірку припиняють, лічильник визнають таким, що не відповідає установленим.
Згідно довідки ДІ «Укрметртестстандарт» від 23.06.2023 №39-1-5/7435, за результатами повірки лічильник газу G6 зав.№8717010 визнаний непридатним до використання - наявність пошкодження пломбування в місцях, що визначені експлуатаційною документацією заводу-виробника на лічильник (наявні ознаки пошкодження (руйнування) захисного пломбування лічильника).
У Кодексі ГРМ термін «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу» вживається в такому значенні - це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об?єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно пункту 1 та підпункту 8 пункту 2 статті 59 Закону, суб?єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. правопорушеннями на ринку природного газу зокрема, є зривання або пошкодження пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання. Згідно приписів пункту 3 глави 5 розділу III Кодексу, власники газових мереж, у тому числі побутові споживачі відповідають за експлуатацію власних мереж та їх складових, забезпечують належну їх експлуатацію згідно з чинним законодавством, у тому числі ПБСГ, зокрема укладають відповідний договір із суб?єктом господарювання, який має право на виконання таких робіт.
Відповідно до вимог підпунктів 5, 6, 7 пункту 7.4. розділу VII договору розподілу, споживач зобов'язується: не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін; дотримуватись інших вимог цього договору та кодексу газорозподільної системи.
Акт про порушення №0086 від 18,06.2023 був розглянутий на засіданні комісії з розгляду актів про порушення 29.06.2023 та за результатами розгляду акт про порушення був задоволений повністю.
У відповідності до положень пунктів 5.1. і 5.2. розділу V договору, облік природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об'єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог кодексу газорозподільних систем. Визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднання, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених кодексом газорозподільних систем та цим договором.
Норма пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ містить чітку імперативну вказівку на необхідність у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу здійснити розрахунок об'єму не облікованого природного газу побутовому споживачу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 кодексу ГРМ) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи).
Відповідно до зафіксованого порушення в акті про порушення №0086 від 18.06.2023 та згідно положень пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу, період розрахунку споживачу об'єму не облікованого (донарахованого) природного газу склав: початок - 07:00 год. 18.10.2023 (включно), закінчення - 07:00 год. 17.04.2024 (включно), загальний об'єм не облікованого (донарахованого) природного газу склав 5260,754 м3; (за ціною 1000 м3; природного газу - 6183,33 грн.). Загальна сума до сплати склала 39034,78 грн. (з ПДВ), складений акт-розрахунок та рахунок на оплату №0086/29-6/0086 від 29.06.2023.
Відповідно до пункту 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, споживачу був направлений рахунок №0086/29-6/0086 від 29.06.2023 із супровідним листом АТ «Київгаз» від 08.01.2024 №83/28 «Щодо оплати рахунку» рекомендованою кореспонденцією на адресу об?єкта газоспоживання позивачки.
Відповідно до положень пунктів 1-3 ст.18 Закону, приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання.
Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб?єктів ринку природного газу. Результати вимірювань вузла обліку природного газу можуть бути використані за умови забезпечення єдності вимірювань. Вимоги до складових частин вузла обліку природного газу, правил експлуатації приладів обліку, порядку вимірювання обсягів та визначення якості природного газу визначаються технічними регламентами та нормами, правилами, що встановлюються і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі.
Згідно приписів пункту 1 глави 1 розділу Х кодексу, приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об?єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб?єктами ринку природного газу.
Відповідно до вимог пункту 4 глави 6 розділу Х кодексу ГРМ, за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
У відповідності до приписів пункту 7 глави 9 розділу Х кодексу, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак відповідних порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу 3ВТ.
Згідно і пунктом 5.9. Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених Міністерством палива та енергетики України №618 від 27.12.2005, власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку та порушення правил його експлуатації, а також за використання засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) з вичерпаним терміном повірки.
Отже, відповідно до наведених норм чинного законодавства та умов договору розподілу природного газу позивач, як споживач, відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку та порушення правил його експлуатації, а також за використання засобів вимірювальної техніки (ЗВТ). Кодекс ГРМ передбачає донарахування за саму лише непридатність приладу обліку, і воно не ставиться у залежність від наявності або відсутності вини споживача або несанкціонованого втручання споживача в роботу ЗВТ.
Стосовно порушення цілісності охоронної пломби, що призводить до викривлення даних обліку природного газу, суд відмічає наступне.
За нормою статті 19 Конституції України (норма прямої дії), правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Норма пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ містить чітку імперативну вказівку на необхідність у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу здійснення розрахунку об'єму не облікованого природного газу побутовому споживачу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи).
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об?єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв?язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на те, що обов'язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об'єктивності з'ясування обставин справи та оцінки доказів.
Всебічність та повнота розгляду передбачає з?ясування всіх юридично значущих обставин та наданих доказів з усіма притаманними їм властивостями, якостями та ознаками, їх зв?язками, відносинами і залежностями. Таке з?ясування запобігає однобічності та забезпечує, як наслідок, постановлення законного й обґрунтованого рішення.
З?ясування відповідних обставин має здійснюватися із застосуванням критеріїв оцінки доказів, передбачених статтею 89 ЦПК України, щодо відсутності у жодного доказу заздалегідь встановленої сили та оцінки кожного доказу окремо, а також вірогідності і взаємного зв?язку доказів у їх сукупності.
Принцип «процесуальної рівності сторін» передбачає, що у випадку спору, який стосується приватних інтересів, кожна зі сторін повинна мати розумну можливість представити свою справу, включаючи докази, в умовах, які не ставлять цю сторону в істотно більш несприятливе становище стосовно протилежної сторони (рішення ЄСПЛ від 27.10.1993 у справі «DOMBO BEHEERB.V. v. THE NETHERLANDS»).
ЄСПЛ неодноразово зазначав, що навіть якщо національний суд володіє певною межею розсуду, віддаючи перевагу тим чи іншим доводам у конкретній справі та приймаючи докази на підтримку позицій сторін, суд зобов?язаний мотивувати свої дії та рішення (рішення ЄСПЛ «Олюджіч проти Хорватії»), Принцип справедливості, закріплений у ст.6 Конвенції, порушується, якщо національні суди ігнорують конкретний, доречний та важливий довід, наведений заявником (рішення Європейського суду з прав людини у справах «Мала проти України», «Богатова проти України»).
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду, оскільки не підтверджені належними доказами, відтак є необґрунтованими. Позовні вимоги ОСОБА_1 за своїм змістом ґрунтуються на незгоді з ухваленим рішенням комісії, яке в даному випадку, визнано судом обґрунтованим, та таким, що ухвалено згідно вимог чинного законодавства.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Київгаз» про захист прав споживачів - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 .
відповідач - акціонерне товариство «Київгаз», ЄДРПОУ 03346331, 01103, м. Київ, вул. М. Бойчука, 4 Б.
Суддя Р. В. Новак